Lisans iptal davasında keşif
İskenderun Körfezi´nin Yumurtalık bölgesinde kurulan EMBA kömürlü termik santralinin lisans iptali davasında mahkeme ve bilirkişi bölgede keşif yaptı.
Tarih: 15.7.2017 10:11:38

Lisans iptal davası İskenderun Antakya, Samandağ ve Erzin çevre koruma derneklerinin de arasında bulunduğu Doğu Akdeniz çevre dernekleri, Türkiye Barolar Birliği , Adana Barosu , Adana Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Adana şubesi tarafından açılmıştı. Çevreciler ve meslek kuruluşları İskenderun ve Erzin´de faaliyet gösteren termik santraller ile yapımı devam eden toplam yedi termik santral için lisans iptal davası açmıştı.

Yumurtalık EMBA kömürlü termik santral lisans iptal davasının keşfi Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından yapıldı. Doğu Akdeniz çevre dernekleri avukatı İsmail Hakkı Atal, Sugözü kömürlü termik santralinin 4 kilometre kadar güneyinde yapılmak istenilen EMBA kömürlü termik santralinin bu kadar yakın ve birbirinin etki alanında olmasının halk sağlığı ve tarım açısından doğuracağı yıkıcı sonuçlarını keşifte anlattıklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü ve birçok mevzuata göre partikül maddeler kansere yol açtığını, bu durumun bölgede limit değerlerinin üzerinde olduğunu ifade eden Atal, "Termik santraller kaynaklı Partikül madde kirliliği yönünden sağlığa zararlı sınırın Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre 20 ug/m3 olduğunu , EMBA termik santrali ÇED raporunda 2013 yılında yapılan ölçümde partikül madde kirliliğinin 83 ug/m3 olduğunu , Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin kontrolü yönetmeliğine göre 2017 yılı sınır değerin 70 ug/m3 olduğunu , mevzuatımıza göre 2019 yılında AB normlarının kabul edileceğini ve sınır değerin 50 ug /m3 olduğunu , 4 km yanındaki Sugözü termik santrali yüzünden kansere yol açan partikül madde sınır değerinin çoktan aşılmış olduğunu anlattık. Mevzuatımıza göre sadece PM 10 ( 10 mikron partikül madde ) ölçümü yapıldığını , ölçümü yapılmayan PM 2,5 ( 2,5 mikron partikül madde ) doğrudan kana karıştığı için kalp -damar hastalıklarına yol açtığını anlattık. Bakanlar Kurulunun 21 Ocak 2017 tarih ve 29955 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 12.12.2016 tarihli ve 2016/9620 sayılı kararıyla Çukurova , Arsuz ,Amik , Mersin , Silifke , Erdemli ovalarının karar ekindeki 141 büyük ovayla birlikte koruma alanı "tarımsal sit " ilan edildiğini bu nedenle buraya artık termik santral yapılamayacağını belirttik. Termik santrallerin neden olduğu sera gazları nedeniyle ülkemizde ve dünyada iklim değişikliği kaynaklı orman yangınları başta olmak üzere son meydana gelen doğal felaketler (2016 Mayıs ayı Kanada"da 200.000 hektar orman yangını - Portekiz"de 62 kişinin ölümüyle sonuçlanan 19.06.2017 tarihli orman yangını -2.07.2017 tarihinde Gümüldür, Menderes, Bodrum, Alanya, Anamur orman yangınları ) BM yetkililerinin küresel ısınma -iklim değişikliği sürecinde geri dönülemez sınıra 3 yıl kaldığına ilişkin açıklamaları ve küresel ısınma nedeniyle 11.07.2017 günü Lüksemburg"un 2 katı büyüklüğünde "iceberg"in Antarktika´dan kopması gelişmeleri ışığında dava konusu EMBA termik santralinin iklim değişikliği küresel ısınma sürecine katkısının bilirkişi heyeti tarafından değerlendirilmesini talep ettik. Ayrıca davalı şirketin hakim ortağınin Çin´li Şangay Elektrik Şti. olması hasebiyle , 2016 yılında ve 2017´nin Ocak ayında Çin Hükümetinin , 13 bölgede toplamda 120GW kapasiteli tam 104 kömürlü termik santrali projesini iptal ettiğini, bu projelerin neredeyse yarısının , 54 GW´ının , inşa halindeki santral projeleri olduğunu belirttik" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi