"Medya, bilgi sağlamanın en önemli araçlarından"
TGC: 10 Ocak, sorunların dile getirildiği gün
Tarih: 10.1.2019 11:12:19

Akın Bodur/İskenderun

Ülkede basın ve özellikle Anadolu yönelik yönelik şartlar zorlaşırken, bugün, ülkemizde parlamentonun kabul ettiği yasayla gazetecilik tanımının yapıldığı ve gazetecilere haklarını veren yasanın yürürylüğe girişinin 58. yılı.
10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek verenlerin hakları düzenlendi. Gün Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edildi ancak bir süre sonra gazeteler ve gazetecilere yönelik baskının artması üzerine 10 Ocak´ta, bayram değil, farkındalık etkinlikleri düzenlenmeye başlandı. Eğitim Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube yönetimi yarın Antakya´da gazetecilerle ´gün´ nedeniyle kahvaltıda buluşacak.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, güne ilişkin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazeteciler için sorunların dile getirildiği bir gündür. Türkiye´de son 10 yılda çalışan gazetecilerin üçte biri işsiz kalmıştır. Çalışabilen gazetecilerin ise çoğu Basın İş Yasası kapsamında değildir. Gazeteciler, ekonomik ve sosyal haklarını kullanamamaktadır. Avrupa´da yüzde 25 olan sendikalaşma oranı Türkiye´de yüzde 6´dır. Eleştirel gazeteciliğe olanak tanınmamaktadır. Gazetecilik ‘suç´ olarak tarif edilmekte ve gazeteciler hedef gösterilmektedir. 1 Ocak 2016 ile 29 Kasım 2018 tarihleri arasında 1.954 basın kartı iptal edilmiştir. Yeni Basın Kartı Yönetmeliği ise önceki yönetmeliklerin gerisinde kalmıştır. Yayın yasakları, para cezaları, açılan davalar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür, oto sansür artık günlük olaylar haline gelmiştir. Türkiye´de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bir ortamda, her gazeteci kendini mahkeme karşısında bulabilmekte ve hüküm giyebilmektedir. 142 gazeteci cezaevindedir. Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırılara karşı ‘cezasızlık´ yaklaşımı sürmektedir" açıklamasını yaptı.

Sorumluluk bilinci içerisinde çalışan basını kutladı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "Basın sektörü çalışanlarının haklarını düzenleyen Basın İş Kanunu´nun yürürlüğe girdiği 1961 yılından bu yana 10 Ocak günü, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Tarafsız, özgür ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir rolü vardır. İletişim hızı ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu dünyamızda medya gücü, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamanın hâlâ en önemli araçlarından biridir. Bununla birlikte iletişim teknolojilerinin bireysel kullanım oranındaki hızlı artış, yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medya olarak adlandırılan yeni bir olguyu günlük hayatın içerisine dâhil etmiştir. Sosyal medya faktörü, basının faaliyet ve etki alanını genişletmenin yanında yanlış ve taraflı algı oluşturmanın bir aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bu açıdan her anlamda objektif ve doğru bilgiye daha kısa sürede ulaşma ihtiyacının artmış olması, basının sorumluluğunu daha da artırmıştır. Keza gelişen anlık durum ve olaylar karşısında toplumsal dinamiklerin zamanında vereceği refleks ve doğru sosyal tepkiler hayati derecede önem kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir´ ilkesinden hareketle her şart altında çalışmalarını sorumluluk bilinci içerisinde sürdüren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyorum."

"48 yıl öncesinden daha geri koşullarda"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da şunları belirtti: "Bağımsız, tarafsız ve özgür basın, aydınlık ve müreffeh Türkiye´ye ulaşmanın olmazsa olmazlarındandır. 10 Ocak 1961´de yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile gazeteciler daha ileri özlük haklarına kavuşmuş ve çalışma koşulları iyileştirilmiştir. Bu nedenle 10 Ocak, 48 yıldır, Çalışan Gazeteciler Günü ya da bayramı olarak kutlanmaktadır. Ancak maalesef ki bugün ülkemizde gazeteciler hem evrensel meslek ilkeleri açısından hem de ekonomik haklar bakımından 48 yıl öncesinden daha geri koşullarda mesleğini icra etmektedirler. Demokratik, aydınlık ve müreffeh bir Türkiye için bağımsız ve tarafsız basın önemlidir. Kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlayan, toplumu bilinçlendiren, kamuoyu oluşturan gazeteciler demokratik ve gelişmiş bir ülkenin temel yapı taşlarıdır. Bu nedenle gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, basının üstündeki her türlü baskı ve sansürün kaldırılması elzemdir."

´Basının aytınlatıcı işlevi var´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesini ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Dingil, şu değerlendirmeyi yaptı: "Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstlenmektedir”. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. İlçemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan, yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutlarım."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu kydettiği açıklamasında, "Gazetecilik mesleği meşakkatli ve onurlu bir meslektir. Günümüzde yeni iletişim teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte mesleğin icrası daha da sorumluluk gerektiren bir hal almıştır. Bu sorumluluklarının bilincinde olarak, meslek etiği ve ilkelerine önem vererek insanların haber alma süreçlerine vesile olan gazetecilerimizin çabaları takdire şayandır" görüşünü kaydetti,
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci de "Kamuoyunu basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru, dürüst ve tarafsız bir şekilde bilgilendiren gazeteciler, çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, çok yönlü bir misyonu içermektedir. Medya, toplumsal bilincin artırılması, güçlendirilmesi, kamu yararının her zaman ön planda tutulması ve farklı seslerin topluma duyurulması açısından büyük önem taşımaktadır" görüşünü kaydetti.
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ise "Basın emekçileri, demokrasinin sesidir. Tüm olaylar hakkında objektif ve tarafsız bir şekilde halkı aydınlatan, çeşitli konularda kamuoyunu bilinçlendiren, siyasal oluşumlar üzerinde doğru ve gerçeğe uygun bilgilerle donatan, içinde yaşadığı tüm insanlığın ortak sorunlarını ele alan ve paylaşan, her bakımdan zor olan bir görevi yerine getiren kişilerdir" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi