Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
Tarih: 26.12.2017 10:36:23

 

İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Gökhan Yıldız, sanık ve mağdurların yakınları ve avukatları katıldı. Son savunmasını mahkemeye yazılı olarak veren ve önceki ifadelerini tekrarlayan sanık Yıldız, "Çok pişmanım. Vereceğiniz cezaya razıyım" dedi. mağdur avukatları ise, sanık Yıldız´ın ´şansa bırakmayacak şekilde canavarca hisle adam öldürme´ suçundan cezalandırılmasını istedi.
Mahkeme heyeti, sanık Yıldız´ı, eski eşi Esra Yalçın´ı öldürmekten müebbet, 5 yaşındaki kızı Beren Yalçın´ı da "canavarca hisle öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezası verdi ve bu cezalarda indirim yapmadı.
Öldürülen Esra Yalçın´ın annesi Ayla Yalçın, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, caydırıcı olması için bu tür olaylarda en ağır cezaların verilmesi gerektiğini söyledi.

´Karar emsal olsun´
İskenderun Kadın Platformu da, eski eşi tarafından katledilen Esra ve kızı Ceren´in cinayetine ilişkin duruşmasını takip etmeyi sürdürdü. Davada ´iki kez müebbet verildi´ni ifade eden platform, "Cinayetin işlendiği günden bu yana İskenderun Kadin Platformu olarak davanın tarafı olduk. Bu kararın diğer kadın cinayetleri için emsal karar olmasını temenni ediyoruz. Şiddetin, taciz ve tecavüzlerin olmadığı, cinayetlerin yaşanmadığı bir hayat örünceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Artık bir kadın daha eksilmeyecegiz" açıklamasını yaptı.
Kadın cinayetleri politik olarak niteleyen İskenderun kadın Platformu, "2017 yılında 247 kadın ve kız çocuğu erkekler tarafından katledildi. 77 kadın tecavüze uğradı. 207 kadın taciz edildi. 286 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldi. Bu sayılar sadece basına yansıyanlar. Hepimiz biliyoruz ki basına yansımayan milyonlarca şiddet vakası yaşanıyor. Ülke genelinde durum böyle iken, ne yazık ki yaşadığımız ilde ve ilçede de benzer şiddet olaylarıyla karşılaşıiyoruz. Erkek şiddeti onlarca kız kardeşimizi aramızdan aldi. Esra, Beren Nurcan, Özlem, İpek, Fatma, Berna ve adını sayamadığımız onlarca kız kardeşimizin çığlığı olup mücadelemizi yürütüyoruz. Yürütmeye de devam edecegiz. Biz İskenderun´da kadın mücadelesi yürüten İskenderun Kadın Platformu olarak, gücümüz yettigince kadına yönelik şiddette ve cinayetlerde olduğu gibi Esra ve Beren davasını da baştan sahiplendik ve erkek adaletin değil, gerçek adaletin sağlanması için eylemlerimizi sürdürdük. Son nefesimize kadar sokaklarda haykırmaya devam edeceğiz. Yaklasik bir yıldır takip ettiğimiz Esra ve Beren davasının bugünkü (dünkü) karar duruşmasında hazır bulunduk ve katil ağırlaştırılmış mubette çarptırıldı. Bu dava sonucunun diğer davalara emsal karar olmasını temenni ediyoz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvuruların başladığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi