Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
Tarih: 10.1.2018 10:29:53

Akın Bodur/İskenderun

Kararın hukuku aykırı olduğu iddisaylı açılan dava, Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu, Hatay Barosu, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, Erzin Ziraat Odası, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi ve Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği tarafından açılmıştı. Ankara Bölge İdare Mehkemesi, 7. İdare Dava Dairesi Başkanı Nazmiye Kılıç Özdemir ve üyeler Erkan Demirtaş ile Pınar Kara, kararında şu ifadelere yer verildi: "... Akkuşyu Nükleer A.Ş.´nin üretim lisansı başvurusunun, kanunun geçici maddesi uyarınca önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesinin akabinde, Enerji Piyasaları düzenleme Kurulu´nun toplanarak, anılan şirkete önlisan verilmesine dair karar aldığı, mevzuat hükümlerinden de anlaşıldığı üzere, şirkete önlisans verilmesinin veya verilmemesinin hukuki sonuçlarının bulunması sebebiyle, tek başına sonuç doğuran kesin ve yürütülmesi zorunlu işlem niteliğinde olduğu, başka bir deyişle, önlisans verilmesine ilişkin dava konusu işlemin hazırlık aşamasında etkisiz işlem niteliğinde olduğunun kabul edilemeyeceği, önlisans süresi içerisinde yükümlülükleri yerine getirmeyen tüzel kişiye lisans verilemeyeceğine dair kanun hükmü de dikkate alındığında, dava konusu işlemin hukuksal durumda bir değişiklik yarattığının da açık olduğu anlışılmış olup, İdare Mahkemesince dava konusu işlemin hazırlık işlemi olduğu gerekçesiyle 2577 sayılı yasanın 15/1-b maddesi uyarınca verilen, davanın incelenmeksizin reddine ilişkin kararda hukuki isabet görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, istinaf başvurusunun kubülü ile itiraza konu mahkeme kararının kaldırılmasına; dava dosyasının yeniden bir karar verilmek üzere mahkemesine gönderilmesine, istinaf nedeniyle doğan yargılama giderlerinin nihai hüküm verilirken mahkemesince gözetileceğinden bu konuda ayrıca karar verilmesine yer olmadıına, 2577 sayılı yasanın 45. maddesi uyarınca kesin olarak oybirliğiyle karar verildi."

Atal: Ternik santrallere de uygulanabilir
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri avukatı İsmail Hakkı Atal, "Bu karar, istinaf talebimiz üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesitarafından itirazımızı haklı bulunarak kabul edildi ve yerel mahkeme olan Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararını ´kesin´ olarak kaldırdı. Böylece Ankara 7. İdare Mahkemesi davanın esasına girerek dava dilekçesinde ortaya koyduğumuz hukuki gerekçeleri ve nükleer santralin halkın geleceği için yaratacağı tehlikeleri değerlendirerek yeniden bir karar verecek. Bu kararla mevzuatımıza yeni giren bir idari işlem olan önlisans işlemine karşı sadece nükleer santraller aleyhinde değil, termik santraller, HES vs tüm kirletici-ekosistemi bozan tesislere karşı önlisans iptal davasının önü açılmıştır" değerlendirmesini yaptı.
Ülkede nükleer santralin kurulmaması ve dünyadaki tüm nükleer santrallerin kapatılması gerektiğini ifade eden Atal, "Bölgede her an olabilecek 7 şiddetinden büyük yıkıcı bir deprem, Fukuşima Nükleer Santrali felaketinin sonuçlarını akla getirmektedir. 2011 yılındaki deprem sonrasında Fukuşima Nükleer felaketiyle Pasifik Okyanusuna her gün 300 ton radyoaktif su karışmış, radyasyon nedeniyle okyanusun karşı kıyısındaki Kanada kıyılarında balıkların solungaçlarından (gözlerinden) kan gelmeye, deniz yıldızları radyasyon nedeniyle parçalanmaya başlamıştır. tek bir santral nedeniyle dünyanın en büyük okyanusu olan Pasifik Okyanusunun tamamı radyoaktif açıdan zehirlenmiiştir. Fukuşima Nükleer Santrali sırasında, santralden 160 kilometre uzakta olan Amerikan Ronald Reagan savaş gemisinin 5 bin kişilik mürettebatı içinden 2 bin askerde, bir yıl içerisinde körlük, tiroit kanseri, testis kanseri, lösemi, beyin timörü gibi hastalıklar görülmeye başlanmış, Fukuşima´da denizden alınan balık numunelerinde sağlığa zararlı sınırdan 258 kat fazla radyasyon çıkmıştır. Fukuşima ve Çernobil nükleer felaketlerinden sonra, nükleer endüstride dükleer kaza riskini inkar edememektedir" açıklamasını yaptı.
Atal, kararın termik santraller için de bir emsal olup, uygulanabileceğini belirtti.
Kaynak:

Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi