"Kemoterapinin yan etkileri önemli sorun"
Cold Spring Harbor Labrotory adıyla kendi araştırma laboratuvarını kuran Hataylı Dr. Semir Beyaz, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) ´Teknoloji ve endüstri 4.0 çağında kansere etki eden etmenler´ adlı konferans verdi.
Tarih: 13.2.2019 11:34:18

İskenderun/SES

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesindeki koneransta, devam eden araştırmalarının bağışıklık sistemi ile ilişkili hastalıklara yönelik olduğunu anlatan Dr. Beyaz, kanser hakkında bilgi verdi. Kanseri, hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu dokuda oluşturduğu hasara neden olan karmaşık bir hastalık olarak tanımlayan Dr. Beyaz, kanserin başlangıç, gelişme ve sonuç aşamaları olduğunu; Kanserin vücudun kolluk kuvvetleri olan bağışıklık sistemini etkisiz hale getirdiğini ve yayılma evresinin bu aşamada başladığını söyledi.
Kanserle mücadele için sigaradan uzak durmak gerekitğini anlatan Dr. Beyaz, yeme içme alışkanlıkları, obezite ve fiziksel inaktivitenin de hastalığa karşı etkili olduğunu kaydetti. İSTE´den yapılan açıklamaya göre, Dr. Beyaz, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depçi ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyyüphan Yakıncı ile öğrenci ve akedemisyenlerin de katıldığı konferansta şunları söyledi: "Kansere ilk tedavi yaklaşımı tümörün cerrahi olarak alınmasıdır. Bu yüzyıllarca önce düşünülen bir teknik olsa da, günümüzde hala kullanılmaktadır. Bu tedavinin problemleri tümöre erişememe veya tümörün yayılması durumunda etkili olmamasıdır. 1900´lerde radyo terapinin kullanılması evresine geçildi. Böylece kanserli hücrelerin öldürülmesi amaçlandı. İlk bulunduğunda bu yöntem çok ilkeldi. Simdi daha efektif kullanılmakta ve sadece kanserli hücrelere odaklanılabilmektedir. Buna benzer yıllara yayılan gelişimler, inovasyonu hedefleyen ve işbirliğini on plana çıkaran ISTE gibi üniversitelerde mümkündür. Avantajlarına rağmen, radyoterapinin problemleri, tümörün yayılması durumunda etkili olamaması ve yaşamsal organlara hasar verebilmesidir. Herkesin en çok bildiği kanser tedavilerinden biri de kemoterapidir. Kemoterapi 1940´larda Harvard Kanser Enstitüsünde hızlı bölünen hücreleri toksik ilaçlarla öldürmek fikri üzerine kullanılmaya başlanmıştır. Kemoterapinin yan etkileri ve problemleri kanser hastaları için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu yüzden kansere bütünsel ve etkili bir tedavi yöntemi geliştirmek için basit ama multidisipliner yani birden fazla disiplini içine alan bir yönteme odaklanmamız lazım. 2000´li yıllarda insan genom çalışmaları ile insan DNA si incelemeleri kanser çalışmalarına yeni bir boyut getirdi. Tümörün tedaviye karşı direnç mekanizmaları geliştirmesinden dolayı kanseri zamana ve yüzlerce değişkene bağlı olarak çalışmak gerekiyor. Kanserde en heyecan verici gelişmelerden biri, son yıllarda immunoterapi adi verilen ve bağışıklık sistemini kullanarak kanserli hücreleri yok etmeyi hedefleyen tedavi yöntemidir. Kanserin bağışıklık sisteminden kaçma ve onu kandırma mekanizmasını immunoterapi ile ortadan kaldırmak amaçlanıyor. Bu yaklaşım, temel bilimlerin desteklemesi sonucu mümkün oldu. Temel bilimleri toplum olarak desteklememiz lazım ve kaynak ayırmamız lazım ki hastalıkların temel mekanizmaları anlaşılsın ve buna göre immunoterapi gibi yenilikçi tedavi yöntemleri geliştirilsin. Biyolojiyi anlarken lineer yaklaşamazsınız ve bu yüzeysel yaklaşımlar faydasızdır. Biyolojiyi anlamak çok boyutlu bir düşünme sistemi gerektirir. Vücudun ve yaşamın kendi mekanizmasını anlamadan hastalıklar düzgün bir şekilde tedavi edilemez."
Kaynak:

Emzirme bebek ve anne için önemli
Emzirme bebek ve anne için önemli
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde vulva kanseri tanısı konulan 70 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatla, A.G. adlı kişinin sağlık durumunun iyileştiği belirtildi.
"Kadro var, hekim yok" önergesi
"Kadro var, hekim yok" önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 10 yıl önce hizmete açılan Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasını ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Anne adaylarına eğitim
Anne adaylarına eğitim
İskenderun´da İlçe Sağlık müdürlüğü görevlileri, anne adaylarına doğum ve beslenmenin doğuma etkisini anlattı, egzersizin doğum hazırlığında önemli olduğunu anımsattı.
11 ayda 120 obezite ameliyatı
11 ayda 120 obezite ameliyatı
Doç. Dr. Turgut Karaca, obezite hastalarına cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ´Anne Dostu Hastane´ unvanı verildi.
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
İskenderun´da ücretsiz sağlık taramaları yapıldı
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
‘21 Haziran Dünya ALS Günü´ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ALS hastalığının kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle başladığını ifade ederek, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayenenin önemli olduğunun belirtti.
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Yunus bu yılın ilk 4 aylık döneminde yaklaşık 10 bin hastanın muayene ve tedavi sürecinin tamamlandığı belirtti.
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti.
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Radyoterapi Merkezi´nin yeniden düzenlenerek, Radyoterapi Merkezinde hizmet sunulmaya başlandığı bildirildi.
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan 10 Yataklı Acil Yoğun Bakım Ünitesinin açılışı yapıldı.
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, genel cerrahı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı´ kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.
"Beslenme programı aynı olmamalı"
"Beslenme programı aynı olmamalı"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi, Kadınlar Günü kapsamında sağlık üzerine söyleşi düzenlendi.
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Hataylı olan Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Hatay´da kanser artışını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi