Kaynakların kullanılmaması çevre sorununu arttırıyor
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu ifade etti.
Tarih: 9.6.2018 11:28:27

Orhan Yıldız/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında açıklama yapan Akçalı, "Dünyada, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan ve çevre sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğada canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için, çevre kirlenmesini mutlaka önlemek ve doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılması gerekir. Yoksul ülkelerin birçoğu doğal kaynakları olmadığı için yoksul değillerdir. Bu ülkeler Atık Yönetim Planı´nı´uygulamada ve doğal kaynaklarla ilgili doğru bir bakış açısına sahip olmadığı için yoksuldur. Küresel ekonominin işleyişini ve sürdürülebilir bir yaşam için ´her atık çöptür´ alışkanlığından vazgeçerek, çevre için ´sıfır atık projesi´ni hayata geçirmemiz gerekir. 1900 yılına göre bugün, kişi başına enerji tüketimi üç katına, hammadde kullanımı iki katına, dünya nüfusu ise beş katına çıkmıştır. Dünyada doğal kaynaklara ihtiyaç bu kadar artmışken, ülkelerin, Atık Yönetim Planı´nı gerekli çalışmaları yapmaları önemlidir. İlçede 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde çevre koruma adına ´atık yağlar ne yapar´ adlı projede Karahüseyinli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Ayşe Suna Bozkurt rehberliğindeki 30 öğrenciden oluşan ekip 350 litre bitkisel atık yağı toplamıştır. İlçede Okullararası Taşınabilir Atık Pil (TAP) Toplama Yarışmasında, Madenli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Sabah Sabahoğlu rehberliğindeki öğrenciler 77 kilo pil toplamıştır. Temiz Bir Gelecek Bizim Elimizden Geçecek adlı projede, Ayla- Naci Uyar Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Sevda Aksu rehberliğindeki 35 öğrenciden oluşan ekip, 30 bin adet plastik pet şişe ve 65 bin adet plastik pet şişe kapağı toplayarak ilçemizde çevre koruma adına örnek bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Bu konuda Arsuz Belediyesi, ilçede daha sık geri dönüşüm kumbarası yerleştirerek çevreye olan duyarlılığı arttırmayı hedeflemektedir. Biz bu kumbaraların siz değerli arsuz halkı tarafından kullanılması için desteğinizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Arsuz Belediyesi Çevre Haftası kapsamında etkinlik de düzenledi. Etkinliğe Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Arsuz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürvekili Oğuzhan Kılınç da katıldı. Etkinlikte konuşan Culha, “Temiz bir çevrede yaşama hedefiyle, düşüncesiyle, iradesiyle biz hareket ediyoruz. Özellikle temiz bir çevre bilincini yaymak bizim için çok önem arz eden bir olaydır. 2014 yılından beri, göreve geldiğimiz günden beri, bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor ve bu konuda vurgu yapmak, bu konunun önemini topluma göstermek anlamında yaptığımız çok sayıda etkinliğimizin birinde bugün hep beraber yapıyoruz. Özellikle çevrede, gerek atık yağlar konusunda, gerek kimyasal pillerin toprakta yarattığı tahribatın, ne derecede bu güzelim toprağı heder ettiğini, harap ettiğinin bilincindeyiz, çok iyi biliyoruz. Bu bilinci, çocuklarımız kanalıyla, yeni yetişen öğrencilerimiz kanalıyla yapıyoruz. Sadece bir okulumuz 70-80 kilo civarında atık pil toplamıştır. Bu konuları profesyonel firmalarla iş birliği yaparak yürütmekteyiz. Birçok şehirde uygulanan projeler bir bütün, yani İstanbul´da, Ankara´da ve buna benzer şehirlerde kurulan bu projeleri bizim burada uyguluyoruz. Öğrencileri teşvik etmek maksadıyla da belki karınca kararınca da ödüller veriyoruz. Hem daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak adına, hem de özellikle Arsuzun hem tarım yönünün ağır bastığı bu bölgede, topraklarında korunması, turizmin olması ve bu çevrenin daha da bir temiz olması anlamında biz bu çevreyi, çevre korunmasını çok önemsiyoruz. Bu önemsemeyi de sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü Folklör ekibinin gösteride bulunduğu, Bahçeşehir Koleji Müzik Öğretmeni Burcu Zelluh Rehberliğinde Koro Fes Grubunun gösteri yaptıği etkinlikte, resim, afiş, mektup sergisini açıldı; çevre temizliği de yapıldı.
Kaynak:

"Bayramlar kucaklaşma fırsatı"
"Bayramlar kucaklaşma fırsatı"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, bayramların, dargınlık ve kırgınlıkların unutulduğu, ferdi sevinçlerin müşterek mutluluklara dönüştüğü müstesna günler olduğunu, daha çok kucaklaşmak ve kaynaşmak için önemli birer fırsatı getirdiğini ifade etti.
15 operasyonda 23 gözaltı
15 operasyonda 23 gözaltı
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
3. Belen İncir Festivali
3. Belen İncir Festivali
Üreticiler yarıştı
Atatürk Anıtında altyapı temizliği
Atatürk Anıtında altyapı temizliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yağmur suyu hatlarının tıkanmaması amacıyla temizlik çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı.
Engelliler, HBB´den memnunmuş
Engelliler, HBB´den memnunmuş
Hatay Kent Konseyi üyeleri, engelli bireylerin yaşama kaynaştırılması konusunda değerlendirmede bulundu.
"Her şeyin farkındayız"
"Her şeyin farkındayız"
Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ve partinin İskenderun ilçe başkanı Bestami Bilgili kentte mahalle ve meslek odaları ile sivil toplum kuruluşlarının bazılarına nezaket ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
Ormanlar dün de yandı
Ormanlar dün de yandı
Bu yılın ilk yedi ayında çıkan 47 yangında 250 hektar ormanı yanan Hatay´da ormanlar yanmaya devam ediyor.
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Vakıflı´daki ayini patrikvekili Ateşyan yönetti
Dörtyol´a yeni hastane ne oldu?
Dörtyol´a yeni hastane ne oldu?
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Dörtyol´da hizmet veren devlet hastanesine ek olarak yapılması planlanan ancak yapılmayan yeni devlet hastanesini soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
AKP 17 yaşında
AKP 17 yaşında
AKP İskenderun İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili, partisinin kuruluşuna ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Bundan tam 17 yıl önce bugün, devlet başkanımız ve kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan partimiz Türk demokrasi tarihinde çok önemli bir dönemin başlangıcı olmuştur.
Samandağ´da 2. Turizm Festivali
Samandağ´da 2. Turizm Festivali
Samandağ Turizm İşletmeciler ve Yatırımcıları Derneği (SATİYAD) tarafından düzenlenen 2. Turizm Fest başladı. Deniz Sitesi Hz. Hızır Parkı´nda yapılacak açılışla Turizm Fest start dün başladı. Festival, altı gün sürecek.
"Kurtuluş mücadelesinde Antakya" söyleşisi
"Kurtuluş mücadelesinde Antakya" söyleşisi
Arsuz´da düzenlenen 12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliklerinde, "Kurtuluş Mücadelesinde Antakya" konulu söyleşi düzenlendi. 12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri, 31 Ağustos tarihine kadar sürecek.
Şekercilere bayram denetimi
Şekercilere bayram denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde, kentte şeker satışı yapan esnafı denetledi.
HBB´den kurban satış alanı
HBB´den kurban satış alanı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), vatandaşın kurban bayramında kurbanlıklarını huzurlu ve rahat bir ortamda alabilmesi için kurban satış bölgelerinin olşturulduğunu bildirdi.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Kırıkhan, Hassa, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi