Kaynakların kullanılmaması çevre sorununu arttırıyor
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu ifade etti.
Tarih: 9.6.2018 11:28:27

Orhan Yıldız/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında açıklama yapan Akçalı, "Dünyada, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan ve çevre sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğada canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için, çevre kirlenmesini mutlaka önlemek ve doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılması gerekir. Yoksul ülkelerin birçoğu doğal kaynakları olmadığı için yoksul değillerdir. Bu ülkeler Atık Yönetim Planı´nı´uygulamada ve doğal kaynaklarla ilgili doğru bir bakış açısına sahip olmadığı için yoksuldur. Küresel ekonominin işleyişini ve sürdürülebilir bir yaşam için ´her atık çöptür´ alışkanlığından vazgeçerek, çevre için ´sıfır atık projesi´ni hayata geçirmemiz gerekir. 1900 yılına göre bugün, kişi başına enerji tüketimi üç katına, hammadde kullanımı iki katına, dünya nüfusu ise beş katına çıkmıştır. Dünyada doğal kaynaklara ihtiyaç bu kadar artmışken, ülkelerin, Atık Yönetim Planı´nı gerekli çalışmaları yapmaları önemlidir. İlçede 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde çevre koruma adına ´atık yağlar ne yapar´ adlı projede Karahüseyinli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Ayşe Suna Bozkurt rehberliğindeki 30 öğrenciden oluşan ekip 350 litre bitkisel atık yağı toplamıştır. İlçede Okullararası Taşınabilir Atık Pil (TAP) Toplama Yarışmasında, Madenli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Sabah Sabahoğlu rehberliğindeki öğrenciler 77 kilo pil toplamıştır. Temiz Bir Gelecek Bizim Elimizden Geçecek adlı projede, Ayla- Naci Uyar Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Sevda Aksu rehberliğindeki 35 öğrenciden oluşan ekip, 30 bin adet plastik pet şişe ve 65 bin adet plastik pet şişe kapağı toplayarak ilçemizde çevre koruma adına örnek bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Bu konuda Arsuz Belediyesi, ilçede daha sık geri dönüşüm kumbarası yerleştirerek çevreye olan duyarlılığı arttırmayı hedeflemektedir. Biz bu kumbaraların siz değerli arsuz halkı tarafından kullanılması için desteğinizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Arsuz Belediyesi Çevre Haftası kapsamında etkinlik de düzenledi. Etkinliğe Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Arsuz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürvekili Oğuzhan Kılınç da katıldı. Etkinlikte konuşan Culha, “Temiz bir çevrede yaşama hedefiyle, düşüncesiyle, iradesiyle biz hareket ediyoruz. Özellikle temiz bir çevre bilincini yaymak bizim için çok önem arz eden bir olaydır. 2014 yılından beri, göreve geldiğimiz günden beri, bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor ve bu konuda vurgu yapmak, bu konunun önemini topluma göstermek anlamında yaptığımız çok sayıda etkinliğimizin birinde bugün hep beraber yapıyoruz. Özellikle çevrede, gerek atık yağlar konusunda, gerek kimyasal pillerin toprakta yarattığı tahribatın, ne derecede bu güzelim toprağı heder ettiğini, harap ettiğinin bilincindeyiz, çok iyi biliyoruz. Bu bilinci, çocuklarımız kanalıyla, yeni yetişen öğrencilerimiz kanalıyla yapıyoruz. Sadece bir okulumuz 70-80 kilo civarında atık pil toplamıştır. Bu konuları profesyonel firmalarla iş birliği yaparak yürütmekteyiz. Birçok şehirde uygulanan projeler bir bütün, yani İstanbul´da, Ankara´da ve buna benzer şehirlerde kurulan bu projeleri bizim burada uyguluyoruz. Öğrencileri teşvik etmek maksadıyla da belki karınca kararınca da ödüller veriyoruz. Hem daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak adına, hem de özellikle Arsuzun hem tarım yönünün ağır bastığı bu bölgede, topraklarında korunması, turizmin olması ve bu çevrenin daha da bir temiz olması anlamında biz bu çevreyi, çevre korunmasını çok önemsiyoruz. Bu önemsemeyi de sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü Folklör ekibinin gösteride bulunduğu, Bahçeşehir Koleji Müzik Öğretmeni Burcu Zelluh Rehberliğinde Koro Fes Grubunun gösteri yaptıği etkinlikte, resim, afiş, mektup sergisini açıldı; çevre temizliği de yapıldı.
Kaynak:

Zil, karne için çalacak
Zil, karne için çalacak
İskenderun´da 56.530 öğrenci ve 3.451 öğretmen tatile çıkıyor
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
Üniversiteli Buket´in öldürülmesine kadınlar tepki gösterdi
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
Eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı, dillerin kültürlerin de taşıyıcı olduğunu belirterek, şiir ve müzik dili olan dillerin yaşamayı sürdürdüğünü söyledi.
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, sosyal medya üzerinden kendisini öğrencisi olduğu Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi´ne davet eden İsmail Aslan adlı öğrencinin davetini kabul etti ve okulu ziyarete gitti.
"Suriye koordinasyon toplantısı"
"Suriye koordinasyon toplantısı"
Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında, Antakya´da Suriye Koordinasyon Toplantısı yapıldı.
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Hatay ve bölgeyi etkileyen şiddetle yağış, Tahtaköprü Barajı sonrası Afrin 18 Mart Barajında da yükselen su seviyesinin düşürülmesi amacıyla kontrollü bir şekilde su tahliyesine başlandı.
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde yapılan sekiz Atıksu Arıtma Tesisi´nin üzerine bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.
Özel okulda ´robot gösterisi´
Özel okulda ´robot gösterisi´
İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından, ´sosyal sorumluk projesi´ kapsamında TEK Okullarında "RobİSTE´den dinle" adlı bir etkinlik düzenlendi.
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi