Kaza sayısı yüksek yolları sordu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilde âdeta “ölüm yolu” haline geldiğini belirttiği karayollarını, soru önergesiyle Meclis´e taşıdı.
Tarih: 8.7.2021 16:04:04

TÜİK tarafından yayımlanan 2020 Karayolu Trafik Kaza İstatistiklerinde, Hatay´ın ölümlü-yaralanmalı kaza sayısında 3 bin 546 kaza ile, 81 ilde 10. sırada yer almasının tesadüf olmadığını ifade eden milletvekili Güzelmansur, önergesinde şunlara yer verdi: “Hatay´da onlarca yıldır bitirilemeyen ve kazaya davetiye çıkaran yollar var. Bakım-onarım yapılmadığı için, güvenli sürüş tedbirleri alınmadığı için kazayı çağıran yollar var. Dolayısıyla Hatay´daki ölümlü trafik kazalarının nedeni sürücü değil, iktidardır. Hatay´da ‘katliam´ gibi trafik kazalarının yaşandığı yollar Karayolları Genel Müdürlüğü´nün uhdesindeki yollardır. Bu yollar ya yıllardır bitirilmeyen yarım kalmış yollardır ya da Karayolları tarafından bakım-onarımı yapılmayan ve sürüş güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmadığı yollardır. En övündüğü icraatı ‘yol yapmak´ olan iktidar bu konuda Hatay´da sınıfta kaldı. İktidarın Hatay´da ´yol yapmama´ konusundaki kararlılığı 2021´de de sürdü. 2021 yatırım programında yer verilen ve ödenek ayrılan yol projesi sayısı sadece 3´dür. Bunlara ayrılan ödenek miktarı ise yalnızca 3 bin TL´dir. Diğer bir deyişle bunlar göstermelik yatırımlardır."

Bakana hangi soruları yöneltti?

Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Her yıl ´en kısa sürede bitirileceği´ söylenen Antakya-Altınözü duble yolu 8 yıldır neden bitirilememiştir? Antakya-Altınözü duble yolu ne zaman bitirilecek ve dolayısıyla bu yolda meydana gelen ölümlü kazalar ne zaman son bulacaktır? Adeta ´ölüm yolu´ haline gelen Deniz Alayı mevkiindeki yola neden ısrarla kaçış rampası yapılmamaktadır? Bu rampa yapılmış olsaydı kaç kazanın ve can kaybının önüne geçilirdi? Arsuz-İskenderun yolunda güvenli sürüş için gerekli bakım, onarım, güvenli sürüş tedbirlerini alma gibi çalışmalar ne zaman yapılacaktır? 27 km´lik Antakya-Samandağ yolunun tamamen bitirilmemesi ve bu yolda trafik güvenliğini sağlama çalışmalarının yapılmaması ile meydana gelen ölümlü kazalar ne zaman son bulacaktır? Yasak olmasına rağmen ağır tonajlı araçların geçtiği Harbiye Yolu´nda gerekli tedbirlerin alınması için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Ağır tonajlı araçların geçmesiyle çöken/bozulan Payas-Dörtyol E-5 yolunda güvenli sürüş için bakım-onarım çalışmaları ne zaman yapılacak ve ölümlü kazaların önüne geçilmiş olacaktır? En fazla vergi ödeyen iller arasında 7. sırada olan Hatay´daki yukarıda bahsedilen yolların yapımı, bakımı, onarımı, trafik güvenliğini sağlama noktasında çalışmalar neden yapılmıyor ya da süreç çok yavaş işletiliyor?"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kaza sayısı yüksek yolları sordu
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar´ın, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği İskenderun´daki çalışmasını İdlib´te okul ziyaretiyle sürdü.
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Cumhuriyet Halk Partisili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla Hatay´da toplanacak.
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin, pandemi döneminde yatmayan sigorta primleri sorununu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için İskenderun´a geldi.
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya´da "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlementer sistem” konulu panel düzenlendi.
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, yapılan anketlerde ve Hatay halkının yaklaşımında partisinin geliştiğini gösterdiğini belirterek, yapılacak seçimde Hatay´dan 2 milletvekili çıkaracaklarını savundu.
Savaş: Hatay artık yoruldu
Savaş: Hatay artık yoruldu
Hatay´da 1 milyona yakın Suriyeli sığınmacının olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, 9 yıldır Hatay´a gönderilen ödenek ile sığınmacılara da hizmet verilmeye çalışıldığını, ancak bunun sürdürülebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, yaklaşık 3 ay önce TBMM´de sarf ettiği sözler üzerine kendisinden savunma istendiğini hatırlatarak, bu uygulamaya tepki olarak boş kağıt ile savunmasını göndereceğini bildirdi.
CHP´nin 98. yılı
CHP´nin 98. yılı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bugün (09 Eylül Perşembe) kuruluşunun 98. yılını kutlayacak.
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenlerin istemi, soru önergesiyle parlamentoya yansıdı.
TİP, İskenderun´da örgütlendi
TİP, İskenderun´da örgütlendi
Türkiye İşçe Partisi (TİP) İskenderun ilçe örgütü binası düzenlenen törenle açıldı.
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, temmuz ayında yürürlüğe giren ve aile hekimlerinin özlük haklarını kısıtladığını belirttiği Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği´ne ilişkin parlamentoya soru önergesi verdi.
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükumeti gönderme zamanının geldiğini ve iktidara çok yakın olduklarını ifade etti.
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP´den CHP´li belediyeye eleştiri
HDP Defne İlçe Eşbaşkanları Vail Çelik ve Sözen Nurel, Defne Belediyesi yönetimini eleştirdi ve kentin yaşadığı susuzluğa çözüm bulunmasını istedi.
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Kaşıkçı´dan ´saha çalışması´
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, seçim bölgesi Hatay´ın Altınözü ve Antakya ilçelerinde ziyaretlerde bulundu, partisi MHP´nin il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları ile birlikte saha çalışması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi