"Katılımcı belediye başkanlığını seçtim"
HBB Başkanı Savaş´ın yeniden aday olarak açıklanması bekleniyor
Tarih: 4.12.2018 10:44:01

İskenderun/SES

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, katılımcı ve kucaklayıcı belediye başkanlığını tercih edip, seçtiğini ifade etti. HBB Başkanı Savaş´ın, son partisi CHP tarafından bu hafta yeniden Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanadayı olarak açıklanması bekleniyor. CHP, 06 Aralık Perşembe günü, 31 mart 2019 seçimlerine katılacak ve aralarında Hatay Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğu 300 belediye başkan adayını açıklayacak.
Savaş, Hatay´da söz verdiği proje ve çalışmalarımızın en az yüzde 70´ini yaptığını da belirtti. Kanal Avrupa´da yayınlanan ´Ana Haber Gündem Özel´ programın konuğu olan Savaş, "Kişiliğiniz, kimliğiniz, karakteriniz oturmadan, çevrenizdeki renklere empati yapma gücüne erişmeden, onlara eşit ve adaletli bakmayı öğrenmeden bu şehirde büyükşehir belediye başkanlığı yapma şansınız yok. Yaparsanız da ne şehir bundan haz alır ne de siz ne yapacağınızı bileceğiniz bir durumda olursunuz. Biz, renklerimizin hangi gerekçelerle ne istediğini biliyoruz. Bunu bilmek yetmez, gereğini yapmak da lazım. Biz bu şehrin çocuğuyuz. Hayatın tüm evrelerini yaşadık. Fakirlik de yaşadık çeşitli meslek gruplarında da çalıştık. Hem okuduk hem çalıştık, her zaman hayatın içinde olduk. Sokak neyse onu da biliyoruz, entelektüel camiayı da biliyoruz. Hal böyle olunca bu şehirdeki insanların her kademesini rahatça algılayıp ona göre hizmet üretiyorsunuz. Bunu yaptığınız zaman da şehre ait oluyorsunuz. Ben 10 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman siyasi parti rozeti ile gezmedim her zaman bayrağımızın ay yıldızı ile gezdim. Biz daha çok katılımcı ve kucaklayıcı belediye başkanlığını seçtik. Bunu yaparken de bayrağını seven insanlar, vatandaşlık görevini güzel yapan insanlar bizimle olmayı tercih etti. Biz sadece tek partiden ait insanlardan değil birçok siyasi parti görüşünde olan insanlardan oy alabiliyoruz. Bunun da en büyük sebebi eşitlik ve adalet duygusunun ön planda olması. Yönü Ankara´ya dönük, bayrağının gölgesinde mutlu olan ve vatandaşlık görevini yapan benim için hizmet almaya namzettir. Bunun dışındaki teferruatlarla biz uğraşmayız. Makamıma gelip de işi olması gereken herkesin işi olur. Yeter ki kanuni zeminde yeri olsun" değerlendirmesini yaptı.

"Afrin´de belediyecilik hizmetlerinin yüzde 95´ini yaptık"
Söz verdiği hizmetlerin yüzde 70´ini yaptığını da anlatan Savaş, "Suriye´den gelen misafirlerimizden sonra Hatay´a hizmet ihtiyacı arttı. Bütün hizmetleri yüzde 100 yapma şansımız yok. Ama biz her bölgede çalışmalar gerçekleştirdik. Suriye savaşından dolayı gerek kendi sınırlarımız içerisinde gerek Afrin´de belediyecilik hizmetlerinin yüzde 95´ini biz yaptık. Böyle olunca içe dönük hizmetlerde aksama yaşanabiliyor. Devletimizin vermiş olduğu kararlar doğrultusunda bizlerden destek bekleniyor. Böyle olunca da önceliğimiz o bölgeler oluyor” değerlendirmesini yaptı.
Orta Doğu´daki savaştan etkilenerek Türkiye´ye sığınan Suriyelilerin, seçimlerde oy kullanmasını da eleştiren Savaş, gelecek planlarının ve yönetimin seçilmesi noktasında Suriyelilerin etkili olmaması gerektiğini savunarak, şunları söyledi: "Kişi başına düşen geliri Suriyeli misafirlerimizle paylaşarak yeteri kadar yardımlaşıyoruz. Bir de şimdi Suriyelilere kimlik verilip oy kullandırılıyor. Bu da insanların kafasına soru işareti getiriyor. Suriyeliler kendi vatanından kaçıp buraya sığınmışlar, ancak buranın gerçeklerini biliyorlar mı? Hatay´ın gelecekte görmek istediği perspektifi biliyor mu? Hangi adayın kalitesi, kalibresi, mantalitesi, hangi pozisyonda biliyorlar mı? Bilmeden oy attırılıyor. Bunlar doğru adımlar değil. Şuan da bir seçim olsa, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerini Suriyeliler alır. Nüfusları yeteri kadar kalabalık iken birde doğurganlık oranları gün geçtikçe artıyor. 2039 yılında kentimizde Suriye nüfusu daha fazla olur, bu durumdayken oylama yapılırsa Hatay´ın neye karar vereceğini Suriyeliler mi belirleyecek? Bunu siyasal olarak değil, jeopolitik olarak doğru bulmuyorum. Geldiğimiz noktada kentimiz, Suriye´deki kargaşadan çok zarar görmüştür. Bu nedenle egemen güçlerin Suriye´deki karışıklığa son vermeleri gerektiği düşüncesindeyim."
Kaynak:

AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi