Kırıkhan´da Covid-19 denetimi
Hatay, denetimlerde birinci il
Tarih: 12.9.2020 09:15:15

İskenderun/SES

Hatay Valisi Rahmi Doğan, korana virüs tedbirleri kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak ´Sağlık için hepimiz için denetim´ sloganıyla Kırıkhan´da yapılan denetimlere katıldı. Vali Doğan, Kırıkhan´da önceki gün esnaf ve vatandaşları ziyaret edip, koroavirüs hastalığına karşı maske takılmasının önemli olduğu konusunda uyarıda bulundu.
Vali Doğan, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Kaymakamvekili Hassa Kaymakamı Kadir Yurdagül, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Numan Bölükbaşı, Kırıkhan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Toklucu ile kurum müdürlerinin de katıldığı denetimde, ülkede artan korona virüs hasta sayısının önüne geçmeye ve farkındalık yaratmaya çalışmak istediklerini ifade etti.

"Maske, mesafe ve hijyen´ hatırlatması
Hatay valiliğinden yapılan açıklamaya göre, vali Doğan Kırıkhan´da gerçekleştirilen denetimlerde şunları söyledi: "Türkiye´de 81 ilde bütün valiler, kaymakamları, daire müdürleri, idare amirler ve belediye başkanlarımız maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edelim, diye hatırlatma yapıyor, denetimleri arttırıyoruz. Önümüzdeki günlerde denetimleri biraz daha yoğunlaştıracağız daha sıkı yapmaya çalışacağız, malum virüsle ilgili bütün dünyada bir sıkıntı var. Bilinen tek çözümü maske mesafe ve hijyen kurallarına uymak, biz bugün bir hatırlatma yaptık ceza yazma niyetinde değiliz, kimseyi cezayla bu önlemleri aldırma niyetinde değiliz. Vatandaşlara hatırlatıyoruz. Denetimleri Hatay´ın her tarafında ilçe ilçe yapıyoruz. Önceki hafta Reyhanlı´da yapmıştık, bugün Kırıkhan´dayız, önümüzdeki hafta Dörtyol´da yapacağız. Kırıkhan´da maskeyi yaygın bir şekilde insanlarımız kullanıyor, mesafeye dikkat ediyor, zaten Kırıkhan´da virüs itibari ile baktığımızda korunaklı ilçelerden biri, inşallah bundan sonraki süreçte de bu tedbiri devam ettireceğiz" dedi

Hatay, vakanın en düşük olduğu yer
Vali Doğan, Sağlık Bakanlığının son bir hafta içindeki Covid-19 raporuna göre, Hatay için 0,9 ile en düşük vakanın görüldüğü ve ilde yapılan denetimlerde de birinci il olması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı: "Hatay, verilerinin iyi olmuş olması rehavete kapılacağımız anlamına gelmiyor, aksine tedbirlerimizi daha da arttıracağız. Bu konuda bütün kurumlarımız, birim amirlerimiz, emniyetimiz, jandarmamız, sağlık teşkilatımız canla başla çalışıyorlar. Birilerinin ihmalkârlığı birilerinin gevşek davranması sağlık teşkilatımıza, sağlık personelimize ilave yük getiriyor. Öncelikle bunun hesabını yapmamız lazım, son birkaç ay içerisinde devletimiz 7-8 tane çok büyük hastane açtı. Bunlar çok önemli yatırımlar, ancak bu yatırımlarımız var, diye tedbirsiz davranıp bu virüsün yayılmasına izin vermemeliyiz. İl olarak Bakanlığınn tüm tedbirlerini harfiyen uygulamaya çalışıyoruz, buda bir başarı getirdi. Hedef virüsün tamamen ortadan kalkması bunun gayreti içerisindeyiz. Vatandaşlara buradan tekrar şükranlarımı sunuyorum. Vefa Destek Gruplarında görev alan tüm kamu kurum kuruluşları temsilcilerine yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum."

İskenderun´da semt pazarında denetim
İskenderun Belediyesi, Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, koronavirüs salgını nedeniyle esnafın alması gereken tedbirlerle ilgili ilçede denetimlerini sürdürdüğünü, emt pazarlarında denetimlerine devam ettiğini açıkladı. Belediyeden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Ekipler denetimlerde, virüs salgını nedeniyle esnafın ve vatandaşların kurallara uyup uymadığını denetliyor. Ayrıca esnafa sosyal mesafeye dikkat etmeleri, tezgahlar arasında boşluk bırakmaları, eldiven ve maske takmaları konusunda da uyarılarda bulunuyor. Pazar girişlerinde vatandaşların kullanması için İskenderun Belediyesi tarafından el dezenfektanları konuluyor. Zabıta ekipleri tezgahları tek tek gezerek maske ve eldiven denetlemesi yaparken hijyen kurallarına dikkat edilmesi için esnaflara uyarılarda bulunuyor. Belediye ekipleri, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeler doğrultusunda denetimler devam edecek."
Kaynak:

410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
Jandarma tarafından Arsuz´da yapılan operasyonda 410 litre boğma rakı ile 2 bin 820 litre fermente üzüm posası ele geçirildi.
8 noktadan yangın ihbarı
8 noktadan yangın ihbarı
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi kırsalında 8 noktada aynı anda orman yangını çıktı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Arsuz Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından, belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası´nı bisiklet kortejiyle kutladı.
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), S.S. Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifinin yasal işlemleri tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
Belediye ekipleri denetimde
Belediye ekipleri denetimde
Çarşı merkezinde cafeler, dönerciler ve diğer esnaf tek tek denetlendi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Koronavirüs salgınında Brezilya´dan ithalatın riskine dikkat çekiliyor
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
Ankara-Bolu-İskenderun üçgeninde dostlarıyla buluştular
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Hatay´da Arsuz ve Antakya olmak üzere iki merkezli ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla kurulacak Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO´ya gelecek konuklara Arsuz´un ikinci konutları evsahipliği yapacak.
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tosyalı göreve başladı
Tosyalı göreve başladı
Korana virüs (Covid19) tedavisi gören ve süreçleri tamamlanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, görevine başladı.
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çınar ağaçlarında görülen yıldız koşnili zararlısına karşı ilaçlama ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi.
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Kırıkhan´da zehirlenen üç köpeği Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviyle yaşama döndüren Veteriner Hekim Mehmet Bilgin “ Ölmek üzerdeydiler müdahale ile kurtardık” dedi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları törenle verildi
Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları törenle verildi
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın katılımı ile Devlet Övünç Madalyası ile Berat Takdim töreni gerçekleştiriledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi