Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı ziyaret etti.
Tarih: 15.6.2017 10:28:33/ 100okunma / 0yorum

2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansına sunduğu “Let The Science Discover Us” isimli proje başvurusunun kabul edilmesiyle koordinatör okul olarak kabul edilen tek proje olan Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi´nin projesinde yer alan öğrencileri Cansu Aşkar, Muhsin Akdoğan, Ayet Asfuroğlu, Emir Berkay Çetintürk, Defne Sahillioğlu ve Mami Burgaç, Yaman´ı makamında ziyaret etti. İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan olmak üzere 4 ortak ülke okulu bulunan, Fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilişim) alanında eğitim veren ve ortak amaçları meraklı, sorgulayan, bilime ve dünyadaki doğal olaylara ilgili bireyler yetiştirmek olan projenin ev sahipliğini yapan öğrenciler, Yaman´dan, Hatay´daki lise ve ortaokullarının erasmus+ projelerine teşvik edilmesi konusunda destek istedi. Öğrenciler, "Projemiz bilim üzerine fakat tarihsel, kültürel, edebi ve sanat olarak şanslı olduğumuz bir bölgede yaşıyor olmamızdan ötürü türlü konularda projeler geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Hatay, ne yazık ki dışarıdan savaş noktası olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde gittiğimiz okullarda şehrimize gelmekten korktuklarını ifade ediyorlar. Biz onlara; ülkemizin, şehrimizin güzel, hoşgörülü, özgür, barışçıl bir yer olduğunu göstermek istiyoruz. Amacımız, Erasmus+projelerini tüm Hatay´da yayabilmek, şehrimizin bilime verdiği değeri tüm ülkelere gösterebilmek" dedi. okulun öğretmenleri Mustafa Akıncı ve Mehmet Susam´ı, proje ile alakalı gösterdikleri destekten ötürü kutlayan Yaman da, belediyeden yapılan açıklamaya göre, şunları söyledi: " Geleceği emanet ettiğimiz siz değerli gençlerimizin; eğitim, bilim, sanat ile alakalı bu tarz projelerle başarı elde etmesi ve bunun tüm ülkede yaygınlaştırılması için çaba göstermesi bizleri gururlandırıyor. Hatay´la ilgili önyargıları yıkmak adına ciddi bir göreviniz olduğunu düşünüyorum. Oluşturulan savaş algısı, Hatay´a ticaret, turizm, ekonomi başta olmak üzere her alanda zarar veriyor. Sizin yaptığınız birebir iletişim çok önemli. Gittiğiniz yerlerde bu algıları yok etme, Hatay´ı barış dolu, herkesin kardeşçe yaşadığı bir kültür şehri olarak tanıtmanızda ki gayreti kutluyorum. Bu tarz projeleri destekliyoruz. Teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Vali Ata: 78 yılın gururunu yaşıyoruz
Vali Ata: 78 yılın gururunu yaşıyoruz
Hatay´ın Anavatan´a katılışının 78. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. İlk tören, Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunulması ile başladı.
Oğlu Eren´in adını okulda yaşatacak
Oğlu Eren´in adını okulda yaşatacak
Hatay Valisi Erdal Ata, Hayırsever Bülent Küçükkaya´nın vefat eden oğlu adına Defne´ye bağlı Aşağıokçular Mahallesi´nde yaptıracağı anaokulu için protokol imzaladı.
Altyapıya 350 metre ilave
Altyapıya 350 metre ilave
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), sağlıklı çevre sağlama ve kötü kokuların önüne geçmek amacıyla kanalizasyon hattı yenilemelerini sürdürüyor.
‘En güzel balkon´ seçildi
‘En güzel balkon´ seçildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay´ın anavatana katılışının 78´inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Hatay Kent Konseyi ile ortak düzenlediği ‘en güzel balkon yarışmasının birincisi fotoğraf üzerinden seçildi.
Güçlü Hatay ekonomisi kampanyası 23 Temmuz´da başlatılıyor
Güçlü Hatay ekonomisi kampanyası 23 Temmuz´da başlatılıyor
“Hatay´da çok önemli iki ilçe var. İskenderun ve Dörtyol. Yatırımların yüzde 81´i bu ilçelere sıkışmış. Bu ilçeleri çıkarttığımız zaman Hakkari´den daha iyi değiliz” diyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın desteğiyle başlatılan, güçlü bir Hatay ekonomisine yönelik kampanya 23 Temmuz´da başlatılacak.
“Hatay´da zafer barış yoluyla kazanıldı”
“Hatay´da zafer barış yoluyla kazanıldı”
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay´ın Anavatan´a Katılışının 78. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Barış yoluyla kazanılmış siyasi zaferlerden biri olan Hatay´ın Anavatan´a katılışının 78. yıl dönümünü idrak etmenin onur ve gururunu içtenlikle paylaşıyorum” dedi.
Yanlış park zabıta takibinde
Yanlış park zabıta takibinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, merkezi noktalarda gerçekleştirdiği uygulamalar ile yanlış park etmeyi engellemek amacıyla çalışma başlattı.
Pınarbaşı´na 5 metre ilave hat
Pınarbaşı´na 5 metre ilave hat
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon hatlarının oluşturduğu sorunlar ile mücadelenin devam ettiğini duyurdu.
HATSU heyetinden Antalya´ya teknik gezi
HATSU heyetinden Antalya´ya teknik gezi
Altyapı ve arıtma tesisi çalışmalarına yönelik teknik gezilerini sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) heyeti, Antalya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü´nü ziyaret etti.
“HBB´ye ısrarcı olun”
“HBB´ye ısrarcı olun”
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, asfaltlama programını sürdürdüklerini, ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin altyapı ve su bağlantıları dolayısıyla bazı sokaklara giremediklerini belirtti.
Ali Güner Adana´da yakalandı
Ali Güner Adana´da yakalandı
İskenderun´da kuyumcu İzzettin Orhan´ın 2009 yılında fidye için kaçırıldıktan sonra öldürülüp gömülmesinin faili olarak hakkında 30 yıl hapis cezası verilen Ali Güner, Adana´da yakalandı.
Tarımsal projelere 500 milyon lira destek
Tarımsal projelere 500 milyon lira destek
Kırsal kalkınma hibeleriyle ilgili Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı olan IPARD ІІ-2 Programı kasamında yaklaşık 500 milyon liralık destek verilecek projeler için başvuruların 6-28 Eylül tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.
“Önceliğimiz bütünlük ve huzur”
“Önceliğimiz bütünlük ve huzur”
Hatay´da ‘düşündüren gelişmeler yaşandığını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Önceliğimiz bütünlük ve huzurdur” dedi.
´İskenderun´da buluşalım´ daveti yaptı
´İskenderun´da buluşalım´ daveti yaptı
20 Mayıs´ta İskenderun Anıt Alanı´nında 919 gönüllü ile K. Atatürk imzası atarak Akdeniz rekoru kıran Sarı Zeybekler Komitesi, dünya rekoru için çalışmaları sürdürüyor.
Taşeron işçisi sendikalaşıyor
Taşeron işçisi sendikalaşıyor
Seçim öncesinde iktidarın taşeron işçilerin kamuda kadroya alınması sözüyle başlayan ancak günümüze kadar gerçekleşmeyen beklentiye karşın, taşeron işçilerin sendikal örgütlülüğüyle ilgili ilk adım Hatay´da atılıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi