Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
Tarih: 10.1.2018 10:29:53

Akın Bodur/İskenderun

Kararın hukuku aykırı olduğu iddisaylı açılan dava, Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu, Hatay Barosu, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, Erzin Ziraat Odası, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi ve Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği tarafından açılmıştı. Ankara Bölge İdare Mehkemesi, 7. İdare Dava Dairesi Başkanı Nazmiye Kılıç Özdemir ve üyeler Erkan Demirtaş ile Pınar Kara, kararında şu ifadelere yer verildi: "... Akkuşyu Nükleer A.Ş.´nin üretim lisansı başvurusunun, kanunun geçici maddesi uyarınca önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesinin akabinde, Enerji Piyasaları düzenleme Kurulu´nun toplanarak, anılan şirkete önlisan verilmesine dair karar aldığı, mevzuat hükümlerinden de anlaşıldığı üzere, şirkete önlisans verilmesinin veya verilmemesinin hukuki sonuçlarının bulunması sebebiyle, tek başına sonuç doğuran kesin ve yürütülmesi zorunlu işlem niteliğinde olduğu, başka bir deyişle, önlisans verilmesine ilişkin dava konusu işlemin hazırlık aşamasında etkisiz işlem niteliğinde olduğunun kabul edilemeyeceği, önlisans süresi içerisinde yükümlülükleri yerine getirmeyen tüzel kişiye lisans verilemeyeceğine dair kanun hükmü de dikkate alındığında, dava konusu işlemin hukuksal durumda bir değişiklik yarattığının da açık olduğu anlışılmış olup, İdare Mahkemesince dava konusu işlemin hazırlık işlemi olduğu gerekçesiyle 2577 sayılı yasanın 15/1-b maddesi uyarınca verilen, davanın incelenmeksizin reddine ilişkin kararda hukuki isabet görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, istinaf başvurusunun kubülü ile itiraza konu mahkeme kararının kaldırılmasına; dava dosyasının yeniden bir karar verilmek üzere mahkemesine gönderilmesine, istinaf nedeniyle doğan yargılama giderlerinin nihai hüküm verilirken mahkemesince gözetileceğinden bu konuda ayrıca karar verilmesine yer olmadıına, 2577 sayılı yasanın 45. maddesi uyarınca kesin olarak oybirliğiyle karar verildi."

Atal: Ternik santrallere de uygulanabilir
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri avukatı İsmail Hakkı Atal, "Bu karar, istinaf talebimiz üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesitarafından itirazımızı haklı bulunarak kabul edildi ve yerel mahkeme olan Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararını ´kesin´ olarak kaldırdı. Böylece Ankara 7. İdare Mahkemesi davanın esasına girerek dava dilekçesinde ortaya koyduğumuz hukuki gerekçeleri ve nükleer santralin halkın geleceği için yaratacağı tehlikeleri değerlendirerek yeniden bir karar verecek. Bu kararla mevzuatımıza yeni giren bir idari işlem olan önlisans işlemine karşı sadece nükleer santraller aleyhinde değil, termik santraller, HES vs tüm kirletici-ekosistemi bozan tesislere karşı önlisans iptal davasının önü açılmıştır" değerlendirmesini yaptı.
Ülkede nükleer santralin kurulmaması ve dünyadaki tüm nükleer santrallerin kapatılması gerektiğini ifade eden Atal, "Bölgede her an olabilecek 7 şiddetinden büyük yıkıcı bir deprem, Fukuşima Nükleer Santrali felaketinin sonuçlarını akla getirmektedir. 2011 yılındaki deprem sonrasında Fukuşima Nükleer felaketiyle Pasifik Okyanusuna her gün 300 ton radyoaktif su karışmış, radyasyon nedeniyle okyanusun karşı kıyısındaki Kanada kıyılarında balıkların solungaçlarından (gözlerinden) kan gelmeye, deniz yıldızları radyasyon nedeniyle parçalanmaya başlamıştır. tek bir santral nedeniyle dünyanın en büyük okyanusu olan Pasifik Okyanusunun tamamı radyoaktif açıdan zehirlenmiiştir. Fukuşima Nükleer Santrali sırasında, santralden 160 kilometre uzakta olan Amerikan Ronald Reagan savaş gemisinin 5 bin kişilik mürettebatı içinden 2 bin askerde, bir yıl içerisinde körlük, tiroit kanseri, testis kanseri, lösemi, beyin timörü gibi hastalıklar görülmeye başlanmış, Fukuşima´da denizden alınan balık numunelerinde sağlığa zararlı sınırdan 258 kat fazla radyasyon çıkmıştır. Fukuşima ve Çernobil nükleer felaketlerinden sonra, nükleer endüstride dükleer kaza riskini inkar edememektedir" açıklamasını yaptı.
Atal, kararın termik santraller için de bir emsal olup, uygulanabileceğini belirtti.
Kaynak:

Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi