Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ´Anne Dostu Hastane´ unvanı verildi.
Tarih: 10.9.2019 10:49:51

İskenderun/SES

 Sağlık Bakanlığı, ülkede anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla 2016 yılından itibaren anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatmıştı. Hastanelerin bu çalışmalardan yola çıkarak gönüllülük ilkesi doğrultusunda, zorlu ve emek isteyen bir süreçten geçtiği ve süreci başarıyla tamamlayan Kırıkhan Devlet Hastanesinin de ülkenin 63., Hatay´da ise ilk “Anne Dostu Hastane” unvanı aldı.
Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, Kırıkhan Devlet Hastanesi´nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, süreçte emeği geçen sağlık çalışanlara teşekkür etti ve "Anne Dostu Hastane" belgesini Kırıkhan Devlet Hastanesi BaşhekimiDr. İsmail Zeki Tekiş´e teslim etti. Törene Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Pekmezci ve hastane yöneticileri de katıldı.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Anne Dostu Hastane"nin ne olduğunu şu açıklamayla değerledirdi: "
Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik modern doğum ünitelerinin oluşturulması esas alınıyor. Bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanıyor. Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı, yapılan yeni düzenlemeler ile hastanelerin anne dostu unvanı alarak daha nitelikli sağlık hizmeti vermelerini amaçlıyor. Anne dostu hastanelerde doğum öncesi ve sırasında gebeyi rahatsız edebilecek tüm uygulamalardan kaçınılmaktadır. Aynı zamanda hastanelerin web sitelerinde doğumlara ilişkin istatistiksel veriler yayınlanmakta, bu rakamlar vatandaşların erişimine açık tutulmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır."
Kaynak:

"Obezite, yaşam şeklinin sonucudur"
"Obezite, yaşam şeklinin sonucudur"
İskenderun´da ‘Diyabet ve obezite farkındalığı´ adlı konferansı düzenlendi. Yörede özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ile Diyabetle Yaşam Derneği işbirliğiyle düzenlenen konferans, özel Doğa Kolejinde yapıldı.
Ölümü, 7 kişiye yeni yaşam oldu
Ölümü, 7 kişiye yeni yaşam oldu
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen ismi açıklanmayan bir hasta donörden bağışlanan kalp, akciğer, karaciğer, 2 böbrek ve 2 kornea, yedi hastanın hayatını değiştirerek, 7 kişiye yeni bir hayat verdi.
Yılda bir kan şekeri kontrolü yapılmalı
Yılda bir kan şekeri kontrolü yapılmalı
Doç. Dr. Akın Çam, yaşam boyu tedavi ve takip gerektiren ve en önemli sağlık sorunlarından birinin diyabetin kontrol altına alınması olduğunu belirterek, kontrol altına alınmayan diyabetin vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini ifade etti.
Emzirme bebek ve anne için önemli
Emzirme bebek ve anne için önemli
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde vulva kanseri tanısı konulan 70 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatla, A.G. adlı kişinin sağlık durumunun iyileştiği belirtildi.
"Kadro var, hekim yok" önergesi
"Kadro var, hekim yok" önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 10 yıl önce hizmete açılan Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasını ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Anne adaylarına eğitim
Anne adaylarına eğitim
İskenderun´da İlçe Sağlık müdürlüğü görevlileri, anne adaylarına doğum ve beslenmenin doğuma etkisini anlattı, egzersizin doğum hazırlığında önemli olduğunu anımsattı.
11 ayda 120 obezite ameliyatı
11 ayda 120 obezite ameliyatı
Doç. Dr. Turgut Karaca, obezite hastalarına cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
İskenderun´da ücretsiz sağlık taramaları yapıldı
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
‘21 Haziran Dünya ALS Günü´ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ALS hastalığının kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle başladığını ifade ederek, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayenenin önemli olduğunun belirtti.
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Yunus bu yılın ilk 4 aylık döneminde yaklaşık 10 bin hastanın muayene ve tedavi sürecinin tamamlandığı belirtti.
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti.
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Radyoterapi Merkezi´nin yeniden düzenlenerek, Radyoterapi Merkezinde hizmet sunulmaya başlandığı bildirildi.
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan 10 Yataklı Acil Yoğun Bakım Ünitesinin açılışı yapıldı.
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, genel cerrahı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı´ kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi