´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Tarih: 20.12.2017 10:01:22

 

Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans salonundaki çalıştaya Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, TTB Merkezi Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Dülgeroğlu, Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Banu Cangöz, AİHM Yargıçlar Birliği Başkanı Rıza Mahmut Türmen, Prof. Dr. Korkut Boratav, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özuğurlu´nun da katıldığını belirten sendikanın Hatay Şbe Başkanı Hüseyin Güler, çalıştayın sonuç bildirisinin de yayınlandığını ifade etti.

Buna göre, sonuç bildirisinde şunlara yer verildi: "Emeklilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için; şu kararlar alınmıştır. Türkiye´de emekliler, ülke koşullarında insanca yaşayacakları bir gelire sahip olmaları içinöncelikle, emekli aylıkları ülke koşullarına uyumlu hale getirilmelidir. Bunun için sahte değil, gerçek bir “intibak yasası” derhal çıkarılmalıdır. Anayasanın 2. maddesi ile hüküm altına alınmış olan sosyal devlet ilkesi hayata geçirilmeli, emeklilerin, sağlıklı bireyler olarak, yaşlanmaları için, kendilerine, nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti devletçe sunulmalıdır. Emeklilere yılda iki ikramiye, kış aylarında yakacak yardımı verilmelidir. Çalışanların aldıkları tüm yan ve ek ödemeler, SGK primine (emekli keseneğine) dahil edilmeli ve emekli olan çalışanların gelir kaybına uğramaları engellenmelidir. Ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmemesi, emeklilerin yurttaş olarak kabul edilmemesidir. Dolayısıyla büyümeden emeklilere pay verilsin. Emeklilerin, kendilerini ifade edecekleri, bilgi birikim ve deneyimlerini aktaracakları düzenlemeler hayata geçirilmeli, sosyal etkinliklere katılımları sağlanmalıdır. Yaşlı ve kimsesiz insanların evlerinde bakımlarını yapmak üzere, yerel yönetimlerce tedbir alınmalı ve gerekli teşkilat kurulmalıdır. Memur emeklilerinin maaş artışlarını kamu çalışanları sendikalarıyla yapılan toplu sözleşmeye, SSK ve BAĞKUR emeklilerininkini ise altışar aylık TÜFE artış oranına bağlayan, ve Emeklilerin maaşlarının erimesine yol açan, maaş artış yöntemi değiştirilmeli, emekli sendikaları ile toplu sözleşme yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Dünyanın çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerinde olduğu gibi, emeklilerin sendikal örgütlenmesinin önündeki engeller derhal ortadan kaldırılmalı ve emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Emeklilerin çocukları ve torunları için kaygılanmalarına yol açan, taşeron çalışma, işsizlik, güvencesizlik, ortadan kaldırılmalı, ayrımsız herkese kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak bir iş ve gelire sahip olması sağlanmalıdır. Gerilim ve çatışma politikalarından uzak durulmalı, herkesin, kendini güvende hissettiği, düşüncesini özgürce ifade ettiği, barışın hakim olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçtiği bir ülke de yaşaması için tedbirler alınmalıdır."
Kaynak:

DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi