Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Tarih: 14.3.2018 10:28:26

Akın Bodur/İskenderun

1949´da İzmir´de dünyaya gelen Türk pop sanatçısı Kayahan Açar, İskenderun´da düzenlenen etkinlikte, eserleriyle tanıtıldı.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik değerlendirmesinde, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayıp Cem Karaca, Barış Manço, Zülfi Livaneli ile devam eden etkinlik, önceki gün Kayahan ile sürdü. Şereflişan, Kayahan´ın eserlerini gitarla seslendirdi.Kayahan, 1989´da "Ve melonkoli", 1990´da da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması´na katıldı.

Türkiye´yi Eurovizyonda iki kez temsil etti
1971´de ´Yosun gözlü sevgilim´ adlı ilk kırkbeşliğini çıkaran sanatçı Kayahan, ikinci kırkbeşliğini de 1980´de yayınladı. Eurovizyon şarkı yarışması için eserler de besteleyen Kayahan, birçok ünlü sanatçıya eserler yazdı ve besteledi. 1986´da TRT Çocuk Korosunda da şarkı söyleyen Kayahan, birçok sanatçının seslendirdiği eserleri yazdı ya da besteledi. Kayahan, 1986´da katıldığı Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması´nda "Geceler´ adlı şarkısıyla “Altın Portakal” ödülünü kazandı.
Akdeniz Müzik Festivalinde birincilik ödülünü alan sanatçı Kayahan, ilk başvurularında Eurovizyon şarkı yarışmasında elendi, katıldığı Belgrat´taki Eurovizyon´da ise 21. oldu.
"Geceler; Yakarım seneleri; Yıldızlar söner; Kartaneleri; Yağmur; Esmer günler; Neden olmasın; Seni seviyorum" gibi birçok tanınmış eserin söz yazarlığı ya da bestesini yapan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısıyla üne kavuşur. ´Seni seviyorm´ adlı albümünde sevgi mesajları veren ve"Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz" sloganıyla da tanınan Kayahan, 17 Ağustos Marmara depremine ilişkin yazdığı ´17 Ağustos´ adlı eseri gibi bazı çalışmalarında sosyal mesajlar da verdi.
Kayahan´ın "Mor menekşe; Gözlerinin hapsindeyim; Bir aşk hikayesi; Beni anladın ya; Gönül sayfam; Korkma öyle çiz (Güneşli bir resim çiz); Esmer günler, Hasretinle ben; Odalarda ışıksızım" adlı eserlerini giterle seslendiren Şereflişan, sanatçının 29 Ekim´de Ankara´da 160 bin kişiye verdiği konserle tarihe geçtiğini de belirtti. 1990´da ´yumuşak doku kanseri´ hastalığına yakalanan ve bunu aşan, ancak 2005´te yeniden aynı hastalığa yakalanan Kayahan, ´Yemin ettim´ şarkısını da o dönemde besteler. Üç kez evlilik yapan ve iki kızı bulunan Kayahan, sanat hayatında 7 kırkbeşlik ve 16 albüm çıkardı.
Kayahan, 03 Nisan 20015´te solunum yetmezliği ve yumuşak doku kanseri hastalığından yaşamını yitirir ve İstanbul´da toprağa verilir.
Kaynak:

Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye´deki savaş nedeniyle ülkemize sığınanlardan, mizaha ilgi duyan çocuklara karikatür çizim eğitimi verdi.
Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Belen´de protokol, yaşlılarla biraraya geldi.
ADD´de Turhaner dönemi
ADD´de Turhaner dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi´nde olağanüstü kongrede Fuat Gezgin, başkanlığı Fahrettin Turhaner´e devretti. Tek listeyle gidilen seçimde Turhaner, katılanların tamamının oyunu alarak göreve getirildi.
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Türk Eğitim Derneğinin 90. yılı kapsamında eğitim temalı “Türkiye´nin Geçmişindeki Yarın Köy Enstitüleri” fotoğraf sergisi düzenlendi.
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, her alanda mücadelenin kadınla dönüştürülebileceğini kaydetti.
ÇGD ödülü İskenderun´a
ÇGD ödülü İskenderun´a
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödüllerini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi