Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Tarih: 1.12.2021 18:04:04

Akın Bodur/İskenderun

 Hatay´da koronadaki artış oranı, bir önceki haftaya göre ve13-19 Kasım tarihleri arasındaki korona risk haritası kapsamında yüzde 30,60 oranında arttı.
İskenderun´da korona salgınına karşı aşılama sürüyor. İskenderun Yeni Devlet Hastanesinde açılan aşı odalarında, ilk doz, ikinci doz ve üçüncü doz aşılama sürürken, hastalık da yayılışına devam ediyor.

Gebelerin aşı uygulama verisi ´yok´
İskenderun devlet hastanesinde korona aşısı olmaya gidenlere, randevuları olsa da "mRNA (BNT162b2) Covıd-19 Aşı Uygulaması Bilgilendirme ve Onam Formu" doldurulması isteniyor. Kişinin adı, soyadı, TC numarasını yazıp, imzalanması istenilen formda, "... COVID-19 aşıları, klinik çalışmalarda dikkatle değerlendirilmiş aşılardır" ifadesine yer verilerek, "Gebelik ve emzirme döneminde mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin henüz yeterli veri bulunmamaktadır. Bu aşının uzun süreli etkilerinin ve verimliliğinin şu an bilinmediği yine aşının henüz bilinmeyen olumsuz etkilerinin de olabileceği, ürünün salgın koşulları altında tamamen kişinin kendi istemesi halinde kişiye uygulacağı bilinmektedir. Bu sebeple üretime ait hataların haricinde oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firma sorumlu olmayacağını beyan etmektedir..." değerlendirmesi bulunuyor.Kişinin imzasıyla onay vermesi istenilen form, şu cümleyle tamamlanıyor: "... mRNA aşı uygulamasıyla alakalı olarak yukarıda yazılanları okudum, anladım, tarafıma aşı uygulamasına onay veriyorum."

Hatay´da vaka sayısı 4 binin üzerinde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık korona vaka sayılarını açıkladı. Buna göre 13-19 Kasım tarihleri arasında korona vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında Hatay da bulunuyor. Hatay´da vaka, bir önciki haftaya oranla yüzde 30,68 oranında arttığı açıklandı. Korona vaka sayısı artın iller arasında Hatay´ın dışında, Tunceli, Adana, Gümüşhane, Mersin, Sinop, Burdur, Kilis, Giresun ve Mardin bulunuyor. İllere göre her 100 bin kişide Hatay´da vaka sayısı 276,20 olarak açıklandı. Bu durumda Hatay´da 4.400´ün üzerinde korona vakası bulunuyor. Yakın illerdeki vaka sayıları ise her 100 bin kişide şöyle: Kilis´te 172,98; Gaziantep´te 70,48; Osmaniye´de 481,45; Adana´da 323,77; Mersin´de ise 256,27.

"Aşılanma ölüm düzeyini düşürüyor"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), "Türkiye´de pandemi süreci ve aşılanmanın önemi" adlı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Söyleşinin konuşmacısı, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak oldu. İSTE Rektörlük Turkuaz Salonda gerçekleştirilen söyleşiye İSTE Rektörü Tolga Depci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ile üniversite personeli katıldı. Covid-19 pandemisinin Türkiye´deki seyri hakkında katılımcılara bilgi veren Bayrak, aşılanma sürecinin öncesi ve sonrası dönemlerde vaka sayıları ve pozitif hasta durumları arasındaki farkları anlattı, aşılanmanın ölüm düzeylerini düşmesinde çok etkili olduğunun söyledi ve aşı konusunda yapılmış uluslararası çalışmaların bulgularını paylaştı. Salgının olası seyrinde bu konuda alınacak tedbirler ile aşı uygulama durumlarının önemli olduğunu anlatan Bayrak, aşı olmamanın yan etkisinin aşı olmaktan daha fazla olduğunu da ifade ederek, gebelikte aşılanmanın da herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını anımsattı.
Kaynak:

Alkışlarla protesto grevi
Alkışlarla protesto grevi
Dr. Ekrem Karakaya´nın, Konya Şehir hastanesinde silahlı saldırıyla öldürülmesi, İskenderun ve Hatay´ın diğer ilçelerinde sağlık çalışanları tarafından alkışlarla protesto edildi, saldırı açıklamalarla kınandı ve sağlık çalışanları iki günlük grev başlattı.
SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, SMA hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Türk Tıp Tarihi Kongresi
Türk Tıp Tarihi Kongresi
14. Türk Tıp Tarihi Kongresi MKÜ ile Türk Tıp Tarihi Kurumu iş birliğinde, Antakya´daki Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda düzenlendi.
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
İskenderun´da halsizlik ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran ve kısa sürede entübe olan hasta, ameliyatın ardından servise çıkarıldı.
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları, sorunlarını aktarmak için dün ülke genelinde işi yavaşlattı ya da bıraktı.
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Avrupa Birliğinin finansal desteği, Sağlık Bakanlığı ve Fransız Kalkınma Ajansı işbirliğiyle inşa edilen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesinin açılışı törenle yapıldı.
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi