Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı ziyaret etti.
Tarih: 15.6.2017 10:28:33

2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem 2 (KA2) Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansına sunduğu “Let The Science Discover Us” isimli proje başvurusunun kabul edilmesiyle koordinatör okul olarak kabul edilen tek proje olan Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi´nin projesinde yer alan öğrencileri Cansu Aşkar, Muhsin Akdoğan, Ayet Asfuroğlu, Emir Berkay Çetintürk, Defne Sahillioğlu ve Mami Burgaç, Yaman´ı makamında ziyaret etti. İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan olmak üzere 4 ortak ülke okulu bulunan, Fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilişim) alanında eğitim veren ve ortak amaçları meraklı, sorgulayan, bilime ve dünyadaki doğal olaylara ilgili bireyler yetiştirmek olan projenin ev sahipliğini yapan öğrenciler, Yaman´dan, Hatay´daki lise ve ortaokullarının erasmus+ projelerine teşvik edilmesi konusunda destek istedi. Öğrenciler, "Projemiz bilim üzerine fakat tarihsel, kültürel, edebi ve sanat olarak şanslı olduğumuz bir bölgede yaşıyor olmamızdan ötürü türlü konularda projeler geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Hatay, ne yazık ki dışarıdan savaş noktası olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde gittiğimiz okullarda şehrimize gelmekten korktuklarını ifade ediyorlar. Biz onlara; ülkemizin, şehrimizin güzel, hoşgörülü, özgür, barışçıl bir yer olduğunu göstermek istiyoruz. Amacımız, Erasmus+projelerini tüm Hatay´da yayabilmek, şehrimizin bilime verdiği değeri tüm ülkelere gösterebilmek" dedi. okulun öğretmenleri Mustafa Akıncı ve Mehmet Susam´ı, proje ile alakalı gösterdikleri destekten ötürü kutlayan Yaman da, belediyeden yapılan açıklamaya göre, şunları söyledi: " Geleceği emanet ettiğimiz siz değerli gençlerimizin; eğitim, bilim, sanat ile alakalı bu tarz projelerle başarı elde etmesi ve bunun tüm ülkede yaygınlaştırılması için çaba göstermesi bizleri gururlandırıyor. Hatay´la ilgili önyargıları yıkmak adına ciddi bir göreviniz olduğunu düşünüyorum. Oluşturulan savaş algısı, Hatay´a ticaret, turizm, ekonomi başta olmak üzere her alanda zarar veriyor. Sizin yaptığınız birebir iletişim çok önemli. Gittiğiniz yerlerde bu algıları yok etme, Hatay´ı barış dolu, herkesin kardeşçe yaşadığı bir kültür şehri olarak tanıtmanızda ki gayreti kutluyorum. Bu tarz projeleri destekliyoruz. Teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Liseliler Erasmus projesine destek istedi
Korgeneralin vali ziyareti
Korgeneralin vali ziyareti
2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel, dün, Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Seçilmişler EXPO´yu değerlendirdi
Seçilmişler EXPO´yu değerlendirdi
İskenderun´da Hatay Milletvekilliler ve belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, EXPO 2021 değerlendirildi.
Gaziler, protokolla yemekte buluştu
Gaziler, protokolla yemekte buluştu
Gazileri onurlandırmak ve onlara duyulan minnet duygularımızı ifade edebilmek için kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Antakya´da yemek düzenlendi.
Hep çifte standarlı oldular
Hep çifte standarlı oldular
Antakya´da düzenlenen ´İki devlet, tek millet´ adlı konferansta konuşan Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Ganire Paşayeva, emperyalist güçlerin Türk ve islam devletlerine hiçbir zaman adaletli davranmadığını söyledi.
´Siz, gecekonducu, işgalci değilsiniz´
´Siz, gecekonducu, işgalci değilsiniz´
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Kıyı Kenar Çizgisi mağdurlarıyla eylül ayı meclis toplantısı öncesinde bir araya gelip, görüşlerini paylaştı.
Asi nehri önümüzdeki yıl temiz olacak
Asi nehri önümüzdeki yıl temiz olacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dünyanın 5., Avrupa´nın 2., Türkiye´nin ise ilk en büyük Membranlı tesisi olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi´nde incelemede bulundu.
Savaşta elin bahçesini kullanma adeti gelişti
Savaşta elin bahçesini kullanma adeti gelişti
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Ortadoğu´da ve Suriye´deki savaşın ülkeye ve insanlara verdiği zararları ifade etti.
Belediyeye ´hibe sağlık aracı´
Belediyeye ´hibe sağlık aracı´
Kırıkhan Belediyesi´ne Japonya´dan gezici sağlık aracı hibe edildi. Hibe araç, Kırıkhan Belediyesine dün teslim edildi.
Hekim adayları önlük giydi
Hekim adayları önlük giydi
Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesinde bu yıl eğitim almaya başlayan 1. sınıf öğrencileri törenle önlük giydi.
Karasayar´dan mahalle ziyareti
Karasayar´dan mahalle ziyareti
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun ve Arsuz´un kırsal kesimdeki mahallerini ziyaret edip, yurttaşlarla sohbet etti ve sorunlarını dinledi. Okulları da ziyaret eden milletvekili Karasayar, eğitim yılını kutladı ve ihtiyaçlarının olup olmadığını sordu.
HBB Meclisi, 60 maddeyi görüştü
HBB Meclisi, 60 maddeyi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı toplantısını tamamladı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında toplanan HBB Meclisi, 5´i ek olmak üzere 60 maddeyi görüşülerek karara bağladı.
Konferans öncesi türbe ziyareti
Konferans öncesi türbe ziyareti
Antakya´da düzenlenen ´İki devlet, tek millet´ adlı konferansa katılmak üzere Hatay´a gelen Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Ganire Paşayeva, Kırıkhan´da Bayezid-i Bistami Hz.Türbesini ziyaret ederek dualar etti.
Kaymakamdan valiye ziyaret
Kaymakamdan valiye ziyaret
Hatay Valisi Erdal Ata, 20 Ağustos 2017 Tarih ve 30160 Sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan İçişleri Bakanlığının atama kararları ile Kumluca Kaymakamlığından Payas Kaymakamlığına atanan Polat Kara´yı İskenderun Çalışma Ofisinde kabul etti.
´Birin Aşı´ Hindistan´da gösterilecek
´Birin Aşı´ Hindistan´da gösterilecek
Hatay´ın yöresel yemekleri arasında bulunan ve daha çok dinsel törenler ile özel günlerde pişirilen Hirise (aşura, dövme) yemeğinin yapılışı ve hikâyesini konu eden ´Birin Aşı´ adlı belgesel film Ocak 2018´de Hindistan´ın Rajastan eyaletinde düzenlenen Uluslararası Film Festivalinde gösterilecek. Belgesel, bu yıl MKÜ İletişim Fakültesi Dakanı Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilmişti.
Valilik, sınırda ekimi sınırladı
Valilik, sınırda ekimi sınırladı
Hatay Valiliği, Suriye sınırında bulunan ve 1. ve 2. askeri yasak bölge içerisinde yer alan tarım arazilerine ekimi kısıtladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi