Kaynakların kullanılmaması çevre sorununu arttırıyor
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu ifade etti.
Tarih: 9.6.2018 11:28:27

Orhan Yıldız/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında açıklama yapan Akçalı, "Dünyada, sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan ve çevre sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Doğada canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için, çevre kirlenmesini mutlaka önlemek ve doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılması gerekir. Yoksul ülkelerin birçoğu doğal kaynakları olmadığı için yoksul değillerdir. Bu ülkeler Atık Yönetim Planı´nı´uygulamada ve doğal kaynaklarla ilgili doğru bir bakış açısına sahip olmadığı için yoksuldur. Küresel ekonominin işleyişini ve sürdürülebilir bir yaşam için ´her atık çöptür´ alışkanlığından vazgeçerek, çevre için ´sıfır atık projesi´ni hayata geçirmemiz gerekir. 1900 yılına göre bugün, kişi başına enerji tüketimi üç katına, hammadde kullanımı iki katına, dünya nüfusu ise beş katına çıkmıştır. Dünyada doğal kaynaklara ihtiyaç bu kadar artmışken, ülkelerin, Atık Yönetim Planı´nı gerekli çalışmaları yapmaları önemlidir. İlçede 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde çevre koruma adına ´atık yağlar ne yapar´ adlı projede Karahüseyinli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Ayşe Suna Bozkurt rehberliğindeki 30 öğrenciden oluşan ekip 350 litre bitkisel atık yağı toplamıştır. İlçede Okullararası Taşınabilir Atık Pil (TAP) Toplama Yarışmasında, Madenli Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Sabah Sabahoğlu rehberliğindeki öğrenciler 77 kilo pil toplamıştır. Temiz Bir Gelecek Bizim Elimizden Geçecek adlı projede, Ayla- Naci Uyar Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Sevda Aksu rehberliğindeki 35 öğrenciden oluşan ekip, 30 bin adet plastik pet şişe ve 65 bin adet plastik pet şişe kapağı toplayarak ilçemizde çevre koruma adına örnek bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Bu konuda Arsuz Belediyesi, ilçede daha sık geri dönüşüm kumbarası yerleştirerek çevreye olan duyarlılığı arttırmayı hedeflemektedir. Biz bu kumbaraların siz değerli arsuz halkı tarafından kullanılması için desteğinizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Arsuz Belediyesi Çevre Haftası kapsamında etkinlik de düzenledi. Etkinliğe Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Arsuz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürvekili Oğuzhan Kılınç da katıldı. Etkinlikte konuşan Culha, “Temiz bir çevrede yaşama hedefiyle, düşüncesiyle, iradesiyle biz hareket ediyoruz. Özellikle temiz bir çevre bilincini yaymak bizim için çok önem arz eden bir olaydır. 2014 yılından beri, göreve geldiğimiz günden beri, bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor ve bu konuda vurgu yapmak, bu konunun önemini topluma göstermek anlamında yaptığımız çok sayıda etkinliğimizin birinde bugün hep beraber yapıyoruz. Özellikle çevrede, gerek atık yağlar konusunda, gerek kimyasal pillerin toprakta yarattığı tahribatın, ne derecede bu güzelim toprağı heder ettiğini, harap ettiğinin bilincindeyiz, çok iyi biliyoruz. Bu bilinci, çocuklarımız kanalıyla, yeni yetişen öğrencilerimiz kanalıyla yapıyoruz. Sadece bir okulumuz 70-80 kilo civarında atık pil toplamıştır. Bu konuları profesyonel firmalarla iş birliği yaparak yürütmekteyiz. Birçok şehirde uygulanan projeler bir bütün, yani İstanbul´da, Ankara´da ve buna benzer şehirlerde kurulan bu projeleri bizim burada uyguluyoruz. Öğrencileri teşvik etmek maksadıyla da belki karınca kararınca da ödüller veriyoruz. Hem daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak adına, hem de özellikle Arsuzun hem tarım yönünün ağır bastığı bu bölgede, topraklarında korunması, turizmin olması ve bu çevrenin daha da bir temiz olması anlamında biz bu çevreyi, çevre korunmasını çok önemsiyoruz. Bu önemsemeyi de sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü Folklör ekibinin gösteride bulunduğu, Bahçeşehir Koleji Müzik Öğretmeni Burcu Zelluh Rehberliğinde Koro Fes Grubunun gösteri yaptıği etkinlikte, resim, afiş, mektup sergisini açıldı; çevre temizliği de yapıldı.
Kaynak:

Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Hatay Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Musa Salık, Genelkurmay Başkanlığının Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Konfederasyonuna verdiği iftara katıldı.
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.379 olduğu açıklandı.
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gaziler ile aileleri onuruna iftar yemeği düzenledi.
Bayram yarın başlayacak
Bayram yarın başlayacak
Şeker (Ramazan) Bayramı yarın başlayacak. Üç günlük byram arefesinde bugün hem alışverişlerin hızlanması bekleniyor, hem de kamu kurumları ile bazı özel işyerleri yarım gün çalışma yapacağı biliniyor.
Kursiyerler iftarda buluştu
Kursiyerler iftarda buluştu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (HATMEK) düzenlenen Aşçı Yardımcılığı Kursu´na katılan kursiyerler, kurs sonu iftar yemeğinde bir araya geldi.
´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
HADO´nun ilk gemisi geldi
HADO´nun ilk gemisi geldi
HBB´nin Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan´ın Kos Adası´ndan Türk Loydu yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerin Ramazan Bayramı öncesinde, kentte şeker ve çikolata satışı yapan esnafı denetledi.
HBB´den çevre haftası etkinliği
HBB´den çevre haftası etkinliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Çevre Haftası kapsamında Antakya Atatürk Parkında düzenlenen etkinlikler sona erdi.
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. SGK hizmet binasının açılış kurdelesini Hatay Valisi Erdal Ata, törene katılan protokolle birlikte kesti.
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
Türkonfed tarafından hazırlanan “Türkiye´nin ikilemi; Orta gelir ve orta demokrasi tuzakları" konusi İskenderun´da yapılan ve DASİFED tarafından düzenlenen bir toplantıda ele alındı.
“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Deniz Liman İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, Sosyal Sorumluluk Projeleri dersi kapsamında hazırladığı su ve atıştırmalık yiyeceklerden oluşan iftariyelik paketleri vatandaşlara ulaştırdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi