Meclis´te komisyon raporu tartışması
CHP´li Kayış: Toplumu doğru bilgilendirme sorumluluğumuz var
Tarih: 8.10.2019 11:07:38

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Belediye Meclisi, gündeminde bulunan tek maddesi 2020 yılı bütçe tasarısını görüşmek üzere dün tolandı ancak karar alamadan dağıldı. Meclis, 2020 yılı bütçe tasarısının görüşülmek üzere 14 Ekim pazartesi günü yeniden toplanacak. İskenderun Belediyesinden dün gazetelere gönderilen meclis toplantısına ilişkin açıklamada, meclisin, gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere saat 14.00´da toplanacağı ve toplantıya İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´nın başkanlık edeceği ifade edildi, ancak toplanan meclise Tosyalı yerine Meclis 2. Başkanı AKP´li Bestami Bilgili başkanlık yaptı. bir iddiaya göre aynı saatte belediye bulunan Tosyalı da başkanlık makamında bulunuyordu.
Belediye meclisinin dün yaptığı ve tek gündem maddesi olan "Belediyenin 2020 yılı bütçe tasarısının görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu", meclis başkanvekili Bilgili, "komisyon raporu yetişmedi" gerekçesiyle, komisyon raporunun bir sonraki toplantıda görüşülmesini isteyen ifadede bulundu. Bunun üzerine söz alan CHP´li üye Murat kayış, meclisin Plan Bütçe komisyonu üyesi olduğunu ifade ederek, komisyon raporunun hazırlandığını, kendisinin rapora ilişkin itirazının da bulunduğunu belirterek, elinde tuttuğu belgelerle yaptığı konuşmada "Hem komisyon raporu elimde, hem de yaptığım itiraz" dedi. Kayış, "meclis üyeleri olarak bizim toplumu doğru bilgilendirme sorumluluğumuz var. Komisyon raporu yetişmedi demek doğru değil, ama ´komisyon raporunda eksiklikler tespit ettik, bunu düzelteceğiz´ diyorsanız o ayrı. Doğrusu da bu" diye konuştu. CHP´li Ali Mutlu´nun da değerlendirme yapması üzerine söz alan Meclis plan bütçe Komisyonu Üyesi AKP´li Muharrem Dingil, "Murat Bey doğru söylüyor, komisyon raporunda eksiklikler var. Böyle ifade etmek daha doğru olur" diye konuştu.
Bunun üzerine İskenderun Belediye Meclisi, 14 Ekim Pazartesi günü yapacağı olağanüstü toplantıda 2020 yılı bütçe tasarısını görüşerek, karara bağlayacak.

Üç kişilik komisyon iki üyeyle karar almış
İskenderun Belediye Meclisi Plan Bütçe Komisyonunun üç üyesinden ikisi, 4 Ekim 2019 tarihinde yaptığı toplantıda, belediyenin 2020 yılı bütçe tasarısının 250 milyon lira olmasını ve bu şekilde gelir elde edileceğinin tahmin edildiğini belirten karara imza attı. Komisyon kararında komisyon başkanı Muharrem dingil ile üyelerden Seçkin Yıldırımöz´ün imzası bulunurken, CHP´li üye Murat kayıs´ın imzası ise bulunmuyor. Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kayış, komisyon raporuna karşı yazdığı itirazda, meclisin 2 Ekim´de komisyona sevk ettiği bütçe tasarısının 4 Ekim´de komisyona geldiğini ve üye olmasına rağmen komisyon toplantısına ilişkin kendisine ve partisinin meclis grubuna bununla ilgili bilgi verilmediğini ifade etti. Kayış, dilekçesinde "Elimizde herhangi veri, belge olmadan komisyon toplantısına girmek ve İskenderun´un geleceği ile ilgili önemli kararlarda imza atmak ne kadar doğru olur, komisyonun takdirine sunuyorum. 04.10.2019 tarihinde yapılan komisyon toplantısının verileri ve belgeleri alarak inceleme imkanı bularak, başka bir tarihte tekrar yapılmasını talep ediyorum" ifadesine yer verdi.
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi