Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Tarih: 14.3.2018 10:28:26

Akın Bodur/İskenderun

1949´da İzmir´de dünyaya gelen Türk pop sanatçısı Kayahan Açar, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli ile devam eden etkinlik, önceki gün Kayahan ile sürdü. Şereflişan, Kayahan´ın eserlerini gitarla seslendirdi.Kayahan, 1989´da "Ve melonkoli", 1990´da da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması´na katıldı.

Türkiye´yi Eurovizyonda iki kez temsil etti
1971´de ´Yosun gözlü sevgilim´ adlı ilk kırkbeşliğini çıkaran sanatçı Kayahan, ikinci kırkbeşliğini de 1980´de yayınladı. Eurovizyon şarkı yarışması için eserler de besteleyen Kayahan, birçok ünlü sanatçıya eserler yazdı ve besteledi. 1986´da TRT Çocuk Korosunda da şarkı söyleyen Kayahan, birçok sanatçının seslendirdiği eserleri yazdı ya da besteledi. Kayahan, 1986´da katıldığı Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması´nda "Geceler´ adlı şarkısıyla “Altın Portakal” ödülünü kazandı.
Akdeniz Müzik Festivalinde birincilik ödülünü alan sanatçı Kayahan, ilk başvurularında Eurovizyon şarkı yarışmasında elendi, katıldığı Belgrat´taki Eurovizyon´da ise 21. oldu.
"Geceler; Yakarım seneleri; Yıldızlar söner; Kartaneleri; Yağmur; Esmer günler; Neden olmasın; Seni seviyorum" gibi birçok tanınmış eserin söz yazarlığı ya da bestesini yapan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısıyla üne kavuşur. ´Seni seviyorm´ adlı albümünde sevgi mesajları veren ve"Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz" sloganıyla da tanınan Kayahan, 17 Ağustos Marmara depremine ilişkin yazdığı ´17 Ağustos´ adlı eseri gibi bazı çalışmalarında sosyal mesajlar da verdi.
Kayahan´ın "Mor menekşe; Gözlerinin hapsindeyim; Bir aşk hikayesi; Beni anladın ya; Gönül sayfam; Korkma öyle çiz (Güneşli bir resim çiz); Esmer günler, Hasretinle ben; Odalarda ışıksızım" adlı eserlerini giterle seslendiren Şereflişan, sanatçının 29 Ekim´de Ankara´da 160 bin kişiye verdiği konserle tarihe geçtiğini de belirtti. 1990´da ´yumuşak doku kanseri´ hastalığına yakalanan ve bunu aşan, ancak 2005´te yeniden aynı hastalığa yakalanan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısını da o dönemde besteler. Üç kez evlilik yapan ve iki kızı bulunan Kayahan, sanat hayatında 7 kırkbeşlik ve 16 albüm çıkardı.
Kayahan, 03 Nisan 20015´te solunum yetmezliği ve yumuşak doku kanseri hastalığından yaşamını yitirir ve İstanbul´da toprağa verilir.
Kaynak:

Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Antakya Anemon Otel´de yemek verildi.
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Suriye´ye geçmek için Hatay´a gelmişler
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü narkotip ekiplerinin reyhanlı´da bir spamuk tarlasına düzenlediği operasyonda 4 ayrı poşette 151 adet paketlenmiş halde 307 bin 418 adet uyuşturucu/uyarıcı türü hap ele geçirildiği açıklandı.
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen Belediyesi, kentte Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılışını yaptı. Belen´in Fatih Mahallesindeki açılış töreni Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva´nın katılımıyla gerçekleşti.
Takıma moral ziyareti
Takıma moral ziyareti
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Mehmet Kurt yönetiminde sürdürüyor.
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Hatay Valisi Erdal Ata, Arsuz Kaymakam Musa Sarı´yı ziyaret etti, yapımı devam eden Hükümet Konağı´nda incelemede bulundu.
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, iş ve özel hayatlarındaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla personeline kişisel gelişim eğitimi vermeye başladı.
HBB angus defin işini üslenmeli
HBB angus defin işini üslenmeli
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Şerif Akçalı, şarbon endişesine karşı tüketiciden et alırken hayvanın mezbahanede kesildiğinden ve mühürlü et olduğundan emin olmasını önerdi.
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi