Koronavirüs yardımı soru önergesi oldu
Hatay´dan kaç hane yararlandı?
Tarih: 21.5.2020 19:08:14

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, koronavirüs salgını kapsamında 4.4 milyon hanenin yararlandığı belirtilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının iki kez yardımını önergeyle parlamentoya yansıttı vce yardımdan Hatay´da kaç hanenin yararlandığını sordu.

Milletvekili Tokdemir, TBMM Başkanlığına verdiği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırmasını istediği önergesinde, " Bakanlığınızın pandemi süresince 3 fazlı olarak kararlaştırdığı sosyal destek programının ilk 2 fazı tamamlanmış ve gerek bakanlığınız gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 2 fazdan toplam 4.4 milyon hanenin yararlandığını açıklamıştır. Fakat bu süreçte şeffaf davranılmamış, illere göre dağılımlara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştır" ifadesine yer verdi.

Milletvekili Tokdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Selçuk"ur yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Bakanlığınızın pandemi sosyal destek programı 2 faz kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılan 1.000´er lira nakdi yardımlardan Hatay ilimizde kaç hane yararlanmıştır? Bakanlığınızın pandemi sosyal destek programı 3 fazından Hatay ilinde yararlanması öngörülen hane sayısı kaçtır? Covid 19 salgının ülkemizde görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana kısa çalışma ödeneğinden, Hatay ili genelinde yararlananların sayısı kaç kişidir?Yardım talebi müracaatları reddedilen vatandaşlarımız için yeniden müracaat ile mağduriyetlerin giderilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?"
Kaynak:

Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yönetimini eleştirdi, “Büyükşehir böyle yönetilmez” dedi.
CHP: Sözleri iade ediyoruz
CHP: Sözleri iade ediyoruz
Belediye meclisinde ´yalan söylüyorsun´ suçlaması…
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Sınır ötesi inceleme
Sınır ötesi inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye´nin İdlip bölgesinde türkiye tarafından yapılan briket evlerde incelemede bulundu.
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Akçalı Mahallesi´nde sökülen zeytin ağaçları ile ilgili verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
Hatay Barosu´nun da aralarında bulunduğu 26 baro adına yapılan ortak açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM kararlarının bağlayıcılığına dikkat çekilerek, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme´nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır” denildi.
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, Türkiye´de yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, var olan istihdamın da kaybedilmesinden en fazla genç nüfusun etkilendiğini belirtti.
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan´a 2 soru ile icraları hatırlattı
Topal: Hatay koronadan ölüyor
Topal: Hatay koronadan ölüyor
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´daki Kovid-19 vakalarının önüne geçmek için hükümetin karantina uygulanmasını başlatmasını istedi.
Asgari ücret önerisine tepki
Asgari ücret önerisine tepki
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, asgari ücretin, insanca yaşama sağlayacak bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını belirterek, sorunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın rüzgâr enerjisi potansiyelini ve bunun ne kadarının kullanıldığını, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, hükümetin bazı ülkelere hibe para yardımında bulunmasına tepki gösterdi.
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, meyve suyu üreten ve üzerinde ´helal´ damgası vurulan bir meyvesuyu firmasının ürününde Sünni mezhebine ait kolların yazılmasını ayrımcılık olarak niteledi ve soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
"Göçün maliyeti 45 milyar dolara ulaştı"
"Göçün maliyeti 45 milyar dolara ulaştı"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, beyin göçünü engelleyemeyen, tersine beyin göçünü beceremeyen, ülkeyi tarihinin en büyük göç akımına maruz bırakan AKP Hükümetlerinin göç politikalarının sınıfta kaldığını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi