Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı ziyaret etti.
Tarih: 15.6.2017 10:28:33

2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansına sunduğu “Let The Science Discover Us” isimli proje başvurusunun kabul edilmesiyle koordinatör okul olarak kabul edilen tek proje olan Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi´nin projesinde yer alan öğrencileri Cansu Aşkar, Muhsin Akdoğan, Ayet Asfuroğlu, Emir Berkay Çetintürk, Defne Sahillioğlu ve Mami Burgaç, Yaman´ı makamında ziyaret etti. İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan olmak üzere 4 ortak ülke okulu bulunan, Fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilişim) alanında eğitim veren ve ortak amaçları meraklı, sorgulayan, bilime ve dünyadaki doğal olaylara ilgili bireyler yetiştirmek olan projenin ev sahipliğini yapan öğrenciler, Yaman´dan, Hatay´daki lise ve ortaokullarının erasmus+ projelerine teşvik edilmesi konusunda destek istedi. Öğrenciler, "Projemiz bilim üzerine fakat tarihsel, kültürel, edebi ve sanat olarak şanslı olduğumuz bir bölgede yaşıyor olmamızdan ötürü türlü konularda projeler geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Hatay, ne yazık ki dışarıdan savaş noktası olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde gittiğimiz okullarda şehrimize gelmekten korktuklarını ifade ediyorlar. Biz onlara; ülkemizin, şehrimizin güzel, hoşgörülü, özgür, barışçıl bir yer olduğunu göstermek istiyoruz. Amacımız, Erasmus+projelerini tüm Hatay´da yayabilmek, şehrimizin bilime verdiği değeri tüm ülkelere gösterebilmek" dedi. okulun öğretmenleri Mustafa Akıncı ve Mehmet Susam´ı, proje ile alakalı gösterdikleri destekten ötürü kutlayan Yaman da, belediyeden yapılan açıklamaya göre, şunları söyledi: " Geleceği emanet ettiğimiz siz değerli gençlerimizin; eğitim, bilim, sanat ile alakalı bu tarz projelerle başarı elde etmesi ve bunun tüm ülkede yaygınlaştırılması için çaba göstermesi bizleri gururlandırıyor. Hatay´la ilgili önyargıları yıkmak adına ciddi bir göreviniz olduğunu düşünüyorum. Oluşturulan savaş algısı, Hatay´a ticaret, turizm, ekonomi başta olmak üzere her alanda zarar veriyor. Sizin yaptığınız birebir iletişim çok önemli. Gittiğiniz yerlerde bu algıları yok etme, Hatay´ı barış dolu, herkesin kardeşçe yaşadığı bir kültür şehri olarak tanıtmanızda ki gayreti kutluyorum. Bu tarz projeleri destekliyoruz. Teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Arsuz´da maydanoz hasadı
Arsuz´da maydanoz hasadı
Türkiye´nin maydanoz ihtiyacının önemli bölümünün karşılayan Hatay´da maydanoz hasadı başladı.
“Skandal anlayışın dışavurumudur”
“Skandal anlayışın dışavurumudur”
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, NATO´nun Norveç´te düzenlediği komuta kontrol amaçlı “Trident Javelin” tatbikatında Atatürk´ün fotoğrafı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın adının ‘düşman taraf´ olarak gösterilmesini ‘düşmanca bir tutum ve tam anlamıyla skandal´ olarak nitelendirdi.
´15 yılda faize 600 milyon lira gitti´
´15 yılda faize 600 milyon lira gitti´
Hatay Milletvekili Birol Ertem, AKP iktidarının 15 yılda faiz lobisine 600 katrilyon lira aktardın mı aktardığını ifade edip, faiz lobisinin ihya edilidğini savundu.
Üç kültür bir etkinlikte buluştu
Üç kültür bir etkinlikte buluştu
Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen ve Belen Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Culture Brings Us Together” adlı projenin final gösterisi yapıldı.
Öldürülen ´gri listeden´
Öldürülen ´gri listeden´
Amanos Dağının Hassa bölgesinde güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK arasında çıkan çatımada öldürülen iki teröristin ´gri liste´ aranan ´Amed Redur´ kod adlı M.E.A. ile ´Baran Zilan´ kod adlı Suriye uyruklu A.M. olduğu açıklandı.
Kadınlara sağlıklı yaşam konferansı
Kadınlara sağlıklı yaşam konferansı
Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali´nde, Antakyalı kadınlara yönelik sağlık konferansı düzenlendi.
Kırıkhan´da ´Kayı boyu´ izi
Kırıkhan´da ´Kayı boyu´ izi
Kırıkhan´ın Narlıhopur Mahallesindeki tarihi Türkmen Mezarlığı olarak bilinen alanda Kayı Boyu´na ait sütun ve mezar taşları bulundu.
Kursiyerlerin resim sergisi
Kursiyerlerin resim sergisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kursiyerleri Antakya´daki Palladium Alışveriş Merkezi´nde resim sergisi açtı.
Toplu taşımada dönüşüme imza
Toplu taşımada dönüşüme imza
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı´nın başlattığı toplu taşımada dönüşüm işlemleri kapsamında, UKOME´nin 12.09.2017 tarihli 2017-239 sayılı kararı ile Üniversite-Serinyol Bölgesinde faaliyet gösteren Özat, Serinyol, Alahan, Anayazı, Dikmece, Karaali ve Ovakent olmak üzere 7 kooperatif için dönüşüm süreci başlatıldı.
Şehitler Abidesi Tesisinde inceleme
Şehitler Abidesi Tesisinde inceleme
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, ´kardeş belediye´ olan Ümraniye Belediyesi tarafından finanse edilen ve yakında halkının hizmetine sunulması planlanan Abide Parkı Sosyal Tesisinde, Ümraniye Belediyesi görevlileriyle birlikte incelemede bulundu.
Mahallede yol çalışması
Mahallede yol çalışması
Antakya Belediyesi kentin Tahtaköprü Mahallesi´nde sathi kaplama hazırlığı, yol açma ve genişletme çalışması yaptığını belirtti.
Antakya Belediye, Zeugma´yı 3-0 yendi
Antakya Belediye, Zeugma´yı 3-0 yendi
Türkiye Voleybol 2. Liginde mücadele eden Antakya Belediyesi Bayan Voleybol takımı, Gaziantep Zeugma Gençlik Spor Kulubü Bayan Voleybol Takımı´nı 3-0 yendi.
Cuma hutbesi konusu ´kirlilik olacak´
Cuma hutbesi konusu ´kirlilik olacak´
Reyhanlı Kaymakamlığı ve Reyhanlı Belediyesi işbirliği ile yürütülen çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik başlatılan ve 16 Kasım 2017-16 Mayıs 2018 tarihleri arasında devam edecek olan kampanyaya, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ile bazı büroktar ve siyasiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi.
´Kirlilikten nefes alamaz hale gelindi´
´Kirlilikten nefes alamaz hale gelindi´
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, hava kirliliğinden nefes alamaz hale gelindiğini, nefes alınan havanın hastalık ve ölüm saçtığını ifade etti.
Çukurova Diş Hekimliği Günleri
Çukurova Diş Hekimliği Günleri
Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Hatay Diş Hekimleri Odası (HDO) ve Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) işbirliği ile Hatay´da düzenlenen 3. Çukurova Diş Hekimliği Günlerinin açılışı Helena Center´da konferansla yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi