Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Tarih: 28.9.2021 19:17:01

Akın Bodur/İskenderun

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs hastalığında illere göre her 100 bin kişideki vaka sayısını belirten haritayı yayımladı. Bu haritaya göre, Hatay´da her 100 bin kişide 157,90 kişide koronavirüs bulunuyor. Bu durumda 11-17 Eylül tarihleri arasında Hatay´da 2.500´ün üzerinde covıd-19 hastası bulunduğu açıklandı. Bu oran her 100 bin kişide Gaziantep´te 214,88; Kilis´te 309,54; Adana´da 148,67; Osmaniye´de 166,62; Mersin´de 68,92 oldu.
İskenderun´da bulunan Şen Yolcular Lokantası sahibi Mahmut Kurtulan (Zaza Maho), yakalandığı covid-19 hasatlığından kurtulamadı ve hastanede yoğun bakım ünitesinde günlerce süren tedavisinden sonuç alınamayınca, yaşama veda etti. Kurtulan, aynı hastalıktan tedavi gören kardeşi Mustafa Kurtulan´ı yitirmesi sonrası iki gün arayla yaşamını yitirdi. Kentte koronavirüs hastalığı nedeniyle yaşamını yitirenler arasında Sabiha Çiçek adlı yurttaş da bulundu.
Yaşamını yitiren Kurtulan kardeşler için Çay mahallesindeki evlerinin önünde düzenlenen Mevlit´e İskenderun belediye Başkanı Fatih tosyalı, İskenderun Şoförler Odası Başkanı Sıtkı Akın, Fırınılar Odası Başkanı Mahmut şenöz ile bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de katıldı.
Koronavirüsü karşı en etkili yöntemin aşılama ile temizlik, mesafe ve maske olduğu biliniyor.
Koronavirüs hastalığı artarak devam ederken, Sağlık Bakanlığı, koronavirüs haritasında değişiklik yaptı. Buna göre, Sağlık Bakanlığı Covıd-19 Bilgilendirme Platformunun açıklamasına göre, artık haritada en az iki doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfus yer almaya başladı. Bu kapsamda ülkede iki dos aşı olmuş nüfus yüzde oranı yüzde 68.91 olarak açıklandı. Hatay´da iki doz aşı olan nüfus ise yüzde 65.2 olarak açıklandı ve bu da Hatay´ın sarı renkle gösterilmesine yol açtı. Yüzde 55 oranındaki iller ´kırmızı´; yüzde 55 ile 65 arasındaki iller ´turuncu, yüzde 65 ile 75 arasındaki iller ´sarı´ ve yüzde 75 üzerindeki iller ise ´mavi´ renkle gösteriliyor. Koronavirüs haritasında Türkiye´de 11 il ´kırmızı´ renkle, 18 il ise ´turuncu´ renkle gösteriliyor. 8 il ise ´mavi´ renkle gösterilirken, diğer illerin rengi ´turuncu´.

Aşılamada iki doz oranı yüzde 66,1
Hatay´da koronavirüsle mücadelede kapsamında aşılama devam ederken, ilde aşılama oranının ülke ortalamasının gerisinde kaldığı belirtildi. Hatay´da 18 yaş üzeri nüfusa iki doz aşılama yapılma oranı yüzde 66,1 iken, tek doz aşı yaptıranların oranı ise yüzde 86.7.

İskenderun´da ´aşı kampanyası´
İskenderun´da kaymakamlık tarafından başlatılan aşı seferberliği sürdürülüyor. Kentin İsmet İnönü Mahallesinde muhtarlığı ev sahipliğinde düzenlenen aşı uygulama etkinliğine katılan kaymakam İskender Yönden, vatandaşlarla bir araya gelip sohbet etti. Kaymakam Yönden, İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Dr. Volkan Yeter´in koordinasyonunda, kurum ve kuruluşları, esnaf ve meslek odaları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle uygulanan Covid-19 aşısı seferberliğinin amacına uygun bir şekilde devam ettiğini, mobil ekiplerce mahallinde aşı uygulaması ile halka kolaylık sağlandığını ve aşılanmada da farkındalık oluşturulmasının sağlandığını belirtti.

Belediyeden mahallede hijyen seti
İskenderun Belediyesi, pandemiyle mücadele tedbirleri kapsamında tedbirlerin alınmasına devam edildiğini bildirdi. Belediye ekiplerinin kentin farklı mahallelerinde hijyen seti dağıtımlarını sürdürdüğünü ifade eden belediye başkan Fatih Tosyalı, "Belediye ekipleri, Karayılan, Azganlık, Bekbele, Denizciler, Sarıseki, Modern, Yunus Emre ve Sakarya, Dumlupınar ve Muradiye mahallesinde hijyen seti dağıtımlarına devam ediyor. Dağıtımlar diğer mahallelerde de devam edecek. Diğer yandan ise dezenfeksiyon çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Vatandaşlardan maske ve mesafe kurallarına uymalarını ve kişisel hijyene dikkat etmelerini rica ediyoruz. Halkın sağlığı her zaman birinci önceliğimiz olmaya devam edecek" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi