Körfez´e ´yapay resif´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE), yeni projesi ile İskenderun Körfezi´ne biyoaktif yapay resif yapacak.
Tarih: 25.2.2022 15:05:52

İSTE, İskenderun Körfezi´nde balık popülasyon ve habitatlarını arttırmak ve desteklemek amacıyla yapay resif projesini hayata geçiriyor. Projeye, Büyük İskender´den (Alexander the Great) dolayı "Büyük İskender" ismi verileceği bildirildi.

İSTE´den yapılan açıklamaya göre, Büyük İskender Resifler Projesisinin toplantısına üniversite rektörü Tolga Depci, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Cemal Turan, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu ile akademik personel katıldı. Yazılı açıklamada şunlara yer verildi: "Temmuz 2021´de başlangıcı yapılan projenin ortakları, İSTE Rektörü Tolga Depci, Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Doğa ve Bilim Derneği olacak. Proje kapsamında oluşturulan resifler İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan koordinatörlüğünde fakülte yerleşkesinde dökülecek ve daha sonra İSTE1 Araştırma Gemisi ile İskenderun Körfezi´nde belirlenen bölgelere yerleştirilecek. Büyük İskender Yapay Resif Projesi ile Körfez´deki denizel biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak; başta Orfoz ve Lahoz gibi nesli tehlike altında türler için beslenme ve koruma alanı oluşturmak; Körfez´de yok denecek kadar az olan dalış sahası oluşturarak, dalış turizmini desteklemek; bölgede deniz içerisinde bulunan canlılara uygun ortamlar sağlayarak, canlı miktarlarının artışını desteklemek ve habitata bağımlı türlere yeni yuva oluşturmak; bölgede türlerin popülasyon yoğunluklarını ve tür çeşitliliğini arttırarak amatör veya ticari balıkçılık alanları oluşturmak ve İskenderun´un marka değerini arttırmak amaçlanmaktadır."

Üniversitelerin bulundukları coğrafyalarda insana hizmet etmesi gereken kurumlar olduğunu ifade eden İSTE Rektörü Depci ise, açıklamaya göre şu değerlendirmeyi yaptı: "Tabiata zarar vermeyen biçimde dizayn ettiğimiz ve inşa etmeye devam ettiğimiz resifler ile bölgemizin ve ülkemizin imkânlarının arttırılacağına, projenin amaçlarına ulaşacağına inanıyoruz” dedi. İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kutlu da “Danışma görevini üstlenen kurumlar olarak, odanın bölgenin ihtiyaç ve taleplerine cevap verme görevini üstleniyoruz. Araştırma ve geliştirmeyi en iyi yapabilecek olanlar üniversitelerdir" diye konuştu. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan da, yapay resiflerin amaçları ve kullanım biçimleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Körfez yapay resif
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu´nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hem körfezin stratejik konumunun hem de bölgede yassı sac üretiminin dikkate alınarak İskenderun Körfezi´ne bir tersane kurulması fikrinin değerlendirilmesini önerdi.
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünyanın birçok ülkesinin ekonomik kriz sürecinde vergi indirimine giderken, ülkede iktidarın akaryakıtta vergiye yüzde 208 arttırdığını belirtti.
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
Devreye alınan yeni batarya ile İsdemir, yan ürün satış hacmini büyütmeyi, enerji tasarrufu sağlamayı ve metalürjik kok üretimini artırarak ithalatın önüne geçmeyi amaçlıyor.
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya Belediyesi, kentteki hurdacıların denetlendiği açıkladı.
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz” dedi.
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen 6. Ulusal Pamuk Zirvesi, dün Antakya´da yapıldı.
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin olumsuz etkilediği esnafın elektrik fiyatlarının artmasınıdan olumsuz etkilendiğini, elektriğe yüzde 125 zam yapılsa da bunun yansımasının yüzde 3004e ulaştığının belirtildiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi