´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Tarih: 20.12.2017 10:01:22

 

Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans salonundaki çalıştaya Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, TTB Merkezi Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Dülgeroğlu, Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Banu Cangöz, AİHM Yargıçlar Birliği Başkanı Rıza Mahmut Türmen, Prof. Dr. Korkut Boratav, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özuğurlu´nun da katıldığını belirten sendikanın Hatay Şbe Başkanı Hüseyin Güler, çalıştayın sonuç bildirisinin de yayınlandığını ifade etti.

Buna göre, sonuç bildirisinde şunlara yer verildi: "Emeklilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için; şu kararlar alınmıştır. Türkiye´de emekliler, ülke koşullarında insanca yaşayacakları bir gelire sahip olmaları içinöncelikle, emekli aylıkları ülke koşullarına uyumlu hale getirilmelidir. Bunun için sahte değil, gerçek bir “intibak yasası” derhal çıkarılmalıdır. Anayasanın 2. maddesi ile hüküm altına alınmış olan sosyal devlet ilkesi hayata geçirilmeli, emeklilerin, sağlıklı bireyler olarak, yaşlanmaları için, kendilerine, nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti devletçe sunulmalıdır. Emeklilere yılda iki ikramiye, kış aylarında yakacak yardımı verilmelidir. Çalışanların aldıkları tüm yan ve ek ödemeler, SGK primine (emekli keseneğine) dahil edilmeli ve emekli olan çalışanların gelir kaybına uğramaları engellenmelidir. Ülkenin büyümesinden emeklilere pay verilmemesi, emeklilerin yurttaş olarak kabul edilmemesidir. Dolayısıyla büyümeden emeklilere pay verilsin. Emeklilerin, kendilerini ifade edecekleri, bilgi birikim ve deneyimlerini aktaracakları düzenlemeler hayata geçirilmeli, sosyal etkinliklere katılımları sağlanmalıdır. Yaşlı ve kimsesiz insanların evlerinde bakımlarını yapmak üzere, yerel yönetimlerce tedbir alınmalı ve gerekli teşkilat kurulmalıdır. Memur emeklilerinin maaş artışlarını kamu çalışanları sendikalarıyla yapılan toplu sözleşmeye, SSK ve BAĞKUR emeklilerininkini ise altışar aylık TÜFE artış oranına bağlayan, ve Emeklilerin maaşlarının erimesine yol açan, maaş artış yöntemi değiştirilmeli, emekli sendikaları ile toplu sözleşme yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Dünyanın çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkelerinde olduğu gibi, emeklilerin sendikal örgütlenmesinin önündeki engeller derhal ortadan kaldırılmalı ve emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen yasal düzenleme derhal yapılmalıdır. Emeklilerin çocukları ve torunları için kaygılanmalarına yol açan, taşeron çalışma, işsizlik, güvencesizlik, ortadan kaldırılmalı, ayrımsız herkese kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak bir iş ve gelire sahip olması sağlanmalıdır. Gerilim ve çatışma politikalarından uzak durulmalı, herkesin, kendini güvende hissettiği, düşüncesini özgürce ifade ettiği, barışın hakim olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçtiği bir ülke de yaşaması için tedbirler alınmalıdır."
Kaynak:

KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi