Kumlu, Hassa, Kırıkhan gibi hizmet aldığımız söylenemez
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Büyükşehir Belediyesi Kanunu´nun ilçe belediyelerin çalışma kabiliyetlerini zayıflattığını ve düzenlemelere karşın yetki tartışmalarının bugün de devam ettiğini belirterek, yasanın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:13:56

İskenderun basınıyla kahvaltıda bir araya gelerek, üç yıllık çalışmalarını değerlendiren Culha, görev sürecinde gerçekleştirilen hizmetleri ve hedefleri paylaştı. Başkan Yardımcıları Ali Yavuz, Özgür Murt ve Sedat Deveci, birim müdürleri ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında devam eden yetki tartışmasının yasanın yoruma açık yönünden kaynaklandığını belirtti. Culha, “Bu yasa ilçe belediyelerinin işlevselliğini inanılmaz derecede azaltıyor ve yetki konusunda, ilaçlama mevzusunda olduğu gibi kargaşalar yaşanıyor. Çünkü yasada bazı şeyler doğrudan yoruma kalmış” dedi.

Haşere ve sivrisinek ilaçlaması ile ilgili devam eden tartışmaların hatırlatılması üzerine bazı büyükşehirlerde bu hizmetin büyükşehir, bir kısmında ise ilçe belediyeleri tarafından sürdürüldüğüne işaret eden eden Başkan Culha, bu konuda yaklaşımın yetki tartışmasından önce sorunun çözülmesinden yana olması gerektiğini vurguladı. Culha, şöyle konuştu: “Bölgemizde Mersin ve Adana büyükşehir belediyeleri ilaçlamayı kendileri yapıyor. Diğer belediyelerinde ise farklılık oluyor. Hatay için ise görüştük, kendi görevleri olmadığı şeklinde yorumlandı. Hatay İdare Mahkemesi´nin kararı yanında Antakya ilçe belediyesinin başvurusu üzerine valilik tarafından bakanlıktan gelen yanıtta da ilçe belediyeleri yönünde bir görüş bildiriliyor. Sonuç itibariyle bizim için aslolan vatandaşımızın refahıdır, huzurudur. Önce sorunu çözelim, sonra yetkiyi tartışalım. Yetki büyükşehirde bile olsa, büyükşehir yapmıyorsa, bu işi yaparım. Büyükşehire bildiririm. Biz üç yıldır kesintisiz 8 araçla bu hizmetleri yürütüyoruz, aksatmayacağız. Böyle bir sıkıntının yaşatılmaması lazım.”

 

“Büyükşehir hizmette ihtiyaç planlaması yapıyor”

Büyükşehir belediyesinin ilçelere götürdüğü hizmetlerle igili ise Culha, şu değerlendirmeyi yaptı: “İlçelerden aldığı oy oranıyla hizmet yapmıyor. Büyükşehir belediye başkanımız kendi partisinin belediyesi olup olmamasına bakmaksızın hepsine eşit hizmet götürüyor. Daha doğrusu o kentin ihtiyacı ne ise onları götürüyor. Arsuz ayrıcalıklı bir şey görmüyor, ama Arsuz´un talebi dikkate alınıyor. Bu Reyhanlı, Dörtyol, Erzin için de öyle… Arsuz´a pek çok hizmet yapıldı, İskenderun´a yapılmadı gibi rivayetler var. İskenderun´da bir battı-çıktı projesi, Arsuz´a yapılanların toplamının iki katıdır maliyet olarak. Dolayısıyla büyükşehir ile hizmetlerle ilgili bazı sıkıntılar yaşanıyor ise bu kesinlikle zamanla, planlamayla, dönem dönem belki finansla alakalı yaşanıyordur” diye konuştu.

 

“Hassa ve Kumlu kadar destek görmüyoruz”

Sosyal tesis, yol çalışmaları ile ilgili büyükşehir tarafından yürütülen çalışmalar hakkın da da bilgi veren Başkan Culha, Arsuz´un devlet yatırımlarından Hassa, Kumlu ve Kırıkhan kadar destek görmediğini kaydetti. Hastane için hem daha önce görev yapan kaymakamın hem de halen siyasi iradenin kent merkezinde yer talebi bulunduğuna dikkat çekerek bunun ise 3. derece sit alanı olduğu gibi araç trafiği yoğunluğunu arttıracağını kaydeden Culha, Arsuz Belediyesi olarak hastane yatırımına karşı çıkıldığı yönündeki yorumların ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devlet tarafından bir Kumlu gibi, bir Hassa, Kırıkhan gibi hizmet, destek aldığımız söylenemez. Ama biz haklı davamızda, haklı taleplerimizde, halka hizmet sunmak adına yapmak istediğimiz projelerle ilgili çok kararlı bir duruş sergiliyoruz, gözümüz kara gidiyoruz, sahipleniyoruz.”

 

“Arsuz 35 metrelik yol üzerinden birleşmeli”

İskenderun Arsuz arasındaki 35 metrelik yol üzerinde imar uygulamaları ile eski beldelerin tek bir kent anlayışıyla birleşmesi gerektiğine de işaret eden Culha, büyük tarım alanı kararıyla ‘sapla samanın karıştığını savundu.  Culha, şunları söyledi: Ocak ayında Arsuz büyük tarım ovası ilan edildi. ve o tarım ovası alanı içinde sapla saman karıştı. Her taraf ova oldu. 45 bin dönüm alan tarım ovası oldu. Tarım alanlarının korunması yönünde bizim de mutlak desteğimiz var. Fakat halihazırda şu anda şehrin gelişmesini sağlayacak alanların ovaya katılması…  Gökmeydan´dan çıkıp Gülcihan dahil Madenli´ye, Zilliçay´a kadar alan tümüyle boş. İmar yok,. tarım alanı. Tarım tamam da burası artık tek bir ilçe. Eskiden her biri bir belediyeydi. Şimdi hepsi tek şehir. Dolayısıyla bu 35 metrelik ;Arsuz anayol aksı üzerinde bu şehrin, mahallelerin birleşmesi , birbirine entegre olması lazım. Anayol üzerinde 150-200 metrelik bir imar alanının oluşması gerekmektedir. Onu oluşturduktan sonra diğer bölgelerde tarımın mutlak surette korunması gerektiğine biz de inanıyoruz, destek veriyoruz.

 

“Devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz”

Kenti salt ilçe belediyesi ya da büyükşehir belediyesinin gerçekleştireceği çalışmaların ileriye taşımasına yetmeyeceğini ifade eden Culha, sureci hızlandırmak için devlet kademelerinde görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti. Culha, “Belediyemizin çalışması, teknik birimlerin hizmeti kenti ileriye taşımak için yeterli değil.  işin devlet ve büyükşehir boyutu var. Dolayısıyla kazanımları elde etmek için ya da bu kazanımları hayata geçirirken idari süreci hızlandırmak için devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz. Başta İçişleri Bakanlığı, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ile çok ciddi istişarelerimiz oldu. Çünkü bu kenti kent yapacak olguların bir bölümü ilçe belediyemizin, bir bölümü büyükşehrin yetkisi kapsamında. Ancak ciddi anlamdaki projelerin hepsi, büyük ölçekli projelerin hepsi devlet projesidir. Yani devlet yatırımları kapsamındadır” diye konuştu.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi