KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Tarih: 9.1.2017 10:11:47

4 Ocak´ta ikinci kez uzatılan olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 3 kanun hükmünde kararname (KHK) ile 20 ilde 85 dernek ve üç spor kulübü kapatıldı, aralarında ´barış bildirgesi´ne imza atan 39 kişinin de bulunduğu 631 akademisyen ihraç edildi, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü´nden 4.386, Danıştay Başkanlığı´ndan 8, TBMM Başkanlığı´ndan 1, Diyanetten 135, Sağlık Bakanlığı´ndan 838, Deniz Kuvvetleri´nden 149, Hava Kuvvetleri´nden 164 asker ihraç edildi, 60 emniyet personelinin de rütbesi alındı. 

28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü

İhraç edilenler arasında Hatay´dan da 28 kamu görevlisi ve akademisyon bulunuyor. Daha önce kamudan çıkartılan ve son çıkarılan KHK ile göre dönenler arasında ise Hatay´dan 10 isim yer alıyor. 

2 dernek kapatıldı

Kapatılan 85 derneğin ikise de Hatay´da. Buna göre, Antakya Ayışığı Sanak Merkezi Derneği ve Reyhanlı Misak Kültür Derneği de son çıkartılan KHK ile kapatılan 85 dernek arasında yer aldı. 

KHK ile Türk Ceza Kanunu´nun 302, 309, 310, 311, 312, 313, 314 ve 315. maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren 1 ay içinde vatandaşlıktan çıkarılması için İçişleri Bakanlığı´na bildirecek. Bakanlıkça resmi gazetede yapılan ‘yurda dön´ ilanına rağmen 3 ay içinde dönmemeleri halinde bu kişiler Türk vatandaşlığından çıkarılacak. KHK´ler ile yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılması halinde, yayın bir gün durdurulacak ve bir yıl içinde; aykırılığın tekrarı halinde medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınlarının beş güne kadar, ikinci kez tekrar edilmesi halinde 15 güne kadar durdurulmasına, üçüncü kez tekrar edilmesi halinde ise yayın lisansının iptaline karar verilecek. Yayınlarda terör eylemi, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunulamayacak. KHK ile polis, internet abonelerinin kimlik bilgilerine de ulaşabilecek. Daha önceki KHK ile kapatılan 11 yerel gazetenin açılmasına karar verilirken, önceden alınan 7 derneğin kapatılma kararı ise iptal edildi.

Birçok kurumdan çıkartılma var

Son çıkartılan KHK ile kamudan ihraç edilen memur ve akademisyenler arasında Hatay´dan da isimler bulunuyor. Buna göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Antakya ve İskenderun brimlerinde görevli A.Y. ve N.K.; Gümrük ve Tcaret Müdürlüğü çalışanları A.O..A., A.Y., B.A., C.İ., H.K., M.B.A., M.K., N.K., S.A., Ö.I, Z.G.; Dörtyol Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli E.A.K.,; Sağlık İl Müdürlüğünün Antakya, Dörtyol, Hassa ve Kırıkhan´da görevli B.A., F.A., İ.G., R.Y., Z.O.; İskenderun Teknik Üniversitesinde görevli Yrd. Doç. Dr. H.Y. ve öğretim görevlisi H.Ç.; Sosyal Güvenlik Kurumu´nun Antakya biriminde çalışan A.İ.; İŞKUR Antakya´da görevli M.K.; Diyanet İşleri Başkanlığında görevli M.K.; İskenderun ve Hatay Açık İnfazevi Kurumunda görevli M.A., F,G., E.L., M.K. ihraç edilenler arasında bulunuyor. 

Daha önce ihraç edilen bazı görevliler de son çıkartılan KHK ile görevlerine iade edildi. Bunlar arasında Hatay Denetimli Serbestik Müdürlüğü görevlisi Ş.T., İskenderun, Hatay ve Dörtyol adliyesi çalışanları M.K., B.Ç., F.U., F.M., H.O., İ.H., Ö.G. S.E., Y.A. da yer alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hatay
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, kuvvet komutarlarıyla birlikte Hatay´da Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili inceleme yaptı, bilgi aldı.
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Erken saatlerde karadan bölgeye girerek operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ve TSK´nın Afrin´de birlikte ilerliyor.
Afrin harekatı başladı
Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi