Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Tarih: 14.3.2018 10:28:26

Akın Bodur/İskenderun

1949´da İzmir´de dünyaya gelen Türk pop sanatçısı Kayahan Açar, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli ile devam eden etkinlik, önceki gün Kayahan ile sürdü. Şereflişan, Kayahan´ın eserlerini gitarla seslendirdi.Kayahan, 1989´da "Ve melonkoli", 1990´da da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması´na katıldı.

Türkiye´yi Eurovizyonda iki kez temsil etti
1971´de ´Yosun gözlü sevgilim´ adlı ilk kırkbeşliğini çıkaran sanatçı Kayahan, ikinci kırkbeşliğini de 1980´de yayınladı. Eurovizyon şarkı yarışması için eserler de besteleyen Kayahan, birçok ünlü sanatçıya eserler yazdı ve besteledi. 1986´da TRT Çocuk Korosunda da şarkı söyleyen Kayahan, birçok sanatçının seslendirdiği eserleri yazdı ya da besteledi. Kayahan, 1986´da katıldığı Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması´nda "Geceler´ adlı şarkısıyla “Altın Portakal” ödülünü kazandı.
Akdeniz Müzik Festivalinde birincilik ödülünü alan sanatçı Kayahan, ilk başvurularında Eurovizyon şarkı yarışmasında elendi, katıldığı Belgrat´taki Eurovizyon´da ise 21. oldu.
"Geceler; Yakarım seneleri; Yıldızlar söner; Kartaneleri; Yağmur; Esmer günler; Neden olmasın; Seni seviyorum" gibi birçok tanınmış eserin söz yazarlığı ya da bestesini yapan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısıyla üne kavuşur. ´Seni seviyorm´ adlı albümünde sevgi mesajları veren ve"Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz" sloganıyla da tanınan Kayahan, 17 Ağustos Marmara depremine ilişkin yazdığı ´17 Ağustos´ adlı eseri gibi bazı çalışmalarında sosyal mesajlar da verdi.
Kayahan´ın "Mor menekşe; Gözlerinin hapsindeyim; Bir aşk hikayesi; Beni anladın ya; Gönül sayfam; Korkma öyle çiz (Güneşli bir resim çiz); Esmer günler, Hasretinle ben; Odalarda ışıksızım" adlı eserlerini giterle seslendiren Şereflişan, sanatçının 29 Ekim´de Ankara´da 160 bin kişiye verdiği konserle tarihe geçtiğini de belirtti. 1990´da ´yumuşak doku kanseri´ hastalığına yakalanan ve bunu aşan, ancak 2005´te yeniden aynı hastalığa yakalanan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısını da o dönemde besteler. Üç kez evlilik yapan ve iki kızı bulunan Kayahan, sanat hayatında 7 kırkbeşlik ve 16 albüm çıkardı.
Kayahan, 03 Nisan 20015´te solunum yetmezliği ve yumuşak doku kanseri hastalığından yaşamını yitirir ve İstanbul´da toprağa verilir.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi