Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
Tarih: 10.1.2018 10:29:53

Akın Bodur/İskenderun

Kararın hukuku aykırı olduğu iddisaylı açılan dava, Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu, Hatay Barosu, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, Erzin Ziraat Odası, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi ve Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği tarafından açılmıştı. Ankara Bölge İdare Mehkemesi, 7. İdare Dava Dairesi Başkanı Nazmiye Kılıç Özdemir ve üyeler Erkan Demirtaş ile Pınar Kara, kararında şu ifadelere yer verildi: "... Akkuşyu Nükleer A.Ş.´nin üretim lisansı başvurusunun, kanunun geçici maddesi uyarınca önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesinin akabinde, Enerji Piyasaları düzenleme Kurulu´nun toplanarak, anılan şirkete önlisan verilmesine dair karar aldığı, mevzuat hükümlerinden de anlaşıldığı üzere, şirkete önlisans verilmesinin veya verilmemesinin hukuki sonuçlarının bulunması sebebiyle, tek başına sonuç doğuran kesin ve yürütülmesi zorunlu işlem niteliğinde olduğu, başka bir deyişle, önlisans verilmesine ilişkin dava konusu işlemin hazırlık aşamasında etkisiz işlem niteliğinde olduğunun kabul edilemeyeceği, önlisans süresi içerisinde yükümlülükleri yerine getirmeyen tüzel kişiye lisans verilemeyeceğine dair kanun hükmü de dikkate alındığında, dava konusu işlemin hukuksal durumda bir değişiklik yarattığının da açık olduğu anlışılmış olup, İdare Mahkemesince dava konusu işlemin hazırlık işlemi olduğu gerekçesiyle 2577 sayılı yasanın 15/1-b maddesi uyarınca verilen, davanın incelenmeksizin reddine ilişkin kararda hukuki isabet görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, istinaf başvurusunun kubülü ile itiraza konu mahkeme kararının kaldırılmasına; dava dosyasının yeniden bir karar verilmek üzere mahkemesine gönderilmesine, istinaf nedeniyle doğan yargılama giderlerinin nihai hüküm verilirken mahkemesince gözetileceğinden bu konuda ayrıca karar verilmesine yer olmadıına, 2577 sayılı yasanın 45. maddesi uyarınca kesin olarak oybirliğiyle karar verildi."

Atal: Ternik santrallere de uygulanabilir
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri avukatı İsmail Hakkı Atal, "Bu karar, istinaf talebimiz üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesitarafından itirazımızı haklı bulunarak kabul edildi ve yerel mahkeme olan Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararını ´kesin´ olarak kaldırdı. Böylece Ankara 7. İdare Mahkemesi davanın esasına girerek dava dilekçesinde ortaya koyduğumuz hukuki gerekçeleri ve nükleer santralin halkın geleceği için yaratacağı tehlikeleri değerlendirerek yeniden bir karar verecek. Bu kararla mevzuatımıza yeni giren bir idari işlem olan önlisans işlemine karşı sadece nükleer santraller aleyhinde değil, termik santraller, HES vs tüm kirletici-ekosistemi bozan tesislere karşı önlisans iptal davasının önü açılmıştır" değerlendirmesini yaptı.
Ülkede nükleer santralin kurulmaması ve dünyadaki tüm nükleer santrallerin kapatılması gerektiğini ifade eden Atal, "Bölgede her an olabilecek 7 şiddetinden büyük yıkıcı bir deprem, Fukuşima Nükleer Santrali felaketinin sonuçlarını akla getirmektedir. 2011 yılındaki deprem sonrasında Fukuşima Nükleer felaketiyle Pasifik Okyanusuna her gün 300 ton radyoaktif su karışmış, radyasyon nedeniyle okyanusun karşı kıyısındaki Kanada kıyılarında balıkların solungaçlarından (gözlerinden) kan gelmeye, deniz yıldızları radyasyon nedeniyle parçalanmaya başlamıştır. tek bir santral nedeniyle dünyanın en büyük okyanusu olan Pasifik Okyanusunun tamamı radyoaktif açıdan zehirlenmiiştir. Fukuşima Nükleer Santrali sırasında, santralden 160 kilometre uzakta olan Amerikan Ronald Reagan savaş gemisinin 5 bin kişilik mürettebatı içinden 2 bin askerde, bir yıl içerisinde körlük, tiroit kanseri, testis kanseri, lösemi, beyin timörü gibi hastalıklar görülmeye başlanmış, Fukuşima´da denizden alınan balık numunelerinde sağlığa zararlı sınırdan 258 kat fazla radyasyon çıkmıştır. Fukuşima ve Çernobil nükleer felaketlerinden sonra, nükleer endüstride dükleer kaza riskini inkar edememektedir" açıklamasını yaptı.
Atal, kararın termik santraller için de bir emsal olup, uygulanabileceğini belirtti.
Kaynak:

31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
Vatan Partisi Hatay il Sekreteri Sadık Karakaş, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron sistemine yönelik düzenlemesinde TBMM´nin devredışı bırakıldığını ve çalışma süresinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Karakaş, Kararname ile getirilen kadro hakkı, önemli hak kayıplarına da yol açtığını savundu.
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçildiğini belirterek, “Yaşadığımız zaman evresi itibariyle ne yazık ki artık Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçiyoruz” dedi.
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK), Resmi Gazete´de yayımlandı. 695 sayılı KHK´ye göre Hatay´dan da 23 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, Maraş katliamının üzerinden 39 yıl geçmesine karşın arşiv ile dosyasının açılmamasına dikkat çekerek, “Maraş katliamının arşiv ile dosyasının bir türlü açılmamasını, acı gerçeklerden kaçılmasını ve adeta üzerinin ısrarla örtülmeye çalışılmasını manidar, çirkin ve tehlikeli görmekteyiz” dedi.
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi