´Kapalı ortam´ uyarısı
Koronavirüs yörede artışını sürdürüyor.
Tarih: 27.10.2021 15:16:25

Akın Bodur/İskenderun

Virüsün en çok görüldüğü yerler arasında okullar bulunuyor ve okullardan yayılan virüs evlerde aileleri de etkiliyor. Sağlık Bakanlığının açıkladığı her 110 bin kişide "İllere göre haftalık vaka sayısı" haritasına göre de artış sürüyor. Bu haritaya öre Hatay´da her 100 bin kişide vaka sayısı 211,05 olarak gerçekleşti. Bu da Hatay´da nüfusa göre 3.375 dolayında vaka olduğunu ifade ediyor. Hatay´ın çevresindeki illerde ise bu oran her 100 bin kişide değişiyor. Kilis´te 360,97; Gaziantep´te 170,95; Osmaniye´de 246,83; Adana´da 234,38 ve Mersin´de ise 181,30 olarak açıklandı.

"Son dalga, aşısızların dalgası"
Hatay Tabip Odası, (HTO) koronavirüs. salgını döneminde rehavete kapılmaması gerektiğini ifade etti. Günlük vakaların 30 bini, günlük ölümlerin 200´leri aştığı bir dönemle tekrar karşı karşıya bulunulduğunu belirten Hatay Tabip Odası, şu açıklamayı yaptı: "Hatay´da haftalık vaka sayıları yüz binde 200´lere, günde 500-600´lü rakamlara ulaştı. Pandemide neler oluyor? Nerelerde hata yapıyoruz? Neleri eksik yapıyoruz? Bu soruları biz bir buçuk yıldır Sağlık Bakanlığına soruyoruz, kendimize soruyoruz, topluma soruyoruz ve doğru yanıtları bulmaya, pandemiyi bitirmeye çalışıyoruz ama aynı duyarlılığı Sağlık Bakanlığında bulamıyoruz, hükümette bulamıyoruz. Yeterli aşılama oranları sağlanmadan tam açılmanın yapılması ve toplumun rehavete sürüklenmesi Sağlık Bakanlığının affedilmez hatalarından biridir. Aşı tedariki konusunda sıkıntılar giderilmişken yeterli aşı oranına ulaşamamamız da ciddi eksikliklerimizden biridir ancak aşıya karşı olan bu ilgisizliğin nedenlerini ortaya çıkaramamak, bu konuda yapılan yanlışlıkları düzeltememek ve hataların üzerine gidememek eksikliklerimizi gidermemizin önünde ciddi bir engeldir. Oysa son yüzyılda bilimin gelişmesi ve bulunan aşılarla Çiçek, Çocuk Felci, Boğmaca, Kızamık gibi hastalıklarla başarı ile mücadele edilebilmiş, çok sayıda insanın hayatı kurtarılmıştır Bizler bu son dalganın aşısızların dalgası olacağını çok önceden belirtmemize ve bunu toplumla paylaşmamıza karşın Sağlık Bakanlığı aşıya ilginin arttırılmasına yönelik hiçbir adım atmamış, aşı karşıtlarına prim vermiştir. Servislerde ve yoğun bakımlarda yatan hastaların büyük çoğunluğunu aşısızlar veya eksik aşılılar oluşturmaktadır. Aşı tereddüdü içerisinde olan vatandaşların bu gerçeği çok iyi kavraması gerekmektedir. Gebelikte aşılamanın güvenli olduğu bilim insanları tarafından açıklanmıştır. Gebelerin hastalığı daha ağır geçirdiğini maalesef görüyoruz. Tüm gebeleri aşı olmaya davet ediyoruz. Şimdiye kadar dünyada 6.5 milyar doz, Türkiye´de ise 114 milyon doz kadar Covid aşısı yapıldı. Aşının kalıcı bir yan etki oluşturduğuyla ilgili hiçbir bilimsel veri yoktur. Kalp kası iltihabı, Covid geçirenlerde aşı olanların birkaç katıdır ve ihmal edilebilecek düzeydedir. Bu hastalarda hiçbir kalıcı etki bırakmamıştır. Dünyanın en saygın bilim insanları aşının 12 yaş üzerinde güvenle kullanılabileceğini belirtmektedir. Ülkemizde 2 doz aşısını tamamlayanların oranı yüzde 50 kadardır. 18 yaş üstü aşılanma oranı yüzde 73 kadardır."

HTO: Kapalı ortamlarda fazla zaman geçirmeyin
açıklamasına şöyle devam edildi: "Havaların soğuması ve insanların zamanlarını daha çok kapalı ortamlarda geçirmeye başlaması ile ilde vaka sayılarının artmasından endişe ediyoruz. Herkese kapalı ortamlarda fazla zaman geçirmemesini, bu alanlarda maske takmasını, temastan sakınmasını ve özellikle mesafeye dikkat etmesini tavsiye ediyoruz. Hatay Tabip Odası olarak aşılama için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Aşılama konusunda Sağlık Bakanlığının bir kampanya tarzında çalışması halinde elimizden geldiğince bu kampanyaya destek verebiliriz. Ancak bunun için önce kararlı bir tutum ve disiplinli bir çalışmanın adımlarının atılması gerekmektedir. Hatay halkını ve tüm Türkiye´yi aşı olmaya, yakınlarını aşı konusunda ikna etmeye, salgına karşı önlemleri asla gevşetmemeye, Sağlık Bakanlığını da gerek aşı oranlarını arttırma konusunda ve gerekse toplumsal önlemlerin alınması konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz."
Kaynak:

Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Bağımlılığa ücretsiz destek
Bağımlılığa ücretsiz destek
Yeşilay Hatay Şube Başkanı Hidayet Şişkin, alkol bağımlılarına ve ailelerine Yeşilay Danışmanlık Merkezleri´nde (YEDAM) alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından desteklerin ücretsiz sürdürüldüğünü belirtti.
Griple mücadelede beslenme önemli
Griple mücadelede beslenme önemli
İskenderunlu diyetisyen Çağla Yücel, koronvirüs salgınının arttığı ve kış mevsiminin başlaması ile grip ve soğuk algınlıklarına karşı kişilerin kendilerini koruyabileceğini anımsattı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Koronavirüs yörede ve ülkede can almayı sürdürüyor. Türkiye´de her gün 4 otobüs dolusu insan, koronavirüs nüdeniyle yaşamını yitiriyor.
Gastroenteroloji merkezi hizmete açıldı
Gastroenteroloji merkezi hizmete açıldı
İskenderun Palmiye Hastanesi Gastroenteroloji Merkezi´nin basın tanıtımı hastane ve birim yönetiminin katılımıyla yapıldı.
Korona ölemleri sürdürülüyor
Korona ölemleri sürdürülüyor
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı: İlçe genelinde resmi kurumlar, okullar, toplu kullanım alanları ile tüm çöp konteynerlerinin dezenfekte işlemleri periyodik bir şekilde sürdürülüyor.
Lösemi farkındalığı için turuncu maske
Lösemi farkındalığı için turuncu maske
LÖSEV Adana Temsilcileri İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Eken´i makamında ziyaret ederek LÖSEV Vakfı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
56.933 kişi organ bağışı bekliyor
56.933 kişi organ bağışı bekliyor
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, organ bağışının yaşamları kurtardığını anımsattı.
“45 yaş sonrası kolonoskopiyi ihmal etmeyin”
“45 yaş sonrası kolonoskopiyi ihmal etmeyin”
İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, Kolon kanserinin teşhisinde büyük öneme sahip kolonoskopi işleminin 45 yaşından sonra tüm bireylerin şikâyeti olmasa da yaptırması gerektiğini belirtti.
Korona yörede yayılıyor
Korona yörede yayılıyor
Korona, yörede halkı etkilemeye devam ediyor. Son günlerde özellikle okullarda daha çok görülen salgın, birçok okulda sınıfların kapanıp, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitem dönüşmesine yol açtı.
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi.
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Hatay İl Başkanı Abdullah Gül, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi´nde uygulamadan kaynaklanan bulaş riskine dikkat çekerek Hatay Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü´nün önlem almasını istedi.
Okullara korona önlemi istemi
Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Korona salgını artıyor
Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Karın üst-orta bölgesinde kemirici ağrının nedeni ülser mi? Ülsere neden olan en sık etkenlerin başında ağrı kesici kullanımı mı geliyor?
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi