Kumlu, Hassa, Kırıkhan gibi hizmet aldığımız söylenemez
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Büyükşehir Belediyesi Kanunu´nun ilçe belediyelerin çalışma kabiliyetlerini zayıflattığını ve düzenlemelere karşın yetki tartışmalarının bugün de devam ettiğini belirterek, yasanın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:13:56

İskenderun basınıyla kahvaltıda bir araya gelerek, üç yıllık çalışmalarını değerlendiren Culha, görev sürecinde gerçekleştirilen hizmetleri ve hedefleri paylaştı. Başkan Yardımcıları Ali Yavuz, Özgür Murt ve Sedat Deveci, birim müdürleri ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında devam eden yetki tartışmasının yasanın yoruma açık yönünden kaynaklandığını belirtti. Culha, “Bu yasa ilçe belediyelerinin işlevselliğini inanılmaz derecede azaltıyor ve yetki konusunda, ilaçlama mevzusunda olduğu gibi kargaşalar yaşanıyor. Çünkü yasada bazı şeyler doğrudan yoruma kalmış” dedi.

Haşere ve sivrisinek ilaçlaması ile ilgili devam eden tartışmaların hatırlatılması üzerine bazı büyükşehirlerde bu hizmetin büyükşehir, bir kısmında ise ilçe belediyeleri tarafından sürdürüldüğüne işaret eden eden Başkan Culha, bu konuda yaklaşımın yetki tartışmasından önce sorunun çözülmesinden yana olması gerektiğini vurguladı. Culha, şöyle konuştu: “Bölgemizde Mersin ve Adana büyükşehir belediyeleri ilaçlamayı kendileri yapıyor. Diğer belediyelerinde ise farklılık oluyor. Hatay için ise görüştük, kendi görevleri olmadığı şeklinde yorumlandı. Hatay İdare Mahkemesi´nin kararı yanında Antakya ilçe belediyesinin başvurusu üzerine valilik tarafından bakanlıktan gelen yanıtta da ilçe belediyeleri yönünde bir görüş bildiriliyor. Sonuç itibariyle bizim için aslolan vatandaşımızın refahıdır, huzurudur. Önce sorunu çözelim, sonra yetkiyi tartışalım. Yetki büyükşehirde bile olsa, büyükşehir yapmıyorsa, bu işi yaparım. Büyükşehire bildiririm. Biz üç yıldır kesintisiz 8 araçla bu hizmetleri yürütüyoruz, aksatmayacağız. Böyle bir sıkıntının yaşatılmaması lazım.”

 

“Büyükşehir hizmette ihtiyaç planlaması yapıyor”

Büyükşehir belediyesinin ilçelere götürdüğü hizmetlerle igili ise Culha, şu değerlendirmeyi yaptı: “İlçelerden aldığı oy oranıyla hizmet yapmıyor. Büyükşehir belediye başkanımız kendi partisinin belediyesi olup olmamasına bakmaksızın hepsine eşit hizmet götürüyor. Daha doğrusu o kentin ihtiyacı ne ise onları götürüyor. Arsuz ayrıcalıklı bir şey görmüyor, ama Arsuz´un talebi dikkate alınıyor. Bu Reyhanlı, Dörtyol, Erzin için de öyle… Arsuz´a pek çok hizmet yapıldı, İskenderun´a yapılmadı gibi rivayetler var. İskenderun´da bir battı-çıktı projesi, Arsuz´a yapılanların toplamının iki katıdır maliyet olarak. Dolayısıyla büyükşehir ile hizmetlerle ilgili bazı sıkıntılar yaşanıyor ise bu kesinlikle zamanla, planlamayla, dönem dönem belki finansla alakalı yaşanıyordur” diye konuştu.

 

“Hassa ve Kumlu kadar destek görmüyoruz”

Sosyal tesis, yol çalışmaları ile ilgili büyükşehir tarafından yürütülen çalışmalar hakkın da da bilgi veren Başkan Culha, Arsuz´un devlet yatırımlarından Hassa, Kumlu ve Kırıkhan kadar destek görmediğini kaydetti. Hastane için hem daha önce görev yapan kaymakamın hem de halen siyasi iradenin kent merkezinde yer talebi bulunduğuna dikkat çekerek bunun ise 3. derece sit alanı olduğu gibi araç trafiği yoğunluğunu arttıracağını kaydeden Culha, Arsuz Belediyesi olarak hastane yatırımına karşı çıkıldığı yönündeki yorumların ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devlet tarafından bir Kumlu gibi, bir Hassa, Kırıkhan gibi hizmet, destek aldığımız söylenemez. Ama biz haklı davamızda, haklı taleplerimizde, halka hizmet sunmak adına yapmak istediğimiz projelerle ilgili çok kararlı bir duruş sergiliyoruz, gözümüz kara gidiyoruz, sahipleniyoruz.”

 

“Arsuz 35 metrelik yol üzerinden birleşmeli”

İskenderun Arsuz arasındaki 35 metrelik yol üzerinde imar uygulamaları ile eski beldelerin tek bir kent anlayışıyla birleşmesi gerektiğine de işaret eden Culha, büyük tarım alanı kararıyla ‘sapla samanın karıştığını savundu.  Culha, şunları söyledi: Ocak ayında Arsuz büyük tarım ovası ilan edildi. ve o tarım ovası alanı içinde sapla saman karıştı. Her taraf ova oldu. 45 bin dönüm alan tarım ovası oldu. Tarım alanlarının korunması yönünde bizim de mutlak desteğimiz var. Fakat halihazırda şu anda şehrin gelişmesini sağlayacak alanların ovaya katılması…  Gökmeydan´dan çıkıp Gülcihan dahil Madenli´ye, Zilliçay´a kadar alan tümüyle boş. İmar yok,. tarım alanı. Tarım tamam da burası artık tek bir ilçe. Eskiden her biri bir belediyeydi. Şimdi hepsi tek şehir. Dolayısıyla bu 35 metrelik ;Arsuz anayol aksı üzerinde bu şehrin, mahallelerin birleşmesi , birbirine entegre olması lazım. Anayol üzerinde 150-200 metrelik bir imar alanının oluşması gerekmektedir. Onu oluşturduktan sonra diğer bölgelerde tarımın mutlak surette korunması gerektiğine biz de inanıyoruz, destek veriyoruz.

 

“Devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz”

Kenti salt ilçe belediyesi ya da büyükşehir belediyesinin gerçekleştireceği çalışmaların ileriye taşımasına yetmeyeceğini ifade eden Culha, sureci hızlandırmak için devlet kademelerinde görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti. Culha, “Belediyemizin çalışması, teknik birimlerin hizmeti kenti ileriye taşımak için yeterli değil.  işin devlet ve büyükşehir boyutu var. Dolayısıyla kazanımları elde etmek için ya da bu kazanımları hayata geçirirken idari süreci hızlandırmak için devlet kademelerinde kapı aşındırıyoruz. Başta İçişleri Bakanlığı, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ile çok ciddi istişarelerimiz oldu. Çünkü bu kenti kent yapacak olguların bir bölümü ilçe belediyemizin, bir bölümü büyükşehrin yetkisi kapsamında. Ancak ciddi anlamdaki projelerin hepsi, büyük ölçekli projelerin hepsi devlet projesidir. Yani devlet yatırımları kapsamındadır” diye konuştu.
Kaynak:

6 mahalle yeniden ´riskli alan´
6 mahalle yeniden ´riskli alan´
İskenderun´da altı mahalle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın ´riskli alan´ ilan edilmesi önerisi üzerine Bakkanlar Kurulu tarafından, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamına alındı ve yeniden ´riskli alan´ ilan edildi.
Genel-İş, taşerona ayrımsız kadro istedi
Genel-İş, taşerona ayrımsız kadro istedi
Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, belediye ve kamu işçilerine ayrımsız kadro istediklerini belirtti.
12 milyon ekmek çöpe gidiyor
12 milyon ekmek çöpe gidiyor
Ekmek Üreticileri Federasyonu Hatay İl Başkanı Zilal Bozoğulları, günde 12 milyon ekmeğin çöpe gittiğini belirtti.
´Kaldırımlar, yayalarımızın geçiş yolu´
´Kaldırımlar, yayalarımızın geçiş yolu´
İskenderun Belediyesi, engellilerin kaldırımlara çıkışını sağlayan engelli rampalarının önüne ve engelli yolları üzerine araçlarını park eden sürücülere ceza kesmeye başladı.
Kaymakamlıktan yardım eli
Kaymakamlıktan yardım eli
İskenderun´da ailesinin karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye götürdüğü 8 yaşındaki kızın böbreğinde kötü huylu olduğu belirtilen 8 santimetre kitleni, yapılan muayenenin ardından kanser olduğu ortaya çıktı. İskenderun kaymakamlığı, küçük öğrenciye yardım eli uzatılacağını bildirdi.
Atsız, kitap okuma günlerinde anıldı
Atsız, kitap okuma günlerinde anıldı
İskenderun´da faaliyet gösteren Kitap Otağı´, ´kitap okuma günleri´ düzenledi. İlk etkinliği Hatay Ötüken Derneği ve Turan Otağı Derneğinin desteğiyle düzenleyen Ktap Otağı sahibi Aşir Alkaç, kitap okuma günlerini devam ettirmeyi planladıklarını ifade etti.
´Atamalar merkezi sınavla yapılsın´
´Atamalar merkezi sınavla yapılsın´
Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şehin, Sağlık Bakanlığı teşkilatında atama sorunu yaşandığını belirterek, 694 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticilerinin görevlerinin sonlandırıldığını, fakat geçiş sürecinin tamamlanması adına sözleşme sürelerinin 3 ay uzatıldığını anımsattı.
´İnsana yatırım yapmak kolay değil´
´İnsana yatırım yapmak kolay değil´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu tarafından ´Hayata farklı bakış açısı´ konulu konferans düzenlendi.
Festival ödülleri sahiplerini buldu
Festival ödülleri sahiplerini buldu
5. Antakya Uluslararası Film Festivali´nin kapanış ve ödül töreni Samandağ´da düzenlendi. Kapanış Galasına Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Ansam Dernek Başkanı Mehmet Oflazoğlu, yönetmeni Kazım Öz, Kaan Atilla Taşkın, Otwin Biernat, Erkan Tahuşoğlu, Yunus Yunusoğlu, Berkan Aktepe, Zeynep Gülbol da katıldı.
Aşkarbeyli Parkı yenileniyor
Aşkarbeyli Parkı yenileniyor
İskenderun Belediesi, kentte vatandaşın vakit geçirebilecek alanların oluşturulması, yeşil alanların arttırılması ve sağlıklı yaşam alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla çok amaçlı pak yapım ve yenileme çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
Söylemez´den ´Akdeniz öyküleri´
Söylemez´den ´Akdeniz öyküleri´
Dörtyol´da yaşayan yazar-şair Mustafa Söylemez, dokuzuncu kitabı olan ´Akdeniz Öyküleri´ni yayınladı.
Kaymakamlıktan yardım eli
Kaymakamlıktan yardım eli
İskenderun´da ailesinin karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye götürdüğü 8 yaşındaki kızın böbreğinde kötü huylu olduğu belirtilen 8 santimetre kitleni, yapılan muayenenin ardından kanser olduğu ortaya çıktı. İskenderun kaymakamlığı, küçük öğrenciye yardım eli uzatılacağını bildirdi.
Kültür merkezinde buluşma
Kültür merkezinde buluşma
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve Arsuz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Altuk, Nardüzü Kadın ve Gençlik Merkezi´nde eğitim gören kadınları ziyaret etti.
Balıkçılık festivaline ilk adım
Balıkçılık festivaline ilk adım
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı başkanlığında başlatılan çalışma ile Rekreasyonel Balıkçılık Festivali için geniş bir ekiple çalışma başlatıldı.
Anne sütü gelişmede çok önemli
Anne sütü gelişmede çok önemli
Anne sütünün çocuğun beslenme ve gelişmesi için önemli olduğu birkez daha anımsatıldı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi