Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Tarih: 1.12.2021 18:05:40

Nesrin Geyik/İskenderun

Dr. Tümkaya, "Covid-19 artık yaşamımızın bir parçası. Bu ortamdan ötürü oluşabilecek başka sağlık sorunlarından da korunmak lazım. Bu ortamda koronadan korunmak için maske ve mesafenin getirdiği organik ve psikolojik sorunlar oluşuyor. Özellikle biz gibi sıcak bölgelerde eskiden hep yüksek tavanlı (4-6 metre) binalar yapılırdı. Fizik olarak ısınan hava yükseliyor ve şu an kullandığımız düşük tavan yükseklikli binalarda soluğumuzdan çıkan sıcak ve kirli hava solunabilir düzeyde kalarak sürekli kirli hava solunmasına ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan biri varsa (günümüzde korona virüsü taşıyan) onun soluğunun ortamda bulunanlarca solunmasına ve bulaşıya neden olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Kentte faaliyet gösteren Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ve Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinin geleneksel hale getirdiği Çarşamba sohbetine konuk olan İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ´koroyucu hekimlik ve pandemi´ üzerine söyleşide bulundu. Tümkaya, "Ayrıca eski yüksek tavanlı binalarin tavana yakın havalandırma pencereleri olurdu ki buda ısınmış yukarı yükselen kirli havanın değişimi demekti. Oysa şu zamanlarda alçak tavanlı ve yere yakın penceresi olan binaları sürekli içerideki havayı çeviren klimalarla ısıtıp soğutuyoruz ki bu da ayrı bir sorun. Zira sürekli kirli hava çevriliyor" diye konuştu.

"Maskelerle birlikte vücuttaki karbonmonoksit oranı artıyor"

Oturduğumuz binaları klimalarla ısıtıp, soğutmaya başladığımı ifade eden Dr. Tümkaya, şöyle konuştu: "Organik olarak maskeden ötürü oluşan kandaki karbonmonoksit seviyesi. Bu toksik bir gaz ve özellikle beyin faaliyetleri üzerinde olumsuz etkisi var. Bu nedenle zorunlu olan maske ile bulunma zamanlarında uygun aralıklarda ara verip temiz havada maskesiz solunum yapmak gereklidir. Psikolojik olarak da kapalı alanda ve sosyal ortamdan uzaklaşmanın getirdiği psikolojik ortam nedeni ile oluşan kişisel ve toplumsal ruhsal bozukluklar var. Bu durum yeni ve üzerinde çok çalışılması gerekiyor. Bunun için de egzersiz, kitap okuma ve ne olursa olsun uygun şartlarda sevdiklerimizle bir araya gelmeliyiz. Bu noktada toplumun yerel yönetimlere, belediyeleri yönetenlere baskı yapması gerekiyor. Binaların yüksek tavanlı olması gerekli. Bu şekilde alt yapı sağlanırsa, insanlar için daha korunaklı olacak. Daha sağlıklı bir ortam için toplumun talepkar olması ve yöneticilere bu yönde ısrarcı olması, baskı yapması gerekir. Şimdi yeni teknolojik klimalar çıktı, AVM´lerde de kullanılan şekilde temiz hava basabilen. Tabi bunlar son teknolojiyle üretilen klimalar. Bunlar hep maliyetli. Havaya bıraktığımız karbondioksit, vücudumuzda hücrelere daha sıkı tutunan bir madde. Oksijenden daha sıkı tutunuyor. Şimdi kullandığımız maskelerle birlikte vücudumuzdaki karbondioksit oranı artıyor. Göreceksiniz ileride belki de beyinden kaynaklı sorunlar çıkacak. Tabi ben bunları söylüyorum, ama bunun için çalışma ve deneyler yapılması gerek. İleride beyinde patalojik anormal sorunlar bekliyoruz. Düşünün ki fabrikada çalışan bir insan saatlerce maske takmak zorunda. Bu nedenle koruyucu hekimlik açısından uzun vadede şehirdeki yığılmayı önleyerek birim alana yüksek sayıda insanın olması nedeniyle oluşan hızlı bulaşı ve sağlıksız ortamı engellemek, sağlıklı ortama destek olacak yeşil alanları da arttırmak adına şehir imar ve mimarı planlara müdahil olmak zorundayız. "
Kaynak:

Alkışlarla protesto grevi
Alkışlarla protesto grevi
Dr. Ekrem Karakaya´nın, Konya Şehir hastanesinde silahlı saldırıyla öldürülmesi, İskenderun ve Hatay´ın diğer ilçelerinde sağlık çalışanları tarafından alkışlarla protesto edildi, saldırı açıklamalarla kınandı ve sağlık çalışanları iki günlük grev başlattı.
SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, SMA hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Türk Tıp Tarihi Kongresi
Türk Tıp Tarihi Kongresi
14. Türk Tıp Tarihi Kongresi MKÜ ile Türk Tıp Tarihi Kurumu iş birliğinde, Antakya´daki Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda düzenlendi.
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
İskenderun´da halsizlik ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran ve kısa sürede entübe olan hasta, ameliyatın ardından servise çıkarıldı.
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları, sorunlarını aktarmak için dün ülke genelinde işi yavaşlattı ya da bıraktı.
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Avrupa Birliğinin finansal desteği, Sağlık Bakanlığı ve Fransız Kalkınma Ajansı işbirliğiyle inşa edilen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesinin açılışı törenle yapıldı.
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi