´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Tarih: 20.12.2017 10:01:22

 

Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans salonundaki çalıştaya Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, TTB Merkezi Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Dülgeroğlu, Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Banu Cangöz, AİHM Yargıçlar Birliği Başkanı Rıza Mahmut Türmen, Prof. Dr. Korkut Boratav, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özuğurlu´nun da katıldığını belirten sendikanın Hatay Şbe Başkanı Hüseyin Güler, çalıştayın sonuç bildirisinin de yayınlandığını ifade etti.

Buna göre, sonuç bildirisinde şunlara yer verildi: "Emeklilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için; şu kararlar alınmıştır. Türkiye´de emekliler, ülke koşullarında insanca yaşayacakları bir gelire sahip olmaları içinöncelikle, emekli aylıkları ülke koşullarına uyumlu hale getirilmelidir. Bunun için sahte değil, gerçek bir “intibak yasası” derhal çıkarılmalıdır. Anayasanın 2. maddesi ile hüküm altına alınmış olan sosyal devlet ilkesi hayata geçirilmeli, emeklilerin, sağlıklı bireyler olarak, yaşlanmaları için, kendilerine, nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti devletçe sunulmalıdır. Emeklilere yılda iki ikramiye, kış aylarında yakacak yardımı verilmelidir. Çalışanların aldıkları tüm yan ve ek ödemeler, SGK primine (emekli keseneğine) dahil edilmeli ve emekli olan çalışanların gelir kaybına uğramaları engellenmelidir. Ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmemesi, emeklilerin yurttaş olarak kabul edilmemesidir. Dolayısıyla büyümeden emeklilere pay verilsin. Emeklilerin, kendilerini ifade edecekleri, bilgi birikim ve deneyimlerini aktaracakları düzenlemeler hayata geçirilmeli, sosyal etkinliklere katılımları sağlanmalıdır. Yaşlı ve kimsesiz insanların evlerinde bakımlarını yapmak üzere, yerel yönetimlerce tedbir alınmalı ve gerekli teşkilat kurulmalıdır. Memur emeklilerinin maaş artışlarını kamu çalışanları sendikalarıyla yapılan toplu sözleşmeye, SSK ve BAĞKUR emeklilerininkini ise altışar aylık TÜFE artış oranına bağlayan, ve Emeklilerin maaşlarının erimesine yol açan, maaş artış yöntemi değiştirilmeli, emekli sendikaları ile toplu sözleşme yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Dünyanın çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerinde olduğu gibi, emeklilerin sendikal örgütlenmesinin önündeki engeller derhal ortadan kaldırılmalı ve emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Emeklilerin çocukları ve torunları için kaygılanmalarına yol açan, taşeron çalışma, işsizlik, güvencesizlik, ortadan kaldırılmalı, ayrımsız herkese kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak bir iş ve gelire sahip olması sağlanmalıdır. Gerilim ve çatışma politikalarından uzak durulmalı, herkesin, kendini güvende hissettiği, düşüncesini özgürce ifade ettiği, barışın hakim olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçtiği bir ülke de yaşaması için tedbirler alınmalıdır."
Kaynak:

KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
İşçiye TİS bilgilendirmesi
İşçiye TİS bilgilendirmesi
Samandağ Belediyesinde çalışan işçiler, imzalanan toplu sözleşmeyle ilgili bilgilendirildi.
Fırat: Seçimler birlik içerisinde tamamlandı
Fırat: Seçimler birlik içerisinde tamamlandı
Seçim sürecini geride bırakan esnaf odaları geleneksel ilk değerlendirme buluşmasını basınla gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi