Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
Tarih: 11.10.2019 10:02:13

Antakya/SES

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ve Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile ‘Kültürel Miras Alanlarının Korunmasında Güncel Yaklaşımlar´ konulu sempozyum düzenlendi. Antakya´daki HBB Meclis Salonu´nda düzenlenen sempozyumun, kültürel miras alanlarının korunmasında aktif rol alan kişi ve kurumlara bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla düzenlendiği ifade edildi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler, HBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı İhsan Çakar ile öğretim üyesi ve öğrencilerin katıldığı sempozyumda konuşan Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu, "Hatay kültür mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir noktada. Bizleri bir araya getiren ve sempozyumun arkasında yatan güç Antakya´nın tarihi ve kültürel zenginliğidir” dedi. HBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Çakar ise "HBB olarak kültürel mirası koruma, uygulama ve denetim şube müdürlüğü öncülüğünde iş ve işlemleri yürütüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür" diye konuştu. Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İşler da fakültesi ve ilgili kurumlar arası etkinliklerinin öğrenciler açısından önemli olduğunu, mimari restorasyonla ilgilenenlere de olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Kaçak yapılaşmanın kültürel mirasa zarar verdiğini anlatan Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Işıkgör "Kent dokusunu korumak için en önemli adım Hatay Büyükşehir Belediyesinin koruma amaçlı imar planını revize etmesi olacaktır. Kaçak yapıların ortadan kaldırılması gerekiyor" değerlendirmesini yaparken, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Yıldıran da vakıf idaresi olarak büyük bir mirasın emanetini ve sorumluluğunu taşıdıklarını, kadim şehir Hatay´ın tüm tarihi alanlarının etrafında çevreyle uyumlu, sosyoloji ve psikolojiye temas eden bir koruma anlayışı içerisinde çalışma gerçekleştirdiklerini savundu. MKÜ Rektör Yardımcısı Önlen ise insandaki değişim, kültür ve gelişmişliği mimariye yansıttığını kaydetti. HBB´den yapılan açıklamaya göre sempozyumda konuşan Savaş da şunları söyledi: "Koruma amaçlı imar planları son yıllarda çıkan bir olay. Biz de onun çerçevesinde çalışmaya, şŞehirde birçok kurum ile birlikte Hatay´daki tarihi mirası koruyarak daha ileriye taşımak için çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Hatay´da nereye dokunsak tarih fışkırıyor. Bu nedenle birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz lazım. Amacımız Hatay´ı daha ileriye taşımak, taşırken de ekonomiye katkı sağlamak."
Açılış konuşmaları sonrasında iki oturum halinde yapılan sempozyum konuşmacıları ´Kültürel miras koruma yönetim planlaması´ ile ´Kültürel miras koruma uygulama faaliyetleri´ başlıkları altında Hatay´da koruma alanında etkin rol alanlara ilişkin tarihi çevre koruma, kültürel miras alanlarında yönetim planı çalışmaları ve kültür varlıklarının ileri belgeleme yöntemleri konularında bilgi verdi.
Kaynak:

Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Antakya´nın kırsaldaki mahalllerinden Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´na Beykoz Eğitim Destek Derneği (BEDES) ve hayırseverler tarafından kazandırılan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı.
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Samandağ´ın Yaylacık Mahallesinde, Antakya ve Samandağlı muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) kurultay süreci ilçe kongre delege seçimi ile başladı. İskenderun ilçe örgütü cumartesi ve pazar günleri Akarca, Akçay, Aşkarbeyli, Azganlık, Barbaros ve Barıştepe mahallelerinin delege seçimlerini tamamladı. Arsuz ilçe örgütü ise yönetim kurulu üyelerinin gözetiminde 14 mahallede sandık koydu.
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
Arsuz ve Belen´e 11 spor sahası
Mevlid-i Nebi Haftası
Mevlid-i Nebi Haftası
Hz. Muhammed´in doğum günü nedeniyle kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası sürüyor.
4 kişiye akülü araç
4 kişiye akülü araç
Belediyeden İskenderun´da engelliye katkı
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi, tüp bebek merkezini kurulmasına yönelik çalışma ve alt yapı hazırlıklarını tamamladığı ve tüp bebek merkezini açmaya hazırlandığını açıklandı.
Saygı ve özlemle anıyoruz
Saygı ve özlemle anıyoruz
Ölümünden sonra yıllarca anılan dünyanın tek lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk, bedensel olarak aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü olan yarın, törenlerle anılacak.
Okul kantinlerinde denetim
Okul kantinlerinde denetim
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin alışveriş yaptığı okul kantinlerinde denetim yaptı.
Valinin Dörtyol ziyareti
Valinin Dörtyol ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Dörtyol´da kaymakam Murat Bulacak ve belediye başkanı Fadıl Keskin´i ziyaret etti.
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
Küresel iklim değişikliği ve su kaynaklarına etkisi konferansı
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı ve TSK ile ÖSO´nun işbirliğiyle harekatın düzenlendiği Suriye´nin Afrin kentinde, önceki gün incelemede bulundu.
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinde devam eden kilit parke taşı ve Karaağaç Sahil Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Çalışmalarında incelemede bulundu.
Antakya´da ´çete operasyonu´
Antakya´da ´çete operasyonu´
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri tarafından Antakya bölgesinde ´Dikler´ olarak bilindiği ifade edilen gruba yönelik düzenlenen eş zamanlı olarak 22 kişiye yönelik düzenlenen operasyonda 19 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin ise firarda olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi