"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
Hatay, İstanbul ve İzmir´de iş zamanlı uygulanıyor
Tarih: 1.11.2019 10:59:59

İskenderun/SES

Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve POT-A Hatay Yürütücüsü Dr. Bilge Çakır, "Kentsel Mültecilerin Adaptasyon ve Uyum Süreçlerine Yeni bir Bakış Açısı: Kapsayıcı Kent İnşası Amaçlı Sosyal İnovasyon Deneyi” başlıklı orta ölçekli projenin sürdüğünü belirtti. Projenin, 1003 Öncelikli Alanlar Kapsamında TÜBİTAK tarafından 15 Mayıs 2018 tarihinde onaylandığı ve İstanbul, Hatay ve İzmir´de eş zamanlı olarak yürütüldüğü belirtildi.
Yıldız Teknik Üniversitesinin koordinatörlüğünde, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi alt proje koordinatörlükleri aracılığı ile yürütülen Kapsayıcı Kent Projesinin (POT-A), toplam 24 aylık bir süreci kapsadığını ifade eden Dr. Çakır, projeye ilişkin yaptığı açıklamada şu değerlendirmeye yer verdi: "Araştırmanın temel amacı, hem ekonomik faaliyetler hem de kültürel açıdan çeşitlilik sunan İstanbul, Hatay ve İzmir gibi kadim göçmen kentlerde yığılan zorunlu göçmenlerin mekâna eklenme ve adaptasyon süreçlerinin ekonomik ve kültürel faaliyetlere eklenme süreçleri üzerinden çözümlenmesi, kentlerin kapsayıcılık kapasitesinin arttırılması ve araştırma bulgularına dayanan yerel düzeyde toplumsal ve kentsel uyum sürecinin yönetimine dönük politika ve uygulama modeli geliştirilmesidir. POT-A Hatay kapsamında projenin birinci yıl iş paketi olan ve Antakya, Kırıkhan ve Reyhanlı İlçelerinde yabancıların en yoğun ikamet ettikleri seçili mahallelerde TC vatandaşı yerel halk ile 448 anket, Geçici ve Uluslararası Koruma kapsamındaki kişilerle 60 mülakat çalışması tamamlanmıştır. Kapsayıcı Kent Projesi, üç üniversitedeki disiplinler arası araştırmacı, bursiyer ve gönüllü ekipleri, ilgili ilçelerin sakinleri ve konu ile ilgili uzmanların katılımı ile sürmektedir. POT-A Hatay ekibi; Dr. Bilge Çakır, Dr. Olgu Karan, Zehra Güngördü, Umut Seren Yarım, Fırat Tekbaş, Aybüke Aktemur, Yusuf Özer, Mehtap Arslanyüreği´nden oluşmaktadır. Katılımcı perspektifin ön planda olduğu proje kapsamında Antakya, Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerine ait verilerin analiz edildiği proje gelişme raporu hazırlanmıştır. Çalışmanın uygulama aşaması olan ve Türkiye´de ilk kez 3 ilde eş zamanlı denen ´living-lab/yaşayan laboratuvar´ uygulamasına 27.10.2019 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği kapsamında HATMEK salonunda başlamıştır. Projenin bu aşamasıyla, yerel halk ve Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler ile birlikte 10 hafta boyunca atölyeler yürütülecektir. Pprojenin ilerleyen atölyelerinde; Birlikte Yaşam İstasyonu Derneği, Hatay Medeniyetler Korosu, Unesco Hatay Gastronomi Evi ile ortaklıklar kurgulanmıştır. Atölyelerin sonucunda; önemi giderek artan ´karşılıklı uyum ve kapsayıcı kent inşası´ konularına dikkat çekilerek, ilk kez gönüllüler tarafından sunulacak görüş, deneyim ve katkılarla ortak akıl ve birlikte yaşam kültürünün geliştirilmesine yönelik politikanın oluşturulması hedeflenmektedir."

 
Kaynak:

Ara tatil başladı
Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Bahçeşehir´e 11 ödül
Bahçeşehir´e 11 ödül
Antalya´da düzenlenen Robotex International Türkiye Yarışması
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, rektör-öğrenci buluşmasına yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Okan Şener ve Prof. Dr. Fatih Sakin ile birlikte MKÜ Atatürk Konferans Salonundaki buluşmada öğrencilerin yaşadığı çeşitli sıkıntıları dinleyen rektör Kaya, sorunların giderilmesi hususunda gereğinin yapılacağını ifade etti.
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in dünyaya açılmak için ortaya koyduğu bir stratejik plan olan ve ‘Modern İpek Yolu´ olarak da adlandırılan “Kuşak ve Yol Girişimi” konusu, İskenderun´da değerlendirildi.
6 okul 2 proje
6 okul 2 proje
Arsuz´a bağlı Üçgüllük Ortaokulu Erasmus+ projelerini Uluslararası Eramusdays etkinlikleri kapsamında tanıttı. Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Üçgüllük Ortaokulu ekibi tarafından hazırlanan projenin Mayıs 2020´deki evsahibi Üçgüllük olacak.
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de düzenlenen Erasmus Personel Haftası tamamlandı. 07-11 Ekim tarihleri düzenlenen etkinliklere onbirincisi düzenlenen Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna´daki farklı üniversitelerden 8 akademisyen katıldı.
Senatonun yüzde 50´si, 4 kişi
Senatonun yüzde 50´si, 4 kişi
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE) 31 üyesi senatosunda asıl kadrolarının dışında vekalet ile birden çok görevleri bulunan 4 kişi, 15 makamı ve oyu temsil ediyor.
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi