´Kitap okumanın saati yok´
İskenderun´da öğretmenlik yapan yazar Sevinç Çevik (30), kütüphanede öğrencilerle ´Neden okumuyoruz´ adlı söyleşi yaptı ve kitaplarını imzaladı.
Tarih: 21.2.2018 10:37:42

Akın Bodur/İskenderun

Dünya Öykü Günü´nde İskenderun Çocuk Kütüphanesinde düzenlenen ´Neden okumuyoruz´ konulu söyleşide konuşan yazar Sevinç Çevik, İskenderun Anadolu Lisesi, İskenderun Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İskenderun 2. OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Namık Kemal Ortaokulu öğrencileri ile öğretmenlerine seslendi. İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Harika Leyla Yaman´ın da katıldığı söyleşide konuşan yazar Çevik, öğrencilere ´Şehrazat´ adlı öykü kitabını imzaladı.

Kitaplar, öncelik sıralamasının 231. sırasında
Tarihsel bir kitap çalışmasını sürdürdüğünü anlatan Adanalı yazar Sevinç Çevik, "Neden kitap okumuyoruz? Çünkü, sıkıldığımızı, zaman bulamadığımızı söylüyor, önceliği kitap okumak yerine televizyon, internet ve sosyal medyaya veriyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre, ülkemizde kitaplar, ihtiyaç sıralamasının 231. sırasında yer alıyor. Aynı araştırma, kişinin bir günde 5 saat televizyon izleme oranını gösteriyor. Kitap; okumaya ayrılan süre ise yılda 6 saat" değerlendirmesini yaptı.
Toplumun bilinçli kitap tercihi yapmadığını ve seçimlerin rastgeli olduğunu ifade eden Çevik, "Kitap satışı ve okuma oranı birlirine çok yakın görünse de, kitap değiş-tokusu, yani paylaşımın fazla olması, satış ve okuma oranını aynı yapmıyor. Ama yine de kitap okuma oranı çok düşük. Ülkemizde televizyon izlenimi ise çok yaygın. Birçok kişinin, birkaç dizisi var. Günümüzde kitap okuma alışkanlığı kazanmamış, o tadı alamamış bir nesil yetişiyor. O zaman farklı alanlara da kayma söz konusu olabilir. Kitap tercihi olanların, hedefi de oluyor" diye konuştu.
Popüler kitapların çok fazla satılırken, edebi yönü ağırlıklı olan kitapların raflarda çok fazla olduğunu anlatan Çevik, kişilerin, özellikle genç ve çocukların, gelişimi sağlayan, yaratıcı olmayı getiren kitapları tercih etmesini önerdi.
´Kitap okuyan kişi ile okumayan kişiler arasında far var mı?´ diye soran Çevik, sorusuna şöyle yanıt verdi: "Elbette var. Hem de çok fark var. Mustafa Kemal Atatürk, ´Bir ülkede okumaya karşı istek olmadıkça, yıkım artar´ demiş. Bir ülkeyi okyanlar kalkındırır. Çünkü, okuyanlar hayata gerçekçi bakar. Söz dağarcılığını geliştirir, diline hakim olur ve onlar evrenseldir. Kitap okumak, insanın kendisini keşfetmesini sağlar. Kendini keşfeden insan evreni keşfeder. Evreni keşfedenin de altından kalkamayacağı iş yoktur" dedi.

´Fuarlar yeni kitapların keşif yeridir´
Yazar Sevinç Çevik, "Kitap okumanın saati yok. İstediğiniz saatte okuyabilirsiniz. Ama, okmaktan ziyade ne tarz kitaplar okumamız gerektiğine odaklanmalıyız. Kapaklarına bakarak, kitaplara yönelmeyelim. Kitap, yazarlarla ilgilidir. Televizyonlarda da kitap programları yok. Ama kitap fuarları var. Neredeyse her ilke kitap fuarları düzenleniyor. İskenderun´da düzenlenen fuarda gençler kitaba çok yanaşmadı, daha çok orta yaş ve üstü kişiler kitaba yöneldi. Fuarlara gidilmeli, oradaki kitaplar incelenmeli. Çünkü, fuarlar yeni kitapların keşif yeridir. Okumak, kendimizi aramak için çıktığımız yoldur. Bu nedenle kitap tercihlerini bilinçli yapmalıyız. Bu nedenle kitaplara vakit ayırmaktan korkmayalım. Ve herkesin mutlaka bir zamanı vardır. Gençlerin vakti daha çok vardır. Çünkü onlar kendilerini geliştirmekten başka vakti yok. Vakit o nedenledir. Kitaplar bir aynadır ve bu ayna kendimizi yansıtır" diye konuştu.
Yaşanmış ve yaşanabilecek olayların kişi, yer, zaman unsurlarına dayandığı anlatım yazı türlerine ´öykü´ denildiğini anımsatan Çevik, öykünün çok eski zamandan günümüze ulaştığını, ancak romanın bir adım gerisinde kaldığını ifade etti. Romanın, öyküye göre daha uzun olduğunu anlatan Çevik, öykünün daha kısa yazı olması nedeniyle kelimelerin daha iyi seçilmesi gerektiğini, daha çok emek harcandığını da belirtti.
Kaynak:

CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
Samandağ Belediyesinin CHP´li Başkanı Mithat Nehir, önceki gün öğle sasatlerinde kentin Tomruksuyu mahallesinde düzenlenen bir adak namazı çıkışında yumruklu saldırıya uğradı.
Halkla bayramlaşma
Halkla bayramlaşma
Hatay protokolü, valiliğin ev sahipliğinde Antakya´da halkla başramlaştı.
HADO´da inceleme
HADO´da inceleme
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun´da LimakPort´a demir atan ve Mersin, Kıbrıs ve Beyrut seferleri yapacağı belirtilen Hatay Deniz Otobüsünde (HADO) incelemede bulundu.
Polonya´da gastronomi toplantısı
Polonya´da gastronomi toplantısı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) Yaratıcı Kentler Ağı 12. Yıllık Olağan Toplantısı, Polonya´nın ev sahipliğinde yapıldı.
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
Arsuz´daki halkla ve protokolün bayramlaşması TCDD Kampında yapıldı.
Protokol, halkla bayramlaştı
Protokol, halkla bayramlaştı
İskenderun´da protokol, halkla bayramlaştı. İskenderun Belediye Gazinasında bayramın ilk günü yapılan bayramlaşmaya, etnik, dinsel ve siyasi farklılığı bulunan İskenderunlu katıldı.
Seçmen sayısı arttı
Seçmen sayısı arttı
Bir önceki seçimde 950 bin olan seçmen sayısı, 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 41 bin olarak şekillendi.
Arsuz´da sanayi tartışması
Arsuz´da sanayi tartışması
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Islah OSB kurulmasına yönelik çalışma toplantısı Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Sunday Balıkoğlu´nun evsahipliğinde İskenderun´da gerçekleştirildi.
Belediyespor, Can´la anlaştı
Belediyespor, Can´la anlaştı
vBölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden İskenderun Belediye Spor, defans oyuncusu Can Taylan´ı renklerine bağladı.
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarma teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü nedeniyle Hatay İl Jandarma Komutan Albay Uğur Ertekin ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Dağ ceylanlarına ziyaret
Dağ ceylanlarına ziyaret
Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Prof. Dr. Alptekin Sökmen, öğretim öörevlisi Alev Sökmen ve Neslihan Çakacı, Hatay dağ ceylanı yaşam alanına ziyaret etti.
121 ilçede elektrik kesintisi
121 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Erzin, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Antakya, Altınözü, Defne, Samandağ, Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün, yarın ve ertesi gün elektrik kesintisi yapılacak.
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
İskenderun´da açılan kitap fuarı bayramda Arsuz´a taşındı. Kitap fuarının ilgi gördüğünü ifade eden Sergen Arslan Katırancı, "İskenderun´a, İstanbuldan geldik. İl l il dolasıyoruz.
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi