Kaynakların kullanılmaması çevre sorununu arttırıyor
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu ifade etti.
Tarih: 9.6.2018 11:28:27

Orhan Yıldız/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında açıklama yapan Akçalı, "Dünyada, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan ve çevre sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğada canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için, çevre kirlenmesini mutlaka önlemek ve doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılması gerekir. Yoksul ülkelerin birçoğu doğal kaynakları olmadığı için yoksul değillerdir. Bu ülkeler Atık Yönetim Planı´nı´uygulamada ve doğal kaynaklarla ilgili doğru bir bakış açısına sahip olmadığı için yoksuldur. Küresel ekonominin işleyişini ve sürdürülebilir bir yaşam için ´her atık çöptür´ alışkanlığından vazgeçerek, çevre için ´sıfır atık projesi´ni hayata geçirmemiz gerekir. 1900 yılına göre bugün, kişi başına enerji tüketimi üç katına, hammadde kullanımı iki katına, dünya nüfusu ise beş katına çıkmıştır. Dünyada doğal kaynaklara ihtiyaç bu kadar artmışken, ülkelerin, Atık Yönetim Planı´nı gerekli çalışmaları yapmaları önemlidir. İlçede 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde çevre koruma adına ´atık yağlar ne yapar´ adlı projede Karahüseyinli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Ayşe Suna Bozkurt rehberliğindeki 30 öğrenciden oluşan ekip 350 litre bitkisel atık yağı toplamıştır. İlçede Okullararası Taşınabilir Atık Pil (TAP) Toplama Yarışmasında, Madenli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Sabah Sabahoğlu rehberliğindeki öğrenciler 77 kilo pil toplamıştır. Temiz Bir Gelecek Bizim Elimizden Geçecek adlı projede, Ayla- Naci Uyar Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Sevda Aksu rehberliğindeki 35 öğrenciden oluşan ekip, 30 bin adet plastik pet şişe ve 65 bin adet plastik pet şişe kapağı toplayarak ilçemizde çevre koruma adına örnek bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Bu konuda Arsuz Belediyesi, ilçede daha sık geri dönüşüm kumbarası yerleştirerek çevreye olan duyarlılığı arttırmayı hedeflemektedir. Biz bu kumbaraların siz değerli arsuz halkı tarafından kullanılması için desteğinizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Arsuz Belediyesi Çevre Haftası kapsamında etkinlik de düzenledi. Etkinliğe Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Arsuz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürvekili Oğuzhan Kılınç da katıldı. Etkinlikte konuşan Culha, “Temiz bir çevrede yaşama hedefiyle, düşüncesiyle, iradesiyle biz hareket ediyoruz. Özellikle temiz bir çevre bilincini yaymak bizim için çok önem arz eden bir olaydır. 2014 yılından beri, göreve geldiğimiz günden beri, bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor ve bu konuda vurgu yapmak, bu konunun önemini topluma göstermek anlamında yaptığımız çok sayıda etkinliğimizin birinde bugün hep beraber yapıyoruz. Özellikle çevrede, gerek atık yağlar konusunda, gerek kimyasal pillerin toprakta yarattığı tahribatın, ne derecede bu güzelim toprağı heder ettiğini, harap ettiğinin bilincindeyiz, çok iyi biliyoruz. Bu bilinci, çocuklarımız kanalıyla, yeni yetişen öğrencilerimiz kanalıyla yapıyoruz. Sadece bir okulumuz 70-80 kilo civarında atık pil toplamıştır. Bu konuları profesyonel firmalarla iş birliği yaparak yürütmekteyiz. Birçok şehirde uygulanan projeler bir bütün, yani İstanbul´da, Ankara´da ve buna benzer şehirlerde kurulan bu projeleri bizim burada uyguluyoruz. Öğrencileri teşvik etmek maksadıyla da belki karınca kararınca da ödüller veriyoruz. Hem daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak adına, hem de özellikle Arsuzun hem tarım yönünün ağır bastığı bu bölgede, topraklarında korunması, turizmin olması ve bu çevrenin daha da bir temiz olması anlamında biz bu çevreyi, çevre korunmasını çok önemsiyoruz. Bu önemsemeyi de sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü Folklör ekibinin gösteride bulunduğu, Bahçeşehir Koleji Müzik Öğretmeni Burcu Zelluh Rehberliğinde Koro Fes Grubunun gösteri yaptıği etkinlikte, resim, afiş, mektup sergisini açıldı; çevre temizliği de yapıldı.
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi