Kemal Düz Aybastı Perşembe Yaylası kitabını anlattı
Kültürlerin oluşumunda coğrafyanın belirleyicilik taşıdığını belirten Araştırmacı/Yazar/Yayıncı Kemal Düz, hem Ordu´da hem Hatay´da yayla kültürü ve benzerliklere dikkat çekerek, “Benzerlikler kültürlerin oluşumunda coğrafyanın ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor” diye konuştu.
Tarih: 26.2.2018 09:58:01

Sadet Berkyürek/İskenderun

Hatay tarihini araştırırken üzerinde yoğunlaştığı göç olgusu ve iskan politikalarının kesiştiği, doğup büyüdüğü toprakları anlattığı Yedi Dağın Ardı Aybastı - Perşembe Yaylası kitabının söyleşi ve imza gününde Araştırmacı/Yazar/Yayıncı Kemal Düz, kurucusu olduğu Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nde dernek dostları ve okurlarla buluştu. Hatay tarihi araştırmalarında göç ve iskan politikalarının dikkatini çektiğini, Hassa ve Islahiye, Akbez, Suriye´yi incelerken kendi bölgesiyle de yolların kesiştiğine dikkat çeken Kemal Düz, “Mesela Kayseri´de bir Mursal köyü veya kasabası var. Dadaloğlu , Avşar Beyleriyle ilgili okurken dikkatimi çekmişti. Sonra Mehmet Mursaloğlu´yla görüşmüştüm. Akrabalarının bir kısmının Kayseri´de olduğunu söylemişti. Oradakiler Alevileşirken buradakiler Sünnileşmiş” dedi. Düz, Aybastı kitabını ise İskenderun´da yaşadığı dönemin duygularıyla yazdığını söyledi.

“Coğrafya kültürel belirleyiciliğe de sahip”
Suriye´yenin Rakka bölgesinde iç savaş öncesindeki ziyaretinde kendini ‘yakın hissettiği´ bölge insanlarına da işaret eden, buraya yerleşenlerin kökeninde Malazgirt´ten sonra Türklerin Anadolu´ya girişlerine kadar geriye gidebildiğini de aktaran Kemal Düz, Bafra´da yaşayan Devecileri de hatırlatarak Arsuz/İskenderun´daki Deveci ailesiyle yakınlıklarına dikkat çekti. Kemal Düz, “Bafra´dakiler de kendilerini Yörük olarak tanımlıyorlar. Buradakiler ve Bafra´dakiler farklı bir kültürdeler. Kültürlerin oluşumunda coğrafyanın ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor bu” diye konuştu.
Konargöçer yaşam tarzı ve yaylacılık yaşamının benzerliklerine de işaret ettiği konuşmasında Düz, şunları kaydetti: “Ordu Aybastı Perşembe Yaylası da benim doğduğum toprak. Orayı yazmayı istiyordum. Orada alan çalışması da yaptım. Buradaki bilgilerimle oradaki sonuçları derledik, kitap ortaya çıktı. Köyümüz Karamanlı artık bir mahalle. Samandağ´da da daha sonra Yaylıca adını alan bir yerleşim var. Bu göç hareketleri hep olmuş Anadolu´da, hala da sürüyor.”

Arapların ilgisi kaygıları arttırdı
Suudi Arabistan ve Katar´tan Karadeniz yaylalarına ilginin artmasını kaygıyla karşıladıklarını da sözlerine ekleyen Kemal Düz, yazın bu ülkelerden gelenlerin yerli nüfusu geçtiğini söyledi. Varlıklı ailelerden oluşan ve yaz boyu konaklayan bu grupların yaylalardaki kültürel yapıyı da değiştirmeye başladığını da sözlerine ekleyen Düz, kitap çalışmasıyla dikkatleri Perşembe Yaylası´na da çekmek ve tanıtmak istediğini belirtti.

Yaylalar özgürlük ve sevgiyi koruyor
Perşembe yaylasında küçük bir evi ve bahçesi de bulunan Kemal Düz, Hatay´daki yaylaları da sevdiğini, Belen Benlideresi´ndeki ev ve bahçesi bulunduğunu hatırlatan Düz, “Denizden ziyade yaylaları seviyorum. Esasında o bölgelere bir tepki olarak da gidiyorum. Çünkü, bizi bir şekilde oralardan uzaklaştırıyorlar, kentlere topluyorlar. Kentleri açık yarı açık hapishane olarak düşünüyorum. Yaylalarda özgürlük, insan sevgisi var” ifadesini belirtti.

Ordululardan kitap ilgisi
Aybastı kitabının beklenenin üzerinde bir ilgiyle karşılandığını, ilk imzanın İskenderun´dan İstanbul Üsküdar´a taşıdıkları Ferda Kitabevinde gerçekleştiğini, Ordu dışındaki imza günlerinde de Orduluların, hemşehri derneklerinin ilgisiyle ve kurumların toplu kitap alışlarıyla desteklendiğini ifade eden Kemal Düz, Aybastı´daki imza günündeki ilginin ise kendisini şaşırtan düzeyde yaşandığını anlattı.

Hatay kitaplarına belediyeler ilgisiz kaldı…
Aybastı hakkında yazılan ilk kitap özelliğinin de ilgiyi yoğunlaştırdığını da söyleyen Düz, öncesinde yazdığı Hatay kitabına yerel yönetimlerin ilgisizliğini ise eleştirdi. Yayınlanmasına katkı verdiği Acı Deniz kitabının Arsuz´da geçtiğini hatırlatarak bir ‘Arsuz romanı´ olarak tanımlayan Düz, “Hatay kitaplarıyla ilgili Arsuz Belediyesi ile görüşemedik. Büyükşehir Belediyesi´nin kültür müdürüyle de görüşemedik. İskenderun belediyesi ile hiç görüşemedik zaten” eleştirisinde bulundu. Karadeniz´de karşılaştığı ilginin güneydeki mesafeyle kıyaslanmayı açısından örnekleştirdiğini kaydeden Düz, “Oralar benim doğduğum topraklar ama gönlüm buradan yana. Hatay kültürüne, mutfağına mutlaka sahip çıkmak lazım. Hatay´ın kültür ve tarihi biliniyor belki ama çok da objektif bilinmiyor. Doğrusuyla tanıtmak lazım. Çünkü doğrular içinde yanlışları da barındırıyor. Doğruya ulaşmak ancak kültür ve sanatla olur. Gerek Aybastı, gerek Hatay kitaplarını yayınevlerinden ve internet ortamından satın almak mümkün. Bu bölgeleri bir turizm elçisi gibi tanıtmaya çalışıyoruz. Okunmasının verdiği haz bizi mutlu ediyor” dedi.

“Korsan kitap alınmasın”
Ferda Kitabevi´nin sahaf olarak sürdüğünü ve internet üzerinden satışa da yöneldiklerini hatırlatan Düz, korsan kitabın bu mecrada alıcısının bulunmadığını, orijinal kitapların her zaman değerini koruduğunu söyledi. Düz, korsan kitap alınmaması önerisinde bulunarak, halen Hasan Ali Yücel döneminin, 1940´lardaki Suç ve Ceza´nın baskısının arandığını, alındığını vurguladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İskenderun daki duygularımla yazdım
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
"Andımız okullarda yeniden okutulmalı"
Türkiye Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, andımızın okullarda yeniden okutulması için açılan dava hakkında değerlendirmede bulundu.
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
"Mozaik Yolu" projesi ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği tarafından gündeme getirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen; Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa illerini kapsayan “Mozaik Yolu Projesi” için Hatay´a gelen heyeti kabul etti.
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
VP ilçe başkanı babasını kaybetti
Vatan Partisi (VP) Kırıkhan İlçe Başkanı Gönül Gökkan´ın babası Mehmet Gökkan, yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü ve yaşamını yitirdi.
OSB´de belge bilgilendirmesi
OSB´de belge bilgilendirmesi
İTSO ABİGEM Heyeti, OSB´de fabrika ziyaretleri yaparak ´tehlikeli mesleklerde alınması zorunlu mesleki yeterlilik belgesi ve belgelendirme´ süreci hakkında bilgi verdi.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 17 gözaltı
İskenderun´da polisin düzenlediği 10 uyuşturucu operasyonunda 17 kişi gözaltına alındı, operasyonlarda 535 gram esrari, 62 kök kenevir bitkisi, 28 adet captagon uyuşturucu hap, 21 gram eroinin ele geçirildiği açıklandı.
"Hizmet karnemiz pekiyi"
"Hizmet karnemiz pekiyi"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye çalışmalarında karnelerinin ´pekiyi´ olduğunu söyledi.
Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyılıp, dışkılarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi