Kent sokakları sahne alanı
Türk sinema ve dizilerinin çekim alanını oluşturan büyükşehirler yerine Anadolu tercih edilmeye devam ediliyor.
Tarih: 27.2.2018 17:23:31

 

Sinema ve dizi sektörü, son çeyrek asırda, çekimlerini Anadolu kentlerine kaydırmayı sürdürüyor. Türkan Şoray, Kadir İnanır gibi birçok sanatçının sinema için çekim yaptığı, Hatay, son yıllarda dizilerin de tercih alanlarını oluşturdu.
İskenderun sokakları ve mekanları, son dönemde ´Tabut´ adlı dizinin çekim sahnesini oluşturmaya başladı. Lübnanlı yönetmen Ali Sabhar´ın görev aldığı ´Tabut´ dizisinin neredeyse tüm oyuncularının yöreden olduğu belirtildi. Lübnan´da sinema eğitimine başlayan, Suriye´de güzel sanatlar fakültesinde heykel eğitimini tamamladığını ifade eden yönetmen Sabhar, sanatla tanışıklığının tiyatro, müzik ve sinema olarak sıralandığını, yönetmenliğe ise 2006´da başladığını söyledi. Kentte çekilen dizinin Türkçe olarak yapılacağını, ancak Arapça olarak da dublajlanacağını belirten Sabhar, dizinin kamera çekimlerinde farklı teknik kullanacağını belirtti.

Dizi çekimleri iki kamerayla
İki kamera ve teknik kadroyla çekimlerine başlanan, senaristi Ferhat Zidani olan dizinin, üç kanalda yayınlanması için anlaşma yapıldığını belirten filmin prodüktörü ve oyuncularından İskenderunlu Volkan Acıoğlu da, her yaştan ve farklı cinsiyetteki amatörlerden seçilen oyuncuları, mimik ve fiziksel açılarıyla belirlediklerini kaydetti.
Gazetemize yaptığı ziyarette dizi hakkında bilgi veren Acıoğlu, dizinin 30 bölüm olarak planlandığını, İskenderun´un sokakları ve farklı mekanlarında yapılacak çekimlerin, farklı ilçelerde süreceğini, tarihi dokuları da ekrana yansıtacaklarını belirtti. Amatör oyuncularla çalışmanın sabırlı olunmasını getirdiğini, bir sahnenin birçok kez çekiminin yapılabildiğini anlatan Acıoğlu, kentte bir ilki yaptıklarını ama bunun son olmayacağını söyledi. Ekip halinde büyümeyi amaçladıklarını anlatan Acıoğlu, dizide 100´e yakın oyuncunun görev alacağını da ifade etti. Kentte yetenekli oyunc adaylarının bulunduğunu belirten Acıoğlu, "Bu kişilerin desteklenmesi, pratik yapması halinde iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Biz bir anlamda onlara kapı da açmış oluyoruz" dedi.
İnternet fenomenlerinin de dizide yer alacağını belirten Acıoğlu, her bölümün 75 bin lira maliyeti bulduğunu, bnu sponsorlar v ekendi imkanlarıyla çözmeye çalıştıklarını aktardı.

Mekanlar neye göre seçiliyor?
Acıoğlu´nun menejerliğini, oyuncularla iletişim, giyim, sahne, mekan ayarlaması gibi görevleri yaptığını belirten Gizem Kızıltan da, mekan seçiminde açık davrandıklarını, kapayı mekan seçiminin ise senaryoya göre seçildiğini söyledi. Kızıltan, dizinin, anne, baba ve kerdeşleriyle mütevazi bir hayat süren oyundaki kahramanın, uyuşturuu mafyasına bulaşmasını, çıkmak isterken de öldürülmesini ve sonrasındaki gelişmeleri konu aldığını ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kent sokakları sahne alanı
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gökmeydan ve Çetillik Mahalleleri muhtarlık binalarının açılışı törenle gerçekleştirildi.
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine atanan Serkan Yılmaz, görevine başladı.
Belediyeden semt pazarına mescit
Belediyeden semt pazarına mescit
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahallelerde halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İHD´den ´Mertcan raporu´
İHD´den ´Mertcan raporu´
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, kentte geçtiğimiz günlerde yaşanan ve Mehmet Y. adlı kişinin 6 yaşındaki oğlu Mertcan Y.´yi elektrik süpürgesinin borusuyla döverek ağır yaraladığı iddiası ve bu şiddet sonrası kaldırıldığı hastanedeki yaşamını yitirmesi olayına ilişkin rapor hazırladı.
Karayılan Parkında revizyon
Karayılan Parkında revizyon
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye ekiplerinin ilçedeki parklarda yenileme, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Ayşenur Yönden, kentteki muhtarları yemekte ağırlamayı sürdürüyor.
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
Ödevini yapamadığı gerekçesiyle babası tarafından dövülen Mertcan Y., yoğun bakım ünitesinde 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Araç bağışı da kabul edildi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Emniyet görevlileri, belediye çalışanlarına yönelik "Sürücü yaya eğitimi" konulu seminer verdi.
Kadınlar, sorunlarını iletti
Kadınlar, sorunlarını iletti
İskenderun´da oturan kadınlar, mahallerindeki sorunları iletmek üzere kaymakam İskender Yönden´i ziyaret etti. Kaymakam Yönden, anneleri makamında ağırlandı.
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
Belen Kaymakamı Baskın´a kutlama
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
İskenderun Gençlik Merkezi tarafından başlatılan “Cevabı sende arıyorum” proje uygulanıyor.
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi