"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
8 Kasım´da Reyhanlı´ya bir kilometre mesafede yaşanan kazada, bir aracın motosiklete çarpması sonucu motosikletteki çift; hamile olan Kübra Gün ve Hüseyin Gün ile doğmamış bebeklerinin hayatlarını kaybetmesi olayı önergeyle parlamentoya taşındı.
Tarih: 1.12.2021 17:54:27

İskenderun/SES

 Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, önergesinde, "Motosiklete çarpan aracın sürücüsü Tevfik Şahabettin (48), Halep´te doğduğunu, Reyhanlı´da yaşadığını, hayvancılıkla uğraştığını söylemiş. Hızının 80 kilometre civarında olduğunu, motosikleti görmediğini, motosikletin arka lambalarının yanmadığını ve aydınlatma olmadığını anlatan ifadesinin ardından tutuklanmıştır. Kaza ile ilgili araştırma yapan gazeteci İsmail Saymaz, dosyaya ilişkin bilgilere ulaşamaması ile araştırmasını derinleştirmesi sonucunda; fail Tevfik Şahabettin´in Suriye savaşında Halep´te çok etkin olan Nurettin Zenki Tugayı lideri olduğu, 2013 yılından beri Reyhanlı´da yaşadığını yazmıştır. Örgütün, Doğu Halep´teki Şeyh Nacar adlı sanayi sitesini yağmaladığı, söktükleri makineleri ve çaldıkları arabaları Türkiye´de sattığı basına yansımıştır. İdlib´in alınması için kurulan ‘Fetih Cephesi´ adlı askeri koalisyonda yer alan örgütün daha sonra El Kaide tarafından İdlib´den sürüldüğü ve şimdi Afrin´de faaliyetine devam ettiği iddia edilmiştir. Nurettin Zenki Tugayı insan hakları raporlarında, çocukları katletmekle, eşcinselleri öldürmekle, gazetecileri fidye için kaçırmakla, yağma ve talanla suçlanmaktadır" ifadesine yer verdi.
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Faile ilişkin bir koruma zırhı olduğu iddiası doğru mudur? Neden dosyaya ulaşmak mümkün değildir? Zanlı Suriye´deki Selefi-Tekfirci örgütlerden Nurettin Zenki Tugayı´nın kurucusu/lideri Sheikh Tawfiq Shahabuddin midir? Tevfik Şahabettin´in 2011´de örgütü kurduktan iki yıl sonra Reyhanlı´ya yerleşerek buradan örgütü yönettiği iddiası doğru mudur? Bu iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattınız mı? Tevfik Şahabettin´in Reyhanlı´da 2014 yılında New York Times muhabirlerini ağırlayarak, demeç verdiği doğru mudur? Suriye´deki savaşta eli kanlı cihadist bir örgüt olarak rol alan yapının kurucusu olduğu iddia edilen bir kişi nasıl yıllardır Hatay´da yaşayabilmiştir? Zanlı nasıl yıllarca Hatay´dan örgütü yönetebilmiştir? Bunu ortaya çıkarmak noktasında Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? İnsanlık suçu işlemiş biri olarak da yargılanacak mıdır? Kazayla ilgili avukat dahi tutmayan ve olayı kurcalamamak gerektiğini söyleyen kazada hayatını kaybeden Gün ailesinin yakınlarının çekinceleri mi vardır? Ailenin can güvenliği ile ilgili kaygıları mı vardır? Bu konuda önlemler alınmış mıdır? "

 
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi