Meclis, borçlanmayı reddetti
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısını dün yaptı. HBB Meclis Salonu´nda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ömer Dolar başkanlığındaki toplantıda meclis, 59 maddeyi görüşerek karara bağladı.
Tarih: 13.3.2018 10:14:02

HBB Başkanlığının ilçelere verilen otopark, otoğar, hal ve numarataj işlemlerinin iptal edilmesine karşı yaptığı itirazı reddeden meclis, Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan proje ve yatırımların finansmanı için 250 milyon TL´lik borçlanma yapılması ile ilgili teklifi plan ve bütçe komisyonuna havale etti.

Savaş´ın itirazları oy çokluğuyla reddedildi
Meclis, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lüftü Savaş´ın, şubat ayında sebze-meyve hali, mezbahane ve otoparkların çalıştırılması, numarataj yapma gibi işlemlerin HBB´den alınıp, ilçe belediyelerine verilmesine karşı yaptığı itiraz, oy çokluğuyla reddedildi. HBB´nin, meclisin dün yinelediği kararına karşı yargıya gitme hakkı bulunuyor.
HBB başkanı tarafından meclise iade edilen ve meclisin 12.02.2018 tarihli toplantısında 56 sayılı karar ile numarataj yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesine ilişkin meclis kararı tekrar görüşülerek, 48 kabul, 24 ret ve 6 çekimser oy ile oy çokluğuyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 57 sayılı karar ile toptancı halleri ve mezbahaların çalıştırılması yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi konulu meclis kararı da 47 kabul, 21 ret ve 6 çekimser oyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 58 sayılı karar ile mezarlıkların yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi konulu meclis kararı tekrar görüşülerek 48 kabul, 24 ret ve 5 çekimser oyla; 12.02.2018 tarihli toplantısında 59 sayılı karar ile terminaller ile açık ve kapalı otoparkların yetkisinin ilçe belediyelerine devredilmesi ısrar kararı 47 kabul, 22 ret ve 6 çekimser oyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis, geçen ay aldığı kararlarla otopark, otoğar, hal ve numarataj işlemleri yetkisini HBB´den alıp, ilçelere vermişti. Buna göre, İskenderun Belediyesi, numarataj, otogar ve sebze-meyve halini işletme hakkını almıştı. Payas da numarataj işlemleri yetkisini almıştı. diğer belediyeler de benzer yetkiyi almıştı.

8 milyon euro borçlanma ve 2 milyon euro hibe de reddedildi
Meclis, HBB başkanı tarafından meclise iade edilen ve meclisin 11.01.2018 tarihli toplantısında 10 sayılı karar ile Plan Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonuna havale edilen 94 adet Dizel Otobüs Alımı Projesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından 10 milyon Euro´nun 2 milyon Euro´su hibe olmak kaydıyla 8 milyon Euro Kredi ile ilgili kurumu temsile, proje ve kredi işlemleri için gerekli belgeleri imzalamak üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´a yetki verilmesi ile ilgili komisyon raporu da 52 kabul ve 22 ret oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş´a konu ile ilgili yetki verilmesi reddedildi.
HBB Meclisi, nisan toplantısına, 09 Nisan Pazartesi günü başlama kararı aldı.
Kaynak:

Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi