Liman, 30 antrepo yapmak istiyor
LimakPort İskenderun, İskenderun Deniz Ticaret Odası ve İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği´nin katkılarıyla düzenlenen panelde, İskenderun Körfezi´nde lojistik sektörünün 20 yılı görüşüldü.
Tarih: 3.9.2020 10:35:15

 

İskenderun/SES

Deniz Ticaret Odasında düzenlenen panelde konuşan İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Türkiye´nin konteyner taşımacılığında yıllık artışı ile Doğu Akdenizdeki artışın pareler olarak yüzde 11´lik bir seviye ile büyüdüğünü belirtti. Konteyner taşımacılığında ülkede yaşanan yüzde 11´lik artışın İskenderun Körfezi´nde yüzde 28 ´ik bir rakamla büyümeye devam ettiğini belirten Prof. Dr. Esmer, Akdeniz´deki limanların dünya limanlarına ulaşma yüzdesinin oldukça başarılı olduğunu ifade ederek, "Türkiye´nin lokal yüklerinin yüzde 22´sini, transit konteynırın ise yüzde 16´sını bu bölgede; Doğu Akdeniz´de işlem görmektedir" dedi. LimakPort İskenderun Limanı Müdür yardımcısı Mehmet Ünlü de İskenderun Körfezi´nin lojistikte geleneksel alt yapısının gemi acenteleri olduğunu anımsatarak, gemi acentelerinin konteyner taşımacılığı alanına mutlaka girmeleri gerektiğini söyledi. LimakPort İskenderun´un köklü bir lojistik geçmişi olan körfezde bu sektörün ana omurgasını oluşturan gemi acentelerinin konteyner lojistiği işinde yer almaları için destek vereceklerini anlatan Ünlü, şöyle konuştu: “Bölgede deniz yolu taşımacılığında trend konteyner taşımacılığına kayıyor. Bu alanda örnek vermek gerekirse bölgedeki demir çelik daha önce üretimini yapıp ihracatının tamamını genel kargo gemileri ile yaparken, bugün ihracatını tek seferde yüksek tonajlı gemilerle toptancıya değil daha fazla müşteriye ulaşmak için ihracatının önemli bir kısmını konteyner ile yapmaktadır. Sadece toptancı ile muhatap olmayıp perakende alıcısına kadar konteyner taşımacılığı sayesinde ulaşabilmekte. İskenderun Körfezi´nde de trend normal konvansiyonel kargo türünden konteyner taşımacılığına dönmektedir. Burada vurgulamak istediğimiz LimakPort İskenderun´a 30 tane antrepo daha yatırımı yapılsa, yüzlerce lojistik şirketi kurulsa; geleceği vardır, muhakkak kazanacaktır anlamına gelir. Biz oransal anlamda sektörün geleceğini hesaplıyoruz. Limanın kapasitesini 3 milyon Teu/yıla kadar yani Mersin Limanından daha büyük iş yapacak kadar büyütmeyi planlıyoruz. Bugün 300 tane daha gümrük müşavirliği hizmet şirketi kurulsa iş yapacaktır. LimakPort olarak önerimiz ve desteğimiz gemi acenteliği faaliyetlerinizi yürütürken ilave olarak konteyner lojistik hizmetleri sunan bir yapıya dönüşmenizdir. Burada büyük bir fırsat ve iş alanı var ve LimakPort olarak sizleri desteklemeye hazırız."
Panelde acente yetkililerinden gelen soruları cevaplandıran LimakPort İskenderun Limanı Müdürü Gündüz Arısoy da, Türkiye´de konteyner taşımacılığının son 20 yıl verilerinin çok önemli olduğunu, körfezde konteyner taşımacılığındaki hedeflenen büyüme rakamının 2020 yılı için yüzde 32 gibi bir oran olmasını ön gördüğünü söyledi. Arısoy, İskenderun´un geliştiğini, büyüdüğünü ancak lojistik eko sistem oluşturulamazsa büyümenin sınırlı kalacağını da savundu.
Kaynak:

Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliğine Mustafa Çankaya getirildi.
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesinin ´durdurulduğunu´ belirttiği İskenderun, Dörtyol, Antakya ve Samandağ´daki parkomat (parklanma) uygulaması, İskenderun´da sürüyor.
Şehit ailesinin vali ziyareti
Şehit ailesinin vali ziyareti
11 Eylül 2020 tarihinde Van´ın Çatak ilçesi kırsalında düzenlenen ´Yıldırım-10 Norduz´ operasyonunda şehit olan jandarma uzman çavuş Sezer Uçar´ın ailesi, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, şehit ailesini makamında kabul etti.
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Hatay 2. İdare Mahkemesi, işe girmek isteyen bir kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına yönelik Hatay Valiliği İl Özel Güvenlik Komisyonun aykırının, masumiyet ve adil yargılanma hakkı ve Anayasal bir hak olan çalışma hakkının ihlal edilmesini getirdiğini belirtti ve kararı iptal etti.
EXPO hazırlıkları sürüyor
EXPO hazırlıkları sürüyor
10 Aralık´ta başlayacak Hatay Expo-21 çalışmaları sürüyor.
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan Özgür Özdemir, gönlünü kaptırdığı kimya mühendisi Merve Talay ile yaşamını birleştirdi.
"Sadece parayı düşünmedik"
"Sadece parayı düşünmedik"
Atakaş Hatayspor´ın golcü futbolcusu Boupendza´nın Rus takımı Krasnodar´e transfer olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan kulübün onursal başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sadece parayı değil futbolcunun isteği ve geleceğini de düşündüklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi