Kültürler de içiçe yaşanıyor
Otomotiv yan sanayi olarak filtreciliğin İskenderun´da başlayıp gelişmesi ve lokomotif sektörlerin başında yeralmasının da tanığı, İskenderun Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Can Teymur, “Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesilede ifade ediyorum” dedi.
Tarih: 3.1.2018 09:40:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun, Hatay´da çok kültürlü ve iç içe yaşamının Noel kutlamalarına da yansıdığını ifade eden, bayram kutlamalarının her inanç kesiminin katılımıyla gerçekleşmesinin Hatay´ın dışından şaşkınlıkla karşılandığını belirten Can Teymur, Ayna İskenderun Kültür ve Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin gelenekselleşen ortak etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde Noel´in anlamını ve kentte eski Noel bayramı kutlamalarını anlattı. Her inanç kesiminden katılımla kutlamaları aktardığında yurtdışında da şaşkınlıkla karşılandığını kaydeden Teymur, bazen Hatay´daki birlikteliğin, kardeşliğin dostluğun ne kadar yoğun yaşandığına inanmakta zorluk çektiklerini ifade etti.
Örf, adet ve geleneklerin kayıplara karşın bugüne kadar devam ettiğini, Noel Bayramı´nın her yıl olduğu gibi bu yıl da, bütün inanç kesimleri ile birlikte, coşku ve hoşgörüyle kutlandığını belirten Teymur, “Noel´i bütün dünyada coşkuyla bu şekilde kutluyoruz. Bizim buradaki kiliselerimizde Hristiyan aleminde buna son derece değer veriliyor, çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz de kısıtlı imkanlarımıza rağmen burada vatandaşlarımızın da hoşgörüsüyle güzel bir Noel kutlama imkanı buluyoruz. Cemaat mensuplarımız değişik saatlerde yapılan bütün ayinlere iştirak ediyorlar” diye konuştu.
İskenderun´da Noel Bayramı´nın geçmiş yıllardaki coşku ve yaşatılan geleneklerine dikkat çeken Teymur, şunları söyledi: “Bu sene de aynı mutluluğu yaşadık. İskenderun´da Hristiyan Cemaati Rum Ortodoks, Ermeni, Katolik ve Süryani Cemaati´nden oluşuyor. En kalabalık cemaat Rum Ortodoks Cemaati… Nüfus olarak daha kalabalıktı daha önceki yıllarda. Gerek ekonomik ve gerekse çeşitli sebeplerden dolayı ailelerin bir kısmı maalesef yurt dışına gitmek ve orada hayatiyetlerini devam ettirmek zorunda kaldılar. Bugün Hatay genelinde yaşayan yaklaşık 12.000 civarında cemaati üyesi bulunmaktadır.”
Kültürlerin içiçeliğinin tarihe de mal olan bir değer olduğunu da sözlerine ekleyen Teymur, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aileler toplanırdı, yemeklerini yerlerdi, bayram çorbalarını içerlerdi, kömbeler yapılırdı. Bayramda yaşadığımız kültür birbirleriyle o kadar iç içe ki bunlar elbette tarihe mal olmuş değerlerdir. Kutlamalar bugün de yapılıyor ama eskisi gibi değil. Eskiden çok daha coşkulu ve etkin kutlamalar yapılırdı. Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesile de ifade ediyorum. Sizlerle birlikte bu sevgiyi bu coşkuyu bir kez daha paylaştığım için çok mutluyum.”

Vehbi Koç ilhamını İskenderun´dan aldı
İskenderun´da başlayan ve kökleşen otomotiv yan sanayi olarak filtre sektörünün kentte ve ülkedeki gelişim aşamalarını da ele aldığı konuşmasında Can Teymur, Azrak ailesinin Türkiye´de henüz otomotiv sektörünün yapılanmadığı 1960 yıllarda iki pres ve iki delgi makinası ile otomobillere filtre üretimi başlattığını belirtti. Koç ailesinin Anadol otomobil üretimiyle 20 kişiyle başlayan filtre üretiminin 1968´de 100 kişinin istihdam edildiği bir kapasiteye ulaştıran Azrak ailesinin Türkiye´de ilk defa buzdolabı üretimini de başlattığını hatırlatan Can Teymur´a göre Vehbi Koç´un İskenderun ziyaretinin, Koç grubunun buzdolabı üretiminin de ilham kaynağı oldu. Teymur, Azrak ailesinin bir kalıp buzla kullanılan buzdolabı ürettiğini ve bunu gören Vehbi Koç´un Koç grubunun zamanla bu alandaki yatırımının ilhamını İskenderun´dan aldığına inandığını söyledi.

http://iskenderunses.net/kose-yazilari/can-teymur-166.html
Kaynak:

´Res El Sen-i´ gecesi bugün
´Res El Sen-i´ gecesi bugün
Arap Alevileri, Rumi takvime göre bu gece, ´gün doğumu´ anlamına da gelen yılbaşını kutlanacak.
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Tanıtım Şirketi kurucu üyesi Uğur Çakıllı ve Antakya Orantes Lions Dernek Başkanı Çiğdem Zelluh ile LÖSEV Akdeniz Bölge Sorumlusu Merve Can ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı makamında ağırladı.
Gelişmişlik için eğitim şart
Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Çalışan gazeteciler günü
Çalışan gazeteciler günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Antakya´da açılışla kutlanacak.
Ermeniler Noel´i kutladı
Ermeniler Noel´i kutladı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel´i, vaftiz olmasıyla kutlayan Ermeni asıllı yurttaşlar, Noel Bayramını ayinle kutladı. Kentteki ortodokslar ile Hz. İsa´nın vaftiz olmasını törenle kutladı.
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinden oluşan Klasik Müzik Orkestrası, Yeni Yıl Konseri verdi.
Kolağası, söyleşinin konuğu
Kolağası, söyleşinin konuğu
İskenderun´da faaliyet gösteren ve cumartesi günleri yazarlarla buluşma etkinliği düzenleyen Kitap Otağı, "İskenderun Nostaljisi" adlı kitabının yazarı M. Haşmet Kolağası´nı konuk etti.
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
Verem Haftası, bu yıl 07-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Genç şairden şiir söyleşisi
Genç şairden şiir söyleşisi
Samandağlı şair Müge Sakallı, edebiyat ve şiirin bir yaşam biçimi olduğunu, yazım ve düşünce alanının hayatı zenginleştirerek, farklılaştırdığını ifade etti.
Savaş ailesinin acısı
Savaş ailesinin acısı
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş´ın babası Fikret Pişkinsoy, yaşamını yitirdi.
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Gönüllü Genç Sağlık Liderleri projesine katılanlara eğitim verdi.
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018 yılının ilk bebeği Antakya´dan dünyayı selamladı. Antakya Hatay Devlet Hastanesi Kadın Doğum Ünitesinde, saat 00.05´te, üç yıllık evli olan Abdurrahman ve Emine Göçer çiftinin ikinci çocukları dünyaya gelen 3 kilo 500 gram ağırlığındaki bebeğe ´Mahir´ adı verildi.
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hatay´da belediye başkanları, stk´lar ve kanaat önderleri Aynı Toprağın Çocukları belgeseliyle dünyaya çağrıda bulundu. Hatay´da yaşayan 120 müzisyen de bu ortak temenniye enstrumanları ve vokalleri ile destek verdi.
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
İş ve Meslek Kadınları Dernek Başkanı Nilay Atayurt ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Aşçılar ‘oruk ve ekşi aş´la yarıştı
Aşçılar ‘oruk ve ekşi aş´la yarıştı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehri seçilen Hatay´ın yemek çeşitliliği Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB´nin düzenlediği etkinliklerle tanıtılıyor. Bu defa 36 tane yarışmacı ekip, Hatay´ın meşhur lezzetlerinden ekşi aşı ve oruk yapımında yarıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi