“Maske, mesafe ve hijyen aşı kadar değerli”
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, tüm hastanelerde tüm poliklinik hizmetlerinin sürdürüldüğünü, maske, mesafe ve hijyenin aşı kada değerli olduğunu belirtti.
Tarih: 19.9.2020 11:40:37

Hatay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi´ne gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin yapılan yazılı bilgilendirmede tüm yapılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu´nun talimat ve önerilerini uyguladıklarını ifade eden Dr. Hambolat, Hatay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Ercüment Ükümen´in sunumunun ardından birimleri ziyaret etti, merkezde karşılaştığı hastalara ve hasta yakınlarına da Koronavirüs (Covid-19) hastalığı hakkında bilgi verdi, uyarılarda bulundu.

Sağlık çalışanlarına herhangi bir malzeme ve koruyucu ekipman eksikliklerinin olup olmadığını da soran İl Sağlık Müdürü Hambolat, gelen bir soru üzerine tıbbi ekipman ve koruyucu malzeme eksikliklerinin İl Müdürlüğü olarak olmadığını, tüm çalışmalarda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu´nun talimat ve önerilerini uyguladıklarını belirtti.

Kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması gerektiğini vurgulayan Dr. Hambolat, hastaların riski önlemek amacıyla hastanelerin yönlendirmelerine ve sağlık çalışanlarının uyarılarına dikkat etmelerini istedi. Tüm hastanelerde tüm bütün poliklinik hizmetlerinin de devam ettiğini kaydeden Hambolat, maske kullanımı, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına taviz verilmeden uyulmasının bu yaşadığımız süreçte belki de aşıdan daha değerli olduğunu söyledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Maske mesafe hijyen kadar değerli
Koronavirüs önlemleri artık bir sorumluluk
Koronavirüs önlemleri artık bir sorumluluk
İçişleri Bakanlığı Covid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca, 81 İl ile birlikte eş zamanlı olarak Hatay´da yapılan denetimlerde virüs ile mücadelede gelinen noktada, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymanın artık bireysel ciddi bir sorumluluk ve yükümlülük olduğu belirtildi.
“Taramalarınızı çok geç olmadan yaptırın”
“Taramalarınızı çok geç olmadan yaptırın”
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Sadık Muallaoğlu, kendi kendine yapılan meme muayenenin erken tanı için önemli bir adım olduğunu belirtti.
Topal, atama takvimini sordu
Topal, atama takvimini sordu
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya çağrıda bulunarak, sağlıkta atama kılavuzunun bir an önce yayınlanmasını istedi.
"Çocuklar neden yaramazlık yapar?"
"Çocuklar neden yaramazlık yapar?"
Psikolog Sevgi Kirmit, davranış sorunlarında çocuğu ‘yaramaz´ olarak suçlamak ve etiketlemek yerine bu davranışların altında yatan bazı sebeplere odaklanmalarını önerdi.
D vitamininin önemi
D vitamininin önemi
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen D vitamininin kullanımının önemli olduğu yinelendi.
Meme kanseri farkındalık ayı
Meme kanseri farkındalık ayı
1-31 Ekim tarihleri arasında Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Hastalıklarda erken teşhisin hayat kurtardığını ifade eden Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, "Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve süt kanallarım döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz biçimde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeline sahip hücrelerin oluşturduğu tümöral yapıdır" değerlendirmesini yaptı.
Sivil toplum etkinliklere yeniden kısıtlama
Sivil toplum etkinliklere yeniden kısıtlama
Hatay İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 01 Aralık tarihine kadar tüm sivil toplum etkinliklerinin ‘Sağlık Bakanlığının görüşleri ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı´ doğrultusunda ertelenmenini kararlaştırdı.
Psikolog Ekenel´den ailelere 2,5-6 yaş uyarısı
Psikolog Ekenel´den ailelere 2,5-6 yaş uyarısı
Çocuklarının cinsel gelişim süreçlerinde ailelerin zaman zaman paniğe kapılmamalarını öneren İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, çocuklarda cinsel gelişim sürecinin 2,5 ile 6 yaş arası okul öncesi dönemde oluştuğuna dikkat çekti.
Sınırda sağlık incelemesi
Sınırda sağlık incelemesi
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Suriye İdlip harekat bölgesine sağlık hizmetleri desteği amacıyla Cilvegözü sınır kapısında konuşlanan Acil UMKE ilk yardım müdahale birimini ziyaret etti.
Maske, mesafe, hijyen denetimi
Maske, mesafe, hijyen denetimi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´nın koordinasyonunda Kaymakam Adayı Yaşar Artar, Belediye Başkanı Asaf Güven´in de katılımıyla Arsuz merkez mahallesi Uluçınar´da maske, mesafe, hijyen denetimi yapıldı.
Salgın denetiminde önlemler hatırlatıldı
Salgın denetiminde önlemler hatırlatıldı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İçişleri Bakanlığı Covid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca, 81 İlde eş zamanlı gerçekleştirilen denetimler kapsamında Samandağ´da esnaf ziyaretinde bulundu, kent sakinlerine önlemleri hatırlattı.
Koronada eksik beyana ceza geliyor
Koronada eksik beyana ceza geliyor
Hatay Valiliği, koronavirüs tanısı konulan kişilerin temasta bulunduklarıyla ilgili eksik veya yalan beyanda bulunması durumunda hapis veya para cezasıyla cezalandırılabileceğini duyurdu.
Milletvekili Şahin: Suçu vatandaşa, yükü hekimlere atarak…
Milletvekili Şahin: Suçu vatandaşa, yükü hekimlere atarak…
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, salgına yönelik Türk Tabipler Birliği´nin ve hekimlerin görüşlerinin görmezden gelinmesini eleştirerek hükümetin uzman görüşleri yerine ekonomik kaygılarla hareket etmesinin kaygı verici olduğunu söyledi.
Sosyal hizmetler online sürdürülüyor
Sosyal hizmetler online sürdürülüyor
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, pandemi ile mücadele günlerinde aile danışma, diyetisyen ve psikolojik danışma hizmetlerini "online" olarak sunmaya ağırlık verdiklerini belirtti.
Büyükşehirden dezenfeksiyon çalışması
Büyükşehirden dezenfeksiyon çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Covid-19 salgın riskine karşı aldığı önlemleri il genelinde titizlikle uygulamaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi