Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
Tarih: 16.9.2019 09:41:41

Akın Bodur/İskenderun

Milletvekili Şahin, Türkiye´nin 2018 yılı Küresel Öğretmen Statü Endeksi´ne göre 35 ülke arasında öğretmenlerine en çok değer veren 7 ülke konumundan görünmesine rağmen, aynı endekse göre son 5 yılda öğretmenleri en çok saygınlık kaybeden 3 ülkeden biri haline geldiğini belirtti.
Milletvekili Şahin, TBMM Başkanlığı´na verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "2013-2019 yılları arasında sözleşmeli, ücretli ve kadrolu öğretmen sayısı nedir? Her bir kadro için ödenen ücret ne kadardır? Öğretmenler arasında yapılan ayrımın sonlandırılıp tüm öğretmenlerin kadroya alınması gündemde midir? Kişisel gelişimini sürdüremeyen, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyemeyen öğretmenlerimizin bu koşullar altında donanımlı ve nitelikli nesiller yetiştirmesi mümkün müdür?"
Mustafa Kemal Atatürk tarafından “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirme görevi verilen öğretmenlerin, günümüzde konumlarıyla uyumlu olmayacak bir şekilde mesleki yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden milletvekili Şahin, önergesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Gelecek nesilleri yetiştirme görevi yapan ve toplumun en saygın mesleklerinden birisi olarak öğretmenler bugün sosyal ve ekonomik haklarından mahrum edilmektedir. Öğretmenlerin hak kayıplarına uğramalarının en önemli sebebi uluslararası sözleşmelere, anayasaya aykırı bir biçimde hayata geçirilen ve hızla yaygınlaşan sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamaları ile öğretmenlerin güvenceli bir kadro, çalışma koşulları ve ücretler bakımından ayrıştırılmasına neden olurken sosyal ve özlük haklarında da ciddi kayıplara neden olmaktadır. Sayıştay´ın Milli Eğitim Bakanlığı Raporu´na göre öğretmen açığı 153 bine ulaşmıştır. Buna karşılık 450 bini aşkın öğretmen atama beklemekte, atanamadığı için 50 gencimiz hayatını sonlandırmıştır. Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye´de öğretmenlere verilen ücretler 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer almaktadır. Kadrolu öğretmenlerin dahi maaşının yoksulluk sınırının altında olduğu ülkemizde sayıları 90 binin üzerinde olan ücretli öğretmen modern kölelik sistemi adı altında ayda ortalama 80 saat ders yükü altında, 1.200 lira civarında düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakılmaktadır. Öğretmen ihtiyacına rağmen atama bekleyen on binlerce öğretmen bulunmaktadır. Eğitim sisteminde ülkemizin ihtiyaç duyduğu sayıda öğretmen ataması gerçekleştirilmediği gibi zaten sınırlı sayıda olan öğretmen alımlarında particilik, kayırmacılık gibi yöntemlerin sıklıkla kullanılması liyakat ilkesini yok etmekte, öğretmenlerimizin de motivasyonunu ve saygınlığının azalmasına neden olmaktadır. Mülakatlarda sorulan sorular ile ataması yapılacak adayın memleketine, AKP´li olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılıyor. Yandaşlar hiçbir yeterliliği olmasa, sınavda çok düşük puan alsa dahi en yüksek puan alan adayın önüne geçerek atanıyor. Öğretmenler üzerindeki siyasi baskıların giderek artması her iki öğretmenden birisini fiziksel, sözlü, psikolojik ve cinsel şiddete açık hale getirmektedir."








Kaynak:

Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, eğitim emekçilerinin koronaya karşı öncelikli olarak aşılanmasını istedi.
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE öğrencilerinin de katılımıyla teknofest bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki toplu taşıma araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili açıklama yaptı.
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi´nde (BTM) uygulamalı laboratuvar cihazları eğitimleri 1 Martta başlıyor.
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde 7 enstitü kapatılırken Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kurulması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzaladığı kararla yürürlüğe girdi.
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitim Bir Sen Hatay 1 No´lu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, öğrenme kayıplarının telafisi için şimdiden planlama yapılmasını, okulların yüz yüze eğitile hazır hale getirilmesini gerektiğini belirtti.
CKD´den kitap bağışı
CKD´den kitap bağışı
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Hatay Şubesinin düzenlediği kampanya ile toplanan kitaplar Karahüseyinli İlkokuluna bağışlandı.
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
İskenderun Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği (TAP) iş birliğiyle düzenlenen Atık Pil Toplama Kampanyası´na katılan okullar ödüllendirildi.
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Örnek ve Doç. Dr. Abdulla Sakallı´nın proje yürütücüsü olduğu çalışmaları TÜBİTAK´ın Stajyer Star Programı desteğini aldı
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına tepki gösterdi.
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
İskenderun Belediyesi kültür ve sanat kursları pandemi tedbirleri çerçevesinde başlatıldı
Okullarada bayrak töreni
Okullarada bayrak töreni
Milli Eğitim bakanlığının kararı üzerine İskenderun´daki okullarda eş zamanlı olarak bayrak töreni´ yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
22 bin kitap dijital kütüphanede
22 bin kitap dijital kütüphanede
Hatay Büyükşehir Belediyesinin Dijital Kütüphane uygulaması kitapseverlerle buluşuyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi