Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Tarih: 19.1.2022 17:35:45

Nesrin Geyik/İskenderun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre her 100 bin kişide görülen haftalık korona vaka sayılarını açıkladı. Buna göre, 01-07 Ocak 2022 tarihleri arasında Hatay´da vaka oranı 116,31 olarak açıklandı. Bir önceki hafta, oran 109,86 olarak duyurulmuştu. Bu durumda Hatay´da 1.850´nin üzerinde korona vakası bulunuyor. Açıklanan haritaya göre, Hatay´ın yakınlarındaki kentlerdeki vaka sayıları ise her 100 bin kişide şöyle: Kilis´te 42,02; Gaziantep´te 39,55; Osmaniye´de 233,79; Adana´da 198,65; Mersin´de ise 233,79.

PCR testi kararı önce alındı, sonra vazgeçildi
Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine bakanlık salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisiyle ilgili teste ilişkin karar aldı, bir gün sonra bu kararda değişiklik yaptı. Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında toplanan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu da 15.01.2022 tarih ve 2022/01 sayılı kararında şunlara yer verildi: "Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden; Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir. Bu çerçevede; Sağlık Bakanlığının ilgili yazısı ve İçişleri Bakanlığının 15.01.2022 tarihli ve 22954 sayılı Genelgesi doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca yayımlanan 20.08.2021 tarihli ve 13441 sayılı Genelgesi ve 31.08.2021 tarihli Genelgeleri ve bu doğrultuda alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu hükümleri ile 28.10.2021 tarihli ve 17428 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve bu doğrultuda alınan 2021/37 İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 3. maddesinin uygulamadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususlarında oy birliğiyle karar verildi."
16.01.2022 tarihinde vali Doğan başkanlığında toplanan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, 2022/02 sayılı kararında bakanlığın karar değiştirmesi üzerine kurulun bir önceki kararını değiştirdi. Kurul kararında, PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilmesi gereken uygulamaları şöyle açıkladı: "Huzurevi/bakım evi/sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları; Belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler; Yurtdışına seyahat edecek kişiler (Seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultu­sunda); Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak ile şehirlerarası seyahat edecekler."
Kurul kararında, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmayan uygulamalar ise şöyle açıklandı: "Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden; Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce; Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personel (öğretmen, servis şoförü,
temizlik personeli vb.); Kamu ve özel işyerlerinde çalışanlar; Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişiler, olarak
belirlenmiştir. Bu çerçevede, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş ki­ şilerin yurt içinde uçakla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi istenilmesine devam edilmesine; Havayolu yolcu taşımacılığı yapan firmalarca uçağa kabul öncesinde HES kodu üzerinden aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasının yapıl­masına; Hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmemesine, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca oy birliğiyle karar verildi."

Karar değişikliğine soru önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, PCR testi uygulamasındaki birer gün arayla verilen karar değişikliğini, önergeyle parlamentoya taşıdı. Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şunlara yer verdi: "12 Ocak 2022 tarihinde yapılan Bilim Kurulu toplantısında temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararları alınmıştır. Yapboz kararlarına benzer şekilde; kaldırılan ´iç hatlardaki uçuşlarda aşısızlara PCR zorunluluğu´ tekrar getirilmiş, ama saatlerce süren otobüs ve tren yolculuklarında ise PCR zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu kararlara göre; aşısızlar test ibraz etmeden konser, sinema ve tiyatro gibi kalabalık etkinliklere katılabilecek, okullarda ve tüm işyerlerinde çalışabilecektir. Uzmanların altını çizdiği gibi; virüsün bulaşıcılığının artması nedeniyle test ve aşının özendirilmesi, etkin ve hızlı bir aşılama programı gerekirken Sağlık Bakanlığı´nın son kararları bunun tam tersi mahiyettedir. Test sayısının azaltılması, hastalığın gerçek boyutunun toplum tarafından anlaşılamamasına neden olmaktadır. Bu kontrolsüzlük hali ile her yurttaş adeta potansiyel COVID-19 vakasına dönüştürülerek toplum risk altına atılmıştır. Sağlık Bakanlığı eliyle; sadece bireysel korunma önlemlerine bel bağlanmış, salgın kontrolü yurttaşların aşı gönüllüğüne, fiziksel mesafe ve maske önlemlerine daraltılmış ve bırakılmıştır. Bakanlığın ve müdürlüklerin halk sağlığı yükümlülükleri resmen rafa kaldırılmıştır. Bu tercih bilimsellikten uzaktır, yaşam hakkı ihlali ve insanlığa karşı suç anlamındadır."
Oruç, Sağlık Bakanı Koca´nın yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Hangi bilimsel veriler ışığında bu kararlar alınmıştır? Bu kararların nedeni nedir? Neden iç hatlar uçuşunda aşısızlarda PCR zorunluluğu varken, diğer toplu ulaşımlarda yoktur? Bu uygulama, okulların tatile gireceği önümüzdeki süreçte Covıd-19 bulaşın artmasına neden olmayacak mıdır? Omikron varyantı nedeniyle tüm dünyada ek önlemler alınırken neden Türkiye´de önlemler gevşetilmiştir? Sağlık kurumlarında kapasitenin aşımına dair gerekli önlemler alınmış mıdır? Aşısızların ve eksik aşılıların etkin ve hızlı bir kampanya ile aşılanmaları konusunda çalışmalarınız var mıdır?"

 
Kaynak:

‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
4 Mart Dünya Obezite Günü´nde, farkındalık oluşturma açıklaması yapıldı.
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sanayi ağırlığı bulunan Hatay´da yanıt ünitesi sorununu önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sayısı 12 bini geçti
Sayısı 12 bini geçti
Hatay, koronada en çok artan 8. il
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
Dr. Ahmet Can Berkyürek, İngiltere´deki çalışmasını sürdürüyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi