´Maaş artışı zamlarla şimdiden eridi´
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler, emekliler ile dul yetimlerin bu yılın ilk altı ay içinde verileceği maaş artışını eleştirdi.
Tarih: 5.1.2018 10:16:12

TÜİK´in açıklamasına göre, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksinin yüzde 0.69 olduğunu, 01 Temmuz-31 Aralık 2017 tarihleri arasını kapsayan altı aylık dönem içinde de yüzde 5.69 arttığını ifade eden Güler, "Milyonlarca emeklinin maaşı yüzde 5.69 artacak. Yani 1000 TL. maaş alan bir emekli, yeni yılla birlikte, iğneden ipliğe her şeye yağmur gibi yağan piyasa zamlarına karşı, neredeyse 1 kilo et fiyatına denk gelen 56.9 TL. maaş artışıyla geçinmeye çalışacak. Ama aralık ayında temel tüketim ürünlerinin fiyatları artmaya devam etti. Alış veriş yapan ve piyasayı az çok takip eden her yurttaş gayet açık görmektedir. Emekli maaş artışlarının enflasyona endekslenmesi, büyümeden pay verilmemesi emekli maaşlarının erinmesine yol açmakta. Yeni yıla girerken, vergi oranlarının artırıldı ve her şeye zam geldi. Böylece emekli ile çalışana verilen maaş artışı ceplerine girmeden geri alındı. Türkiye´nin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdüğü, yıllık büyümenin ise yüzde 7,5 olabileceği açıklanırken, emekliye büyümeden pay verilmemesi, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir uygulamadır. Türkiye´yi yönetenler kişi başı yıllık milli geliri 11.000 dolar olarak açıklamakta. Buna göre her bir birey, aylık 916 dolar, 3.550 TL. gelire sahip olmalı. Ülkeyi yönetenlere soruyoruz: Her birey 3.550 TL. geliri olması gerekiyorsa, asgari iki birey olan emekli ailesinin aylık geliri 7.100 TL. olması gerekmez mi? Emekliler büyüyen Türkiye´nin yurttaşı değiller mi? 2018 yılı asgari ücretinin tespitinde de, deyim yerindeyse dağ fare doğurdu ve milyonlarca asgari ücretli bir kez daha sefalete mahkum edildi. AKP´de dahil, bu ülkede iktidarların yıllardır uyguladıkları, emek karşıtı ekonomik ve sosyal politikalar içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu tüm emekçileri sefalete sürüklemiş bulunuyor" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi