´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Tarih: 20.12.2017 10:01:22

 

Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans salonundaki çalıştaya Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, TTB Merkezi Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Dülgeroğlu, Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Banu Cangöz, AİHM Yargıçlar Birliği Başkanı Rıza Mahmut Türmen, Prof. Dr. Korkut Boratav, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özuğurlu´nun da katıldığını belirten sendikanın Hatay Şbe Başkanı Hüseyin Güler, çalıştayın sonuç bildirisinin de yayınlandığını ifade etti.

Buna göre, sonuç bildirisinde şunlara yer verildi: "Emeklilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için; şu kararlar alınmıştır. Türkiye´de emekliler, ülke koşullarında insanca yaşayacakları bir gelire sahip olmaları içinöncelikle, emekli aylıkları ülke koşullarına uyumlu hale getirilmelidir. Bunun için sahte değil, gerçek bir “intibak yasası” derhal çıkarılmalıdır. Anayasanın 2. maddesi ile hüküm altına alınmış olan sosyal devlet ilkesi hayata geçirilmeli, emeklilerin, sağlıklı bireyler olarak, yaşlanmaları için, kendilerine, nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti devletçe sunulmalıdır. Emeklilere yılda iki ikramiye, kış aylarında yakacak yardımı verilmelidir. Çalışanların aldıkları tüm yan ve ek ödemeler, SGK primine (emekli keseneğine) dahil edilmeli ve emekli olan çalışanların gelir kaybına uğramaları engellenmelidir. Ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmemesi, emeklilerin yurttaş olarak kabul edilmemesidir. Dolayısıyla büyümeden emeklilere pay verilsin. Emeklilerin, kendilerini ifade edecekleri, bilgi birikim ve deneyimlerini aktaracakları düzenlemeler hayata geçirilmeli, sosyal etkinliklere katılımları sağlanmalıdır. Yaşlı ve kimsesiz insanların evlerinde bakımlarını yapmak üzere, yerel yönetimlerce tedbir alınmalı ve gerekli teşkilat kurulmalıdır. Memur emeklilerinin maaş artışlarını kamu çalışanları sendikalarıyla yapılan toplu sözleşmeye, SSK ve BAĞKUR emeklilerininkini ise altışar aylık TÜFE artış oranına bağlayan, ve Emeklilerin maaşlarının erimesine yol açan, maaş artış yöntemi değiştirilmeli, emekli sendikaları ile toplu sözleşme yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Dünyanın çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerinde olduğu gibi, emeklilerin sendikal örgütlenmesinin önündeki engeller derhal ortadan kaldırılmalı ve emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Emeklilerin çocukları ve torunları için kaygılanmalarına yol açan, taşeron çalışma, işsizlik, güvencesizlik, ortadan kaldırılmalı, ayrımsız herkese kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak bir iş ve gelire sahip olması sağlanmalıdır. Gerilim ve çatışma politikalarından uzak durulmalı, herkesin, kendini güvende hissettiği, düşüncesini özgürce ifade ettiği, barışın hakim olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçtiği bir ülke de yaşaması için tedbirler alınmalıdır."
Kaynak:

Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
“Uyumla hizmet ürettik”
“Uyumla hizmet ürettik”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana İskenderun´a ve Odaya yakışır hizmet vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Mevzuat çerçevesinde tüm yönetim ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte uyum içerisinde çalışmanın ve yaşadığımız şehre hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk” dedi.
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz´a bağlı Harlısu Mahallesi´nde, çiftçilere ve ülke ekonomisine gelir getirme amacı ile orman vasfını yitirmiş boş arazilere 8 bin adet zeytin fidanı dikildi.
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu´nda 27 yıldır başkanlık görevini sürdüren Ahmet Sever, yeniden seçilerek güven tazeledi.
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, özellikle Çinli çelik üreticilerinin kendi iç piyasasındaki talep nedeniyle ihracata sunacağı ürünlerin azalmasının, Türk çelik sektörünün ihracatını olumlu yönde etkilemeyi sürdürmesinin beklendiğini belirtti.
İSDEMİR´de uzlaşma
İSDEMİR´de uzlaşma
İskenderun Demir Çelik A.Ş. ile Hak-İş Konfederasyonu arasında, Ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşçi sendikası ve işveren arasında 3 bin 107 işçiyi kapsayan 26´ncı dönem toplu iş sözleşmesi Ankara´da imzalandı.
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliği ile yapılan araştırmaya göre "Türkiye´nin Yükselen Liderleri" olarak adlandırılan en dinamik 100 şirket arasında Hatay´dan HATBORU da yer aldı.
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun´un sanayi ve liman şehri kimliğine dikkat çekerek, kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Odadan şirketlere ziyaret
Odadan şirketlere ziyaret
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Atakaş Şirketler Gurubu yönetim kurulu üyesi Mustafa Atakaş ve Bozatlı Metalat Şirketler Grubuna nezaket ziyaretinde bulundu.
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret etti.
´Lojistik köy´ ziyareti
´Lojistik köy´ ziyareti
Limakport İskenderun Müdürü Gündüz Arısoy, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi