Korona yörede yayılıyor
Korona, yörede halkı etkilemeye devam ediyor. Son günlerde özellikle okullarda daha çok görülen salgın, birçok okulda sınıfların kapanıp, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitem dönüşmesine yol açtı.
Tarih: 19.10.2021 17:17:33

Akın Bodur/İskenderun

Okullarda koronaya yakalanan öğrenciler, bu hastalığı ailelerine de taşımayı sürdürüyor. Sağlık bakanlığı, illerde her 100 bin kişide görülen korona verisini açıkladı. Buna göre, 2-8 Ekim tarihleri arasında Hatay´da her 100 bin kişide 190,56 kişide koronavirüs hastalığı görüldü. Bu da aynı tarihlerde Hatay´da koronalı hasta sayısının en az 3.048 kişi olduğunu gösteriyor. Bu sayı Hatay´da son aylarda görülen en yüksek koronalı kişi sayısını oluşturdu. Her 100 bin kişide görülen korona sayısı çevre illerde de yüksek sayıda görüldü. Bakanlığın açıkladığı risk haritasına göre, bu sayı Kilis´te 268,22; Gaziantep´te 152,54; Adana´da 195,15; Osmaniye´de 172,45; Mersin´de de 143,68 oldu.

BASK, mobil PCR istasyonu önerdi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilcisi Abdullah Gül, Hatay İl Sağlık Müdürünün, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ziyareti sonrasında PCR alımları konusunda adımlar atıldığını belirtti. Gül, "Ek hizmet binasında PCR alımları başlanacağı dile getirildi. İl müdürünü artık işinin başında görmek olumlu bir adım. Ama bu atılan adım yeterli değil. Şehrin çeşitli noktalarına mobil PCR alım istasyonları kurularak, temiz hasta olarak nitelendirdiğimiz, bir kuruma ibraz edilmek üzere pcr aldıran vatandaşları bulaş riskinden kurtararak, sağlık personeli üzerindeki iş yükünü de azaltacaktır. Ayrıca acilen eski Bağrıyanık mahallesinde bulunan eski araştırma hastanesine de pcr noktası kurularak vatandaşın hizmete ulaşım noktasında iyileştirme yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki Cumhurbaşkanı makamları vatandaşlarına hizmet etmek için görevlendirmektedir. Bu bilinçle hareket etmeyen her uygulamanın takipçisi olacağız. Biz sivil toplum örgütü olarak, çalışan arkadaşların çalışma koşulları vatandaşların hizmet alma noktasında köprü vazifesi olmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Korona değil, ´norovirüs´
Okul dönemi ile birlikte çocuklarda sadece koronavirüs enfeksiyonu değil, norovirüs gibi birçok bulaşıcı hastalıkların görüldüğünü ifade eden İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürşit Acemoğlu, hastalık riskini azaltmak için temel kuralın hijyen olduğunu belirtti. Okulların açılması sonrası enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığını anımsatan Dr. Acemoğlu, "Son dönemde çocuklarda da sıklıkla görülmeye başlayan koronavirüs vakalarının yanı sıra noronavirüs gibi birçok virüslerde mevcut. Bu viral enfeksiyonlar genelde koronavirüs belirtilerine benzer; ishal, ateş, kusma, baş ağrısı belirtileri ile kendini göstermektedir. Özellikle bu dönemde çocukların bağışıklığını güçlendirmeli; sağlık beslenmelerine, vitamin takviyesi almalarına, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri sağlanmalıdır. Normalleşme süreci sonrası vatandaşlarda bir rahatlama oluştu. Bu süreçte ailelere, çocuklara doğru bir hijyen eğitimi vermek ve temizlik bilincinin kazandırmak düşüyor. Sağlıklı bir vücut için, güçlü bir bağışıklık sisteminin yanı sıra; maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek gereklidir" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi