Kültürler de içiçe yaşanıyor
Otomotiv yan sanayi olarak filtreciliğin İskenderun´da başlayıp gelişmesi ve lokomotif sektörlerin başında yeralmasının da tanığı, İskenderun Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Can Teymur, “Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesilede ifade ediyorum” dedi.
Tarih: 3.1.2018 09:40:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun, Hatay´da çok kültürlü ve iç içe yaşamının Noel kutlamalarına da yansıdığını ifade eden, bayram kutlamalarının her inanç kesiminin katılımıyla gerçekleşmesinin Hatay´ın dışından şaşkınlıkla karşılandığını belirten Can Teymur, Ayna İskenderun Kültür ve Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin gelenekselleşen ortak etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde Noel´in anlamını ve kentte eski Noel bayramı kutlamalarını anlattı. Her inanç kesiminden katılımla kutlamaları aktardığında yurtdışında da şaşkınlıkla karşılandığını kaydeden Teymur, bazen Hatay´daki birlikteliğin, kardeşliğin dostluğun ne kadar yoğun yaşandığına inanmakta zorluk çektiklerini ifade etti.
Örf, adet ve geleneklerin kayıplara karşın bugüne kadar devam ettiğini, Noel Bayramı´nın her yıl olduğu gibi bu yıl da, bütün inanç kesimleri ile birlikte, coşku ve hoşgörüyle kutlandığını belirten Teymur, “Noel´i bütün dünyada coşkuyla bu şekilde kutluyoruz. Bizim buradaki kiliselerimizde Hristiyan aleminde buna son derece değer veriliyor, çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz de kısıtlı imkanlarımıza rağmen burada vatandaşlarımızın da hoşgörüsüyle güzel bir Noel kutlama imkanı buluyoruz. Cemaat mensuplarımız değişik saatlerde yapılan bütün ayinlere iştirak ediyorlar” diye konuştu.
İskenderun´da Noel Bayramı´nın geçmiş yıllardaki coşku ve yaşatılan geleneklerine dikkat çeken Teymur, şunları söyledi: “Bu sene de aynı mutluluğu yaşadık. İskenderun´da Hristiyan Cemaati Rum Ortodoks, Ermeni, Katolik ve Süryani Cemaati´nden oluşuyor. En kalabalık cemaat Rum Ortodoks Cemaati… Nüfus olarak daha kalabalıktı daha önceki yıllarda. Gerek ekonomik ve gerekse çeşitli sebeplerden dolayı ailelerin bir kısmı maalesef yurt dışına gitmek ve orada hayatiyetlerini devam ettirmek zorunda kaldılar. Bugün Hatay genelinde yaşayan yaklaşık 12.000 civarında cemaati üyesi bulunmaktadır.”
Kültürlerin içiçeliğinin tarihe de mal olan bir değer olduğunu da sözlerine ekleyen Teymur, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aileler toplanırdı, yemeklerini yerlerdi, bayram çorbalarını içerlerdi, kömbeler yapılırdı. Bayramda yaşadığımız kültür birbirleriyle o kadar iç içe ki bunlar elbette tarihe mal olmuş değerlerdir. Kutlamalar bugün de yapılıyor ama eskisi gibi değil. Eskiden çok daha coşkulu ve etkin kutlamalar yapılırdı. Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesile de ifade ediyorum. Sizlerle birlikte bu sevgiyi bu coşkuyu bir kez daha paylaştığım için çok mutluyum.”

Vehbi Koç ilhamını İskenderun´dan aldı
İskenderun´da başlayan ve kökleşen otomotiv yan sanayi olarak filtre sektörünün kentte ve ülkedeki gelişim aşamalarını da ele aldığı konuşmasında Can Teymur, Azrak ailesinin Türkiye´de henüz otomotiv sektörünün yapılanmadığı 1960 yıllarda iki pres ve iki delgi makinası ile otomobillere filtre üretimi başlattığını belirtti. Koç ailesinin Anadol otomobil üretimiyle 20 kişiyle başlayan filtre üretiminin 1968´de 100 kişinin istihdam edildiği bir kapasiteye ulaştıran Azrak ailesinin Türkiye´de ilk defa buzdolabı üretimini de başlattığını hatırlatan Can Teymur´a göre Vehbi Koç´un İskenderun ziyaretinin, Koç grubunun buzdolabı üretiminin de ilham kaynağı oldu. Teymur, Azrak ailesinin bir kalıp buzla kullanılan buzdolabı ürettiğini ve bunu gören Vehbi Koç´un Koç grubunun zamanla bu alandaki yatırımının ilhamını İskenderun´dan aldığına inandığını söyledi.

http://iskenderunses.net/kose-yazilari/can-teymur-166.html
Kaynak:

Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Down Sendromlu gözüyle dolaşacaklar
Alışveriş merkezinde Down Sendromlu maske dağıtılacak, hayata bir de onların gözlerinden bakılacak
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
Suriyeli çocuklara ´karikatür çizimi´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Karikatür ve Mizah Topluluğu, Suriye´deki savaş nedeniyle ülkemize sığınanlardan, mizaha ilgi duyan çocuklara karikatür çizim eğitimi verdi.
Yaşlılara Saygı Haftası
Yaşlılara Saygı Haftası
18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında, Belen´de protokol, yaşlılarla biraraya geldi.
ADD´de Turhaner dönemi
ADD´de Turhaner dönemi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi´nde olağanüstü kongrede Fuat Gezgin, başkanlığı Fahrettin Turhaner´e devretti. Tek listeyle gidilen seçimde Turhaner, katılanların tamamının oyunu alarak göreve getirildi.
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Köy enstitüleri fotoğraf sergisi
Türk Eğitim Derneğinin 90. yılı kapsamında eğitim temalı “Türkiye´nin Geçmişindeki Yarın Köy Enstitüleri” fotoğraf sergisi düzenlendi.
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Kayahan, eserleriyle anıldı
Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi