Kitap günleri sürüyor
İskenderun 2. Kitap Günleri Fuarı sürüyor. İskenderun Kitap Günleri Fuar, 15-24 Ekim tarihleri arasında yapılıyor.
Tarih: 19.10.2021 17:54:07

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun Kitap Günleri, 24 Ekim tarihine kadar saat 09.00 ile 22.00 saatleri arasında kitapseverlerin ziyaretine açık olacak.
İskenderun Atatürk Anıt Alanında düzenlenen ve cuma günü başlayan İskenderun Kitap Günleri Fuarının resmi açılışı, pazar günü yapıldı.

Şair ve yazarların imza günleri ve söyleşilerinin düzenlendiği İskenderun Kitap Günlerinin açılışına, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Lütfi Kaşıkçı ve Suzan Şahin, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay eski Milletvekili Orhan Karasayar, Kırıkhan, Belen, Payas, Arsuz ve Dörtyol belediye başkanları, kamu kurumlarının yöneticileri ile sivil toplum kuruluşları, meslek oladalı ve siyasi partilerin yöneticileri de katıldı. Açılışta İskenderun Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ve mehteran ekibi de katılımcılar için gösteride bulundu.

/resimler/2021-10/19/1759485867040.jpg

"Kitap okumak düşünce ufkunu geliştirir"
Kitap günlerinin açılışında konuşan belediye başkanı Tosyalı, "Belediye olarak rutin hizmetlerin yanı sıra sosyal belediyecilik anlamında kentte farklı organizasyonlar ve faaliyetlere imza atıyoruz. Kitap okumak düşünce ufkunu geliştirir, kişilerin olaylara bakış açısını, onu irdeleme, analiz etme şeklini geliştirir. Kitap fuarları ise toplumun okuma alışkanlığı kazanmasında ve okuma kültürü geliştirmede çok önemli rol oynamaktadır" değerlendirmesinde bulundu. Tosyalı, İskenderun 2. Kitap Günlerinde 60 stant açıldığını, 50 yazar ile 80 yayınevinin katıldığını ifade etti.
Açılışa katılanlar stantları gezdi ve yazar-şairlerle sohbet edip, kitap aldı. kitap günlerinde düzenlenen söyleşiler ise yine Atatürk Anıtı Alanında ve kitap stantlarının bulunduğu yerin yanında kurulan ve söyleşi için düzenlenen çadır alanda yapılıyor.

/resimler/2021-10/19/1800141827562.jpg

Hataylı yazar ve şairlere iki stant
İskenderun 2. Kitap Günleri Fuarında Hataylı yazar ve şairler, açılan iki ayrı stantta okurlarıyla buluşup, kitaplarını imzalıyor. Hataylı yazar ve şairler, okurlarına kitaplarını imzalarken onlarla sohbet etti ve fotoğraf da çektirdi. Kitap gtnlerine katılan Hataylı şair ve yazarlar arasında Mustafa Erdoğ, Eşref Azgın, Nurullah Er, Nevra Çağlayan, Musa Göçer, Şükrü Çankır, Mete Aslan, Seval Beyazgül, Adil Çetin, Ali parlak , Selahattin Ölmez, Rıfat kara, Hasan Beğdaş ve Ceylin Savran´ın da arasında ler aldığı çok sayıdaki isim bulundu.

12 yaşında İngilizce öykü kitabı çıkardı
İskenderun 2. Kitap Günleri Fuarına katılan 15 yaşındaki lise 2. sınıf öğrencisi Ceylin Savran, 3 yıl önce yazdığı İngilizce öykü kitabını imzalamak için Hataylı şair ve yazarların bulunduğu stantta yer aldı. İngilizce dersinde öğretmeninin yapılacak projelere puan vereceğini ifade etmesi üzerine İngilizce bir öykü hazırlayıp, onu çizdiği resimlerle geliştirdiğini ifade eden Savran, çok ilgi gören bu çalışmasının babasının isteği üzerine kitap olarak 200 adet basıldığını, çalışmasının çevresinde destek görmesi üzerine bin adet kitap olarak basıldığını ifade etti. Kitap, ormanda iki arkadaşın geçirdiği zamanın anlatıyor. Savran, ikinci kitap çalışmasının ise sürdüğünü ve bu çalışmasının bilim kurgu üzerine olacağını belirtti.
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi