Karla mücadele sürüyor
Yayladağı´nda 26 mahallede yollar kapalı. Yaylacık´ta kapanan yol açıldı. Hassa´da 35 ahır çöktü, 300 elektrik direği devrildi. Milletvekili Güzelmansur Hassa´nın afet bölgesi olması için kanun teklifi verdi.
Tarih: 27.1.2022 12:32:19

İskenderun-Antakya/SES

Soğuk hava şartlarının etkili olduğu Hatay yöresinde birçok ilçenin kırsal alanı ve şehir merkezinde karla mücadele sürüyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü de bölgenin bugün ve gece saatlerinde kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğini, zirai don olayının yarın sabaha kadar süreceğini; yörede rüzgarın orta kuvvette eseceğini, İskenderun Körfezi´nde de rüzgarın kuzey ve Kuzeybatı yönünden 6 ile 8 kuvvetinde (saatte 50-75 kilometre hızla) eseceğini yineledi.

Yayladağı´nda 26 mahallede yollar kapalı

Kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği ilçelerden Yayladağı´nda belediyesi ekipleri, vatandaşların mağdur olmamaları için karla mücadele çalışmalarına devam ediyor. Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, kentin mahallelerde etkisini gösteren kar yağışı sonrası ulaşımda herhangi bir problem oluşmaması için çalışmaların devam ettiğini belirtti ve sürdürülen çalışmaları da izledi. Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Gökçe, Yayladağı Belediye Başkanı Yalçın ve belediye başkan yardımcısı Cemil Ceylan, vatandaşları da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini de iletti, ekiplerinin yol açma çalışmalarını sürdürdüğünü, ilçede sürdürülen çalışmalarla herhangi bir olumsuz duruma izin vermediklerini ifade etti. Yalçın, "Mahalle bağlantı yollarında karla kaplı alanlarda ulaşımın aksamaması ve mağduriyet yaşanmaması için tüm imkânları seferber ettik. Ulaşıma açılan mahalleleri yerinde inceledik. Yörede bulunan hemşerilerimizle sohbet ettik. Yoğun kar yağışının etkili olduğu Şakşak, Çayır, Bozlu, Çatbaşı, Çaksına, Turfanda, Yoncakaya, Kışlak, Ayışığı, Görentaş, Güveççi, Hisarcık, Sungur, Sürütme, Uluyol, Üçırmak, Yeditepe, Çandır, Denizgören, Yalaz, Kösrelik, Gürışık, Kulaç, Yukarıpulluyazı, Aşağıpulluyazı, Kızılçat mahallelerinde hâlen yolların kapalı olduğu bölgeler mevcut. Bu yolların açılması için ekipler yoğun bir çalışma sürdürüyor. Yayladağı-Samandağ yolu açık, Yayladağı-Antakya yolu arasında kar lastiği veya zincir ile yolculuk yapılmasında dikkatli olmasını rica ediyoruz. Yayladağı Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekipleri, ile jandarma koordineli bir şekilde 7/24 sahada çalışmalarına devam ediyor. Personel ve iş makinelerimizle birlikte ilçede en az zararla çıkacak şekilde sahadayız. Halkın güvenliği, mutluluğu, sağlığı, huzuru için elimizden gelen ne varsa yapıyoruz. Çok hızlı takviyeler yapıldı" açıklamasını yaptı.

Yaylacık´ta kapanan yol açıldı

Antakya´nın yüksekte ve kırsalda bulunan mahallelerde etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle kapanan yollar, belediye ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla yeniden ulaşıma açıldı. Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada, "Kar yağışının ardından harekete geçen ekipler, iş makineleriyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Günlük hayatın ve ulaşımın olumsuz etkilenmemesi için yoğun mesai harcayan Antakya Belediyesi ekipleri, vatandaşların her türlü istek ve önerisine hemen yanıt vererek özellikle kırsal mahallelerde karla kaplı yoları ivedilikle temizliyor. Hemşehrilerimizin mağdur olmamaları için azami gayreti gösteriyoruz. Ekiplerimiz 7/24 teyakkuzda. Mahalle sakinlerimizin mağduriyet yaşamamaları amacıyla kar yağışının etkili olduğu Yaylacık Mahallesinde kapanan yollar ekiplerimizce tekrar ulaşıma açılmıştır. Yolların ulaşıma açık kalması için ekiplerimiz mesai gözetmeden çalışıyor" ifadesine yer verildi.

Hassa´ya afet bölgesi istemi

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 18-20 Ocak günlerinde yaşanan kar yağışının hayatı olumsuz yönde etkilediği Hassa ilçesinin afet bölgesi ilan edilmesi için TBMM´ye Kanun Teklifi verdi. Milletvekili Güzelmansur, hayvanların telef olduğunu, meyve ve zeytin ağaçları ile ekili tarım arazileri ve seraların zarar gördüğünü, evlerin ve fabrikaların çatısının uçtuğunu söyledi. 10 yıl aradan sonra yoğun yağışlar sonrası karlar altında kalan Hassa´nın afet bölgesi olarak yardım alması ve tüm afetzedelerin zararlarının karşılanması için çağrıda bulunan milletvekili Güzelmansur, TBMM başkanlığına verdiği kanun teklifi gerekçesinde, Hassa´da kar kalınlığının 50 cm´yi aştığını ve kar nedeniyle yolların kapandığını, elektrik direklerinin devrildiğini, bölgenin elektriksiz kaldığını, ahırların çöktüğünü, hayvanların telef olduğunu, ağaçların, ekili tarım arazilerinin ve seraların zarar gördüğünü, 40 bin dekarlık zeytinlik alanın çok ciddi hasar gördüğünü belirtti.

35 ahır çöktü, 300 elektrik direği devrildi

Devlet desteği olmadan Hassalı afetzedelerin yaralarının sarılmasının mümkün olmadığını kaydeden milletvekili Güzelmansur, "Hassa´da 15 dönüm muz serası, örtü altı tarımı yapılan çilek ekilen araziler karlar altında kalmış, ürünler yok olmuştur. 40 bin dekarlık zeytinlik alan hasar görmüştür. 35 ahır çökmüş, onlarca büyükbaş hayvan telef olmuştur. Evlerin çatısı uçmuş, 300´e yakın elektriği direği devrilmiş, teller kopmuştur. Çatısı uçan fabrika sayısı da 10´a yakındır. Doğal afetler karşısında bireyin yaşam ve mülkiyet hakkını korumak Devletin sorumluluğundadır. Dolayısıyla Hassa´nın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Karla mücadele sürüyor
Büyükelçi Meyer-Landrut, Hatay´da
Büyükelçi Meyer-Landrut, Hatay´da
"Suriyeli mültecilerin geri dönüş koşulları yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın göçmen politikasını destekliyoruz" açıklamasıyla dikkat çeken AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Hatay´daki BM Aktarma merkezini ziyaret etti.
Hopa´dan yola çıktı Arsuz´a ulaştı
Hopa´dan yola çıktı Arsuz´a ulaştı
İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Artvin Hopa limanından denize açılan yelkenli tekne Arsuz Madenli Yat Limanı´na ulaştı.
HADO´nun ilk seferi Girne´ye
HADO´nun ilk seferi Girne´ye
Belediye eliyle uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan Hatay Deniz Otobüsleri (HADO) ilk seferini 19 Mayıs´ta Girne´ye yapacak.
Rayiç değerler elektronik ortamda
Rayiç değerler elektronik ortamda
Arsuz Belediyesi ile Arsuz Tapu Müdürlüğü arasında, ‘Elektronik Ortamda Rayiç Değerlerinin Alınması´na ilişkin protokol imzalandı.
Engelliler Haftası´nda farkındalık çalışması
Engelliler Haftası´nda farkındalık çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası´nda ‘farkındalık çalışmaları´ gerçekleştirdi.
Vali eşinden sergi ziyareti
Vali eşinden sergi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın eşi Gülden Gülüzar Doğan, ´Çiçeklerin dilinden geleceğe miras´ adlı sergiyi gezdi. Antakya´daki Hatay Müzesindeki sergi, Hatay Valiliği ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa koordinesinde hazırlanmıştı.
Tarihi okulda vali incelemesi
Tarihi okulda vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya´nın en eski okullarından biri olan ve güçlendirme ve restorasyon çalışmaları için eğitim-öğretime ara verilen tarihi Fevzi Çakmak İlkokulu´nda incelemede bulundu.
Antakya Lezzet Festivali
Antakya Lezzet Festivali
20-22 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Türk Mutfakları Günü ve Antakya Lezzet Festivali etkinliği hakkında, kurum temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
Jandarma ve polisten kaçakçılık operasyonu
Jandarma ve polisten kaçakçılık operasyonu
Hatay´da jandarma ve polisin ayrı ayrı düzenledikleri kaçakçılık operasyonlarında gümrük kaçağı sigara ve akaryakıt ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alınırken, kişinin arandığı bildirildi.
Uyuşturucuya 8 gözaltı
Uyuşturucuya 8 gözaltı
Hatay´da jandarma ve polisin düzenlediği uyuşturucu operasyonlarında çok miktarda uyuşturucu ele geçirilirken, olaylarla ilgili olarak 8 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
48 kişiye 87.312 TL kumar cezası
48 kişiye 87.312 TL kumar cezası
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin Ramazan ayında yaptığı denetimlerde kumar oynadığı belirtilen 48 kişiye 87.312 TL idari para cezası uygulandığı, 11 kişi hakkında da adli işlem yapıldığı açıklandı.
Faslı kadınlara ´işkenceyle fuhuş iddiası´
Faslı kadınlara ´işkenceyle fuhuş iddiası´
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timleri, Antakya´nın Serinyol mahallesinde 3 kişinin, iş vadiyle getirilen Fas uyruklu 3 kadına işkence yoluyla fuhuş yaptırdığı iddiasıyla fuhuş yaptırdığı iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi.
Akar´dan sınırda inceleme
Akar´dan sınırda inceleme
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırındaki birlikleri incelemek ve denetlemek üzere Hatay´ea geldi. Millî Savunma Bakanı Akar´a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever de eşlik etti.
310 konut 2 aydır internetsiz
310 konut 2 aydır internetsiz
Hatay´a bağlı Arsuz ilçesinde altyapı kablosu 2 ay önce çalınan sitenin sakinleri 100 metrelik kablo için Türk Telekom´u bekliyor. Başvurularına her defasında onarım için yeni bir tarih verildiğini aktaran sakinler, verilmeyen hizmetin bedelini de ödemek zorunda kalıyor.
Uyuşturucu operasyonunda 2 tutuklama
Uyuşturucu operasyonunda 2 tutuklama
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun ve Samandağ´da yaptığı çalışmalarda 50 gram metamfetamin ile boyları 10 ila 125 cm arasında değişen 14 kök Hint keneviri, 20 gram kurutulmaya bırakılmış Hint kenevirinin ele geçirildiği açıklandı. Olaylarla ilgili gözaltına alınan 4 kişiden 2´si tutuklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi