´Marş geleneği 1920´lerde ortaya çıktı´
İskenderun Teknik Ünivergsitesinde, “8 Mart Dünya Kadınlar Günüde; İstiklal ve istikbal şairi Mehmet Akif Ersoy´un gözünden Kara Fatma´dan Nene Hatun´a İstikbalimiz için cefa çeken kadınlarımız” konulu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.3.2018 09:58:21

Orhan Yıldız/İskenderun

 Barbaros Hayrettin Konferans Salonundaki söyleşi, İSTE Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Çalışır´ın moderatörlüğünde yapıldı ve konuşmacı olar Mehmet Akif Ersoy´un torunu Selma Ersoy Argon ve Sebilürreşad Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan katıldı.
Söyleşinin açılışında konuşan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, "Ne yazık ki hala ülkemizde kadınların kıymeti bilinmemekte ve hak ettikleri değer verilmemektedir. Umuyorum ki yakın gelecekte kadınların hak ettiği değer verilir” dedi.
Söyleşide konuşan Bayhan, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili son dönemde yaptığı çalışmalarda edindiği bilgileri paylaştı. İstiklal Marşına kadar yaşadığı süreçte Mehmet Akif´in yaşadığı çile ve zorlukları anlatan Bayhan, İstiklal marşı için üç kere yarışma düzenlendiğini ancak Mehmet Akif´in şiirinin yerini hiçbir şiirin alamadığını söyledi. Bayhan, “Ülkelerde marş geleneği 1920´lerde Fransa´da Fransız ihtilaliyle ortaya çıktı. Milliyetçilik akımının bir sonucu olarak yayılmaya başladı. Osmanlı Devletinde de çeşitli marşlar törenlerde kullanılmıştır. Ancak her seferinde farklı bir eserin marş olarak çalınması bir sorundu. Bu sorunu da çözmek adına 1921´de düzenlenen yarışma bir çözüm olarak yapıldı. Mehmet Akif yarışma fikrine vatan için yapılan bir çalışmanın para karşılığı yapılamayacağını düşündüğü için yarışmaya katılmadı. Ancak para unsurunun çıkarıldığı söylenince İstiklal Marşını iki gün içerisinde tamamlayıp ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın´ diyerek meclise sundu ve kabul edildi" dedi.
Selma Ersoy Argon da, söyleşde, dedesi Mehmet Akif´in vatan sevgisi, nasıl bir eş, baba ve dede olduğunu, milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı dönemlerine, Mısır´daki sürgün yıllarında yaşadığklarını çocuklarına gönderdiği mektuplarla anlatıp, dedesinin bilinmeyen yönlerini paylaştı. Argon, “Eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Mehmet Akif, bugün dahi eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Eserlerine bakıldığında onun bir tarihçi, sosyolog, fikir ve düşünce insanı olduğunu görürsünüz. Camiyi şiire sokan ender şairlerdendir” diye konuştu. Gençlere Safahat´ı okumayı öneren Argon, şunları söyledi: “Safahat geçmişten günümüze gelen adeta bir belgesel niteliği taşır. Dedemin doğduğu günlerden bugünlere kadar olan dönemi anlatan bir belgesel. Hiçbir zaman hayalle yazmamıştır. Çanakkale´de orda bulunmamasına rağmen orada olayı yaşamışçasına bir öngörüyle şiiri yazmıştır. Çanakkale´den Milli Mücadele dönemine kadar olan her şey buradadır. Bu sebeple bir belgeseldir. Mehmet Akif Ersoy bir şairdir ve yanlış olan neyse gördüğünü söylemek onun topluma karşı bir görevidir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Marş geleneği 1920 lerde ortaya çıktı
Hangi açıklama doğru?
Hangi açıklama doğru?
HBB: Trafik yön planı oybirliğiyle kabul edildi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başladığını açıklayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´da "Siber Güvenilik Hatay Zirvesi" düzenledi.
´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
İçmesuyu arızasına müdahele
İçmesuyu arızasına müdahele
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyu hatlarında oluşan arızalara yaptığı müdahalelerle su kaybının önlendiğini bildirdi.
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında Gaziantep´te sınır güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya, sınır illerinin valileri de katıldı.
Odanın vali ziyareti
Odanın vali ziyareti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetimi ile odanın meclis başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
Cumhurbaşkanlığının atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşinin ev sahipliğinde Antakya´da veda yemeği düzenlendi.
"Hatay kart" alana ´çay´
"Hatay kart" alana ´çay´
HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, dağıtımına başlanan Hatay Kart satışlarına devam ediyor.
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
Teklif yasalaşırsa şeref aylığı tüm muharip gazilere 2.400 lira olarak ödenecek.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Payas, Dörtyol, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yağışta çatısı su akıtan ve kova koymak dışında bir tedbir alınmayan Hatay Havalimanı´nı önergeyle de Meclis´e taşıdı.
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi