Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı ziyaret etti.
Tarih: 15.6.2017 10:28:33

2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansına sunduğu “Let The Science Discover Us” isimli proje başvurusunun kabul edilmesiyle koordinatör okul olarak kabul edilen tek proje olan Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi´nin projesinde yer alan öğrencileri Cansu Aşkar, Muhsin Akdoğan, Ayet Asfuroğlu, Emir Berkay Çetintürk, Defne Sahillioğlu ve Mami Burgaç, Yaman´ı makamında ziyaret etti. İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan olmak üzere 4 ortak ülke okulu bulunan, Fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilişim) alanında eğitim veren ve ortak amaçları meraklı, sorgulayan, bilime ve dünyadaki doğal olaylara ilgili bireyler yetiştirmek olan projenin ev sahipliğini yapan öğrenciler, Yaman´dan, Hatay´daki lise ve ortaokullarının erasmus+ projelerine teşvik edilmesi konusunda destek istedi. Öğrenciler, "Projemiz bilim üzerine fakat tarihsel, kültürel, edebi ve sanat olarak şanslı olduğumuz bir bölgede yaşıyor olmamızdan ötürü türlü konularda projeler geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Hatay, ne yazık ki dışarıdan savaş noktası olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde gittiğimiz okullarda şehrimize gelmekten korktuklarını ifade ediyorlar. Biz onlara; ülkemizin, şehrimizin güzel, hoşgörülü, özgür, barışçıl bir yer olduğunu göstermek istiyoruz. Amacımız, Erasmus+projelerini tüm Hatay´da yayabilmek, şehrimizin bilime verdiği değeri tüm ülkelere gösterebilmek" dedi. okulun öğretmenleri Mustafa Akıncı ve Mehmet Susam´ı, proje ile alakalı gösterdikleri destekten ötürü kutlayan Yaman da, belediyeden yapılan açıklamaya göre, şunları söyledi: " Geleceği emanet ettiğimiz siz değerli gençlerimizin; eğitim, bilim, sanat ile alakalı bu tarz projelerle başarı elde etmesi ve bunun tüm ülkede yaygınlaştırılması için çaba göstermesi bizleri gururlandırıyor. Hatay´la ilgili önyargıları yıkmak adına ciddi bir göreviniz olduğunu düşünüyorum. Oluşturulan savaş algısı, Hatay´a ticaret, turizm, ekonomi başta olmak üzere her alanda zarar veriyor. Sizin yaptığınız birebir iletişim çok önemli. Gittiğiniz yerlerde bu algıları yok etme, Hatay´ı barış dolu, herkesin kardeşçe yaşadığı bir kültür şehri olarak tanıtmanızda ki gayreti kutluyorum. Bu tarz projeleri destekliyoruz. Teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi