Kitap fuarında buluştular
Çok sayıdaki yayınevi ve 80 yazarın katıldığı belirtilen kitap fuarı İskenderun´da açıldı. Fuarda İskenderunlu yazarlar da açtıkları standla yer alıyor. İskenderun Kitap Fuarı´nın 19 Kasım tarihine kadar saat 10.00-20.00 arasında İSTE Merkez Kampüsü´nde açık olacak.
Tarih: 13.11.2017 10:46:01

Berkay Arıkan/İskenderun

İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsündeki kitap fuarının açılış törenine Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, İskenderun Teknik Üniversitesi Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur ve işadamları da katıldı. Fuarın açılışına katılan protokol üyeleri, kurdeleyi birlikte kesti.
Fuarda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, "Bizim medeniyetimizin ve dinimizin emri de ilk sözü de ´oku´ sözüdür" değerlendirmesini yaptı. Türkiye´de ilk olan üniversite içerisinde bulunan çocuk kütüphanesinin de hayırlı olmasını dileyen Yayman, yakın zamanda çocuk kütüphanesinin de açılışını yapacaklarını söyledi. Çin atasözünde,‘bir yıl sonrasını düşünüyorsanız buğday ekiniz, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikiniz, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştiriniz´ denildiğini anımsatan Yayman, "İnsan yetiştirmek için kolları sıvayan, kitap fuarları yapan, Türkiye´nin ilk ve tek Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi´ni oluşturan İskenderun Teknik Üniversitesini tebrik ediyorum” dedi. Kırıkhan ve Reyhanlı Kültür Han Projelerinin uygulama ihalesinin yapıldığını anlatan Yayman, iki projenin 46 milyona mal olacağını ve 2019 yerel seçimleri öncesi iki projeyi de bitirecekleri belirtti. Yayman, Antakya´daki ´Uzun Çarşı´ proje ihalesinin ise 19 Kasım´da yapılacağını ifade etti.
İskenderun´da ilki gerçekleştirmenin heyecanı içerisinde olduklarını belirten İSTE Rektörü Dereli de, fuarın, ülkenin kültür ve sanatına etki edecek bir etkinlik olduğunu savundu. ´Kitaplar vazgeçilmez ve asla aldatmayan dostlardır´ sözünü anımsatan Dereli, kitaplarla buluşmak için sabırsızlan kitapseverlere teşekkür etti. Kentte yaşayan bazı kişiler de sosyal paylaşım sitesinden yaptığı değerlendirmede, fuarın yetersizlik konusunda eleştirdi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, İSTE Rektörü Dereli ile açılışa katılanlar, İskenderun Teknik Üniversitesinde açılan Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi´ni de ziyaret etti.

´Kitap okuyan toplumlar gelişebilir
1. İskenderun Kitap Fuarı´nı ziyaret eden Hatay Valisi Erdal Ata, yayınevi ile yazarların katıldığı fuar çadırını gezdi. Vali Ata, stantlardaki kitapları inceledi, yazarlarla sohbet etti. ta, “İskenderun´da kapsamlı bir kitap fuarını düzenlenmiş olmasına vesile oldukları için İskenderun Teknik Üniversitesi ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kitap okuyan toplumlar gelişebilir. Ümit ediyorum buraya gelen vatandaşlarımız bol bol kitap alır ve okur. Ben de okumak üzere çeşitli kitaplar aldım. Öğrencilerimizin de bu tür fuarlara katılımını önemsiyor ve teşvik ediyoruz. Kitabı, ilmi ve düşünebilen, yorumlayabilen bir nesil oluşturmayı çok istiyor ve bu çalışmaları çok önemsiyoruz” dedi.
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Çocuk ve Gençlik Kütüphanesini de gezen vali Erdal Ata, kütüphanedeki minik kitapseverlerle sohbet edip, rektör Dereli´den üniversite´nin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Ata, İskenderun Teknik Üniversitesi´nin gelecekte olması planlanan halinin minyatürize edildiği, üç-boyutlu İSTE Master Planı Maketini de inceledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kitap fuarında buluştular
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi