Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Tarih: 1.12.2021 18:05:40

Nesrin Geyik/İskenderun

Dr. Tümkaya, "Covid-19 artık yaşamımızın bir parçası. Bu ortamdan ötürü oluşabilecek başka sağlık sorunlarından da korunmak lazım. Bu ortamda koronadan korunmak için maske ve mesafenin getirdiği organik ve psikolojik sorunlar oluşuyor. Özellikle biz gibi sıcak bölgelerde eskiden hep yüksek tavanlı (4-6 metre) binalar yapılırdı. Fizik olarak ısınan hava yükseliyor ve şu an kullandığımız düşük tavan yükseklikli binalarda soluğumuzdan çıkan sıcak ve kirli hava solunabilir düzeyde kalarak sürekli kirli hava solunmasına ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan biri varsa (günümüzde korona virüsü taşıyan) onun soluğunun ortamda bulunanlarca solunmasına ve bulaşıya neden olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Kentte faaliyet gösteren Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ve Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinin geleneksel hale getirdiği Çarşamba sohbetine konuk olan İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ´koroyucu hekimlik ve pandemi´ üzerine söyleşide bulundu. Tümkaya, "Ayrıca eski yüksek tavanlı binalarin tavana yakın havalandırma pencereleri olurdu ki buda ısınmış yukarı yükselen kirli havanın değişimi demekti. Oysa şu zamanlarda alçak tavanlı ve yere yakın penceresi olan binaları sürekli içerideki havayı çeviren klimalarla ısıtıp soğutuyoruz ki bu da ayrı bir sorun. Zira sürekli kirli hava çevriliyor" diye konuştu.

"Maskelerle birlikte vücuttaki karbonmonoksit oranı artıyor"

Oturduğumuz binaları klimalarla ısıtıp, soğutmaya başladığımı ifade eden Dr. Tümkaya, şöyle konuştu: "Organik olarak maskeden ötürü oluşan kandaki karbonmonoksit seviyesi. Bu toksik bir gaz ve özellikle beyin faaliyetleri üzerinde olumsuz etkisi var. Bu nedenle zorunlu olan maske ile bulunma zamanlarında uygun aralıklarda ara verip temiz havada maskesiz solunum yapmak gereklidir. Psikolojik olarak da kapalı alanda ve sosyal ortamdan uzaklaşmanın getirdiği psikolojik ortam nedeni ile oluşan kişisel ve toplumsal ruhsal bozukluklar var. Bu durum yeni ve üzerinde çok çalışılması gerekiyor. Bunun için de egzersiz, kitap okuma ve ne olursa olsun uygun şartlarda sevdiklerimizle bir araya gelmeliyiz. Bu noktada toplumun yerel yönetimlere, belediyeleri yönetenlere baskı yapması gerekiyor. Binaların yüksek tavanlı olması gerekli. Bu şekilde alt yapı sağlanırsa, insanlar için daha korunaklı olacak. Daha sağlıklı bir ortam için toplumun talepkar olması ve yöneticilere bu yönde ısrarcı olması, baskı yapması gerekir. Şimdi yeni teknolojik klimalar çıktı, AVM´lerde de kullanılan şekilde temiz hava basabilen. Tabi bunlar son teknolojiyle üretilen klimalar. Bunlar hep maliyetli. Havaya bıraktığımız karbondioksit, vücudumuzda hücrelere daha sıkı tutunan bir madde. Oksijenden daha sıkı tutunuyor. Şimdi kullandığımız maskelerle birlikte vücudumuzdaki karbondioksit oranı artıyor. Göreceksiniz ileride belki de beyinden kaynaklı sorunlar çıkacak. Tabi ben bunları söylüyorum, ama bunun için çalışma ve deneyler yapılması gerek. İleride beyinde patalojik anormal sorunlar bekliyoruz. Düşünün ki fabrikada çalışan bir insan saatlerce maske takmak zorunda. Bu nedenle koruyucu hekimlik açısından uzun vadede şehirdeki yığılmayı önleyerek birim alana yüksek sayıda insanın olması nedeniyle oluşan hızlı bulaşı ve sağlıksız ortamı engellemek, sağlıklı ortama destek olacak yeşil alanları da arttırmak adına şehir imar ve mimarı planlara müdahil olmak zorundayız. "
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Bağımlılığa ücretsiz destek
Bağımlılığa ücretsiz destek
Yeşilay Hatay Şube Başkanı Hidayet Şişkin, alkol bağımlılarına ve ailelerine Yeşilay Danışmanlık Merkezleri´nde (YEDAM) alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından desteklerin ücretsiz sürdürüldüğünü belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi