Mahkemelere virüs ertelemesi
Hatay´da da birçok adliyedeki mahkeme, tutuklusu bulunmayan davaları ve keşif kararlarını ertelemeye başladı.
Tarih: 21.3.2020 14:36:30

Akın Bodur/İskenderun

Dünya Sağlık Örgütünün küresel bir salgın olarak ilan ettiği tedavisi halen bulunamayan koronavirüs hastalığının ülkemiz de yayılmasının önlenmesi amacıyla adliyelerde tutuklu mahkumların bulunduğu davaların dışındaki davalar erteleniyor. Hatay´da da birçok adliyedeki mahkeme, tutuklusu bulunmayan davaları ve keşif kararlarını ertelemeye başladı. Davalar, adli tatil sonrasına Eylül-Ekim aylarına erteleniyor. İskenderun Adliyesi de erteleme kararı alan adliyeler arasında bulunuyor.

Avukatlık törenleri de sade yapılıyor

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, avukatlık ruhtası alan ve mesleğine yeni başlayan hukukçuların törenlerinin de sade yapıldığını belirtti. Sosyal izalasyonun önemli olduğunu ifade eden Dönmez, bir törene ilişkin sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, "Sanıyorum ki baromuzda yaptığımız en sessiz cüppe giydirme, yemin töreniydi. Corona salgını sebebiyle, meslektaşlarımızdan en çok bir yakınlarını getirmelerini isteyerek gerçekleştirdik töreni. Bu durum hiçbirimizin hoşuna gitmese de, hepimiz işbirliği yapmak zorundayız. Akılla ve el birliği ile yeneriz." ifadesine yer verdi. Hatay Barosu Başkanı Dönmez, bir başka paylaşımında ise Hatay´da biri Corona´dan şüphelenilmesi halinde, Hatay´da bunu tespit edecek bir birimin olmadığını belirtti. Dönmez, "Adana veya Gaziantep´e gitmesi gerekiyor. Corona tespiti yapan birimlerde de sonuç almak için yurttaşlarımızın saatlerce sıra beklemesi gerekiyor. Hiç bir ekonomik paket insanın sağlığından daha önemli değil. Herkesin sağlığı konusunda bilgi edinmeye ve tedaviye erişim hakkı var. Sağlık Bakanlığının acilen tüm illere test kiti ve kısa sürede herkesin sağlığı konusunda bilgilenme hakkına erişimini sağlaması gerekiyor. Sadece yurt dışı bağlantılı, yüksek ateş ve öksürük belirtisi olanlara yapıldığı için şüpheli vaka sayımız az. Ne yazık ki şimdi sadece 25 merkezde yapılıyor. 80 milyonu aşan Türkiye´de 90 dakika süren bu testin uygulaması on bini bile bulmamış. Soruyorum: Hasta mıyız bunu bile öğrenemiyoruz. 25 merkez dışında kalan her yer Hatay ile aynı durumda. Bu hizmet şimdi hemen verilmeyecek ise ne zaman verilecek?" değerlendirmesini yaptı.

Mahkumlara virüs affı mı geliyor?

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleri ve AKP yöneticileriyle yaptığı toplantıda koronavirüs salgını nedeniyle hızla çerçevesi iyi belirlenmiş bir infaz sistemi değişikliğinin TBMM gündemine getirilmesini istedi. Gül, AKP grup yöneticileriyle bir araya gelerek değerlendirmede bulundu. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Erdoğan, toplantılarda terör, örgüt, uyuşturucu, cinsel istismar ve mükerrer işlenen suçlarda mevcut mevzuattaki dörtte üçlük infaz oranının indirilmesine karşı çıkmış, diğer suçlarda oranın üçte ikiden yarı yarıya düşürülebileceğini belirtmiş, teklifin bu yönde hazırlanmasına karar verilmişti. Ancak bu içerikteki infaz düzenlemesiyle tahliye olacak hükümlü sayısının azlığı nedeniyle teklif beklemeye alınmıştı. Habere göre, Erdoğan ile yapılan son toplantılarda infaz indiriminden yararlandırılacak suçlarla ilgili olarak kapsamın genişletilmesi yönünde eğilim ortaya çıktığı, istisna suçlarda bazıları hariç infaz oranlarında indirime gidilebileceği, dörtte üç yerine üçte iki oranında cezaların infazının sağlanabileceği kaydediliyor. Ancak kapsam genişletilirken hangi suçların istisna tutulacağı ile ilgili değerlendirmeler sürüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki doluluğu azaltmak için 100 bine yakın bir tahliyeyi getirecek infaz indirimi üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Getirilecek yasa önerisinde, tutuklu olarak yargılananların da serbest olarak yargılanmasına dönük düzenlemelerin de yer alacağı kaydediliyor. Haberde, parti kulislerinde, infaz düzenlemesinin böyle bir ortamda getirilmesi durumunda siyasi partilerin itiraz etmeyeceğini, kamuoyunda da daha önce beklenen tartışmaların yaşanmayacağına dikkat çekilirken, bu nedenle teklifin hızla gündeme getirilebileceğine de yer verildi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mahkemelere virüs ertelemesi
Hatay da araç ve yaya giriş çıkışına kapatılıyor
Hatay da araç ve yaya giriş çıkışına kapatılıyor
Hatay´da dahil büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar bugün saat 24.00´den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durduruluyor.
Hatay´daki vaka sayısı 22
Hatay´daki vaka sayısı 22
Toplam can kaybı 277´ye, vaka sayısı 15 bin 679´a yükseldi
11 başkandan ´yanlıştan dönün´ çağrısı
11 başkandan ´yanlıştan dönün´ çağrısı
Bağış hesapları bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bildiri yayımladı
Tarım ve gıda için “Covid-19 Danışma Kurulu” önerisi
Tarım ve gıda için “Covid-19 Danışma Kurulu” önerisi
Koronavirüsle mücadele sürecinde tarım sektörü ve üreticilerin zarar görmemesi, gıda tedarikinin aksamaması için önlemler alınması istendi.
Korona günlerine tarımsal destek
Korona günlerine tarımsal destek
Büyükşehirlerin gıda planlaması Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB´nin masasında
Okullara 30 Nisan´a kadar ara verildi
Okullara 30 Nisan´a kadar ara verildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısının ardından Koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri ve alınan ortak önlemleri değerlendirdi.
Eğitim Sen, çalışanlarını ücretli izne çıkardı
Eğitim Sen, çalışanlarını ücretli izne çıkardı
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal: Sendikanın tüm çalışanlarına 30 Mart 2020 tarihine kadar ücretli mazeret izni verildi
Avukatlardan ‘Erteleme şart!´ çağrısı
Avukatlardan ‘Erteleme şart!´ çağrısı
Hatay Barosu başkanı Av. Ekrem Dönmez, 80 Baro başkanıyla 9 maddelik talep listesini Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gönderdi.
DİSK´ten Çankaya´ya davet değerlendirmesi
DİSK´ten Çankaya´ya davet değerlendirmesi
DİSK´in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Müzakereden kaçmak kabul edilemez
Korona önlemleri genişletiliyor
Korona önlemleri genişletiliyor
İçişlei Bakanlığı´ndan Valiliklere gönderilen ek genelge ile bir çok merkezin faaliyetleri geçici olarak bugünden itibaren durduruluyor
Reyhanlı´da yeniden hareketlilik
Reyhanlı´da yeniden hareketlilik
MSB, bir askerin şehit olduğunu, 9 askerin yaralandığını bildirdi.
Türkiye oğullarına ağlıyor
Türkiye oğullarına ağlıyor
Suriye´nin İdlib kentinde hava saldırısı sonucu şehit olan askerler Hatay´dan memleketlerine gönderildi. Şehitler için Hatay ve diğer illerde acı ve gözyaşı vardı.
Ateş, gönüllere düştü
Ateş, gönüllere düştü
33 asker şehit oldu, yaralılar tedavide. Şehitler memleketlerine uğurlanıyor. Hataylı 3 şehit yarın toprağa verilecek
Asker aileleri için iletişim hattı
Asker aileleri için iletişim hattı
Sınırda yakınları olan aileler, 0326 214 02 63 nolu telefondan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kevser Sandıkçı´dan bilgi alabilecek.
Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla Hatay´da
Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla Hatay´da
Şehit asker sayısı 33´e ulaştı. Kuvvet komutanlarıyla gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyonu sınırdan sevk ve idare ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi