Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
10 Aralık´ta kapılarını açacak EXPO 2021 Hatay´ın ilk tanıtım toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Tarih: 27.9.2021 01:37:22

 Hatay Expo tanıtım toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Suriyeli kardeşlerimize kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Suriyeli kardeşlerimizin ne kabahati var? Ama göreceksiniz. İnşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi, onların gönül rızası ile kendi ülkelerine göndereceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu´ndan Başkan Savaş´a kutlama

Hatay´ın sadece Türkiye için değil dünya için çok önemli bir kent olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hatay´da mükemmel tarih, mutfak kültürü ve inanç zenginliği var. Burası kadim bir kent. Bu çerçevede Lütfü Başkanımız krize karşı yeni bir yol açtı ve EXPO´yu Hatay´ getirdi. Başkanımızı yürekten kutluyorum” dedi.

Hatay´ın uluslararası arenada tanıtımında herkesi pay sahibi olduğunu da söyleyen CHP lideri, “Kenti tanıtmak öncelikle belediye başkanlarına düşer. Bu kentin tanıtımı için Lütfü Başkanımızın ve ekip arkadaşlarının çabası takdire değer. Hatay tüm dünyanın gözbebeği konumunda. Onun için burayı dünyaya tanıtmak hepimizin ortak görevi” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu Hatay´ı derinden etkileyen Suriye meselesi hakkında da “Türkiye´nin sorunları aşılabilecek sorunlardır. Güzel Türkiye´yi hep birlikte inşa edeceğiz. Suriyeli kardeşlerimize değil onları buraya getirenlere kızacağız. İktidarımızda onları gönül rızalarıyla ülkelerine göndereceğiz. Tüm bunları gerçekleştirecek azim ve kararlılığa sahibiz. Suriye´nin temel ihtiyaçlarının yapılmasını sağlayacağız. Kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamalarını sağlayacağız. Yurtta barış, dünyada barış demişiz. Herkesle barışacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Türkiye´nin sorunları var biliyorum. Bu sorunlar aşılan sorunlar, aşılabilecek sorunlar. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın göreceksiniz güzel Türkiye´yi hep birlikte inşa edeceğiz, beraber inşa edeceğiz. Buna inanmanızı istiyorum. Suriyeli kardeşlerimiz var zaman zaman şikayet edilir Suriyeli kardeşlerimizden. Suriyeli kardeşlerimize kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Suriyeli kardeşlerimizin ne kabahati var? Ama göreceksiniz. İnşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi, onların gönül rızası ile kendi ülkelerine göndereceğiz. Suriye´de barışı sağlayacağız. Suriye´de huzuru sağlayacağız. Bütün bunların hepsini gerçekleştirme azim ve kararlılığındayız. Öncelikle Suriye ile barışacağız. Bütün komşularımızla barışacağız. Karşılıklı büyükelçiliklerimizi açacağız. Ve sonra döneceğiz Avrupa Birliği´ne diyeceğiz ki, Suriyeli kardeşlerimizin Suriye´de evleri yok, yolları yok, okulları yok, hastaneleri yok, kreşleri yok. Bunların yapılması lazım. Bunların tamamını yapacağız. Bu yeterli mi? Hayır yeterli değil. Büyükelçilikleri açtık yeterli mi? Hayır yeterli değil. Aynı zamanda bu kardeşlerimizin çalışmaya da ihtiyaçları var. Aynı zamanda bu kardeşlerimizin güvenceye de ihtiyaçları var. O güvenceyi de sağlayacağız. Kendi ülkelerinde gittikleri yerde huzur içinde yaşayacaklar. Ve yine biz Hatay´daki iş dünyasına, Gaziantep´teki iş dünyasına diyeceğiz ki ‘Oralarda yatırımlar´ yapın sizi teşvik edeceğiz. Ve teşvik edeceğiz. Onlardan istediğimiz yaptıkları yatırımların karşılığında elde ettikleri dövizleri kendi ülkelerine getirmeleridir. Onlara istihdam olanakları da sağlayacağız ve böylece göreceksiniz Suriye´yle dostluğumuzu pekiştireceğiz ve büyüyeceğiz. Bütün komşularımızla barış içinde yaşayacağız. Yurtta barış, dünyada barış demişiz. Barıştan daha güzel bir şey yok, kavgadan hiçbir şey çıkmaz ve biz kendi ülkemizde de, komşu ülkelerimizde de barışı mutlaka sağlayacağız.”

Lütfü Savaş´tan ekonomi vurgusu

Törene ev sahipliği yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş konuşmasında, EXPO´yu Hatay´ın turizmi, ticareti ve geleceği için yaptıklarını vurguladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Türkiye´ye armağan ve emanet ettiği Hatay için çalıştıklarını söyleyen Savaş, “Suriye´deki savaş ortamı, Mısır´la olan karayolu anlaşmasının iptali ve son olarak pandemi, çiftçimizi, esnafımızı ve iş insanlarımızı ekonomik olarak geriye götürdü. Köyden kente göç arttı. Esnafımız kepenk kapattı. İnsanlarımız fakirleşti. Bildiğiniz tüm yollar kapalıysa yeni bir yol açmalısınız. Biz de bunu yaptık” dedi.

Medeniyetler Korosu sahne aldı

CHP liderinin konuşmasının ardından Medeniyetler Korosu, bir konser verdi. Koro, üç semavi din ve mezheplerinin ilahilerini ve farklı dillerin türkülerini seslendirdi. Konserin son şarkısında protokol üyeleri de sahneye çıktı. Memleketim şarkısını koro üyeleri ile birlikte söyleyen davetliler anlamlı geceyi unutulmaz kıldı.

EXPO´nun Antakya-Defne bölgesindeki alanında yapılan toplantıya, CHP liderinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Ali Öztunç ve Fethi Açıkel ile Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Millet İttifakı yöneticileri, iş insanları, STK temsilcileri ve kanaat önderleri de katıldı.
Kaynak:

Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla kaçak olarak giriş yapan 52 yabancı uyruklu kişi, organizatör ile birlikte yakalandı.
HBB: Satışın iptali reddedildi
HBB: Satışın iptali reddedildi
Mülkiyeti Hatay Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Antakya´da fuar alanı olarak bilinen taşınmazın satışının iptali için açılan dava reddedildi.
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Hatay´a bağlı Arsuz Madenli yat Limanı, ‘sınır kapısı´ olarak tespit edildi.
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ankara ve Sakarya´da düzenlenen çalıştaylarda Gönüllü İtfaiyecilik projesini tanıttı.
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
Türkiye genelinde icra edilen Huzurlu Sokaklar uygulaması kapsamında Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından 15 ilçede gerçekleştirilen uygulamada 22 kişi gözaltına alındı.
Askeri araç devrildi
Askeri araç devrildi
Reyhanlı´da yoldan çıkan askeri araç şarampole devrildi. Kazada araçta bulunan 5 asker yaralandı.
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi, pazartesi günkü toplantısında 48 maddeyi görüşerek karara bağlayacak
HBB´ne sözleşme kutlaması
HBB´ne sözleşme kutlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yürütülen toplu işsözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından taraflar arasında imzalar atıldı.
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
Hatay´da büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 6 ay sürmesi kararlaştırılan EXPO-21 koronavirüs (covid-19) gerekçesiyle 1 Nisan 2022 tarihine erteledi.
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Hatay´ın Altınözü ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz ve İskenderun´da okul ziyaretleri gerçekleştirdi, İskenderun Denizciler´de mahalle sakinleriyle biraraya geldi, Kaymakam Yönden´i ziyaret etti. Savaş, “Şehrimizin her bölgesine eşit hizmet götürme noktasında ısrarcıyız” dedi.
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
Millî Savunma Bakanlığı Suriye´den Türkiye´ye girmeye çalışan 2 IŞİD üyesinin Hatay´da yakalandığını duyurdu.
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanına cami, İskenderun Kurtuluş mahallesine sağlık merkezi hayırseverler tarafından inşa edilecek. Suriyeli öğrenciler için Kumlu´ya 12 derslikli ortaokul ise İnsani Mükemmellik Derneği ve Vatan Derneği tarafından yapılacak.
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması´nın 13.sü Hatay´da gerçekleşti.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi