´Marş geleneği 1920´lerde ortaya çıktı´
İskenderun Teknik Ünivergsitesinde, “8 Mart Dünya Kadınlar Günüde; İstiklal ve istikbal şairi Mehmet Akif Ersoy´un gözünden Kara Fatma´dan Nene Hatun´a İstikbalimiz için cefa çeken kadınlarımız” konulu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.3.2018 09:58:21

Orhan Yıldız/İskenderun

 Barbaros Hayrettin Konferans Salonundaki söyleşi, İSTE Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Çalışır´ın moderatörlüğünde yapıldı ve konuşmacı olar Mehmet Akif Ersoy´un torunu Selma Ersoy Argon ve Sebilürreşad Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan katıldı.
Söyleşinin açılışında konuşan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, "Ne yazık ki hala ülkemizde kadınların kıymeti bilinmemekte ve hak ettikleri değer verilmemektedir. Umuyorum ki yakın gelecekte kadınların hak ettiği değer verilir” dedi.
Söyleşide konuşan Bayhan, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili son dönemde yaptığı çalışmalarda edindiği bilgileri paylaştı. İstiklal Marşına kadar yaşadığı süreçte Mehmet Akif´in yaşadığı çile ve zorlukları anlatan Bayhan, İstiklal marşı için üç kere yarışma düzenlendiğini ancak Mehmet Akif´in şiirinin yerini hiçbir şiirin alamadığını söyledi. Bayhan, “Ülkelerde marş geleneği 1920´lerde Fransa´da Fransız ihtilaliyle ortaya çıktı. Milliyetçilik akımının bir sonucu olarak yayılmaya başladı. Osmanlı Devletinde de çeşitli marşlar törenlerde kullanılmıştır. Ancak her seferinde farklı bir eserin marş olarak çalınması bir sorundu. Bu sorunu da çözmek adına 1921´de düzenlenen yarışma bir çözüm olarak yapıldı. Mehmet Akif yarışma fikrine vatan için yapılan bir çalışmanın para karşılığı yapılamayacağını düşündüğü için yarışmaya katılmadı. Ancak para unsurunun çıkarıldığı söylenince İstiklal Marşını iki gün içerisinde tamamlayıp ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın´ diyerek meclise sundu ve kabul edildi" dedi.
Selma Ersoy Argon da, söyleşde, dedesi Mehmet Akif´in vatan sevgisi, nasıl bir eş, baba ve dede olduğunu, milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı dönemlerine, Mısır´daki sürgün yıllarında yaşadığklarını çocuklarına gönderdiği mektuplarla anlatıp, dedesinin bilinmeyen yönlerini paylaştı. Argon, “Eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Mehmet Akif, bugün dahi eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Eserlerine bakıldığında onun bir tarihçi, sosyolog, fikir ve düşünce insanı olduğunu görürsünüz. Camiyi şiire sokan ender şairlerdendir” diye konuştu. Gençlere Safahat´ı okumayı öneren Argon, şunları söyledi: “Safahat geçmişten günümüze gelen adeta bir belgesel niteliği taşır. Dedemin doğduğu günlerden bugünlere kadar olan dönemi anlatan bir belgesel. Hiçbir zaman hayalle yazmamıştır. Çanakkale´de orda bulunmamasına rağmen orada olayı yaşamışçasına bir öngörüyle şiiri yazmıştır. Çanakkale´den Milli Mücadele dönemine kadar olan her şey buradadır. Bu sebeple bir belgeseldir. Mehmet Akif Ersoy bir şairdir ve yanlış olan neyse gördüğünü söylemek onun topluma karşı bir görevidir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Marş geleneği 1920 lerde ortaya çıktı
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni işyerleri ve meskenlerin altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Proje uygulaması SODES adına incelenerek denetlendi
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Reyhanlı´ya atılan roketlerin sonucunda hayatını kaybedip Şehit olan Fatma Avlar´ın büstü parka koyuldu
Filistin´e yardım kampanyası
Filistin´e yardım kampanyası
İsrail´in Filistin´e yönelik baskı ve şiddet uygulamasına yönelik tepki olarak yardım kampanyası da başlatıldı.
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
İskenderun ve yöresinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış, birçok ev ve işylerinin su altında kalmasını getirdi.
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
Cumhurbaşkanının muhtarlara yönelik yaptığı rutin toplantılar ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda ilçelerde düzenlenen ´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´nın biri daha İskenderun´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi