Maydanoz üreticisi destek bekliyor
Türkiye´de maydanozun yüzde 70´inin üretim yeri olan Arsuz´da maydanoz üreticilerinin zor durumda olduğu belirtildi.
Tarih: 8.12.2020 17:05:53

İskenderun/SES

Tarlada maydanozun veriminin yüksek olduğu ancak üreticinin maydanozu satmakta zorlandığı belirtildi. Maydonos, Arap ülkeleri ve Rusya´ya da ihracat ürünleri arasında yer alıyor.
Arsuz Maydanoz Kooperatifi yöneticisi Yusuf Şanlı, Tarım ve Bakanlığının Arsuz bölgesine ilişkin özel planlama yapması gerektiği düşüncesinde. "Maydanozu Arsuz üreticileri olarak yetiştiriyoruz. Ürünün maliyeti dönüm başına 1.800-2.200 lira civarında. Bugünlerde satışlar çok ağır gidiyor. Ciddi sıkıntı var. Türkiye´nin yüzde 70 maydanozunu karşılıyoruz. Samandağ yüzde 10 ve yüzde 20´i de Antalya´dan karşılanıyor. Sadece Türkiye´nin ihtiyacını değil, aynı zamanda Arap ülkeleri, Rusya ve Romanya gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Sıkıntı var ama üretmeye devam ediyoruz. Üreticiler olarak yetkililere sesleniyor, bize destek çıkmalarını bekliyoruz. Mazot, gübre ve ilaç girdilerimiz çok yüksek. Bu girdilerde hükümetin desteğini bekliyoruz.u sadece bizim için değil, tarlalarda çalışan işçiler için de destek anlamına gelecektir. Tarım Bakanlığının, Arsuz bölgesindeki maydanoz üreticilerine ayrıcalık tanımasını istiyoruz" dedi.
Maydanoz üreticisi Ali Özer ise 27 yıldır maydanoz ve dere otu üretimi yaptığını, 150 dönüm ektiğini ama icarını ödeyemediğini, bankaya borcu bulunduğunu belirterek, "Maydanoz elimizde kaldı. Kimse almıyor. Ne işçi yevmiyesi çıkıyor ne tarla icarını ödeyebiliyoruz. Ürün tarlada çürüdü, ineklere otlatıyoruz. Daha önce 200 torba maydanoz ve dere otu biçerdik, şimdi 18 torba maydanoz ve 10 torba dere otu biçiyoruz. Ürettik, gübresini verdik, biçime geldi, diz boyu oldu ama satamıyoruz, elimizde kaldı. Yani iflasın eşiğindeyiz. İşin içinden çıkamaz duruma geldik. Üretimin devam etmesi için devletin el atmasını bekliyoruz" açıklamasını yaptı. 140 dönüm maydanoz ve dere otu ektiğini anlatan üretici Ahmet Kapan da "Maydanoz tarlasının dönümünün ortalama 2 bin lira masrafı var. Gördüğünüz gibi hayvanları maydanoz tarlasına bıraktık ve onlar biçiyor. Arsuz´da onbinlerce dönüm maydanoz ekili ve üreticisi zor durumda" diye konuştu.
Kaynak:

Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Emekli sendikası, ´intibak´ istedi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliğine Mustafa Çankaya getirildi.
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
´Durdu´ denilen parkomat uygulaması ´sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesinin ´durdurulduğunu´ belirttiği İskenderun, Dörtyol, Antakya ve Samandağ´daki parkomat (parklanma) uygulaması, İskenderun´da sürüyor.
Şehit ailesinin vali ziyareti
Şehit ailesinin vali ziyareti
11 Eylül 2020 tarihinde Van´ın Çatak ilçesi kırsalında düzenlenen ´Yıldırım-10 Norduz´ operasyonunda şehit olan jandarma uzman çavuş Sezer Uçar´ın ailesi, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, şehit ailesini makamında kabul etti.
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Mahkeme, güvenlik soruşturmasını ´iptal etti´
Hatay 2. İdare Mahkemesi, işe girmek isteyen bir kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz olmasına yönelik Hatay Valiliği İl Özel Güvenlik Komisyonun aykırının, masumiyet ve adil yargılanma hakkı ve Anayasal bir hak olan çalışma hakkının ihlal edilmesini getirdiğini belirtti ve kararı iptal etti.
EXPO hazırlıkları sürüyor
EXPO hazırlıkları sürüyor
10 Aralık´ta başlayacak Hatay Expo-21 çalışmaları sürüyor.
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Merve ve Özgür, yaşamını birleştirdi
Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan Özgür Özdemir, gönlünü kaptırdığı kimya mühendisi Merve Talay ile yaşamını birleştirdi.
"Sadece parayı düşünmedik"
"Sadece parayı düşünmedik"
Atakaş Hatayspor´ın golcü futbolcusu Boupendza´nın Rus takımı Krasnodar´e transfer olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan kulübün onursal başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sadece parayı değil futbolcunun isteği ve geleceğini de düşündüklerini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi