Kumlu, Hassa, Kırıkhan gibi hizmet aldığımız söylenemez
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Büyükşehir Belediyesi Kanunu´nun ilçe belediyelerin çalışma kabiliyetlerini zayıflattığını ve düzenlemelere karşın yetki tartışmalarının bugün de devam ettiğini belirterek, yasanın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:13:56/ 123okunma / 0yorum

İskenderun basınıyla kahvaltıda bir araya gelerek, üç yıllık çalışmalarını değerlendiren Culha, görev sürecinde gerçekleştirilen hizmetleri ve hedefleri paylaştı. Başkan Yardımcıları Ali Yavuz, Özgür Murt ve Sedat Deveci, birim müdürleri ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında devam eden yetki tartışmasının yasanın yoruma açık yönünden kaynaklandığını belirtti. Culha, “Bu yasa ilçe belediyelerinin işlevselliğini inanılmaz derecede azaltıyor ve yetki konusunda, ilaçlama mevzusunda olduğu gibi kargaşalar yaşanıyor. Çünkü yasada bazı şeyler doğrudan yoruma kalmış” dedi.

Haşere ve sivrisinek ilaçlaması ile ilgili devam eden tartışmaların hatırlatılması üzerine bazı büyükşehirlerde bu hizmetin büyükşehir, bir kısmında ise ilçe belediyeleri tarafından sürdürüldüğüne işaret eden eden Başkan Culha, bu konuda yaklaşımın yetki tartışmasından önce sorunun çözülmesinden yana olması gerektiğini vurguladı. Culha, şöyle konuştu: “Bölgemizde Mersin ve Adana büyükşehir belediyeleri ilaçlamayı kendileri yapıyor. Diğer belediyelerinde ise farklılık oluyor. Hatay için ise görüştük, kendi görevleri olmadığı şeklinde yorumlandı. Hatay İdare Mahkemesi´nin kararı yanında Antakya ilçe belediyesinin başvurusu üzerine valilik tarafından bakanlıktan gelen yanıtta da ilçe belediyeleri yönünde bir görüş bildiriliyor. Sonuç itibariyle bizim için aslolan vatandaşımızın refahıdır, huzurudur. Önce sorunu çözelim, sonra yetkiyi tartışalım. Yetki büyükşehirde bile olsa, büyükşehir yapmıyorsa, bu işi yaparım. Büyükşehire bildiririm. Biz üç yıldır kesintisiz 8 araçla bu hizmetleri yürütüyoruz, aksatmayacağız. Böyle bir sıkıntının yaşatılmaması lazım.”

 

“Büyükşehir hizmette ihtiyaç planlaması yapıyor”

Büyükşehir belediyesinin ilçelere götürdüğü hizmetlerle igili ise Culha, şu değerlendirmeyi yaptı: “İlçelerden aldığı oy oranıyla hizmet yapmıyor. Büyükşehir belediye başkanımız kendi partisinin belediyesi olup olmamasına bakmaksızın hepsine eşit hizmet götürüyor. Daha doğrusu o kentin ihtiyacı ne ise onları götürüyor. Arsuz ayrıcalıklı bir şey görmüyor, ama Arsuz´un talebi dikkate alınıyor. Bu Reyhanlı, Dörtyol, Erzin için de öyle… Arsuz´a pek çok hizmet yapıldı, İskenderun´a yapılmadı gibi rivayetler var. İskenderun´da bir battı-çıktı projesi, Arsuz´a yapılanların toplamının iki katıdır maliyet olarak. Dolayısıyla büyükşehir ile hizmetlerle ilgili bazı sıkıntılar yaşanıyor ise bu kesinlikle zamanla, planlamayla, dönem dönem belki finansla alakalı yaşanıyordur” diye konuştu.

 

“Hassa ve Kumlu kadar destek görmüyoruz”

Sosyal tesis, yol çalışmaları ile ilgili büyükşehir tarafından yürütülen çalışmalar hakkın da da bilgi veren Başkan Culha, Arsuz´un devlet yatırımlarından Hassa, Kumlu ve Kırıkhan kadar destek görmediğini kaydetti. Hastane için hem daha önce görev yapan kaymakamın hem de halen siyasi iradenin kent merkezinde yer talebi bulunduğuna dikkat çekerek bunun ise 3. derece sit alanı olduğu gibi araç trafiği yoğunluğunu arttıracağını kaydeden Culha, Arsuz Belediyesi olarak hastane yatırımına karşı çıkıldığı yönündeki yorumların ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devlet tarafından bir Kumlu gibi, bir Hassa, Kırıkhan gibi hizmet, destek aldığımız söylenemez. Ama biz haklı davamızda, haklı taleplerimizde, halka hizmet sunmak adına yapmak istediğimiz projelerle ilgili çok kararlı bir duruş sergiliyoruz, gözümüz kara gidiyoruz, sahipleniyoruz.”

 

“Arsuz 35 metrelik yol üzerinden birleşmeli”

İskenderun Arsuz arasındaki 35 metrelik yol üzerinde imar uygulamaları ile eski beldelerin tek bir kent anlayışıyla birleşmesi gerektiğine de işaret eden Culha, büyük tarım alanı kararıyla ‘sapla samanın karıştığını savundu.  Culha, şunları söyledi: Ocak ayında Arsuz büyük tarım ovası ilan edildi. ve o tarım ovası alanı içinde sapla saman karıştı. Her taraf ova oldu. 45 bin dönüm alan tarım ovası oldu. Tarım alanlarının korunması yönünde bizim de mutlak desteğimiz var. Fakat halihazırda şu anda şehrin gelişmesini sağlayacak alanların ovaya katılması…  Gökmeydan´dan çıkıp Gülcihan dahil Madenli´ye, Zilliçay´a kadar alan tümüyle boş. İmar yok,. tarım alanı. Tarım tamam da burası artık tek bir ilçe. Eskiden her biri bir belediyeydi. Şimdi hepsi tek şehir. Dolayısıyla bu 35 metrelik ;Arsuz anayol aksı üzerinde bu şehrin, mahallelerin birleşmesi , birbirine entegre olması lazım. Anayol üzerinde 150-200 metrelik bir imar alanının oluşması gerekmektedir. Onu oluşturduktan sonra diğer bölgelerde tarımın mutlak surette korunması gerektiğine biz de inanıyoruz, destek veriyoruz.

 

“Devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz”

Kenti salt ilçe belediyesi ya da büyükşehir belediyesinin gerçekleştireceği çalışmaların ileriye taşımasına yetmeyeceğini ifade eden Culha, sureci hızlandırmak için devlet kademelerinde görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti. Culha, “Belediyemizin çalışması, teknik birimlerin hizmeti kenti ileriye taşımak için yeterli değil.  işin devlet ve büyükşehir boyutu var. Dolayısıyla kazanımları elde etmek için ya da bu kazanımları hayata geçirirken idari süreci hızlandırmak için devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz. Başta İçişleri Bakanlığı, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ile çok ciddi istişarelerimiz oldu. Çünkü bu kenti kent yapacak olguların bir bölümü ilçe belediyemizin, bir bölümü büyükşehrin yetkisi kapsamında. Ancak ciddi anlamdaki projelerin hepsi, büyük ölçekli projelerin hepsi devlet projesidir. Yani devlet yatırımları kapsamındadır” diye konuştu.Kaynak:

Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
İskenderun Buluttepe Mahallesi´nde oturan 29 yaşındaki sözleşmeli Er İsmet Sevinç, Hakkari Şemdinli´de şehit oldu.
İlaçlama valilik  müdahalesiyle
İlaçlama valilik müdahalesiyle
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Belediyesi arasında sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda devam eden polemik ve yetki karmaşasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesine Hatay Valiliği, “Ya ilaçlayın, ya bedelini ödeyin” bildiriminde bulundu.
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
İskenderun´a bağlı Düğünyurdu Mahallesi´nde yapımı devam eden TOKİ inşaat alanında bir kişi inşaat ölü bulundu.
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Transit trafiğin akışını önceleyen entegre battı çıktı projesinde ulaşımın yaya ve bisiklet yönüyle de gözetilmesi istendi.
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
21 Nolu Kooperatifler meslek grubu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetim kurulundan alt geçit projesinde değişiklik yapılması için Belediyeye başvurmasını istedi.
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın geleneksel iftar programı bu yılda iş dünyasını kent protokolüyle buluşturdu.
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince, camiilerin ve ibadethanelerin avlu ve çevresi düzenlemesi yapılarak karo, kilit parke ve stabilize çalışması gerçekleştiriliyor.
Karasayar muhtarlarla
Karasayar muhtarlarla
TBMM İdare Amiri ve Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile mahalle muhtarlarını ağırladı.
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatrosu ekibi, Arsuzlularla buluştu.
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Arsuz Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı DOĞAKA işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik eğitimini tamamlayan 30 kursiyere sertifikaları verildi.
Arsuz´da bayram hazırlığı
Arsuz´da bayram hazırlığı
Ramazan Bayramı dolayısıyla Arsuz´da bayramlaşma, 25 Haziran Pazar günü Devlet Demiryolları bahçesinde gerçekleştirilecek. İlçe protokolünün de yer alacağı bayramlaşma programı 10.00 - 10.30 saatleri arasında yapılacak.
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin il genelindeki beton asfalt çalışma programı kapsamında Arsuz´a bağlı Hüyük Mahallesi´nde çalışma başlatıldı.
Terminaller denetlendi
Terminaller denetlendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde Şehirler Arası Otobüs Terminali´nde denetim gerçekleştirdi.
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emekliler Derneği´nin (İSÇEİD) başkan Bayram Özarslan´in ölümünün ardından gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu, başkanlığa Ahmet Keven´i getirdi.
Orhangazi´de yol çalışması
Orhangazi´de yol çalışması
İskenderun´a bağlı Osmangazi Mahallesi´nde tahrip edilen yollar Fen İşleri Müdürlüğü emipleri tarafından düzenlenerek parke taşı döşeme çalışamalarının başladığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi