Kurum kreşi ´millet bahçesi´ oldu
Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Suzan Şahin, 22 bin personeli bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın Atatürk Kültür Merkezi alanındaki kurum kreşinin ´millet bahçesine dönüştürülmesini´ önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 21.9.2019 09:38:51

Akın Bodur/İskenderun

22 bin personeli bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın tek kreşi olduğunu ifade eden CHP milletvekili Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy´un yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Kültür ve Turizm Bakanlığı´nda kaç kadın çalışan vardır? Bakanlığınıza bağlı kaç kreş vardır? Kreşler çalışanlar için ulaşılabilir konumda mıdır? Nitelikli ve çalışanlarınız için ulaşılabilir yeni kreş açılması yönünde çalışmanız var mıdır? Bakanlığınızda çalışan kadınlara çocuk bakımı için destek ödemesi yapılıyor mu? Yapılıyorsa kaç kadın çalışana ne kadar ödeme yapılmaktadır? Bakanlığınıza bağlı tek kreşin kapatılma gerekçesi nedir? Kreşin bulunduğu alanı değiştirmek yerine millet bahçesi için başka uygun bir alan bulunamamış mıdır? Kapatılan kreş yerine Bakanlığa yakın, nitelikli yeni kreş/kreşler açılacak mıdır? Bakanlık personelinin kreşin kapanması nedeniyle başka kurumların kreşlerinden faydalanmaları konusunda duyuru yapılmıştır. Diğer kamu kurumlarının kreşleri yeterli midir? Bakanlığınız personeline öncelik tanınacak mıdır? Diğer kamu kurumlarının kreşlerinin yeterli kapasitesi var mıdır?"
Hatay Milletvekili Şahin, önergesine ilişkin yaptığı açıklamada da," ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu´nun 191. maddesinde ´Devlet memurları için lüzum ve ihtiyaç görülen yerlerde çocuk bakımevi ve sosyal tesisler kurulabilir´ ifadesine rağmen kamu kurumları ve yerel yönetimlere ait kreşler kapatılmakta, özel sektöre devredilmekte ya da ücretleri sürekli olarak artırılarak hizmetten yararlanılmasını zorlaştırmaktadır. Maliyet gerekçesiyle kreşler sosyal tesis kapsamına alınıyor ve bu bahaneyle ödenek ayrılmıyor. Kamuda çocuk bakım hizmetlerinin niteliği düşük kalıyor. AKP Hükümeti, devletin kendi memuruna kanunla tanıdığı hakkı gasp ediyor. 2004 yılında 419 olan kamu kreşi sayısının resmi verilere göre 2016 yılı itibarıyla 56´ya geriledi ve bu rakam her yıl daha da azalıyor. 2016 yılından sonra kaç kreş olduğuna dair veriler ise kamuoyu ile paylaşılmamakta. Aile, Sosyal Politikalar Bakanları tarafından ´Tüm kamu ve kuruluşlarda kreşlerin açılmasının takipçisi olacağız´ söylemine rağmen gelinen süreçte kamuya ait kreşler tek tek kapatılmaktadır" değerlendirmesine yer verdi.
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi