´Maaş artışı zamlarla şimdiden eridi´
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Güler, emekliler ile dul yetimlerin bu yılın ilk altı ay içinde verileceği maaş artışını eleştirdi.
Tarih: 5.1.2018 10:16:12

TÜİK´in açıklamasına göre, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksinin yüzde 0.69 olduğunu, 01 Temmuz-31 Aralık 2017 tarihleri arasını kapsayan altı aylık dönem içinde de yüzde 5.69 arttığını ifade eden Güler, "Milyonlarca emeklinin maaşı yüzde 5.69 artacak. Yani 1000 TL. maaş alan bir emekli, yeni yılla birlikte, iğneden ipliğe her şeye yağmur gibi yağan piyasa zamlarına karşı, neredeyse 1 kilo et fiyatına denk gelen 56.9 TL. maaş artışıyla geçinmeye çalışacak. Ama aralık ayında temel tüketim ürünlerinin fiyatları artmaya devam etti. Alış veriş yapan ve piyasayı az çok takip eden her yurttaş gayet açık görmektedir. Emekli maaş artışlarının enflasyona endekslenmesi, büyümeden pay verilmemesi emekli maaşlarının erinmesine yol açmakta. Yeni yıla girerken, vergi oranlarının artırıldı ve her şeye zam geldi. Böylece emekli ile çalışana verilen maaş artışı ceplerine girmeden geri alındı. Türkiye´nin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdüğü, yıllık büyümenin ise yüzde 7,5 olabileceği açıklanırken, emekliye büyümeden pay verilmemesi, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir uygulamadır. Türkiye´yi yönetenler kişi başı yıllık milli geliri 11.000 dolar olarak açıklamakta. Buna göre her bir birey, aylık 916 dolar, 3.550 TL. gelire sahip olmalı. Ülkeyi yönetenlere soruyoruz: Her birey 3.550 TL. geliri olması gerekiyorsa, asgari iki birey olan emekli ailesinin aylık geliri 7.100 TL. olması gerekmez mi? Emekliler büyüyen Türkiye´nin yurttaşı değiller mi? 2018 yılı asgari ücretinin tespitinde de, deyim yerindeyse dağ fare doğurdu ve milyonlarca asgari ücretli bir kez daha sefalete mahkum edildi. AKP´de dahil, bu ülkede iktidarların yıllardır uyguladıkları, emek karşıtı ekonomik ve sosyal politikalar içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu tüm emekçileri sefalete sürüklemiş bulunuyor" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Her hafta bir sanatçı
Her hafta bir sanatçı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, pazartesi günleri de müzik dinletisi yapacak.
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Bahettin Abdulcabbar Gözübenli ve akademisyenler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Parlamentonun tatile girmesi üzerin İskenderun´da bazı açılışlara katılıp, ziyaretlerde bulunan Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Karaağaç Resim, Ahşap Süsleme ve Boyama Sanat Merkezini ziyaret etti.
TOKİ konutları satışa sunuldu
TOKİ konutları satışa sunuldu
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte yapımı devam eden TOKİ konutlarının açık satış yöntemi ile satışa sunulduğunu belirtti.
Mimarlardan belediyeye ziyaret
Mimarlardan belediyeye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, sivil toplum kuruluşları ile her zaman diyalog halinde olduklarını belirtti.
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ülkemizin bilim üssü kurmayı hedeflediği buzlarla kaplı Antarktika´da çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk´ü konuk etti. İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda konferans veren Prof. Dr. Öztürk, Antarktika izlenimlerini anlattı.
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İnsan hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, OHAL´in kaldırılmasını ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptal edilmesini istedi.
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahalle ayrımı yapmadan kentin her köşesine eşit şekilde hizmet götürdüklerini belirtti.
İskenderun´da çello resitali
İskenderun´da çello resitali
Belçikalı çello sanatçısı Nicolas Deletaille, İskenderun´da çello resitali verdi.
Sınıra sevk sürüyor
Sınıra sevk sürüyor
Türkiye´nin çeşitli birliklerinden Suriye sınırına takviye amacıyla gödenilen askeri araçların gelişi sürüyor.
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Kocatepe mahallesine çok amaçlı kapalı semt pazarının yapıldığını belirtti.
Nardüzü´ne meydan planı
Nardüzü´ne meydan planı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Mahallesine yapılacak olan Kent Meydanı´nın temelini törenle attı.
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Danıştay´ın iptal kararına rağmen, Bakanlar Kurulu kararıyla, İskenderun´un 6 mahallesinde 78,6 hektar büyüklüğündeki alanın ´riskli alan´ ilan edilmesine yeniden dava açıldı.
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun Kaymakamlığından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce; Halkımızın güven, huzur ve sükûnu başta olmak üzere, gençlerimizin ve çocuklarımızın, kötü ve zararlı alışkanlıklardan (alkol düşkünlüğü, uyuşturucu madde bağımlılığı, suç işleme, kumar ve benzeri kötü ve zararlı alışkanlıklar) korunması amacıyla yürütülen çalışmalar titizlikle ve hassasiyetle sürdürülmektedir.
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, güvenlik güçlerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi