Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Tarih: 1.12.2021 18:04:04

Akın Bodur/İskenderun

 Hatay´da koronadaki artış oranı, bir önceki haftaya göre ve13-19 Kasım tarihleri arasındaki korona risk haritası kapsamında yüzde 30,60 oranında arttı.
İskenderun´da korona salgınına karşı aşılama sürüyor. İskenderun Yeni Devlet Hastanesinde açılan aşı odalarında, ilk doz, ikinci doz ve üçüncü doz aşılama sürürken, hastalık da yayılışına devam ediyor.

Gebelerin aşı uygulama verisi ´yok´
İskenderun devlet hastanesinde korona aşısı olmaya gidenlere, randevuları olsa da "mRNA (BNT162b2) Covıd-19 Aşı Uygulaması Bilgilendirme ve Onam Formu" doldurulması isteniyor. Kişinin adı, soyadı, TC numarasını yazıp, imzalanması istenilen formda, "... COVID-19 aşıları, klinik çalışmalarda dikkatle değerlendirilmiş aşılardır" ifadesine yer verilerek, "Gebelik ve emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin henüz yeterli veri bulunmamaktadır. Bu aşının uzun süreli etkilerinin ve verimliliğinin şu an bilinmediği yine aşının henüz bilinmeyen olumsuz etkilerinin de olabileceği, ürünün salgın koşulları altında tamamen kişinin kendi istemesi halinde kişiye uygulacağı bilinmektedir. Bu sebeple üretime ait hataların haricinde oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firma sorumlu olmayacağını beyan etmektedir..." değerlendirmesi bulunuyor.Kişinin imzasıyla onay vermesi istenilen form, şu cümleyle tamamlanıyor: "... mRNA aşı uygulamasıyla alakalı olarak yukarıda yazılanları okudum, anladım, tarafıma aşı uygulamasına onay veriyorum."

Hatay´da vaka sayısı 4 binin üzerinde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık korona vaka sayılarını açıkladı. Buna göre 13-19 Kasım tarihleri arasında korona vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında Hatay da bulunuyor. Hatay´da vaka, bir önciki haftaya oranla yüzde 30,68 oranında arttığı açıklandı. Korona vaka sayısı artın iller arasında Hatay´ın dışında, Tunceli, Adana, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Burdur, Kilis, Giresun ve Mardin bulunuyor. İllere göre her 100 bin kişide Hatay´da vaka sayısı 276,20 olarak açıklandı. Bu durumda Hatay´da 4.400´ün üzerinde korona vakası bulunuyor. Yakın illerdeki vaka sayıları ise her 100 bin kişide şöyle: Kilis´te 172,98; Gaziantep´te 70,48; Osmaniye´de 481,45; Adana´da 323,77; Mersin´de ise 256,27.

"Aşılanma ölüm düzeyini düşürüyor"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), "Türkiye´de pandemi süreci ve aşılanmanın önemi" adlı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Söyleşinin konuşmacısı, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak oldu. İSTE Rektörlük Turkuaz Salonda gerçekleştirilen söyleşiye İSTE Rektörü Tolga Depci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ile üniversite personeli katıldı. Covid-19 pandemisinin Türkiye´deki seyri hakkında katılımcılara bilgi veren Bayrak, aşılanma sürecinin öncesi ve sonrası dönemlerde vaka sayıları ve pozitif hasta durumları arasındaki farkları anlattı, aşılanmanın ölüm düzeylerini düşmesinde çok etkili olduğunun söyledi ve aşı konusunda yapılmış uluslararası çalışmaların bulgularını paylaştı. Salgının olası seyrinde bu konuda alınacak tedbirler ile aşı uygulama durumlarının önemli olduğunu anlatan Bayrak, aşı olmamanın yan etkisinin aşı olmaktan daha fazla olduğunu da ifade ederek, gebelikte aşılanmanın da herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını anımsattı.
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Bağımlılığa ücretsiz destek
Bağımlılığa ücretsiz destek
Yeşilay Hatay Şube Başkanı Hidayet Şişkin, alkol bağımlılarına ve ailelerine Yeşilay Danışmanlık Merkezleri´nde (YEDAM) alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından desteklerin ücretsiz sürdürüldüğünü belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi