"Katılımcı belediye başkanlığını seçtim"
HBB Başkanı Savaş´ın yeniden aday olarak açıklanması bekleniyor
Tarih: 4.12.2018 10:44:01

İskenderun/SES

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, katılımcı ve kucaklayıcı belediye başkanlığını tercih edip, seçtiğini ifade etti. HBB Başkanı Savaş´ın, son partisi CHP tarafından bu hafta yeniden Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanadayı olarak açıklanması bekleniyor. CHP, 06 Aralık Perşembe günü, 31 mart 2019 seçimlerine katılacak ve aralarında Hatay Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğu 300 belediye başkan adayını açıklayacak.
Savaş, Hatay´da söz verdiği proje ve çalışmalarımızın en az yüzde 70´ini yaptığını da belirtti. Kanal Avrupa´da yayınlanan ´Ana Haber Gündem Özel´ programın konuğu olan Savaş, "Kişiliğiniz, kimliğiniz, karakteriniz oturmadan, çevrenizdeki renklere empati yapma gücüne erişmeden, onlara eşit ve adaletli bakmayı öğrenmeden bu şehirde büyükşehir belediye başkanlığı yapma şansınız yok. Yaparsanız da ne şehir bundan haz alır ne de siz ne yapacağınızı bileceğiniz bir durumda olursunuz. Biz, renklerimizin hangi gerekçelerle ne istediğini biliyoruz. Bunu bilmek yetmez, gereğini yapmak da lazım. Biz bu şehrin çocuğuyuz. Hayatın tüm evrelerini yaşadık. Fakirlik de yaşadık çeşitli meslek gruplarında da çalıştık. Hem okuduk hem çalıştık, her zaman hayatın içinde olduk. Sokak neyse onu da biliyoruz, entelektüel camiayı da biliyoruz. Hal böyle olunca bu şehirdeki insanların her kademesini rahatça algılayıp ona göre hizmet üretiyorsunuz. Bunu yaptığınız zaman da şehre ait oluyorsunuz. Ben 10 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman siyasi parti rozeti ile gezmedim her zaman bayrağımızın ay yıldızı ile gezdim. Biz daha çok katılımcı ve kucaklayıcı belediye başkanlığını seçtik. Bunu yaparken de bayrağını seven insanlar, vatandaşlık görevini güzel yapan insanlar bizimle olmayı tercih etti. Biz sadece tek partiden ait insanlardan değil birçok siyasi parti görüşünde olan insanlardan oy alabiliyoruz. Bunun da en büyük sebebi eşitlik ve adalet duygusunun ön planda olması. Yönü Ankara´ya dönük, bayrağının gölgesinde mutlu olan ve vatandaşlık görevini yapan benim için hizmet almaya namzettir. Bunun dışındaki teferruatlarla biz uğraşmayız. Makamıma gelip de işi olması gereken herkesin işi olur. Yeter ki kanuni zeminde yeri olsun" değerlendirmesini yaptı.

"Afrin´de belediyecilik hizmetlerinin yüzde 95´ini yaptık"
Söz verdiği hizmetlerin yüzde 70´ini yaptığını da anlatan Savaş, "Suriye´den gelen misafirlerimizden sonra Hatay´a hizmet ihtiyacı arttı. Bütün hizmetleri yüzde 100 yapma şansımız yok. Ama biz her bölgede çalışmalar gerçekleştirdik. Suriye savaşından dolayı gerek kendi sınırlarımız içerisinde gerek Afrin´de belediyecilik hizmetlerinin yüzde 95´ini biz yaptık. Böyle olunca içe dönük hizmetlerde aksama yaşanabiliyor. Devletimizin vermiş olduğu kararlar doğrultusunda bizlerden destek bekleniyor. Böyle olunca da önceliğimiz o bölgeler oluyor” değerlendirmesini yaptı.
Orta Doğu´daki savaştan etkilenerek Türkiye´ye sığınan Suriyelilerin, seçimlerde oy kullanmasını da eleştiren Savaş, gelecek planlarının ve yönetimin seçilmesi noktasında Suriyelilerin etkili olmaması gerektiğini savunarak, şunları söyledi: "Kişi başına düşen geliri Suriyeli misafirlerimizle paylaşarak yeteri kadar yardımlaşıyoruz. Bir de şimdi Suriyelilere kimlik verilip oy kullandırılıyor. Bu da insanların kafasına soru işareti getiriyor. Suriyeliler kendi vatanından kaçıp buraya sığınmışlar, ancak buranın gerçeklerini biliyorlar mı? Hatay´ın gelecekte görmek istediği perspektifi biliyor mu? Hangi adayın kalitesi, kalibresi, mantalitesi, hangi pozisyonda biliyorlar mı? Bilmeden oy attırılıyor. Bunlar doğru adımlar değil. Şuan da bir seçim olsa, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerini Suriyeliler alır. Nüfusları yeteri kadar kalabalık iken birde doğurganlık oranları gün geçtikçe artıyor. 2039 yılında kentimizde Suriye nüfusu daha fazla olur, bu durumdayken oylama yapılırsa Hatay´ın neye karar vereceğini Suriyeliler mi belirleyecek? Bunu siyasal olarak değil, jeopolitik olarak doğru bulmuyorum. Geldiğimiz noktada kentimiz, Suriye´deki kargaşadan çok zarar görmüştür. Bu nedenle egemen güçlerin Suriye´deki karışıklığa son vermeleri gerektiği düşüncesindeyim."
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi