KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Tarih: 9.1.2017 10:11:47/ 58okunma / 0yorum

4 Ocak´ta ikinci kez uzatılan olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 3 kanun hükmünde kararname (KHK) ile 20 ilde 85 dernek ve üç spor kulübü kapatıldı, aralarında ´barış bildirgesi´ne imza atan 39 kişinin de bulunduğu 631 akademisyen ihraç edildi, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü´nden 4.386, Danıştay Başkanlığı´ndan 8, TBMM Başkanlığı´ndan 1, Diyanetten 135, Sağlık Bakanlığı´ndan 838, Deniz Kuvvetleri´nden 149, Hava Kuvvetleri´nden 164 asker ihraç edildi, 60 emniyet personelinin de rütbesi alındı. 

28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü

İhraç edilenler arasında Hatay´dan da 28 kamu görevlisi ve akademisyon bulunuyor. Daha önce kamudan çıkartılan ve son çıkarılan KHK ile göre dönenler arasında ise Hatay´dan 10 isim yer alıyor. 

2 dernek kapatıldı

Kapatılan 85 derneğin ikise de Hatay´da. Buna göre, Antakya Ayışığı Sanak Merkezi Derneği ve Reyhanlı Misak Kültür Derneği de son çıkartılan KHK ile kapatılan 85 dernek arasında yer aldı. 

KHK ile Türk Ceza Kanunu´nun 302, 309, 310, 311, 312, 313, 314 ve 315. maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren 1 ay içinde vatandaşlıktan çıkarılması için İçişleri Bakanlığı´na bildirecek. Bakanlıkça resmi gazetede yapılan ‘yurda dön´ ilanına rağmen 3 ay içinde dönmemeleri halinde bu kişiler Türk vatandaşlığından çıkarılacak. KHK´ler ile yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılması halinde, yayın bir gün durdurulacak ve bir yıl içinde; aykırılığın tekrarı halinde medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınlarının beş güne kadar, ikinci kez tekrar edilmesi halinde 15 güne kadar durdurulmasına, üçüncü kez tekrar edilmesi halinde ise yayın lisansının iptaline karar verilecek. Yayınlarda terör eylemi, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunulamayacak. KHK ile polis, internet abonelerinin kimlik bilgilerine de ulaşabilecek. Daha önceki KHK ile kapatılan 11 yerel gazetenin açılmasına karar verilirken, önceden alınan 7 derneğin kapatılma kararı ise iptal edildi.

Birçok kurumdan çıkartılma var

Son çıkartılan KHK ile kamudan ihraç edilen memur ve akademisyenler arasında Hatay´dan da isimler bulunuyor. Buna göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Antakya ve İskenderun brimlerinde görevli A.Y. ve N.K.; Gümrük ve Tcaret Müdürlüğü çalışanları A.O..A., A.Y., B.A., C.İ., H.K., M.B.A., M.K., N.K., S.A., Ö.I, Z.G.; Dörtyol Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli E.A.K.,; Sağlık İl Müdürlüğünün Antakya, Dörtyol, Hassa ve Kırıkhan´da görevli B.A., F.A., İ.G., R.Y., Z.O.; İskenderun Teknik Üniversitesinde görevli Yrd. Doç. Dr. H.Y. ve öğretim görevlisi H.Ç.; Sosyal Güvenlik Kurumu´nun Antakya biriminde çalışan A.İ.; İŞKUR Antakya´da görevli M.K.; Diyanet İşleri Başkanlığında görevli M.K.; İskenderun ve Hatay Açık İnfazevi Kurumunda görevli M.A., F,G., E.L., M.K. ihraç edilenler arasında bulunuyor. 

Daha önce ihraç edilen bazı görevliler de son çıkartılan KHK ile görevlerine iade edildi. Bunlar arasında Hatay Denetimli Serbestik Müdürlüğü görevlisi Ş.T., İskenderun, Hatay ve Dörtyol adliyesi çalışanları M.K., B.Ç., F.U., F.M., H.O., İ.H., Ö.G. S.E., Y.A. da yer alıyor.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hatay
Yetki yeniden Çelik İş´te
Yetki yeniden Çelik İş´te
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´deki yetkiye ilişkin yaklaşık 3 yıldır devam eden davasında Yargıtay, Çelik-İş Sendikası´nın 03.09.2014 tarihinde yaptığı yetki başvurusundaki yeterli çoğunluğa sahip olduğuna dair Hatay Iş Mahkemesi´nin verdiği kararı onaylandı.
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
Aladağ´da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11´i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili yurt davası, 30 Mayıs´ta başlıyor.
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, bünyesindeki lise öğrencilerine yönelik Ankara ve Nevşehir gezisi düzenledi.
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülkemiz üzerinde oyunlar oynandığını ama bu dönemde ülkede yeterinci birlik ve beraberliğin bulunmadığını ifade etti.
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Suriye´nin Hatay sınırındaki Afrin bölgesini kontrol eden YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG), Afrin´in batısındaki bazı bölgeleri Özgür Suriye Güçleri (ÖSO) içindeki El Mutasım Tugayı´na bırakacağı belirtildi.
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM´de 10 Ocak´ta yapılan oylama ile anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildiği oturumdan bu yana yapılan görüşmelerde ilk 8 madde oylanarak kabul edildi.
338 oyla görüşülmeye geçildi
338 oyla görüşülmeye geçildi
TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan oylamada, anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
İHD: OHAL kaldırılsın
İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Erzin´deki termik santralin lisan izninin iptalini onayladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi