LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
Tarih: 28.7.2021 09:45:26

İskenderun/SES

 LGS´de 36 ilden 97 kişi 500 puan (tam puan) aldı. LGS tercihlerinde herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler, ikinci tercih işlemlerini bekliyor. İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. MEB, LGS 2. tercih tarihlerini yayınladığı takvimle duyurmuştu. 2021 LGS sınavında en yüksek başarı Türkçede olurken en düşük başarı Matematik sınavında gerçekleşti. 2021 LGS tercih kılavuzu, sınav değerlendirme sonrası yayınlanacak.

Muazzez, 500 tam puan aldı
Sınavda İskenderun´dan Muazzez Göksu Özer, 500 tam puan alan öğrenciler arasında yer aldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, öğrenci Özer ve ailesini çalışma ofisinde kabul etti. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Valimiz Rahmi Doğan, 500 tam puanla LGS´de Türkiye birincileri arasına girerek bizleri gururlandıran Muazzez Göksu Özer´i Valilik İskenderun Çalışma Ofisinde kabul ederek tebrik etti. Kabule, Hatay Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, öğrencimizin ailesi ve öğretmenleri katıldı."
Yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanların ilan edilmesi ile birlikte nakil tercihleri dönemi başlayacak. 26-30 Temmuz arası 1. Nakil Dönemi tercihleri için öğrencilere 4 gün süre tanınacak. Sonuçlarının ilanından sonra ise 2-6 Ağustos´ta yapılabilecek 2. Nakil Dönemi başlayacak ve yine 4 gün sürecek. Sonuçlarının ilanından sonra boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme başvurularının alınması işlemi, İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından başlatılacak. Sınavla öğrenci alan okullara toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldığı açıklandı. MEB tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "2021 yılında sekizinci sınıftan mezun olan 1.243.830 öğrencinin merkezi sınav başvurusu salgın tedbirleri kapsamında otomatik olarak yapılmıştır. Merkezi sınava katılan öğrencilerin 358.187´si sınavla öğrenci kabul eden okullara yönelik tercih yapmıştır. Tercih yapan öğrencilerin 168.924´ü sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Böylece sınavla öğrenci alan kurumların doluluk oranı yüzde 95,22´ye ulaşmıştır. Doluluk oranları sınavla öğrenci alan lise türlerine göre incelendiğinde ise Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve AnadoluLisesi kontenjanlarının tamamen dolduğu görülmektedir. Sınavla öğrenci alan Anadolu İmam Hatip Lisesi kontenjanlarının da neredeyse tamamının dolduğu; yüzde 98,27 belirlenmiştir. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kontenjanın doluluk oranı yüzde 77´dir. Bu sonuç, sınavla öğrenci alan okullardaki yüksek doluluğun tüm okul türlerinde birlikte gerçekleştiğini göstermesi açısından önemlidir. 2019 ve 2020 yıllarındaki doluluk oranları ilebüyük ölçüde benzer olduğu düşünüldüğünde 2021 yılında da sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının ilk yerleştirmede sonundaki doluluk oranlarının oldukça yüksek olduğu ifade edilebilir"

 
Kaynak:

Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Özel Antakya Teknokent Koleji ile Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sanayi işbirliği protokolü imzalandı.
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, yeni eğitim öğretim yılının, salgınla ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, özel-devlet arasındaki uygulama farkları vb. bir dolu sorunun gölgesinde başladığını belirtti.
Zil çaldı ve eğitim başladı
Zil çaldı ve eğitim başladı
İlk, orta ve liselerde okullar, bir buçuk yıl sonra açıldı ve yüz yüze eğitim başladı.
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Eğitim sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, pandeminin başlangıcından bu yana geçen sürede MEB alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin alep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını savundu.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İskenderun´da 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) dereceye giren öğrenciler için düzenlenen törenle hediye verildi.
Emin, burs desteği istiyor
Emin, burs desteği istiyor
YKS´de Türkiye 784. olmuştu
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için proje çağrısı yaptı.
YKS puanı 170´e çekildi
YKS puanı 170´e çekildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınavlarında baraj puanını 170´e düşürdü. Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, barajdaki düşüş, ilk tercihler ve ek yerleştirmede geçerli olmayacak.
Barajı geçenler avantajlı
Barajı geçenler avantajlı
YKS´de 180 ve üstü alan kişi sayısı az, üniversitelerde kontenjan çok
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
İSTE´de İHA eğitimi
İSTE´de İHA eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İnsansız Hava Aracı (İHA) eğitim ve ehliyet kurslarının 7 Temmuz´da yüz yüze başlayacağını açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi