KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi.
Tarih: 13.10.2021 16:38:33

Nesrin Geyik/İskenderun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu´na verdiği yazılı soru önergesi ile konuyu TBMM´ye taşıyan Şahin, “Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte ikamet ettikleri il dışında okuyan öğrencilerimiz için barınma sorunu devam ederken Kredi Yurtlar Kurumu´na kaydolabilen öğrenciler ise çeşitli zorluklarla karşılaşmakta. Yurtlarda gerekli hijyen önlemlerinin alınmaması nedeniyle gerek okullarda gerekse de yurtlarda Covid-19 vaka sayısının artması, karantina koşullarının nasıl sağlanacağı konusundaki yetersizlikleri de ortaya çıkarmaktadır” dedi.

Kırıkkale´de korona virüse yakalanan bir kadın öğrencinin sosyal medyada yaşadıklarını anlatması üzerine Türkiye´nin gündemine gelen olay üzerine konuyu TBMM gündemine taşıyarak bakanlara sorular soran CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, yazılı açıklamasında, şunları kaydetti: ‘‘Telefonlarımız susmuyor, okullar açılmadan önce başladı hala devam ediyor. Her gün açıkta kaldığı için eğitimine devam edemeyeceğini söyleyen pırıl pırıl gençler ağlayarak arıyor ve yurt konusunda yardım talep ediyor. Birçoğunu CHP´li belediyelerin kiraladığı yurt, apart ve otellere yerleştirdik ancak sorun hala devam ediyor. KYK yurtları ise tıka basa doldu. Bu şartlarda, bu pandemi ortamında AKP krizi nasıl çözecek merak ediyorum. Aileler de öğrenciler de bizler de endişe içerisindeyiz´´ dedi.

Karantina için yurt istendi mi?
Konuyu meclis gündemine taşıyan Suzan Şahin, Gençlik ve Spor Bakanına şu soruları sordu; “Kredi Yurtlar Kurumu´na bağlı yurtlarda kaldığı süre içerisinde Covid-19 olan öğrenci sayısı nedir? Covid-19 olduğu tespit edilen öğrenciler için nasıl bir prosedür uygulanmaktadır? Karantina koşulları sağlanmakta mıdır? Yurtlarda karantina için özel bölümler yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu bölümler için ısıtma, temizlik ve yemek konusunda ne gibi düzenlemeler yapılmıştır? Sağlık Bakanlığı tarafından Kredi Yurtlar Kurumu´ndan karantina için yurt talebinde bulunulmuş mudur? Kırıkkale´de kadın öğrencinin karantina sürecini geçirmek üzere götürüldüğü yer Kredi ve Yurtlar Kurumu´na bağlı bir yurt mudur? Eğer yurt binası ise atıl durumda mıdır? Atıl durumda ise yurtlara yerleştirilemeyen binlerce öğrenci var iken bu yurtlar neden kullanılmıyor?”

‘Boş yurt akıl tutulması´
Sağlık Bakanlığının KYK yurtlarını karantina merkezi yaptığı yönündeki iddialara da işaret eden Milletvekili Şahin, öğrenciler boş yurt bulamazken yurtların 3-5 Covid-19 hastası öğrenci için boş tutulmasını ‘akıl tutulması´ olarak nitelendirdi. Şahin, “AKP´nin az sayıdaki Covid-19 hastasını barındıracak yer bulamayıp yurtları karantina merkezi olarak kullanılması AKP hükümetin ayıbıdır´´ açıklamasını yaptı.
Şahin, Sağlık Bakanı Koca´dan şu sorulara yanıt istedi; “Karantinada kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı´ndan yurt talebinde bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa hangi illerde hangi yurtlar tahsis edilmiştir? Kamuoyuna da yansıyan Kırıkkale´de Kredi Yurtlar Kurumu´nda kalan kadın öğrencinin anlattığı karantina koşullarının düzeltilmesi konusunda ne yapacaksınız? Issız, soğuk ve hiçbir şey olmayan bir yere karantina adı altında öğrencileri bırakmak göz göre göre ölüme terk etmek değil midir? Kadın öğrencinin yaşadıkları için vicdanınız sızlamıyor mu? Benzer durumu yaşayan öğrenciler için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?”
Kaynak:

Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Bağımlılığa ücretsiz destek
Bağımlılığa ücretsiz destek
Yeşilay Hatay Şube Başkanı Hidayet Şişkin, alkol bağımlılarına ve ailelerine Yeşilay Danışmanlık Merkezleri´nde (YEDAM) alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından desteklerin ücretsiz sürdürüldüğünü belirtti.
Griple mücadelede beslenme önemli
Griple mücadelede beslenme önemli
İskenderunlu diyetisyen Çağla Yücel, koronvirüs salgınının arttığı ve kış mevsiminin başlaması ile grip ve soğuk algınlıklarına karşı kişilerin kendilerini koruyabileceğini anımsattı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Koronavirüs yörede ve ülkede can almayı sürdürüyor. Türkiye´de her gün 4 otobüs dolusu insan, koronavirüs nüdeniyle yaşamını yitiriyor.
Gastroenteroloji merkezi hizmete açıldı
Gastroenteroloji merkezi hizmete açıldı
İskenderun Palmiye Hastanesi Gastroenteroloji Merkezi´nin basın tanıtımı hastane ve birim yönetiminin katılımıyla yapıldı.
Korona ölemleri sürdürülüyor
Korona ölemleri sürdürülüyor
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı: İlçe genelinde resmi kurumlar, okullar, toplu kullanım alanları ile tüm çöp konteynerlerinin dezenfekte işlemleri periyodik bir şekilde sürdürülüyor.
Lösemi farkındalığı için turuncu maske
Lösemi farkındalığı için turuncu maske
LÖSEV Adana Temsilcileri İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Eken´i makamında ziyaret ederek LÖSEV Vakfı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
56.933 kişi organ bağışı bekliyor
56.933 kişi organ bağışı bekliyor
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, organ bağışının yaşamları kurtardığını anımsattı.
“45 yaş sonrası kolonoskopiyi ihmal etmeyin”
“45 yaş sonrası kolonoskopiyi ihmal etmeyin”
İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, Kolon kanserinin teşhisinde büyük öneme sahip kolonoskopi işleminin 45 yaşından sonra tüm bireylerin şikâyeti olmasa da yaptırması gerektiğini belirtti.
´Kapalı ortam´ uyarısı
´Kapalı ortam´ uyarısı
Koronavirüs yörede artışını sürdürüyor.
Korona yörede yayılıyor
Korona yörede yayılıyor
Korona, yörede halkı etkilemeye devam ediyor. Son günlerde özellikle okullarda daha çok görülen salgın, birçok okulda sınıfların kapanıp, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitem dönüşmesine yol açtı.
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Hatay İl Başkanı Abdullah Gül, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi´nde uygulamadan kaynaklanan bulaş riskine dikkat çekerek Hatay Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü´nün önlem almasını istedi.
Okullara korona önlemi istemi
Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Korona salgını artıyor
Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Karın üst-orta bölgesinde kemirici ağrının nedeni ülser mi? Ülsere neden olan en sık etkenlerin başında ağrı kesici kullanımı mı geliyor?
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi