Koronavirüs Hatay´da da yayılıyor
Ülke genelinde olduğu gibi Hatay´da koronavirüs oranı altıyor. Artışın nedeni mutasyona uğrayan virüs olarak nitelendiriliyor.
Tarih: 18.8.2021 13:23:52

Akın Bodur/İskenderun

Sağlık Bakanlığının son yayımladığı haftalık risk haritasına göre, Hatay´da her 100 bin kişide koronavirüs görülen kişi oranı 123,32 olarak açıklandı. Buna göre Hatay´da 2 bine yakın koronalı hasta bulunuyor. Bu oran Gaziantep´te 105, 63; Kilis´te 122,83; Adana´da 205,22; Mersin´de 35; Osmaniye´de 116,09 olduğu belirtildi.
15 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere aşı hakkı verildi. Bu kapsamdaki gençler, aşılanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise aşılanma oranının ülkede arttığını açıkladı. Aşılamada artışla birlikte düşük riskli il sayısının 28´e yükseldiğini bildirdi. Hatay, halen ´mavi renk´le belirtilen düşük riskli iller arasında yer almıyor. Sinop ve Osmaniye´nin düşük riskli iller arasında yerini aldığını belirten Sağlık Bakaı Koca, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı değerlendirmede, "Salgın hastalığa karşı karar verip ilk doz aşıyı olma oranları yüzde 75´in üzerinde. Haritada iki şehrimiz daha mavi. Düşük riskli il sayımız 28´e yükseldi" ifadesini kaydetti. Koca "En az iki doz aşı olanların sayısı arttıkça vaka sayıları düşecek. Aşınızı vakit kaybetmeden olun" açıklamasını yaptı.
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında kentte düzenlenen toplantıda aşılamanın önemine dikkat çekildi. Toplantıda, İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Dr. Volkan Yeter´in koordinasyonuyla, ilgili kurum ve kuruluşlar, esnaf ve meslek odaları, muhtarlar ve bazı sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle uygulanan Covid-19 aşısı seferberliğinin amacına uygun bir şekilde devam ettiği ifade edildi. Sağlık müdürlüğü mobil ekiplerinin mahallinde uyguladığı aşı dozları ile halka kolaylık sağlanmasının yanı sıra aşılanma konusunda da farkındalık oluşturulduğu belirtildi. Bu kapsamda Denizciler Mahallesi Muhtarlığı ev sahipliğinde yöre halkına Covid-19 aşısı uygulandı.
İskenderun Kaymakamı Yönden ise ´aşı olmayan kalmasın´ yaklaşımıyla yapılan alışmaların sürdüğünü, toplantıda koronavirüse karşı mücadeleye yönelik tedbir ve uygulamalar ile aşı uygulamalarına ilişkin konuların ele alındığını, aşı olmanın kişisel ve toplumsal sorumluluk olduğunu kaydetti. "Haftalık açıklanan vaka haritasında mavi kategoride yer almayı hedef olarak esas alıyoruz ve bu yönde hep birlikte azami gayret göstermeliyiz" değerlendirmesini yapan kaymakam Yönden, aşı uygulamasında yaygınlık ve kolaylık sağlamak amacıyla 30 kişi ve üzerinde grup oluşturulup, sağlık müdürlüğüne bildirilmesi halinde aşı ekibinin mahallinde aşı uygulaması yapılabileceğini belirtti.

Okulların açılmaması durumunda B planı var mı?
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç da, öğrencilerin aşılama olayını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 23 Mart 2020 ve 18 Haziran 2021 tarihleri arasında EBA´yı aktif kullanan öğrenci sayısı 14 milyon 111 bin iken, örgün eğitimdeki 18 milyon 241 bin öğrenciden, 4 milyonu aşkını uzaktan eğitime erişemediğini belirten milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Yüz yüze eğitim ne zaman başlatılacaktır? Yüz yüze eğitimin başlatılma kararı ve yapılan planlamalar kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Yüz yüze eğitim bir plan dahilinde mi başlatılacaktır? Şimdiye kadar hayata geçirilen ve okullar açılana kadar geçirilecek olan bu planlamadan kamuoyu neden haberdar değildir? Mekân planlaması, ders programı, okula kaç öğrencinin geleceği, okullarda alınan/alınacak önlemler gibi konular belirlenmiş midir?Okulların vaka sayısı vs gibi hangi şartlarda açılacağı belirlenmiş midir? Okulların kapalı olduğu bu süreç boyunca yüz yüze eğitimin başlayacağı zamana ilişkin hangi tedbirler alınmıştır? Velilerin beklentileri karşılanacak mıdır? Okulların açılmaması durumunda bilgisayar, tablet ve internet erişimi olmayan öğrencilere yönelik bir B planı yapılmış mıdır? Bakanlığınızca tüm senaryolara ilişkin planlamalar/hazırlıklar yapılmış mıdır? 12 yıllık zorunlu temel eğitimin ‘isteğe bağlı´ hale getirilmesi çocukların eğitimden kopuşuna zemin hazırlamaktadır. Bu konuda Bakanlığınızca önlemler alınacak mıdır? Hangi önlemler alınacaktır? Eğitim olanaklarına ulaşamayan, ailesi rehberlik edemeyen çocuklarda pandemi süresince ciddi kayıplar yaşanmıştır. Bu kayıpların telafisi için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? Son 1,5 yılda kaç öğrenci eğitim hayatından ayrılmıştır? Eğitimi terk eden/ayrılmak zorunda kalan bu öğrencilerin yaş, cinsiyet ve okul dağılımı nedir?"
Kaynak:

KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi.
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Hatay İl Başkanı Abdullah Gül, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi´nde uygulamadan kaynaklanan bulaş riskine dikkat çekerek Hatay Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü´nün önlem almasını istedi.
Okullara korona önlemi istemi
Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Korona salgını artıyor
Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Karın üst-orta bölgesinde kemirici ağrının nedeni ülser mi? Ülsere neden olan en sık etkenlerin başında ağrı kesici kullanımı mı geliyor?
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
Emre Asım Özyurt Aile Sağlığı Merkezi, Gültepe´de hizmet veriyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Sağlık Bakanlığı 14-20 Ağustos 2021 illere göre haftalık vaka sayısını yayınladı.
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Okul çağındaki çocukların sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmesinin önemli olduğu anımsatıldı.
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Hatay´da, koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra aşılama faaliyetleri sürüyor.
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Sağlık Bakanlığı, 7-13 Ağustos arasında illere göre haftalık risk haritasını yayımladı.
HPV aşılamaması olmamasına önerge
HPV aşılamaması olmamasına önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan biri olan Human Papilloma Virüsünün (HPV) yaklaşık 200 farklı çeşidi bulunduğunu anımsattı ve buna karşı aşılama olmamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Hatay´da korona oranı 3 kat arttı
Hatay´da korona oranı 3 kat arttı
Sağlık Bakanlığı, illere göre haftalık korona haritasını yayınlandı.
Milyonfest´e korona ertelemesi
Milyonfest´e korona ertelemesi
Arsuz İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüste yaşanan artış nedeniyle 05 Ağustos Perşembe başlaması gereken ´Milyonfest´ festivalini ileriki bir tarihe erteledi.
Yöre halkı aşıya nasıl bakıyor?
Yöre halkı aşıya nasıl bakıyor?
Hatay´da vaka oranı azaldı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi