´Maaş artışı zamlarla şimdiden eridi´
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler, emekliler ile dul yetimlerin bu yılın ilk altı ay içinde verileceği maaş artışını eleştirdi.
Tarih: 5.1.2018 10:16:12

TÜİK´in açıklamasına göre, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksinin yüzde 0.69 olduğunu, 01 Temmuz-31 Aralık 2017 tarihleri arasını kapsayan altı aylık dönem içinde de yüzde 5.69 arttığını ifade eden Güler, "Milyonlarca emeklinin maaşı yüzde 5.69 artacak. Yani 1000 TL. maaş alan bir emekli, yeni yılla birlikte, iğneden ipliğe her şeye yağmur gibi yağan piyasa zamlarına karşı, neredeyse 1 kilo et fiyatına denk gelen 56.9 TL. maaş artışıyla geçinmeye çalışacak. Ama aralık ayında temel tüketim ürünlerinin fiyatları artmaya devam etti. Alış veriş yapan ve piyasayı az çok takip eden her yurttaş gayet açık görmektedir. Emekli maaş artışlarının enflasyona endekslenmesi, büyümeden pay verilmemesi emekli maaşlarının erinmesine yol açmakta. Yeni yıla girerken, vergi oranlarının artırıldı ve her şeye zam geldi. Böylece emekli ile çalışana verilen maaş artışı ceplerine girmeden geri alındı. Türkiye´nin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdüğü, yıllık büyümenin ise yüzde 7,5 olabileceği açıklanırken, emekliye büyümeden pay verilmemesi, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir uygulamadır. Türkiye´yi yönetenler kişi başı yıllık milli geliri 11.000 dolar olarak açıklamakta. Buna göre her bir birey, aylık 916 dolar, 3.550 TL. gelire sahip olmalı. Ülkeyi yönetenlere soruyoruz: Her birey 3.550 TL. geliri olması gerekiyorsa, asgari iki birey olan emekli ailesinin aylık geliri 7.100 TL. olması gerekmez mi? Emekliler büyüyen Türkiye´nin yurttaşı değiller mi? 2018 yılı asgari ücretinin tespitinde de, deyim yerindeyse dağ fare doğurdu ve milyonlarca asgari ücretli bir kez daha sefalete mahkum edildi. AKP´de dahil, bu ülkede iktidarların yıllardır uyguladıkları, emek karşıtı ekonomik ve sosyal politikalar içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu tüm emekçileri sefalete sürüklemiş bulunuyor" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
´Anneler yaşamın ışığı´
´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Kimlik izdihamı
Kimlik izdihamı
İskenderun´da yaşayan Suriye uyruklu göçmenler, dün sabah saatlerinden itibaren geçici kimlik koruma kartı almak için sıraya girdi.
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Naciye-Suna-Oktay Tekin İlkokulu´ndaki toplantıda böledeki okulların sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Meydan mahallesine taziye evi
Meydan mahallesine taziye evi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallesine taziye evinin yapılacağını söyledi.
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe Mahallesi´nde gelen talepler doğrultusunda projesi hazırlanan taziye evinin yer tespiti yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi