Kıcı sakinlerinden vakfa destek
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, 20 Ocak 2018 tarihinde saat 17.00´den itibaren başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı, sürüyor.
Tarih: 8.3.2018 10:04:02

Genelkurmay Başkanlığı, Afrin´e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtında, önceki gün yapılan kara ve hava operasyonlarında 68 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildiğini belirtti ve "Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2940 olmuştur" açıklamasını yaptı.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından da 05 Mart 2018 tarihinde, Türkiye-Suriye sınırının, Suriye´den Türkiye´ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 930 kişinin yakalandığı bildirildi.

Tiyatrocular destek için ´Hisse-i Şayia´ sahneledi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Zeytin Dalı Harekâtı´na destek vermek amacıyla önceki gün İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı´nda ‘Hisse-i Şayia´ adlı oyunu sahneledi. Zihni Göktay´ın başrolünde yer aldığı Aybar Taştekin, Hikmet Körmükçü, Selma Kutluğ, Tarık Şerbetçioğlu, Uğur Dilbaz, Yağmur Namak, Zeynep Dilbaz´ın oynadığı oyun, Meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi İbnürrefik Ahmet Sekizinci´nin, ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve kızlarını paylaşamayan karı kocanın kavgasını konu alıyor. Tiyatrocular, oyun öncesi İSTE Rektörü Türkay Dereli´yi makamında ziyaret etti ve Hatay´da bulundukları sürede, bölgedeki birçok tarihi mekânı gezdiklerini de belirtti.

Mahalle sakinlerinden Mehmetçik Vakfına yardım
TSK Güçlendirme Vakfına destek kampanyası da sürüyor. Belen´in Kıcı Mahalle Muhtarı Ahmet Soysal, camii imamı Hüsamettin Doğrul ve mahalle sakinlerinden oluşan beş kişilik heyet, Kıcı Mahallesi adına toplanan 6.300 liralık yardımı Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı ziyaret ederek, vakfın hesabına yatırılmak üzere kaymlakama teslim etti. Kaymakam Aydın, "Kadirşinas milletimizin, şer odaklarının ülkemiz üzerinde oynadıkları oyunların bertaraf edilmesinde her türlü fedakarlığı gösteren kahraman mehmetçiğimizin Afrin´e düzenlemiş olduğu Zeytin Dalı Harekatına ilk günden ordusunun arkasında olduğu mesajını vermek adına, ayni ve nakdi yardımlarla desteğini göstermeye çalışması bir kez daha dünyaya örnek olmuştur. Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergileyerek yardım kampanyasına göstermiş oldukları ilgiden dolayı Kıcı Mahallesi sakinlerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kemer ve Bartın´dan destek ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Zeytin Dalı Harketına verdikleri desteği göstermek amacıyla Hatay´a gelen heyetleri makamında ağırladı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan ve beraberindeki heyetler, vali Ata´yı ziyaret etti. Ziyaretlerde değerlendirmede bulunan vali Ata, “Tarihin ilk çağlarından itibaren önemli bir yerleşim alanı olan Hatay, tarihte yaşamış birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun beraberinde getirdiği tarihi ve kültürel birçok zenginliğe sahip bir il olan Hatay, bu birikimin doğal bir sonucu olarak yaklaşık yedi yıldır Suriyeli misafirlerimize kardeşlik vazifesini yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyor” dedi.

Kaymakamlık, bayrak çağrısını yineledi
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kentte bayrak asma çağrısı yaptı. Kaymakam Soytürk, "Harekâtı yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ilimizin maddi manevi desteğini bildirmek anlamında Hatay genelinde tüm resmi kurum, ev ve işyerlerimizde bayraklarımızın asılmasının önemli olduğu kanaatiyle valiliğimizin öncülüğünde bu çalışmaya bütün Hatay´lı hemşehrilerimizi davet ederek bir gönül birlikteliği oluşturmuştuk. Bu vesileyle çağrımızı yineleyerek, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızı, özel sektöre hizmet eden işyerlerimizi, sivil toplum ve siyasi parti ilçe teşkilatlarımızı, esnaf ve meslek odalarımızı, tüm okul ve eğitim kurumlarımızı, kadirşinas halkımızı, güzide İlçemiz İskenderun´un tüm öğelerini bayrak donatısına bir kez daha davet ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kıcı sakinlerinden vakfa destek
Nevruz, ortak değer
Nevruz, ortak değer
21 Mart Nevruz Bayramı, İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı
Nevruz ateşi Arsuz´da da yakıldı
Nevruz ateşi Arsuz´da da yakıldı
Baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart Nevruz Bayramı Arsuz´da da kutlandı. Uluçınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen kutlamada temsili demir dövüldü, ateş yakılarak üzerinden atlandı, fidan dikildi.
75 aileye arazi sertifikası
75 aileye arazi sertifikası
Belen´de 75 aileye kura ile üzerinde 153 adet zeytin fidanı dikili 4´er dekar arazi kullanılmak üzere tahsis edildi.
HSK kararnamesiyle yargıda 15 değişiklik
HSK kararnamesiyle yargıda 15 değişiklik
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, 326´sı adli 30´u idari yargı olmak üzere 356 hakim ve savcıya kapsayan yeni bir kararname hazırladı. Atamalar, Hatay´da ise 15 idari ve adli yargı mensubunu etkiledi.
HADO yolcularına Hatay yemekleri
HADO yolcularına Hatay yemekleri
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin yaşama geçmesiyle, HADO yolcularına Hatay´a özgü yemeklerin ikram edileceğini ifade etti.
Mimar Kimyon´a gözaltı
Mimar Kimyon´a gözaltı
İskenderun´un tanınmış mimarlarından Ercüment Kimyon´un önceki gün sabaha karşı gözaltına alındığı öğrenildi.
59.510 noktada haşere ürüyor
59.510 noktada haşere ürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Haşere ile Mücadele ve İlaçlama Ekibi, haşere ilaçlama çalışmasının birinci turunu sürdürüyor.
Emanet bizde kutsaldır
Emanet bizde kutsaldır
Antakya´a, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehit aileleri ve gazileri onurlandırmak ve onlara duyulan minnet duygularını ifade edebilmek için 18 Mart 2018 Pazar günü saat 19.00´da Konak Restaurant´da bir yemek düzenlendi.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
TSK´nun, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay´a gelip, mehmetçiğe destek açıklamaları da sürüyor.
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Hali Ata taziye ziyaretinde bulundu, CHP Milletvekili Dudu da TBMM´ye yazılı önerge verdi: Dur ihtarı nasıl yapıldı.
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısının Mart ayı oturumunu yaptı.
FETÖ tutuklusu 1.322
FETÖ tutuklusu 1.322
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.322 olduğu açıklandı.
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
TSK´nın, sınır ve sınırdaki kentlerin güvenliğini sağlamak amacıyla 20 Ocak´ta Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürüyor. Afrin´e giren ve kenti kontrol eden TSK birlikleri, bölgede teröre yönelik harekatına devam ediyor.
600 kişi, barış için koştu
600 kişi, barış için koştu
Eskişehir´deki Gezi parkı protestolarında sopalarla dövülen ve tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitiren 19 yaşındaki Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, doğum günü olan 18 Mart´ta (dün) Antakya´da düzenlenen Hatay Barış Koşusu ile anıldı.
Ulusun destanı: Çanakkale
Ulusun destanı: Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi