´Kitap okumanın saati yok´
İskenderun´da öğretmenlik yapan yazar Sevinç Çevik (30), kütüphanede öğrencilerle ´Neden okumuyoruz´ adlı söyleşi yaptı ve kitaplarını imzaladı.
Tarih: 21.2.2018 10:37:42

Akın Bodur/İskenderun

Dünya Öykü Günü´nde İskenderun Çocuk Kütüphanesinde düzenlenen ´Neden okumuyoruz´ konulu söyleşide konuşan yazar Sevinç Çevik, İskenderun Anadolu Lisesi, İskenderun Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İskenderun 2. OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Namık Kemal Ortaokulu öğrencileri ile öğretmenlerine seslendi. İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Harika Leyla Yaman´ın da katıldığı söyleşide konuşan yazar Çevik, öğrencilere ´Şehrazat´ adlı öykü kitabını imzaladı.

Kitaplar, öncelik sıralamasının 231. sırasında
Tarihsel bir kitap çalışmasını sürdürdüğünü anlatan Adanalı yazar Sevinç Çevik, "Neden kitap okumuyoruz? Çünkü, sıkıldığımızı, zaman bulamadığımızı söylüyor, önceliği kitap okumak yerine televizyon, internet ve sosyal medyaya veriyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre, ülkemizde kitaplar, ihtiyaç sıralamasının 231. sırasında yer alıyor. Aynı araştırma, kişinin bir günde 5 saat televizyon izleme oranını gösteriyor. Kitap; okumaya ayrılan süre ise yılda 6 saat" değerlendirmesini yaptı.
Toplumun bilinçli kitap tercihi yapmadığını ve seçimlerin rastgeli olduğunu ifade eden Çevik, "Kitap satışı ve okuma oranı birlirine çok yakın görünse de, kitap değiş-tokusu, yani paylaşımın fazla olması, satış ve okuma oranını aynı yapmıyor. Ama yine de kitap okuma oranı çok düşük. Ülkemizde televizyon izlenimi ise çok yaygın. Birçok kişinin, birkaç dizisi var. Günümüzde kitap okuma alışkanlığı kazanmamış, o tadı alamamış bir nesil yetişiyor. O zaman farklı alanlara da kayma söz konusu olabilir. Kitap tercihi olanların, hedefi de oluyor" diye konuştu.
Popüler kitapların çok fazla satılırken, edebi yönü ağırlıklı olan kitapların raflarda çok fazla olduğunu anlatan Çevik, kişilerin, özellikle genç ve çocukların, gelişimi sağlayan, yaratıcı olmayı getiren kitapları tercih etmesini önerdi.
´Kitap okuyan kişi ile okumayan kişiler arasında far var mı?´ diye soran Çevik, sorusuna şöyle yanıt verdi: "Elbette var. Hem de çok fark var. Mustafa Kemal Atatürk, ´Bir ülkede okumaya karşı istek olmadıkça, yıkım artar´ demiş. Bir ülkeyi okyanlar kalkındırır. Çünkü, okuyanlar hayata gerçekçi bakar. Söz dağarcılığını geliştirir, diline hakim olur ve onlar evrenseldir. Kitap okumak, insanın kendisini keşfetmesini sağlar. Kendini keşfeden insan evreni keşfeder. Evreni keşfedenin de altından kalkamayacağı iş yoktur" dedi.

´Fuarlar yeni kitapların keşif yeridir´
Yazar Sevinç Çevik, "Kitap okumanın saati yok. İstediğiniz saatte okuyabilirsiniz. Ama, okmaktan ziyade ne tarz kitaplar okumamız gerektiğine odaklanmalıyız. Kapaklarına bakarak, kitaplara yönelmeyelim. Kitap, yazarlarla ilgilidir. Televizyonlarda da kitap programları yok. Ama kitap fuarları var. Neredeyse her ilke kitap fuarları düzenleniyor. İskenderun´da düzenlenen fuarda gençler kitaba çok yanaşmadı, daha çok orta yaş ve üstü kişiler kitaba yöneldi. Fuarlara gidilmeli, oradaki kitaplar incelenmeli. Çünkü, fuarlar yeni kitapların keşif yeridir. Okumak, kendimizi aramak için çıktığımız yoldur. Bu nedenle kitap tercihlerini bilinçli yapmalıyız. Bu nedenle kitaplara vakit ayırmaktan korkmayalım. Ve herkesin mutlaka bir zamanı vardır. Gençlerin vakti daha çok vardır. Çünkü onlar kendilerini geliştirmekten başka vakti yok. Vakit o nedenledir. Kitaplar bir aynadır ve bu ayna kendimizi yansıtır" diye konuştu.
Yaşanmış ve yaşanabilecek olayların kişi, yer, zaman unsurlarına dayandığı anlatım yazı türlerine ´öykü´ denildiğini anımsatan Çevik, öykünün çok eski zamandan günümüze ulaştığını, ancak romanın bir adım gerisinde kaldığını ifade etti. Romanın, öyküye göre daha uzun olduğunu anlatan Çevik, öykünün daha kısa yazı olması nedeniyle kelimelerin daha iyi seçilmesi gerektiğini, daha çok emek harcandığını da belirtti.
Kaynak:

Liseliler Gastronomi Şenliği´nin şampiyonu
Liseliler Gastronomi Şenliği´nin şampiyonu
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği işbirliğiyle Antakya´da Hatay 2. Gastronomi Şenliği düzenlendi.
Öğrenciye ´atık pil´ eğitimi
Öğrenciye ´atık pil´ eğitimi
Samandağ Belediyes, okullarda öğrencilere yönelik geri dönüşüm eğitimlerini sürdürüyor.
Ertem ziyaretlerini sürdürdü
Ertem ziyaretlerini sürdürdü
CHP*li Ertem*den ziyaret
Bu akşam Reagip Kandili
Bu akşam Reagip Kandili
Regaip Kandili bu akşam kutlanacak.
Kendi gösterilerini sahnelediler
Kendi gösterilerini sahnelediler
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ‘Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü´ dolayısıyla HATMEK Konferans Salonu´nda etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Down Sendromlu çocuklar hazırladıkları gösterileri sahneledi.
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Alışveriş merkezinde Down Sendromlu maske dağıtılacak, hayata bir de onların gözlerinden bakılacak
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye´deki savaş nedeniyle ülkemize sığınanlardan, mizaha ilgi duyan çocuklara karikatür çizim eğitimi verdi.
Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Belen´de protokol, yaşlılarla biraraya geldi.
ADD´de Turhaner dönemi
ADD´de Turhaner dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi´nde olağanüstü kongrede Fuat Gezgin, başkanlığı Fahrettin Turhaner´e devretti. Tek listeyle gidilen seçimde Turhaner, katılanların tamamının oyunu alarak göreve getirildi.
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Türk Eğitim Derneğinin 90. yılı kapsamında eğitim temalı “Türkiye´nin Geçmişindeki Yarın Köy Enstitüleri” fotoğraf sergisi düzenlendi.
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi