KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Tarih: 9.1.2017 10:11:47

4 Ocak´ta ikinci kez uzatılan olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 3 kanun hükmünde kararname (KHK) ile 20 ilde 85 dernek ve üç spor kulübü kapatıldı, aralarında ´barış bildirgesi´ne imza atan 39 kişinin de bulunduğu 631 akademisyen ihraç edildi, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü´nden 4.386, Danıştay Başkanlığı´ndan 8, TBMM Başkanlığı´ndan 1, Diyanetten 135, Sağlık Bakanlığı´ndan 838, Deniz Kuvvetleri´nden 149, Hava Kuvvetleri´nden 164 asker ihraç edildi, 60 emniyet personelinin de rütbesi alındı. 

28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü

İhraç edilenler arasında Hatay´dan da 28 kamu görevlisi ve akademisyon bulunuyor. Daha önce kamudan çıkartılan ve son çıkarılan KHK ile göre dönenler arasında ise Hatay´dan 10 isim yer alıyor. 

2 dernek kapatıldı

Kapatılan 85 derneğin ikise de Hatay´da. Buna göre, Antakya Ayışığı Sanak Merkezi Derneği ve Reyhanlı Misak Kültür Derneği de son çıkartılan KHK ile kapatılan 85 dernek arasında yer aldı. 

KHK ile Türk Ceza Kanunu´nun 302, 309, 310, 311, 312, 313, 314 ve 315. maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle ulaşılamayan vatandaşlar, bu durumun soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı veya kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından öğrenilmesinden itibaren 1 ay içinde vatandaşlıktan çıkarılması için İçişleri Bakanlığı´na bildirecek. Bakanlıkça resmi gazetede yapılan ‘yurda dön´ ilanına rağmen 3 ay içinde dönmemeleri halinde bu kişiler Türk vatandaşlığından çıkarılacak. KHK´ler ile yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılması halinde, yayın bir gün durdurulacak ve bir yıl içinde; aykırılığın tekrarı halinde medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınlarının beş güne kadar, ikinci kez tekrar edilmesi halinde 15 güne kadar durdurulmasına, üçüncü kez tekrar edilmesi halinde ise yayın lisansının iptaline karar verilecek. Yayınlarda terör eylemi, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunulamayacak. KHK ile polis, internet abonelerinin kimlik bilgilerine de ulaşabilecek. Daha önceki KHK ile kapatılan 11 yerel gazetenin açılmasına karar verilirken, önceden alınan 7 derneğin kapatılma kararı ise iptal edildi.

Birçok kurumdan çıkartılma var

Son çıkartılan KHK ile kamudan ihraç edilen memur ve akademisyenler arasında Hatay´dan da isimler bulunuyor. Buna göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Antakya ve İskenderun brimlerinde görevli A.Y. ve N.K.; Gümrük ve Tcaret Müdürlüğü çalışanları A.O..A., A.Y., B.A., C.İ., H.K., M.B.A., M.K., N.K., S.A., Ö.I, Z.G.; Dörtyol Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli E.A.K.,; Sağlık İl Müdürlüğünün Antakya, Dörtyol, Hassa ve Kırıkhan´da görevli B.A., F.A., İ.G., R.Y., Z.O.; İskenderun Teknik Üniversitesinde görevli Yrd. Doç. Dr. H.Y. ve öğretim görevlisi H.Ç.; Sosyal Güvenlik Kurumu´nun Antakya biriminde çalışan A.İ.; İŞKUR Antakya´da görevli M.K.; Diyanet İşleri Başkanlığında görevli M.K.; İskenderun ve Hatay Açık İnfazevi Kurumunda görevli M.A., F,G., E.L., M.K. ihraç edilenler arasında bulunuyor. 

Daha önce ihraç edilen bazı görevliler de son çıkartılan KHK ile görevlerine iade edildi. Bunlar arasında Hatay Denetimli Serbestik Müdürlüğü görevlisi Ş.T., İskenderun, Hatay ve Dörtyol adliyesi çalışanları M.K., B.Ç., F.U., F.M., H.O., İ.H., Ö.G. S.E., Y.A. da yer alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hatay
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
YSK, anayasa değişikliğiyle 600´e çıkan milletvekili sayısının illere göre dağılımını yeniden belirledi.
Form valiliğe teslim edilecek
Form valiliğe teslim edilecek
OHAL Kanun Hükmünde kararnameleri ile görevlerine son verilenler, öğrencilik ile ilişikleri kesilen veya dernekleri, vakıfları kapatılanlar, valilik bünyesinde oluşturulan Ohal komisyonlarına başvuracak.
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Anıt Alanı´ndan 19.00´da başlayacak olan yürüyüş Şehit Pamir Caddesi çok katlı otoparka Ulu Cami Caddesi´ne dönülerek, Merkez Bankası´nın önünden tekrar Anıt´a geçilecek.
Lisans iptal davasında keşif
Lisans iptal davasında keşif
İskenderun Körfezi´nin Yumurtalık bölgesinde kurulan EMBA kömürlü termik santralinin lisans iptali davasında mahkeme ve bilirkişi bölgede keşif yaptı.
Kaboğlu: Kuralları  koyanlar hukuka uymalı
Kaboğlu: Kuralları koyanlar hukuka uymalı
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, hukuk kurallarını koyanların koydukları kurala uyması gerektiğini söyledi.
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
BU BİR YOL HİKAYESİ
BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi