´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Tarih: 24.10.2018 05:15:40

Sadet Berkyürek/İskenderun

Suriye´den Hatay´a getirilen kişinin kayıp Yasuda Jumpei Yamamato olup olmadığı inceleniyor. Japon gazeteciyle ilgili Hatay Valiliği´nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“23 Ekim 2018 Salı günü üzerinde tanıtma kartı bulunmayan ve Japon vatandaşı olduğunu belirten bir şahıs, güvenlik ve istihbarat birimlerinin koordinesinde ülkemize getirilmiştir. Şahsın 2015 yılında kaçak yollarla girdiği Suriye´de kaçırılan kayıp Japon basın mensubu Yasuda/Jumpei Yamamato olup olmadığını tespit için Japon makamlarından teyit beklenmektedir.”

Japonya´ya bilgi Katar üzerinden
Japon kamu yayın kuruluşu NHK, Hatay´a getirilen kişiye ilişkin haberi “Kaçırılan gazeteci Yasuda ´serbest bırakıldı´” başlığıyla verdi. Haberde Kabine Genel Sekreteri Yoshihide Suga´nın, Salı gecesi son dakika bilgisi üzerine düzenlenen basın toplantısında, Katar makamlarının Yasuda´nın günün sonunda serbest bırakılabileceği konusunda Japonya´ya bilgi verdiklerini söylediği ifade edildi. NHK´nin resmi internet sitesindeki haberde, Genel Sekreter Suga´nın Katar makamları tarafından Japon gazetecinin Antakya´da Göç İdaresi´nde olduğunu bildirdiğini, mevcut bilgilerin serbest bırakılan kişinin Yasuda olduğunu gösterdiğini, Yasuda´nın ailesinin de gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini, ancak kimlik tespitinin biraz zaman alacağını kaydettiği belirtildi.

2016´da video ve fotoğrafı yayınlanmıştı
Nbcnews´te 17 mart 2016´da yayınlanan ve Japon kamu yayın kuruluşu NHK´ye dayandırdığı haberde gazeteci Yasuda´nın El Kaide üyesi Nusra Cephesi tarafından tutulduğunu iddia ettiğini bildirmişti. Aynı tarihte Japon hükümet sözcüsü Baş Kabinesi Sekreteri Yoshihide Suga, düzenlediği basın toplantısında, “Kişinin gerçekten de Yasuda olduğunu düşünüyoruz" demişti.

Arabulucuk girişimleri sonuçsuz kalmıştı
Arabulucuk yapıldığına ilişkin zaman zaman bilgilerin de paylaşıldığı Japon gazeteciye ilişkin yine 2016 Mayıs tarihinde ortaya çıkan son fotoğraflardan birinde elinde tuttuğu karton üzerinde Japonca´yla “Lütfen bana yardım edin. Bu son şans” yazılıydı. Kyodo haber ajansı, fotoğrafın Yasuda ´nın Suriye´ de El Kaide bağlantılı bir militan grubu olan Nusra Cephesi tarafından tutulduğunu iddia eden bir kişi tarafından dolaştırıldığını öne sürmüştü.

/resimler/2018-10/24/1020052740503.jpg

/resimler/2018-10/24/1021011804101.jpg
Kaynak:

Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Suriye´de, Afrin Zeytindalı Kavşağında canlı bomba olduğu değerlendirilen patlama meydana geldi.
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye Halk Meclisi´nin, "Hatay´ı almak için her şeyi yapacağız" yönündeki ifadesine, Hatay ve Türkiye´den sert tepki gösterildi.
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Hatay Valiliği 3 ölü ile 10 yaralının sivil olduğunu, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic ve beraberindeki heyet, Suriye´ye BM sınır ötesi insani yardım operasyonlarını yerinde inceledi.
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin kent merkezine yapılan füze ve top atışlarının özel bir hastanenin acil servisine isabet ettiği belirtildi. Olayda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 13´e, yaralı sayısı ise 27 yükseldi.
Biden´in tanımına tepki
Biden´in tanımına tepki
ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarının 106. yıldönümünde yaptığı açıklamada olayları ´soykırım´ olarak tanımlamasına, siyasilerden tepki geldi.
Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi