Meclis, borçlanmayı reddetti
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısını dün yaptı. HBB Meclis Salonu´nda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ömer Dolar başkanlığındaki toplantıda meclis, 59 maddeyi görüşerek karara bağladı.
Tarih: 13.3.2018 10:14:02

HBB Başkanlığının ilçelere verilen otopark, otoğar, hal ve numarataj işlemlerinin iptal edilmesine karşı yaptığı itirazı reddeden meclis, Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan proje ve yatırımların finansmanı için 250 milyon TL´lik borçlanma yapılması ile ilgili teklifi plan ve bütçe komisyonuna havale etti.

Savaş´ın itirazları oy çokluğuyla reddedildi
Meclis, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lüftü Savaş´ın, şubat ayında sebze-meyve hali, mezbahane ve otoparkların çalıştırılması, numarataj yapma gibi işlemlerin HBB´den alınıp, ilçe belediyelerine verilmesine karşı yaptığı itiraz, oy çokluğuyla reddedildi. HBB´nin, meclisin dün yinelediği kararına karşı yargıya gitme hakkı bulunuyor.
HBB başkanı tarafından meclise iade edilen ve meclisin 12.02.2018 tarihli toplantısında 56 sayılı karar ile numarataj yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesine ilişkin meclis kararı tekrar görüşülerek, 48 kabul, 24 ret ve 6 çekimser oy ile oy çokluğuyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 57 sayılı karar ile toptancı halleri ve mezbahaların çalıştırılması yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi konulu meclis kararı da 47 kabul, 21 ret ve 6 çekimser oyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 58 sayılı karar ile mezarlıkların yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi konulu meclis kararı tekrar görüşülerek 48 kabul, 24 ret ve 5 çekimser oyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 59 sayılı karar ile terminaller ile açık ve kapalı otoparkların yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi ısrar kararı 47 kabul, 22 ret ve 6 çekimser oyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis, geçen ay aldığı kararlarla otopark, otoğar, hal ve numarataj işlemleri yetkisini HBB´den alıp, ilçelere vermişti. Buna göre, İskenderun Belediyesi, numarataj, otogar ve sebze-meyve halini işletme hakkını almıştı. Payas da numarataj işlemleri yetkisini almıştı. diğer belediyeler de benzer yetkiyi almıştı.

8 milyon euro borçlanma ve 2 milyon euro hibe de reddedildi
Meclis, HBB başkanı tarafından meclise iade edilen ve meclisin 11.01.2018 tarihli toplantısında 10 sayılı karar ile Plan Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonuna havale edilen 94 adet Dizel Otobüs Alımı Projesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından 10 milyon Euro´nun 2 milyon Euro´su hibe olmak kaydıyla 8 milyon Euro Kredi ile ilgili kurumu temsile, proje ve kredi işlemleri için gerekli belgeleri imzalamak üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´a yetki verilmesi ile ilgili komisyon raporu da 52 kabul ve 22 ret oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş´a konu ile ilgili yetki verilmesi reddedildi.
HBB Meclisi, nisan toplantısına, 09 Nisan Pazartesi günü başlama kararı aldı.
Kaynak:

´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
İçmesuyu arızasına müdahele
İçmesuyu arızasına müdahele
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyu hatlarında oluşan arızalara yaptığı müdahalelerle su kaybının önlendiğini bildirdi.
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında Gaziantep´te sınır güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya, sınır illerinin valileri de katıldı.
Odanın vali ziyareti
Odanın vali ziyareti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetimi ile odanın meclis başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
Cumhurbaşkanlığının atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşinin ev sahipliğinde Antakya´da veda yemeği düzenlendi.
"Hatay kart" alana ´çay´
"Hatay kart" alana ´çay´
HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, dağıtımına başlanan Hatay Kart satışlarına devam ediyor.
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
Teklif yasalaşırsa şeref aylığı tüm muharip gazilere 2.400 lira olarak ödenecek.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Payas, Dörtyol, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yağışta çatısı su akıtan ve kova koymak dışında bir tedbir alınmayan Hatay Havalimanı´nı önergeyle de Meclis´e taşıdı.
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Hatay Büyükşehir meclisinde beton asfalt için borçlanma talebi yine AKP grubunun olumsuz görüşü üzerine ertelendi
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon teknik heyeti, düzenledikleri teknik gezi kapsamında Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi