Kurumlara girişte HES zorunlu
Koronavirüs tedbirlerine yönelik kısıtlamalara yönelik uygulamalar başladı.
Tarih: 11.11.2020 10:15:04

Akın Bodur/İskenderun

 Yurttaşlara, pazartesi gününden itibaren kamu kurumları ve bazı özel kuruluşlara girişte de HES kodu sorgusu yapılıyor. HES kodu sorulamasının kurumlardaki işlemi yavaşlattığını belirten bazı yurttaşlar ise "Kalabalıktan uzak durmamız istenirken, aksine kuyruklarda zamanımız geçiyor" değerlendirmesini yaptı.
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında olağanüstü toplanan Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, 05 kasım 2020 gün ve 2020/99 sayılı kararla, 9 Kasım Pazartesi gününden itibaren vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerinde zorunlu olarak HES kodu sorgulanacak. HES kodu sorgulama uygulaması, banka, elektrik, internet, su abonelikleri, posta dağıtım vb. işlemleri yü­rüten işletmeler, 250 personelden fazla çalıştıran fabrika, atölye ve üretim tesis­leri ve alışveriş merkezlerine girişlerde HES kodu sorgulanacak.
Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, "Oturma kapasitesi 15 masadan fazla olan veya günlük giriş-çıkış sayısı 100 kişiden fazla olan umuma açık istirahat ve eğlence yerleri vb. yerlerde HES kodu sorgulaması yapılmasına, yapılan sorgularda riskli bulunan ki­şilerin sorgu yapan kurum veya kuruluş tarafından yetkili makamlara ihbar edilmesine, aAlınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereği idari para cezası uygulanmasına, Türk Ceza Kanununun 195. ve 206. maddeleri kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi" ifadesine yer verildi. İskenderun kaymakamlığı da benzer açıklama yaptı.

İskenderun´da okullara dezenfektan
İskenderun´dakiki okullara dezenfektan ve maske dağıtımı yapıldı. Kentteki okul müdürleriyle biraraya gelen kaymakam Yönden, okullardaki pandemi tedbirlerine yönelik istişarede bulundu ve maske, mesafe ve temizlik v.b. kurallara titizlik ve hassasiyetle riayet edilerek, çocukların sağlıklı bir ortamda eğitime devam etmesini istedi ve okullarda kullanılmak üzere temin edilen dezenfektan ve maske paketlerini okul müdürlerine teslim etti.

17 mahalle karantinada
Koronavirüs vakaları Hatay´da artıyor. Antakya yöresinde yaşanan artış üzerine Hatay Devlet Hastanesinde yeni yoğun bakım ünitesi oluşturdu ve kullanıma hazır hale getirildi. Koronavirüse yakalanan kişi sayısındaki artış, Hatay´da da görülüyor. Samandağ´da bazı binaların karantina alınmasının ardından Antakya´da 10 mahalle, Kırıkhan´da ise 7 mahallede karantina uygulaması başlatıldı.

Antakya´da 10 mahallede kanrantina uygulaması
Antakya Kaymakam Mustafa Harputlu başkanlığında olağanüstü toplanan ilçe Hıfzısıhha kurulu, kentin 10 mahallesinde karantina kararı aldı. Karantina kararı alınan mahallelerin, Saraykent, Akasya, Ovakent, Esenlik, Gazi, Akevler, Akasya, Odabaşı, Altınçay ve Madenboyu olduğu ve bu mahallelerin bazı cadde ve sokaklara griiş çıkışlar 14 gün süreyle polis kontrolünde yapılmasına karar verildi.

Kırıkhan´da 7 mahallede karantina
Kırıkhan Hıfzısıhha Kurulu ise kaymakamı Mahmuthan Arslan başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantıda, kentin 7 mahallesinin karantinaya alınmasını kararlaştırdı. Karara ilişkin Kırıkhan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "05.11.2020 Perşembe günü ilçe kaymakamı Mahmuthan Arslan başkanlığında olağanüstü toplanan ilçe hıfzısıhha kurulu yaptığı toplantıda Ceylanlı Mahallesi, Bektaşlı Mahallesi, Karadurmuşlu Mahallesi, İçada Mahallesi, Baldıran Mahallesi, Baldıran İskanı mevkii ve Kodallı Mahallesinin karantinaya alınmasını kararlaştırdı. Bu mahalleler, 05.11.2020 tarihinden itibaren 14 gün süresince 18.11.2020 tarihi dahil olmak üzere karantina altına alınmıştır. Karantina altına alınan yerlerde kamu görevlileri ve kamu hizmeti yapan personelin haricinde acil sağlık halleri dışında mahallelere giriş ve çıkışlara müsaade edilmeyecektir. Mahalle içerisinde her türlü toplu etkinlik (düğün, nişan, kına gecesi, asker uğurlama, toplu taziye vb.) yukarıda belirtilen süre içerisinde yasaklanmıştır. Mahallelerdeki acil sağlık hizmeti 112 Acil Ambulans ekipleriyle sağlanacak Acil olmayan sağlık hizmetleri ise aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarınca verilecek. Mahallelerdeki vatandaşlarımızın diğer lojistik ihtiyaçları ise Kırıkhan Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Kırıkhan Kaymakamlığı Vefa Destek Grupları ve Kolluk Kuvvetleri Koordinasyonu ile giderilecektir. Mahallerde bulunan resmi ve özel tüm eğitim-öğretim kuramlarının faaliyetleri 14 gün süresince durdurulmuştur. Eğitim ve Öğretim faaliyetleri uzaktan eğitim ve öğretim şeklinde devam ettirilecektir. Mahallenin dışardan lojistik ihtiyacını karşılayan toptancı, fırıncı vb. ticari faaliyet sahiplerine kısa sürede işlerini tamamlamaları şartıyla giriş ve çıkışlarına müsaade edilecektir. Özel sektörde çalışan mahalle sakinleri kuramlarından alacakları ‘işyerimizde aktif görev yapmaktadır´ yazan belge ve iş yerinde çalıştığına dair SSK Hizmet dökümü belgesini ibraz ettiği takdirde giriş ve çıkışlarına müsaade edilecek. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereği idari para cezası uygulanmasına, Türk Ceza Kanununun 195. ve 206. maddeleri kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir" ifadesine yer verildi.

İskenderun´da işyerlerine gece denetimi
İskenderun´da, Cumhurbaşkanlığı Kabinesini aldığı karar kapsamında Hatay il ve İskenderun ilçe hıfzıssıhha kurulu kararları kapsamında işyerlerinde hizmetlerin saat 22.00´da sona ermesi yönündeki kararın denetimi yapıldı. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş ve beraberindeki heyet, kentin bazı noktalarındaki işyerlerinde denetimde bulundu. İskenderun Kaymaktamlığı, hükümetin talimatı kapsamında kapatılmasına ilişkin kararın uygulanması ile maske, sosyal mesafe, temizlik vb. kurallara uyulup, uyulmadığının denetimi yapıldı. Kaymakam Yönden, pandemi sürecinde alınan tedbir ve kararlara riayet edilmesine yönelik uyarılarda da bulundu. İskenderun´da denetim kapsamında AVM´lerdeki işyerleri ile semt pazarları, otogar, toplu ulaşım araçları ve taksilerde de maske, mesafe ve temizlik denetimi yapıldı

Belediye ateş ölçmeyi sürdürüyor
Kırıkhan Belediyesi, ekiplerin koronavirüs tedbirleri kapsamında semt pazarlarında maske, sosyal mesafeye ile yarı ve alışverişe gelen vatandaşlar ile pazar esnafına yönelik ateş ölçme çalışmasını sürdürdüğünü bildirdi. Belediye açıklamasında, "Ayrıca pazar yerinin belirli noktalarına dezenfektan cihazları yerleştirerek vatandaşların sağlıklı ve hijyen ortamda alışveriş yapmalarını sağladı" ifadesine yer verildi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında da oronavirüs (Covid-19) riskine karşı İskenderun Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte çalışması yapıldı. Odadan yapılan açıklamada, "Kış ayının kendini iyice hissettirdiği Kasım ayında odanın tüm katları ve birimleri ilaçlanarak dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı" ifadesine yer verildi. Odada dezenfekte çalışması, oda başkanı Levent Yılmaz´ın koronavirüs testinin pozitif çıkıp, evinde izolede tutulup, tedavi görmeye başlaması sonrası yapıldı.

Validen Covid-19 tedbirleri toplantısı
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında, Vvdeo konferans sistemi üzerinden kaymakamlarla toplantı yapıldı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda konuşan vali Doğan, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, maske, temizlik ve mücadele kapsamında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekti, kaymakamların denetimlerin başında bulunmalarını istedi ve ilçelerde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Hatay Valisi Doğan´ın başkanlığındaki toplantıya, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat da katıldı.

Adaklar da ertelenecek
Alevi kanaat önderlerinden Sedat Bilgin de, Hatay´da en çok koronavirüs vakasının Defne´de olduğunu belirtti. Defne Kaymakamı Nevzat Sengok´ün korona testininin de pozitif çıktığını anımsatan Bilgin, "Defne Kaymakamlığında kaymakamlık yazı işleri müdürü Metin Hatunoğlu başkanlığında düzenlenen Covid-19 toplantısında Defne´nin risk olarak Hatay´ın birinci sırasında yer aldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Çekmece Mahallesi´nde 78, Harbiye´de 19, Dursunlu´da 12, Turunçlu´da 14 kişi ve diğer mahallelerde bulunan vakalarla beraber toplam vaka sayısı 220 kişiye ulaşmıştır. Dikkat edilmezse, sorumsuzluk başını alıp giderse, vaka sayıları artarsa ve bunun içerisine binlerce temaslı, temaslıların temaslısı eklenirse maalesef Defne´de bina karantinalarından sonra sokakı, cadde ve hatta sokağa çıkma yasakları dahi uygulanma riski bulunmaktadır" dedi. Kaymakamlık ise toplantıda alınan kararları şöyle açıkladı: "Cenaze törenlerine yalnız birinci derece akrabaların ve enf azla 20 kişi olarak katılması; taziyelerin yasaklanması, kalabalık ve toplu ibadetlerin adakların ertelenmesi veya yapılması gerekiyorsa en azla 10 kişi ile yapılması, sosyal mesafe, maske, eldiven ve hijyen gibi kurallara riayet edilmesi, ev ve hasta ziyaretleri yapılmamasına özen gösterilmesi, her türlü kalabalık ortamda bulunulmaması."
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi