´Marş geleneği 1920´lerde ortaya çıktı´
İskenderun Teknik Ünivergsitesinde, “8 Mart Dünya Kadınlar Günüde; İstiklal ve istikbal şairi Mehmet Akif Ersoy´un gözünden Kara Fatma´dan Nene Hatun´a İstikbalimiz için cefa çeken kadınlarımız” konulu söyleşi düzenlendi.
Tarih: 10.3.2018 09:58:21

Orhan Yıldız/İskenderun

 Barbaros Hayrettin Konferans Salonundaki söyleşi, İSTE Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vahit Çalışır´ın moderatörlüğünde yapıldı ve konuşmacı olar Mehmet Akif Ersoy´un torunu Selma Ersoy Argon ve Sebilürreşad Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan katıldı.
Söyleşinin açılışında konuşan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş, "Ne yazık ki hala ülkemizde kadınların kıymeti bilinmemekte ve hak ettikleri değer verilmemektedir. Umuyorum ki yakın gelecekte kadınların hak ettiği değer verilir” dedi.
Söyleşide konuşan Bayhan, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili son dönemde yaptığı çalışmalarda edindiği bilgileri paylaştı. İstiklal Marşına kadar yaşadığı süreçte Mehmet Akif´in yaşadığı çile ve zorlukları anlatan Bayhan, İstiklal marşı için üç kere yarışma düzenlendiğini ancak Mehmet Akif´in şiirinin yerini hiçbir şiirin alamadığını söyledi. Bayhan, “Ülkelerde marş geleneği 1920´lerde Fransa´da Fransız ihtilaliyle ortaya çıktı. Milliyetçilik akımının bir sonucu olarak yayılmaya başladı. Osmanlı Devletinde de çeşitli marşlar törenlerde kullanılmıştır. Ancak her seferinde farklı bir eserin marş olarak çalınması bir sorundu. Bu sorunu da çözmek adına 1921´de düzenlenen yarışma bir çözüm olarak yapıldı. Mehmet Akif yarışma fikrine vatan için yapılan bir çalışmanın para karşılığı yapılamayacağını düşündüğü için yarışmaya katılmadı. Ancak para unsurunun çıkarıldığı söylenince İstiklal Marşını iki gün içerisinde tamamlayıp ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın´ diyerek meclise sundu ve kabul edildi" dedi.
Selma Ersoy Argon da, söyleşde, dedesi Mehmet Akif´in vatan sevgisi, nasıl bir eş, baba ve dede olduğunu, milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı dönemlerine, Mısır´daki sürgün yıllarında yaşadığklarını çocuklarına gönderdiği mektuplarla anlatıp, dedesinin bilinmeyen yönlerini paylaştı. Argon, “Eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Mehmet Akif, bugün dahi eserlerindeki vatan sevgisi ile gençliğe ışık tutmaya devam ediyor. Eserlerine bakıldığında onun bir tarihçi, sosyolog, fikir ve düşünce insanı olduğunu görürsünüz. Camiyi şiire sokan ender şairlerdendir” diye konuştu. Gençlere Safahat´ı okumayı öneren Argon, şunları söyledi: “Safahat geçmişten günümüze gelen adeta bir belgesel niteliği taşır. Dedemin doğduğu günlerden bugünlere kadar olan dönemi anlatan bir belgesel. Hiçbir zaman hayalle yazmamıştır. Çanakkale´de orda bulunmamasına rağmen orada olayı yaşamışçasına bir öngörüyle şiiri yazmıştır. Çanakkale´den Milli Mücadele dönemine kadar olan her şey buradadır. Bu sebeple bir belgeseldir. Mehmet Akif Ersoy bir şairdir ve yanlış olan neyse gördüğünü söylemek onun topluma karşı bir görevidir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Marş geleneği 1920 lerde ortaya çıktı
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Hali Ata taziye ziyaretinde bulundu, CHP Milletvekili Dudu da TBMM´ye yazılı önerge verdi: Dur ihtarı nasıl yapıldı.
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısının Mart ayı oturumunu yaptı.
FETÖ tutuklusu 1.322
FETÖ tutuklusu 1.322
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.322 olduğu açıklandı.
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
TSK´nın, sınır ve sınırdaki kentlerin güvenliğini sağlamak amacıyla 20 Ocak´ta Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürüyor. Afrin´e giren ve kenti kontrol eden TSK birlikleri, bölgede teröre yönelik harekatına devam ediyor.
600 kişi, barış için koştu
600 kişi, barış için koştu
Eskişehir´deki Gezi parkı protestolarında sopalarla dövülen ve tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitiren 19 yaşındaki Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, doğum günü olan 18 Mart´ta (dün) Antakya´da düzenlenen Hatay Barış Koşusu ile anıldı.
Ulusun destanı: Çanakkale
Ulusun destanı: Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
TSK: Afrin kontrol altında
TSK: Afrin kontrol altında
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak 2018 tarihinde başlmatılan ´Zeytin Dalı Harekâtı´ sürüyor.
´Organik ürün´ projesine destek
´Organik ürün´ projesine destek
Defne Belediyesi ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) arasında teknik destek protokolü imzalandı.
Kıcı´da ´halk toplantısı´
Kıcı´da ´halk toplantısı´
Belen´de protokol, halkla buluştu. Kıcı Mahallesi Düğün Salonunda, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın başkanlığında yapılan toplantıya, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Salih Aygün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Mal Müdürü M. Uğur Bekar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürvekili Şakir Gök, Orman İşletme Şefi Ahmet Yılmaz ve Kıcı Mahallesi Muhtarı Ahmet Soysal da katıldı.
Öğrencilerden askere mektup
Öğrencilerden askere mektup
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak´ta, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlatılan ´Zeytin Dalı Harekatı´ sürüyor.
Ankara´ya OSB ziyareti
Ankara´ya OSB ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, yöreye yapılacak yatırımlar ve bunlara ait çalışmalar ile ilgili olarak bakanlar düzeyinde görüşmeler yapmak üzere Ankara´ya çalışma ziyaretinde bulundu.
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
Türkiye Gençlik Vakfı Antakya İlçe Başkanlığı ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa ve Teknoloji" konferansı yapıldı.
Güven için bir önerge daha
Güven için bir önerge daha
Samandağ´da ´dur´ ihtarına uymadığı için polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren Güven Oğurol (22) olayı, TBMM´ye bir kez daha önerge olarak yansıdı.
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Tıp Haftası kutlanıyor. Hafta kapsamında, 14 Mart Tıp Bayramı ve Tıp haftası nedeniyle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bazı aile sağlığı merkezilerini ziyaret etti ve doktorların bayramını kutlandı.
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa Küçük, Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SEN) Genel Başkanı Süleyman Çakır ve Genel Sekreter Cengiz İşkey, Din Görevlileri Birliği (DİN GÖR-BİR) Genel Başkanı Gökhan İnik ve Genel Sekreter Mustafa Demir´in yer aldığı heyet, Zeytin Dalı Harekatı´na destek ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi